Hyperaktivní už jako kojenec/batole. Je to normální?

apricots
2. únor 2008

Mám takový docela zvláštní problém - tedy, spíš něco, o čem bych si chtěla s někým popovídat. Vím že hyperaktivita jakožto termínus technikus nemusí být to, o čem chci mluvit, ale nenapadlo mě jiné příhodnější označení, tak mi to když tak promiňte.
Moje holčička byla už od malinka strašně moc aktivní a pohyblivá - hrozně rychle kopala nožičkama, pořád sebou šila (ne v negativním smyslu, prostě milovala pohyb jako takový) a všelijak sebou mrskala...všichni vždycky říkali, že je hrozně čilá - když začala lézt, začalo se to stupňovat a teď, když si začíná stoupat u všeho, čeho se udrží, to vrcholí....vím, že si asi pomyslíte, že sem hloupá, že to přece každé dítě začne mít s trochou pohyblivosti období, kdy se musí hlídat a prostě za ním neustále běhat, ale tohle bych řekla je trochu jiné...Když jsme čekali u doktora v čekárně, Mely lezla naprosto všude, všechno brala do rukou a hned odhazovala, šplhala se po mě, a to všechno hrozně rychle, jakoby byla na jehlách🙂 Jedna paní co seděla vedle se dokonce ptala, kolik jí je a když sem řekla, že devět měsíců, řekla mi, že si myslela, že je jí tak rok, jak je čilá...Moje maminka mi říká, že ani u mě, ani u brášky nic takovýho nezažila...tolik neutuchající energie, tolik pohybu....vůbec nechápu, kde tu energii bere, ale jak se teď začala ke všemu stavět a dokonce se pouštět, i když na těch vratkých nožičkách se samozřejmě neudrží a ihned padá, mám o ni pořád strach, že se o něco břinkne...dalším příkladem je to, že od probuzení do usnutí nezůstane minutu v klidu a přebalit ji je téměř nemožný - jakmile člověk potřebuje, aby 30 vteřin ležela na zádech, spustí řev na celý kolo, až si myslím, jestli jí něco nebolí....co si o tom myslíte? Je to zcela obyčejná kojenecko-batolecí aktivita? Nebo je moje Melinka opravdu tak trochu pytel blech?

lucie0208
22. črc 2008

Ahoj, mám problém. Tedy alespoň myslím, že ho mám. Mému synovi je 10 měsíců a naše paní doktorka nám řekla, že je zřejmě hyperaktivní. Je to moje první dítě a já, upřímně, nevím jak na něj. Od rána jsem v zápřahu, nezastavím se. Vyžaduje moji neustálou pozornost a když si "dovolím" si sednout s kávou nebo se normálně najíst, tak udělá scénu. Zkrátka řve, protože buď chce jíst také nebo proto, že si ho v tu chvíli nevšímám. Přebalování je peklo, prakticky to bez řevu už ani nejde. Snažím se ho zabavit, ale většinou to nefunguje, přetáčí se a vzteká.... V noci naštěstí docela spí, zato přes den to je tak max. 1,5 hodiny. Pokaždé, když jdu něco dělat, tak mu vysvětlím, co jdu dělat a on ať si chvíli hraje, jenže to samozřejmě ve svém věku ještě nechápe, takže se mi vzápětí šplhá po noze a když nereaguju, tak opět řve. Když jsem takzvaně "drsná" a snažím se mu neustoupit, tak je schopen řvát tak dlouho, dokud neustoupím a nevezmu ho.
Zkrátka celý den lítám jen kolem něho, jsem unavená, podrážděná a na každý den se snažím vymyslet program, tak, aby se on nenudil a já nezcvokla 🙂
Prosím poraďte, co dělat!!!

rosanela
22. črc 2008

Ahoj Lucie,
takhle když to čtu, tak se v tom s naší Terezkou i docela nacházíme. 😉 Nepřijde mi to ale hyperaktivní, spíše bych řekla, že to patří k věku a že některé děti jsou holt živější a neumí se sami zabavit..můžu Ti teď ale napsat, že u nás se ta situace už naštěstí změnila, Terka si vydrží dost dlouho prohlížet časopisy (dávám jí starou Maminku a ona vždycky tak zaujatě prohlíží..), pak taky hrozně ráda třídí oblečky, ale abych řekla pravdu u hraček zase nějak dlouho nevydrží..tak hlavu vzhůru, ono se to časem určitě zlepší!! Já už jsem si taky říkala, jestli je toto možné a kde mám pořád brát tu energii..navíc teď u nás už spíme pouze 1xpřes den a tak večer usíná už v 7.30h!!To z dřívějška vůbec neznám a ty večery si teď doslova užívám!! Tak držím palce, ať se vám to taky brzy zlepší.

lucie0208
23. črc 2008

Ahoj, děkuju za malé povzbuzení a pevně věřím, že se to změní. Momentálně se už půl hodiny snažím, aby usnul, ale cestuje v postýlce 🙂) Takže já letím uklízet a vařit!

binki
23. črc 2008

lucie0208: 😀 znám, mám to taky, sotva pomyslím na kus žvance, už bee bee bee, otočím se a bee bee 😠

artuse
23. črc 2008

lucie: já si taky nemyslím, že je tvůj syn zrovna hyperaktivní, ale nejsem lékař a neznám ho dobře 😅 myslím, si, že prostě nechce být sám, neumí se sám zabavit...no já si taky nemůžu dovolit jen tak sednout a dát si kafe, jak píšeš 😀 nemůžu se ani skoro nasnídat, hážu to do sebe v rychlosti 🙄 ale co trochu pomáhá: dát ji do ruky taky něco k snědku - křupku, kousek chleba, rohlíku...dále jak píšeš o tom, že potřebuješ něco udělat, nevím, jak to praktikuješ, jestli malýho necháš ve vedlejším pokoji nebo ho máš u sebe, moje dcerka mě musí vidět, když chci něco udělat, tak ji mám prostě pořád u sebe a říkám ji, co a proč zrovna dělám 😀 ve vedlejší místnosti bych ji nenechala... blbý je, že má teď to stoupací období, takže mi hnedka odleze a někde si stoupá a já pak odchytávám 😅 co mi ale pomáhá při domácím pracech bezvadně je šátek na nošení 😅 my šátek používáme od narození, malá je v něm sklidněná a já jsem tak schopna utřít prach, pověsit prádlo, atd. atd., akorát vařit se teda s dítětem na břichu nedá 😀 a při tom přebalování při vztekání ho zkus hladit nebo pochovat a znovu položit a přebalit, a taky to třeba je jen takové období, za měsíc to bude třeba zase jinak 😉

listicka20
23. črc 2008

Hm, tak to já naši kočičku taky přihlásím do klubu hodně živých dětí, ona nikdy nebyla takový to tichý klidný miminko, jaký vídám u kamarádek, v podstatě nikdy se nestalo, že by dýl jak dvě minuty vydržela jen tak ležet v postýlce bez hnutí a koukat. To akorát tak v kočárku nebo v šátku - jenomže se nesmělo zastavit a nedej bože, abych si s ní v tom šátku sedla. (Jo, a baví mě, když se mě lidi ptaj, jak jsem to udělala, že jsem se po porodu tak rychle dostala na svoji původní váhu 😀 )
Teď má 9 měsíců a přesně jak píše Lucie, nemůžu dělat nic bez toho, aby mi dítě viselo na noze a řvalo. Ještě se tak chvíli zabaví na vysoký židli, kam jí dám hračky a může na mě koukat, co dělám v kuchyni atd. Zaujmou ji i některý pořady v televizi, hlavně Teletubbies 😀
Spánek hrůza.
Naše dítka mají prostě hodně energie a chtělo by to, aby měly přes den víc aktivit - je to znát, když jdeme na mimi zpívání nebo dětskou skupinu, včera jsme byly i plavat, tak je pak hned unavenější a vydrží spát dýl
Se těším, až bude umět chodit, to ji budu schválně vyndavat z kočárku, aby hodně ťapala 😀 (mimochodem, teď má období, kdy ji to nebaví ani v kočárku, a když fakt na ten řev psychicky nemám, tak ji nosím, což při jejích deseti a půl kilech je fakt záhul... 😝

hanab
23. črc 2008

Ahoj,
taky mám hodně živé dítě, i když do 8 měsíců to bylo zlatíčko. Spala celou noc od 8 tak do 7, nikdy se ani nevzbudila, přes den byla moc hodná. Ale úderem osmého měsíce se včechno změnilo - přesně jak tady většina z vás píše, byla vzteklá, pořád potřebovala pozronost, neměla jsem chvíli klid. Teď má přes 9 měsíců a už je to zas lepší, umí si sama pohrát, když chci mít klid, tak jí dám kousek rohlíku nebo patku chleba. Jinak za ní taky pořád lítám.
S tím přebalováním je to taky hrůza, sama ji v leže nepřebalím. Teď už jsem se naučila ji přebalovat ve stoje. Když u něčeho stojí, tak jí ze zadu kolenem přidržím plínku a pak teprve zapnu. A usínání jen u kojení v posteli, až když usne, přenáším do postýlky, ale většinou se hned vzbudí.
Přeji pevné nervy...

jandalinka
23. črc 2008

hanab:mluvíš mi úúplně "z duše",při přečtení tvých řádků,jako bych to psala já 😅

jandalinka
23. črc 2008

hlavně to přebalování.Je to děs,už fakt někdy jí plácnu přes prdélku,ať chvili poleží než jí dám plínku. 😕

hanab
23. črc 2008

Já jsem jí lupla na zadek už 2x, samozřejmě jen trošku jednou přes plínku a jednou na holou. To už jsem byla fakt vytočená. Taky jsem si to vyčítala, ale ta ruka tak nějak plácla sama.

binki
24. črc 2008

🙂 náš miláček si hned, jak dojí stoupá a hned chce tahat záclony, není to ani 10 vteřin, že by spočnul, i mm se divil, jakpak je čiperný

artuse
24. črc 2008

jéé tak přebalování ve stoje jsem ještě nezkoušela 😅 mně tečou nervy, když potřebuji někam rychle jít a malá se u všeho vzpouzí, u oblíkání, u sednutí do kočáru atd.

lucie0208
24. črc 2008

ahoj, tak přebalování ve stoje musím vyzkoušet, to by ho mohlo i bavit, protože to je momentálně jeho nejoblíbenější aktivita - stát u čehokoliv a chodit za ruce.
Každopádně jsem moc ráda, že v tom nejsem sama! Jsem totiž obklopena kamarádkami s nějak moc hodnými dětmi. Hrají si, nezlobí, neřvou, maminky můžou sledovat televizi bez rušení, popijeji kafíčko...... Toto je zatím můj sen!

kozimura
14. srp 2008

Nedá mi to a musím se k vám přidat 🙂 Naše Terka byla pevná snad od začátku,14 dní po porodu už pásla koníky.Ve 4.měsících začla stoupat na čtyři a sedět.Teď v 5-ti měsících už sedí bez opory,leze a občas se jí povede jít i po čtyřech,ale lezení jí jde lépe a hlavně strašně rychle.Navíc si už stoupá v postýlce i kočárku a za ruce už i chodí.Přebalit ji je bojovka 😒

veruk
19. srp 2008

Teda Kozimuro - to máš teda pendolínko!! Takhle brzy!!! 😎 😎 😎 😎

Lucko - nemyslím si, že by se takhle brzy dalo poznat, že je Tvůj syn hyperaktivní... já jsem na toto téma taky mluvila s dr.... 1) je to mozková disfunkce, která se dá diagnostikovat až později 2) i kdyby teda hyperaktivní byl, tak co teď s tím? Vůbec nic nenaděláš... nějaká "speciální" výchova, chodení k psychologovii se dá praktikovat podle mě nejdříve až v předškolním věku.

Třeba opravdu s některého z našich dítek hyperaktiváček vyroste, ale třeba taky ne, spíše budeme mít čiloušky, které zabavíme jen tak, pokud je nenecháme zahálet a budou muset mít spoustu koníčků, zábavy, sportu... 😉

Tak a teď novinky od nás...
Filípek se nějak zklidnil... 🙂 🙂 🙂

Ano, stále je na 4 nebo na 2, téměř pořád v pohybu. Ale máme parádní období, kdy já třeba vařím a on je se mnou v kuchyni... chvíli kramaří v šuplíkách, pak si na chvíli sedne a žužle auto, pak ho vezmu a kouká mi do hrnců... naučil se už "padat" - není to na hlavu, ale krásně na zadek nebo na ruce, tak mu nemusím chodit furt za zadkem.

V náruči mi absolutně nevydrží (ale to už od malička) - jedině, když se s ním chodí a on má co pozorovat. Jinak považuje náruč za přestupní stanici k tomu, aby se dostal někam výš nebo mohl po mě šplhat.

V kočáru jak kdy, pokud se stojí, tak ječí a chce hned vystupovat, když se jede a je co pozorovat, tak to jakžtakž jde. Ale nakupování s ním je děs. Záchranou jsou křupky nebo rohlík, ale jen na chvíli.

O přebalování nebo mazání po koupání... tak to ani psát nemusím, to máme stejné... ledaco už umím udělat, když stojí, sedí nebo je na 4... ono i při koupání mi pochoduje ve vaně 😠 😠 😠

Ale to hlavní nakonec. Nevím, čím to je, ale Filípek se naučil usínat SÁM!!!! Nevím, zda dospěl a dostal rozum nebo je to jen přechodná záležitost. Byli jsme 2 týdny různě mimo a to byly usínací dramata. Usínal v autosedačce, protože to byl jediný způsob, kde se nemohl postavit a kde se uklidnil. Pak jsem ho přenesla do postýlky. Po návratu domů jsem byla rozhodnutá najet na tvrdou usínací metodu (žádné uspávání, nechám plakat... jen za ním budu v nějakých intervalech chodit). A světe div se - on si chvíli lozí a chodí v postýlce, občas trochu knourne a pak spí 😲 😲 😲 Maximálně 1 nebo 2x než usne chodím doplnit vypadané dudlíky (dávám mu tam rovnou 4ks, protože je háže přes palubu). Nakonec usíná s jedním dudlem v puse a v každé ruce drží jeden.

Co máme ovšem horší, jsou noci... stále se budí stojící, křičíčí... takže ho pokládám, nahazuji dudlíka. A bohužel cca 3x do týdne se vzbudí úplně do čila a třeba 2 hodiny lozí po postýlce, mele sebou, huláká na nás a nemůže usnout. Dle dr. má spoustu vjemů, které nedokáže zpracovat...

NO, ALE CO JSEM CHTĚLA TÍMHLE SUPERDLOUHÝM PŘÍSPĚVKEM NAPSAT JE TO, ŽE MYSLÍM (A DOUFÁM), ŽE DĚTI Z TOHOHLE ŠÍLENÉHO NEKLIDU, KTERÝ JE NÁPOREM PRO NAŠE NERVY, URČITĚ VYROSTOU A ALESPOŃ TROCHU SE UKLIDNÍ A DOSTANOU ROZUM. TAK HOLKY VYDRŽTE, PEVNÉ NERVY, URČITĚ BUDE LÍP!!!

daluri
19. srp 2008

Ahoj, tak jsem tu po ránu nakoukla, Veruk, fajně napsané, hned mám lepší náladu, po včerejšku, kdy to naše sluníčko uslo až v 22 při zoufalých manželkách..jak vystižné 😀

Kozimuro máme stejně staré holčičky, dokonce i jméno pasuje, FM mám taky kousek,jsem ze Šenova.
Jak popisuješ svoji Terezku, tak to jsem měla tak u Lucky(nyní 12), ta už v půl roce chodila kolem nábytku..
A Terezka se nám přetočila ve 3měs, koníky pásla snad po dvou týdnech..Teď by se nejraději pořád nosila, chce vše vidět,jen mi pomalu odcházejí záda, má 8kg, to je pěkný buřtík, když to srovnám s Luckou, ta měla takovou váhu snad až v 9 měs...

cazadora
19. srp 2008

holky mám to doma taky nečetla jsem celou diskuzi, ale myslím že je to normální že prostě dětičky objevujou a maji pocit že toho musí stihnout moc. naší natálce je 10,5m a už měsíc a půl běhá za ruce nebo s židlí a už cca 2,5měsíce si stoupá čili celou tuhle dobu stojím celý den za ní, přebalení je horor když už má plínku pod sebolu a chci jí namazat tak mi z ní vyskáče nebo se z ní vytočí, oblíkání je řev a horor ale já si prostě myslim že je živá a toť vše. kde bere energii taky nechápu skoro nejí skoro nespí fakt nevim kde to bere

iris
19. srp 2008

my máme taky draka, přesně, jak píšete, co se začal stavět, nemůže zůstat ani chvíli sám, jinak padá na hlavu, je jak šídlo, přebalit je problém, musí dostat něco do ruky, co ho zaujme, spí málo,pořád někam leze, nevydrýží ani v autosedačce, jsem samá modřina, páč když ho chovám, tak pořád kope, stoupá si na mne...

kozimura
19. srp 2008

Ahojky,tak od včerejška si ta naše ještěrka sama sedá a dnes dolezla k trubce od topení a postavila se (mám foto i v albu),jakmile zjistila tuto sílu v nožičkách,začla lézt na desku pod stůl...

Veruk,tak tím se taky uklidňuji,že se to srovná a taky tím,že můžu být ráda,že je tak živá,než aby byla nemocná...

Daluri,tak já bydlím ještě od F-M blíž k Příboru-Fryčovice.

kozimura
19. srp 2008

Daluri,v Šenově kde?U NJ nebo u Karviné?

daluri
20. srp 2008

Kozimuro - Šenov u Ostravy, kdysi jsme byli pod F-M, teď nás šoupli pod Ovu.
Kukla jsem fota, máš to teda čiperku, nedovedu si představit, že by mi už lezla, stačí když ji dám na deku a najdu o metr dále..Ale to příjde, zatím si užívám klidu, že nemusím pořád sledovat kde je.. když klid - teď mi už tři dny usíná pozdě a budí se co hodinu..Už to svaluji na měsíc, byl úplněk a je pořád ještě velký 😀 ale tím to asi nebude..

kozimura
20. srp 2008

Daluri:ju,je to ďáblík.Už prozkoumala i cestu do kuchyně a do koupelny.Leze jak drak a když jsem dnes vařila,byla hned u mě,natahovala ručičku,ať ji vezmu na ruce a fňukala.Zoubky už nám dávají pěkně zabrat-nespala od 3.30 do 5.30 a my s ní.Drdila si pěstičku a byla tak unavená.Pořád se k nám tulila a snažila se usnout.Nakonec usla mezi námi napříč...

evi3
20. srp 2008

Kozimura, to mas teda eeero 😉.
Tiez myslim, ze mame len hodne zive deti, nas "problem" je zvysena drazdivost, kym bola mala, tak to slo pri uspavani riesit zavinovackou, potom bolo nejaku dobu zaspavanie a nocne spanie luxusne, denne bolo vzdy minimalne ... ale ako sa zacala v cca 6 mesiacoch plazit, tak sa to zhorsilo. A uplny des je teraz, ked lozi a vsade sa stavia, aj ked uz pomaly nevidi, pri kontakte s postielkou okamzite skace na 4, a dviha sa, zaspi len pri mne a to ju musim jednou dlanou pridrziavat aby sa neotocila a kym neodpadne tak si este kope nohami, alebo si obzera ruky(to je dobra znamka), ke zaspi, prenesiem ju do postielky, v noci ju napravam x-krat, v polospanku sa postavi na kolienka a nevie kde je... takze dufam, ze je to len prechodne obdobie 😝 😝

kozimura
20. srp 2008

Evi,tak to nás čeká něco podobné.Jak byla Terka miminko,vázala jsem ji do plíny,aby nemohla hýbat ručičkama a budit se tak (než se mi narodila,odsuzovala jsem to),pak jsme ji balili do zavinovačky a v noci i 3 hodiny uspávali.Byla jsem hotová.Teď už má od 18.hodiny svůj režim,který jí nesmíme nabourat,jinak je kravál.V 18.00 dostane čajík s homeopatikama na zoubky,nebo si cucne mlíčka,od 19.00 ji

kozimura
20. srp 2008

chystáme na koupání,hrajeme si,v 19.30 koupání,pak kojení.Usíná mezi 20.a 21.hod.Většinou usne a ještě jednou se vzbudí.Pak se budí 2x-3x za noc,ale občas nemá svůj den,tak se budí i co hoďku.Přes den usne málokdy a jen na chvilku a jinak je pořád "akční".

melliska
21. srp 2008

holky, co máte dítko spíše dráždivé, jak se to projevuje a co vám pomáhá?
malá neustále přechází ze smíchu do křiku, řevu, zatne pěstičky a řve
je celkově vzteklá a podrážděná. Vrčí. Prohýbá se do luku a má lehce hypertonus
Byli jsme na eeg které dopadlo dobře, ale např. hyperaktivita se na něm vůbec nemusí projevit (prý).

U nás jediné, co pomáhá je chování..

evi3
21. srp 2008

posledne 3 tyzdne je strasny problem zaspat, vidiet na nej ze je unavena, ale len co ju polozim, otaca sa a stavia, ked ju pridrziavam rukou prehyna sa a reve, po nejakej dobe(5-15min) sa skludni a zaspi, ked ju mam na rukach, tak sa sice skludni, ale akonahle sa dotkne postele ide to od zaciatku ...
Predtym to nerobila, tak neviem, ci to nie su zuby, lebo este nema ani jeden ... inak je v pohode, nie je ani placliva ani nervozna, len ked sa jedna o spanok, tak je koniec sveta...
Ked bola mala, tak stale machala rukami, prehybala sa len obcas ...

helca76
21. srp 2008

melliska - máme doma hypertonika - dělá přesně co popisuješ. Lékařka mu předepsala Pyridoxin (2x denně 1/2) a doporučila cvičení. Dooost se to zlepšilo 😉 Cvičíme na míči a na dece. Na dece je malý na zádíčkách, jednou rukou mu chytím nožičky, druhou ručičky a pomalu ho přetáčím ze zad na jednu stranu, zpátky a na druhou stranu. Je to někdy boj ho takhle uržet 😀 Potom nám ještě doporučili - na zádíčkách chytit jednou rukou obě nožičky, přikrčit je k bříšku a druhou ruku položit na hrudník a lehce přitlačit - jenom na chviličku, pak povolit a několikrát opakovat. Prý je dobré i plavání, ale to jsme ještě nezkoušeli - Jiřík měl zánět močáku, tak máme zákaz koupání 😒

kozimura
24. srp 2008

Tak ode dneška chodí Terka po čtyřech!A navíc se dnes 3x vyčůrala do nočníku.Je to naše šikulka. 😀

binki
25. srp 2008

tak nevím, jestli je malý jen hodně aktivní nebo bude hyperaktivní...to zjistíme asi později, usíná okolo 21, 22, přes den stále 2krát 15-20 min zaspí, někdy ani to ne, pomáhá jen to, když jsem s ním celé dny venku a pozoruje jiné prostředí nebo když máme hosty, tak to je spokojený...