Co má umět 10ti měsíční batole?

lsx
21. čer 2011

Ahoj, zajímalo by mě, co má už umět děcko v 10 měsících? A je normální, že vůbec nechce imitovat gesta, typu "Jak jsi veliký?" Neumí ukazovat na zvířátka ani napodobit zvuky, je na to ještě brzo nebo už by to měl zvládat?
Paci paci uměl asi v 7m, po měsíci ale tohle přestal dělat uplně. Díky za info.

zuzi82
21. čer 2011

Ahoj, buď trpělivá. Matěj taky ukazoval a pak přestal. Uměl jenom paci paci a jak se máš a v roce se to zlomilo a teď štěká jako pes, dělá čiči na kočku, mlaská jako když koník kluše, řve jako lev, huláká jako opice, dělá si pích pích do bříška jako ježek, minulý týden dokonce začal volat na slepičky a kokrhat jako kohout. Řekla bych, že najednou mu to jde samo a každý den se něco naučí. Třeba jen v knížce ukázat, kde je motýl. Tak si nezoufej a vydrž. 😉

mamkamarketa
21. čer 2011

@lsx tak pokud te to uklidni muj syn v 10ti mesicich nerekl jedine slovo nebo zvuk co by davalo smysl,paci-paci delal,jen kdyz se mu chtelo. ukazat jak je veliky nebo jak delaji hodiny? tak na to mi faakt kaslal 🙄 jediny,co ukazoval jak je silny 😀 ale je fakt,ze na to nemel cas,protoze v 10ti mesich chodil,tak tim travil vetsinu casu. neboj,ma cas 😉

lsx
autor
21. čer 2011

Díky, já vím, že se nemá srovnávat a koukat do tabulek, ale znáte to... 🙂 takže díky za uklidnění

apollo11
21. čer 2011

@lsx Klid 🙂 Dítě by mělo do 12m vydávat zvuky (žvatlat) a nejpozději do 18m ukazovat na věci a sdílet pozornost. Pokud to nedělá, může, ale nemusí to značit problém 😉 V 10m je ještě malý a nelze to moc srovnávat, už vůbec ne na základě toho, jestli "už umí" co jiné děti, protože vývoj v tomto období je nerovnoměrný a hlavně strašně rychlý, takže za pár týdnů to může být úplně jinak. Samozřejmě hra, povídání, ukazování v knížce apod. to můžou rozvíjet, ale stejně si každé dítě najde svoje tempo 🙂 Pokud navazuje oční kontakt a normálně vnímá, tak bych se vůbec nebála, ty projevy tomu ještě nemusí odpovídat.

crawler
21. čer 2011

@lsx každý děcko je jiný a např. můj syn - nechce opakovat, nechce si prohlížet obrázky...nic takového...ale nejde o to (podle mého zjištění), že by to neuměl nebo tak, ale prostě nechce - nebaví ho to..třeba až do 13měsíce mlčel - ani si moc nežbrblal - jen výjimečně - ale rád poslouchal a díval se na pusu, když jsem mu něco pomalu a důrazně říkala - začal mumlat až před 14 dny, ale nic srozumitelného...prostě nemá zájem. Když jsem to říkala mudře, tak mi řekla - a co chcete, každé dítě je jiné a to vaše chodí od 11 měsíců samo narozdíl od jiných, které třeba mluví, ale začnou sami chodit až třeba v 15m 😉 takže klídek 🙂