Dovednosti po ukončeném pátem měsíci. Není můj malý pozadu?

eben
15. čer 2009

Chtěla bych se zeptat co všechno už umí váš prcek po ukončeném pátém měsíci? Můj malý se zatím jen otáčí za zad na břicho ale naopak nee. Tak nevím jestli není pozadu?
Děkuji🙂

jindri
15. čer 2009

Eben: my jsme teď na začátku šestého měsíce a malá se mi přetáčí akorát z bříška na záda, opačně vůbec, jde jen na bok. 😉 To mě ani nenapadlo, že by měla být pozadu.
Každé miminko je jiné a něco mu jde líp, něco hůř 😉

dagina
15. čer 2009

Ahojky, dřív jsem strašně řešila co má a nemá umět mimčo v daném měsíci, bo mě deptala tchyně, jakto že neumí to a to.... 😠 , ona by už nejradši aby v půl roce chodila, seděla, měla všechny zuby..... .
Teď jsem úplně v poho, ikdyby malá začala chodit v roce a půl, pro mě to bude ta nejšikovnější holčička 😵 .

Jinak naše malá se též otáčí ze zad na bříško, ale umí to teprve chvíli, a žádná pravidelnost v tom ještě není. Opačně se sice párkrát otočila, ale nemyslím si, že by to bylo cíleně 😅 . Třeba ještě ani sama nezvedá hlavičku když leží na zádech, jen takové první vlaštovičky 😅, snaží se 🙂 .

marrrka
15. čer 2009

my sa este tiez neotacame na brusko casto, iba ked lole pomozem 🙂

saska.t
15. čer 2009

kocky je to normalne ze deticky sa vedia pretacat iba z chrbta na brusko, naopak sa zacnu pretacat az okolo 7-8 mes tak si nerobte starosti nic nezmeskaju kazde dieta ma svoje tempo a je zbytocnost ich nejak trapit, podstatne je aby sa na brusku zdvihali na rucicky, pevne drzali hlavicku a jednosmerne sa prevalovali v tomto mesiaci to uplne staci 😉

dvojka
15. čer 2009

my se v pátem měsíci přetáčeli jen na bok a to jednou za uherák 😀 zato řechtání nahlas bylo doménou.Neni přece důležité umět všechno najednou

eben
autor
15. čer 2009

No to sice jo ale on se otáčí ze zad na břicho jen přes svojilevou ruku a měla jsem chodit na vojtovku ale zrušila jsem to protože mi přišel normální ale nevím jestli to není chyba. 😒

saska.t
15. čer 2009

eben to je normalne kazde dieta tak zacina potom pride druha strana a potom aj opacne tak nestresuj mate este cas 😉

eben
autor
15. čer 2009

No jo ale po jak dlouhé době přijde druhá strana??? Filípek se poprvé otočil ve 4měsících a týdnu a už to bude měsíc a otáčí se pořád stejně

jmalko
15. čer 2009

eben: Malýmu je půl roku, točí se jak hodiny 🙂 a začíná sedět, abych řekla pravdu, stále se otáčel ze zad na bříško a ani jsem nějak nepostřehla, že už se otáčí i z bříška na záda. Malej je hodně šikovnej, třeba hlavičku držel ve 2,5 měsících sám, ale kámošky synek nedržel sám hlavičku ani po 3.měsících. Je to tak, jak píšou holky, u každého dítěte je to individuální, takže nemá cenu se stresovat, až přijde jeho čas, tak určitě pozadu nezůstane a určitě vše bravurně zvládne 😉 . 🙂

telullah
16. čer 2009

Ahojky Holki, naše malá bude mít pět měsíců a už takový měsíc se snaží sedět a hodně se vzteká, když nevidí do okolí. Je strasně zvědavá. Parkrát se otočila ze zad na bříško, točí se dokolečka a snaží se přitáhnout si nožky. No ale je to přesně jak píšete, každé dítě jde na to jinak

meri
16. čer 2009

Ahojky, každíé dítě je jiné a časem všechno doběhne. Je hodné stránek, kde jsou dovednosti popsané, třeba
http://www.maminkam.cz/psychomotoricky-vyvoj-di...
nebo mladazena.cz

eben
autor
16. čer 2009

jeee díky super stranky je to ta fakt dobře popsané 😉

usounek25
16. čer 2009

Ahoj, taky se přidám do diskuze. Náš Adámek se začal otáčet ze zad na bříško asi tak před třemi dny, otáčí se na obě strany. Prvně se vztekal, protože mu nešla vytáhnout ručička, která mu zůstala pod bříškem, ale už na to přišel. Nám zase nejde moc to pasení koníků, malej už drží hlavičku sám dlouho, ale když je na břísku, tak by se vlastně měl opírat o předloktí nebo prostě o ruce, jenže tohle mu prostě nejde. Já mu ty ruce vždy dám, tak aby o ně byl opřený, tak to kouká a řehtá se, hlavičku má zvedlou krásně, jenže po chvíli se mu ručičky rozjedou do stran a uděla letadlo. Snaží se zvedat hlavu, jenže bez opory těch ruk je to naprd, to nevydrží moc dlouho a hodně se u toho nadře. Nevím, jak ho to naučit, že se má o ty ruce opírat. Chce to asi čas, my jsme ho na bříško moc nedávali, protože to nebyla jeho oblíbená poloha, ale teď už je to lepší, jen s těma ručkama je problém. Měli jste to taky někdo tak?? Příští týden jdu k dr., tak se jí zkusím zeptat,jestli mi neporadí nějaký trik. Jinak natahuje ruky po hračkách, vezme si je sám z deky,pokud je má v dosahu, přendává si je z ruky do ruky, řehtá se, žvatlá, zvedá nožičky do výšky (čekám, kdy se začne chytat za prstíky), na zádech se točí jak hodiny, prostě mi příjde, že je celkem šikula, až na to pasení. Každé dítě je opravdu jiné, od kamarádky holčička seděla už v pěti měsících, chodila v jedenácti a od jiné kamarádky syn v půl roce taky ještě neseděl a přitom byl docela akční. Občas si pročítám v knížkách a na www co by dítě mělo v kterém měsíci umět a říkám si, ježiši, tohel ještě nedělá nebo neumí, je pozadu?? Ale asi fakt nemá smysl srovnávat, jedno mimčo umí to a druhé zase jinou věc, kterou to první třeba neumí 😉 🙂

missymici
18. čer 2009

Ahoj
Nášmu bylo včera 6měs.Je hodně aktívni a živej.Umí si držet sám lahev s mlíkem a z pítka se naučil v týdnu pít.Sezení?Strašně rád sedí,neumíse ještě posadit sám,ale když ho posadím tak vydrží 5 minutek sedět sám bez opory,nechce se mě ho dávat sedět,ale on jinak být nechce.Dokonce se mu začalo líbit stát na nožkách,samo že ho držím.Umí dělat paci-paci,říkali jsme si u toho básničku apak to začal před 2 týdny dělat sám a kecá u toho,jen mu nikdo nerozumí.Otáčí se jako soudek,lozí po zádech-odráží se nohama,ještě neleze. Akorát mu dělá problém otočit se z bříška spátky na záda.S hračkama je v sedmém nebi,prehazuje si je z ruky do ruky,s přestávkou vpuse,za vším se natahuje,všechno chce chytat do rukou,nejvíce se mu líbí plastové lahve,a klávesnice od PC.
usounek25:měli jsme to stějne,Daník nechtěl být na bříšku,bulel a vztekal se.ALe po 4 .měs se to zlepšilo ated by chtěl být na bříšku pořád,i když mu to někdy nedovolím,když je po jídle,protože hned hodí šabli.Dokonce se v posledných dnech naučil na bříšku i spát.Ale to vydrží jen pár minut.No stále se to zlepšuje.
Oblíbená činnost je taky houpání,tani-tani-takovej mámin bláznivej taneček s malým v náručí-tlemí se u toho a ja musím taky.

dagina
18. čer 2009

Ahojky, hm, tak teda nevím, jestli mimi v pátém měsíci se má zkoušet dávat do stoje 😠 (viz ten odkaz od Meri).

I s tím sezením to je tak, že se dítě nemá posazovat, dokud to opravdu neumí samo...., mám tuto informaci od více zdrojů 😒

Sousedka sedmiměsíční dítě táhla za ruce jak opici, a měla děsnou srandu že ji malej už chodi 😖 .

pishulina
19. čer 2009

usounek25 - my sme na tom rovnako s tým pasením. Ako keby si popisovala môjho malého. Teraz sme sa ešte len začali pretáčať na bok z chrbátika a už sa nám podarilo prevaliť sa až na bruško a rúčku si nejako vytiahnuť...to bola zábava 🙂
Niekedy mám však problém udržať ho na jednom mieste, kde by mohol svoje schopnosti rozvíjať. Napr. v postieľke, na hracej deke, na veľkej posteli...za chvíľu mrnčí, že tam nechce byť, nech sa mu akokoľvek venujem :o(

usounek25
19. čer 2009

Ahoj, souhlasím s daginou, také jsem hodně četla i slyšela, že dítě by se nemělo dávat od žádné polohy do které se nedostane samo, tzn. pokud si samo nesedne, tak třeba neposazovat v kočárku apod. Každé dítě se vyvíjí jinak,některé se prvně převaluje ze zad na břicho a zpět, pak začne lozit, sedět apod. Některé děti zase některý krok úplně přeskočí a třeba nelezou, ale rovnou si stoupají. Myslím si, že je lepší nechat miminko učit se samo a vše si zkoušet tak dlouho, až určitou dovednost zvládne. Třeba mu trošičku napomoct, ukázat, jak to může dělat, ale asi by se to opravdu měli naučit sami. Adam se taky pořád přetáčel na boky a furt se zkoušel otáčet na břicho, ale nešlo mu to, až jednou mu to prostě vyšlo, protože zjistil, jak na to a od té doby se pěkně zlepšuje a dneska už se otočí během momentu, jen se mrknu někam jinam a on už je na bříšku 🙂 . A to pasení už se taky trošku zlepšuje, vždycky ho nechávám ať si zkusí příjít sám na to co s těma rukama udělat a postupně se to asi naučí, ikdyž pro jistotu se v pondělí doktorky zeptám, když tam jdeme, určitě něco poradí. Prostě si myslím, že každý prcek má svoji rychlost učení, některý jsou rychlíci a někteří zase trochu línější, ale dřív nebo později zvládnou všechno všichni 🙂

missymici
19. čer 2009

dagina: myslím,že máš pravdu, ale viz.nad tebou v popisu také : ..... pravděpodobně bude umět:
udržet na nohách částečně váhu svého těla, když ho držíte vzpřímeně,
sedět bez opory, ....
tak nevím, každý říka něco jiného... malej mi ruce do sedu na vytažení podáva sám,jen sámemu to ještě nejde a on ani v jiné poloze být nechce,v leže vydží jen u oblékaní,přebalovaní i to bulí,dokud ho nezvednu....