Co by mělo miminko umět v 3. měsíci?

jandalinka
6. únor 2008

Ahoj všichni!!!Žádné podobné téma jsme nenašla,tak zadávám nové.Dnes mi dala tchýně "brouka do hlavy"! 😒 Budou nám za týden 3.měsíce a už krásně zvedáme hlavičku.když malou otočím na bříško,ale někdy nám i spadne,kdy se nám nechce 😵 .A pořád sebou "šijeme"hážeme ručičkama(i při kojení)a nožičkama,prostě jsme aktivní.A dnes jsem ukazovala tchýni,že když mám pokrčené nohy v polosedu a mám ji o nohy opřenou,tak má snahu držet se mě ručičkama a zvedat se do sedu,ale jen krátce.A tchýně prý,že je to vše až moc rychlé a nemám ji na to učit! 😖 Ale když já vidím,že sama má snahu a do ničeho ji nenutím.Hm.Tak nevím,zda je to v pořádku,že je to u nás vše už tak rychlé?!Je to "normální"aby jsme se chtěli už pomaličku posadit?!Děkuji za nějakou utěšující zprávičku. 😕 Co vlastně by mělo mimčo umět v 3.měsíci?Já vím,že u každého mimi je to různé,ale nevadí,že je něco až moc brzo?

lendy1
6. únor 2008

Tady najdeš fajn a podrobný popis co kdy má mimčo umět:
http://www.mladazena.cz/scripts/detail.php?pgid...
a ještě něco málo tady:
http://www.babyonline.cz/vyvoj-ditete/psychomot...

osobně nejsem zastáncem nějakého tahání za ruce do sedu, předčasného posazování, "chození" za ručky...atd. možná jsem dost ovlivněná v tomto směru rehabilitací, kam chodíme, ale raději se řídím radami, co tam dostanu, než abych zbytečně zatěžovala malého nebo mu nějak ublížila a projevilo se to až v pozdějším věku.
To co děláš, je ve vašem věku hodně velký nápor pro páteř a i když se ti zdá, jak se to malé líbí opak je pravdou, zbytečně ji zatěžuješ páteř, protože hlavička je na tělo ještě moc velká a těžká. My něco takového máme zakázáno i teď a rozhodně bych toto neprováděla s tak malým mimčem.
Každé mimčo má svůj čas na vše, během 1.roku se naučí nejvíc věcí a proč ho do něčeho nutit a podporovat v něčem, co mu nic nedá, nebo ublíží, když za několik týdnů nebo měsíců si najde svůj čas na vše. Zkus vše nechat na malé, však ona si na vše příjde sama.

kacka79
6. únor 2008

Ahojky, hlavně se moc nezabývej tím, co by dítě mělo nebo nemělo umět... já jsem byla v depresi, že se nám Filípek neotáčí ještě v půl roce, ale pak to šlo rychle - jeden den se přetočil, druhý den si začal stoupat na všechny 4... jinak jsme vypadali že budeme nějak "opožděný " a vše jsme dohnali... já ho dokonce učila přetáčet 😎 u dalšího mimi nečtu žádný chytrý knížky a hlavně nebudu sledovat co má v jakém měsíci umět

jandalinka
autor
6. únor 2008

Lendy1 díky moc za odkazy.A moc jsi mě nepotěšila 😉 ,ale aspoň tedy vím,že zádičkům to moc nesvěčí a budu si na to muset dávat pozor.Ale potěšila jsi mě,že si můžu přečíst v odkazech vývoje měsíc po měsíci.Určitě se nebudu jimi řídit přesně,jak to píší,ale jen ať mám přehled.Díky
Kacka79:Já hodně čtu "chytrý knížky"a to je asi můj problém.Ale první mimi je první mimi 😅 a když nevím,tak si přečtu a utěším se či zjistím,co a jak. 😕 Ale určitě neřeším,že něco co bychom už měli zvládnout ještě neumíme,to určitě ne!Spíš aby něco nebylo až moc brzy a nakonec z toho nebyli potíže např.s těmi zádičky apod.¨
Tak holky díky.

elly
6. únor 2008

Jandalinko....podivej se na stranky mamaaja.cz

tak je vyvojivy kalendar....jinak moc nesrovnavej..kazde ditko je jine... 😉

med
6. únor 2008

Ahojky,
Jandalinko, naše malá taky měla snahu se přitahovat ručičkama už od 4.měsíce a myslela jsem si, že tím pádem bude brzy sedět, ale do dneška pořád nesedí... Dokonce se už plazí a má tendence si i stoupat, ale prostě nesedí... Vím, že se nemají přeskakovat etapy vývoje, ale jak jí mám vysvětlit, že si má nejdřív sednout a pak teprv stát nebo chodit? Takže si s tím prostě nelámu hlavu... jsem si jistá, že se to jednou naučí 🙂

niega
7. únor 2008

Já bych to řekla asi takhle: úderem ukončeného 3. měsíce se Edík naučil báječnou věc - pozorovat okolí a na chvíli zavřít pusinku a bejt zticha - to každá maminka ocení, né? 😀 Jo jinak začal pěkně pást vepříky, teda koníky (ale nebavilo ho to).
Kačko, my na tom byli podobně. Edík se furt s tím vývojem loudal a najednou to šlo fofrem. Přes Vánoce piloval obrátky a teď už co chvíli pokouší lezení po čtyřech (bezúspěšně 😀 ). Momentálně celodenně sportuje, páč má co dohánět, a nestíhá ani tolik hulákat, jako dřív 😀 .

vivian
8. únor 2008

Naší Káje jsou taky 3 měsíce a taky už jeví snahu dělat některé věci, které by podle tabulek ještě dělat neměla, ale na tabulky moc ohled neber, každé dítě je fakt jiné a u každého ten vývoj probíhá jinak, a když je náhodou v něčem pozadu nebo naopak vepředu, vůbec to nezmanená, že je geniální nebo zaostalé... Tabulky jsou jen orientační.
Samozřejmě je hloupost nutit dítě do něčeho, na co ještě není zralé, ale pokud samo jeví tu snahu a chce se např. otáčet nebo přitahovat, tak není důvod mu v tom bránit. Akorát bys ji neměla posazovat (třeba podložit polštářema a zafixovat ji v sedu), protože dokud dítě samo nesedí, tak je to neúměrná zátěž na páteř, která na sed není ještě připravená...
A tchyně brát s ještě větší rezervou než vývojové tabulky 😉 Až bude malé rok, tak se tě bude ptát, jestli už malá chodí na nočník 😀 😠

kachne23
8. únor 2008

čau Jandalinko, Matěj je skoro stejně starej jako Eliška a mám pocit, že jsme na tom dost podobně - pase pěkně, ale dlouho ho to nebaví. Výborný je, že před nedávnem objevil ruce, takže začíná chytat věci a i napůl hodiny se zabaví sám 🙂 No a s tim snažením se dělat něco podle tabulek to dobře popsaly holky - každý dítě je jiný, jsou dokonce takový, co něco přeskočej (např. kámošky dcera vůbec nelezla po 4, našla si úplně vlastní způsob pohybu a je úplně normální..).
S tím sezením mám taky pocit, že se snaží, občas sepřekulí na bok, ale spíš jen náhodně. A taky si myslim, že sedět by měl teprve, až to zvládne sám, naštěstí mám dobrý babičky, co se jen rozplývaj a neraděj 😉

jandalinka
autor
8. únor 2008

Je mi jasné už od začátku,že podle vývojových tabulek se opravdu nemůžu řídit a jsou akorát pro mě stresující,když vidím,že to či ono máme či nemáme umět. 😔 Takže konec s tabulkama a budu se řídit tím,jak to sama cítím a co uvidím,že malá zvládá sama.Všichni kolem mě,když vidí Eli,tak říkají:Jééé,budu už brzo sedět,jééébude mít brzo zoubky(hodně slintáme),bude brzo mluvit(už pomalu žvatleme slovíčka),ale jak už tu bylo napsáno,tak to vše jsou náznaky a nakonec může být vše o hodně později.
Takže vše nechám,jak to malé půjde a budu se těšit,že se naučí sama něčemu novému 😉 .N
Kachne:my jsme též objevili ruce,kde se pokoušíme chytat hračky kolem sebe,ale hlavně jsme objevili před 3týdny paleček a "o sto šest"ho před spaním či přes den cucáme 😕 .Ze začátku jsem jí ho vydělávala,ale nemělo to cenu,tak ji nechávám.Uvidíme časem 😅

zdenka26
8. únor 2008

Fakt to nemá cenu řešit,malý se neotáčí a ani se k tomu nemá,je to slepejš 🙂 Neřeším to,však na to přijde,ale koníky pase ukázkově,tak aspon něco. 😉

lendy1
8. únor 2008

zdenka na otáčení máte do 1/2roku času dost, předce by jsi po malém nechtěla, aby se už točil 😲

teď to nebudu myslet na žádnou z vás, psala jsem to i do jiné diskuze, ale mě to tu na MK někdy příjde jak nějaká soutěž a závody kdo dřív, čí dítě dělá pokroky rychleji, který je víc tlustý nebo velký...atd. Vždyť každý ten drobek je jiný, nechtějte prosím po nich zázraky a aby trumfly ostatní...každý má svůj čas a tabulky berte jen orientačně +- 2měsíce

ronie
8. únor 2008

souhlasím s lendy-musím říct, že je to celkem masáž..já sem odolná a navíc vím, jak to s vývojem je, ale když se tu všichni pořád předbíhaj co kdo už, tak už mi to taky leze na mozek. Ale samozřejmě je nutné vše hlídat a nic nezanedbat, ale rozhodně nic neuspěchávat-hlavně ta vertikální poloha ať už sezení nebo choození za ruce je blbost. Pokud to opravdu nějak staghnuje, tak vás mudra pošle na rehabilitaci a pokud je vše ok, tak nechte děti ať na vše přijdou sami 😉 Takže nám je 8 měsíců a nelezeme ani náhodou, Oli je stále ne bříšku, točí se pořád na bříško, na posteli válí sudy a toť vše. Trošilinku se semtam snaží zvednout prdku, ale moc mu to nejde-je to lenoch no ale zase ho nemusim honit po bytě. A sezení či stání nebo dokonce chození v 5,6 měsícíh není žádná výhra. Přitahování za cokoliv nepodporovat, je to špatný způsob posazení se a k ničemu to není. 🙂 😉

slevik
8. únor 2008

Ahoj maminky a hlavně Jandalinko 😉,
vůbec si nenech nasadit brouka do hlavy 😎 . Každé dítko je jiné...
Já jsem teda taky zastánce samostatného vývoje, kdy chci aby si na všechno dítko přišlo samo (tzn. že žádné přitahování, žádné posazování s oporou, ... prostě nic). Vývoj je specifická záležitost každého človíčka a není potřeba do něj jakkoliv zasahovat. A naopka je to pro to dítko lepší, protože dělá to, na co OPRAVDU má. Ne to, co mamka tuší, že by mělo nebo chtělo dělat 😎 . Takže asi tak.
Ve 3 měsících co má dítko umět? Já bych řekla, že nic moc 😅 . Pozorovat, broukat si, zkoušet chytat hračku a usmívat se...co byste od takovýho miminka chtěli víc??

lenkazdenek
9. únor 2008

Tak nám budou 3 měsíce za necelé 2 týdny,hříbátka pase,ale když se jí to nelíbí tak má tendenci se převalit na bok a začne plakat,navíc má tendenci se plazit a když zjistí,že to dopředu nejde tak je z toho naštvaná 😀 TAky jsem přečetla spoustu chytrých knížek,ale myslím,že každý dítě je jiný tak naco ho cpát do njákejch tabulek(to samý s um)
Navíc když to vezmu podle sebe a mý sestrty,tak já se dlouho odstrkovaala jen jednou nožičko a takhle sem se plazila a ségra zas dřív chodila a pak se naučila teprv lézt 😅 😀

jjaninka
15. únor 2008

Zdravím všechny maminky a jejich dětičky. Máme doma taky tříměsíčního Vojtíška. Koníky taky pase,to se mu líbí. Zkouší se otáčet na bok,jinak sebou pěkně šije a to taky u kojení,někdy je to kumš nakojit. Taky za ručky jde do sedu,ale jak jsem si tady přečetla,raději počkáme,nerada bych mu uškodila. I když se mu to samozřejmě taky moc líbí.U prvního syna to s tím sezením trvalo dlouho,ale velice brzo začal lést a všude šmejdit 🙂

megee
15. únor 2008

ahoj všichni my máme taky doma takového čertíka koníky pase prakticky pořád taky podkládá nožičky pod sebe do kleku a snaží se lozit a taky se snaží sedat, když jsem se na to ptala doktorky tak mi řekla, že je jasný když to dělá sám, že mu v tom nezabráním, ale ani ho nemám nijak podporovat aby si něco neudělal s páteří...

megee
15. únor 2008

taky jsme právě objevili ručičky a taky bohužel to že mu mooooc chutnají 😀 má je pořád narvané v pusince a tím pádem je pořád všechno poslintané 😀

megee
15. únor 2008

jééé holky a víte jak to bylo krásná když jsem se jednoho dne ráno probudila a malej na mě koukal z postýlky (spí na bříšku) se zvednutou hlavičkou, nevěděla jsem jestli mám brečet dojetím nebo se smát, vypadal u toho fakt božsky jak mu ta hlavička klimbala sem a tam jak se ji snažil ze všech sil udržet... 😀

jjaninka
15. únor 2008

tak koukám že se někdo přídal,ale prošvihla jsem čas,tak tady jsem asi zase sama,co?Fnuk. Megee a jak se jmenuje tvůj prcek. Náš Vojtíšek má taky furt narvaný ručičky v puse,nic nezabírá,prostě je cucá o sto pryč. Taky se krásně nahlas směje,je rozkošnej,když se úplně z toho smíchu zajíká. To pak jsme z něho celí pryč. Kolik má váš prcek?

bramburka
15. únor 2008

jo holky na ten sed pozor. No ale moje taky porad chce sedat, vubec nevim, ajk ji mam donutit aby to nedelala, se snadno rekne. Megee, Domi spi na brisku? V porodnici nam rikali, ze maji spat pouze na zadech. No kvuli tomu mame taky pekne sisatou hlavu.... ☹

aponchie
15. únor 2008

kdyz mi moje lekarka ve 3mesicich malou pritahla do sedu z leze a okomentovala to tim ze si potrebuje obcas protahnout zada a ze obcas to neuskodi manzel vzal kartu a ten den jsme presli k jine lekarsce.....

lenkazdenek
15. únor 2008

KOukám holky že máte mimča nják v předstihu 😅 manžel včera zjistil proč malá tu hlavinku nedrží,ona ji sama udrží,ale proč se namáhat že,takže jji chvilku jako drží sama,pak ji začne padat a když vidí že jí někdo nepomůže tak ji zas dá normálně nahoru,tváří se jak bubák a začne nám nadávat 😀

megee
15. únor 2008

jjaninka jmenuje se Dominik a jsou mu 2 měsíce a týden
bramburka na bříšku spinká od 2 týdnů, na zádech totiž strašně mává ručičkama a budí se tím, jinak dr. mi řekla at ho dávám na bříško co nejvíc že si tím trénuje svaly, je fakt že asi proto tak krásně drží hlavičku...

jjaninka
15. únor 2008

megge,už jsem se dívala na to tvoje zlatíčko,je krásnej! Vojtula spává na zádech,ale je pravda,když ho po kojení položím,šermuje jak rukama tak nohama,ale celkem rychle se zklidní a usíná. Měla bych strach nechat ho na bříšku,jestli by se mu to vůbec líbílo,ještě občas spával na boku. Kojíte holky?

megee
15. únor 2008

já nekojím, nešlo to malej mi pořád řval hladem tak jsme na UM, já nemám strach ho nechat na bříšku, když si ulije tak to z něho aspon vyteče, včera jsem ho přebalovala a on si brknu a najednou se začal dusit a nedejchal no horor tak jsem ho začala plácat po zádech až se chudáček rozeřval což se ani nedivím muselo ho to bolet ale začal dýchat, takže bych měla strach ho nechat spát na zádech, byla jsem z toho fakt dost vytřepaná....

jjaninka
15. únor 2008

megee,tak pokud to máš u prcka odzkoušeno a dobře se mu na bříšku spinká,tak to je jasný,že na zádička máš strach,pokud se ti ted ještě stalo to co se stalo. My zatím neměli problém. Já měla s kojením taky bezva problémy,mám velké mlíkárníčky a ještě jednu bradavku plošší,takže u prvního jsem kojila 3týdny,pak mlíčko odstříkávala a ted teda je to už třetí měsíc a zatím se daří a jsme jen na MM

jandalinka
autor
15. únor 2008

Ahojky!Tak já se snažím též pokládat malou co nejčastěji za den na bříško!Dost to pomáhá na zádíčka na protažení a musím říct,že kdyby nebylo známé,která mi to doporučila,tak doteď bych se bála ji dát na bříško,už kvůli tomu,že všude píší,jak je to nebezpečné apod.Vždyť je to nesmysl! 😠 Sice přes noc jsem si ještě netroufla,to se bojím,kdyby si ublinkla,tak já nebudu u ní!Jinak přes den na ni mrknu,jestli je vše v pohodě.
No, a co se týká palečků,už jsem zoufalá 😨 !Co až nám narostou zoubky,to si ty prstíky ukouše 😅 .Snažím se občas přes den vydělávat jí prstíky z pusenky a vkládat nějakou hračku na cumlání či dudel,ale to odmítá 😖 .Tak snad se to později odnaučíme či jí to přestane bavit 😕

jjaninka
15. únor 2008

jandalinko, náš prcek má taky pořád pusinku plnou prstíků,hračky vůbec nezabírají. Už mu kolikrát vyhrožuje pepřem 🙂 četla jsem radu,že stačí dám mimi delší rukáv a přetáhnout přes prstíky,ale to teda Vojtula vocumlal i ten rukáv a pořádně. Praktikujete dudlík?

jjaninka
15. únor 2008

Jandalinko,ted jsem se dívala na tu tvoji krásnou slečnu,tolik vlásků měla při narození? Vojtíšek má taky 3měsíce. Kolik malá měla když se narodila?

jandalinka
autor
15. únor 2008

No,o tom pepři jsem též slyšela 😉 a dokonce i paprika není špatná 😀 .Ale to by snad bylo poslední východisko,když by nám narostli zoubky a viděla bych,že jsme celý pokousaní 😝 .A malá i dost slintá,takže neustále měním plínky,které má pod hlavičkou a cumle je,když zrovna nemůže najít prstíky 😅 .A ty rukávy máme i tak pořád ocumlaný.A dudlík zkouším už od 1.měsíce(měla jsem strach,ať mi pak hezky kojí,ale prý je to individuální),ale nějak nám nechutí.Spíš si ho veme na minutku a vyplivne.Takže dudlík neobstál. 😕