Hyperaktivní už jako kojenec/batole. Je to normální?

apricots
2. únor 2008

Mám takový docela zvláštní problém - tedy, spíš něco, o čem bych si chtěla s někým popovídat. Vím že hyperaktivita jakožto termínus technikus nemusí být to, o čem chci mluvit, ale nenapadlo mě jiné příhodnější označení, tak mi to když tak promiňte.
Moje holčička byla už od malinka strašně moc aktivní a pohyblivá - hrozně rychle kopala nožičkama, pořád sebou šila (ne v negativním smyslu, prostě milovala pohyb jako takový) a všelijak sebou mrskala...všichni vždycky říkali, že je hrozně čilá - když začala lézt, začalo se to stupňovat a teď, když si začíná stoupat u všeho, čeho se udrží, to vrcholí....vím, že si asi pomyslíte, že sem hloupá, že to přece každé dítě začne mít s trochou pohyblivosti období, kdy se musí hlídat a prostě za ním neustále běhat, ale tohle bych řekla je trochu jiné...Když jsme čekali u doktora v čekárně, Mely lezla naprosto všude, všechno brala do rukou a hned odhazovala, šplhala se po mě, a to všechno hrozně rychle, jakoby byla na jehlách🙂 Jedna paní co seděla vedle se dokonce ptala, kolik jí je a když sem řekla, že devět měsíců, řekla mi, že si myslela, že je jí tak rok, jak je čilá...Moje maminka mi říká, že ani u mě, ani u brášky nic takovýho nezažila...tolik neutuchající energie, tolik pohybu....vůbec nechápu, kde tu energii bere, ale jak se teď začala ke všemu stavět a dokonce se pouštět, i když na těch vratkých nožičkách se samozřejmě neudrží a ihned padá, mám o ni pořád strach, že se o něco břinkne...dalším příkladem je to, že od probuzení do usnutí nezůstane minutu v klidu a přebalit ji je téměř nemožný - jakmile člověk potřebuje, aby 30 vteřin ležela na zádech, spustí řev na celý kolo, až si myslím, jestli jí něco nebolí....co si o tom myslíte? Je to zcela obyčejná kojenecko-batolecí aktivita? Nebo je moje Melinka opravdu tak trochu pytel blech?

gimik
2. únor 2009

Ahojky holky, chtěla bych se zeptat, jestli se může hyperaktivita u 10 měsíčního dítěte nějak už projevit?
Známá má malou a ta chvilku neposedí, pořád leze, chce vodit za ručičky a hodně často piští. Tak jí moc nejdou slabiky. Teda vůbec žádné, občas řekne bb. Jinak odpoledne spinká tak hodinu, jinak chodí spát kolem 23:00 a ráno v kolem 8:00 už je vzhůru. Co myslíte,jedná se o hyperaktivitu? Moc díky.

lukin
2. únor 2009

gimik: To by mě taky zajímalo. Dcera je naprosto stejná jak od známé. Akorát že dokáže říct máma a občas i nějaké slabiky, ale taky chodí spát cca stejně, přes den spí hodinu a taky neposedí.

geminis
2. únor 2009

ahoj holky,
podle mě se tak brzy nedá rozhodnout nebo posoudit, zda je dítě hyperaktivní nebo ne.
Jedno hledisko je, že hyperaktivní dítě nespí ani v noci.
To z těchto pár posledních příspěvků nevyplývá.
Takže se asi jedná spíše o děti hodně aktivní, ale ne hyperaktivní. Hyperaktivitu posuzuje dětský psycholog a u tak malých dětí asi ještě ne.

gimik,
co se toho pištění týče, ať se nediví. Když si ji matka navykla na vození za ruce, což se striktně nedoporučuje, tak se není čemu divit, že dítě piští. Vyžaduje to a ona se stane jeho otrokem.
A že nezná slova a jen slabiky? Snad to tady zaznělo taky hodněkrát, každé dítě je jiné, potřebuje svůj čas a srovnávat se nemá!!!
A nejlepší bude zeptat se na to doktorky. Ta to dítě zná a myslím, že je daleko fundovanější než my zde na to, aby posoudila, zda dítě může mít náběh na nějakou poruchu.

dnada
2. únor 2009

něco o poruše pozornosti s hyperaktivitou

Ke konkrétním projevům uvedených příznaků patří:

* chyby z nepozornosti,
* neschopnost postupovat podle pokynů,
* nedočkavost,
* vykřikování při výuce,
* mluvení si pro sebe,
* neposednost, zbrklost,
* nepořádnost,
* zapomínání,
* nouzová improvizace místo plánování,
* snadná vyrušitelnost a obtíže s vrácením se k původní činnosti,
* menší schopnost „přepnout“ na jinou činnost,
* malá vytrvalost, nedokončování dlouhodobých úkolů,
* vyhýbání se domácím úlohám a povinnostem,
* zhoršený odhad času,
* ztrácení věcí,
* obtíže se zařazením do kolektivu vrstevníků,
* ukvapené navazování a ukončování vztahů,
* menší odolnost vůči neúspěchu a kritice,
* urážlivost, vnitřní neklid, poruchy spánku a další projevy.

Diagnostická kriteria DSM-IV

ADHD (Attention deficit/hyperactivity disorder) - Porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou

1. Šest nebo více následujících příznaků nepozornosti přetrvává po dobu nejméně šesti měsíců v takové míře, že má za následek nepřizpůsobivost dítěte a neodpovídá jeho výkonu.

Nepozornost
a) často se mu nedaří se soustředit na podrobnosti nebo dělá chyby z nepozornosti ve
škole, při práci nebo při jiných aktivitách;
b) často má potíže udržet pozornost při plnění úkolů nebo při hraní;
c) často se zdá, že neposlouchá, když se na něj přímo hovoří;
d) často nepostupuje podle pokynů a nedaří se mu dokončit školní práci, domácí práce nebo povinnosti na pracovišti (nikoliv proto, že by se stavělo do opozice nebo nepochopilo zadání);
e) často mívá problémy zorganizovat si úkoly a činnosti;
f) často se vyhýbá vykonávání úkolů, nedělá je rádo, zdráhá se například dělat domácí práce, které vyžadují soustředěné duševní úsilí (například školní nebo domácí úkoly);
g) často ztrácí věci potřebné pro vykonávání úkolů nebo činností (například hračky, školní pomůcky, pera, knížky nebo nástroje);
h) často se dá lehce vyrušit vnějšími podněty;
i) často zapomíná na každodenní povinnosti.

2. Šest (nebo více) následujících příznaků hyperaktivity či impulzivity přetrvává po dobu nejméně šesti měsíců v takové míře, že má za následek nepřizpůsobivost dítěte a neodpovídá jeho vývojovému stadiu.

Hyperaktivita
a) často bezděčně pohybuje rukama nebo nohama nebo se vrtí na židli;
b) často při vyučování nebo jiných situacích, kdy by mělo zůstat sedět, vstává ze židle;
c) často pobíhá nebo popochází v situacích, kdy je to nevhodné (u dospívajících dětí nebo dospělých se takové chování může omezit na subjektivní pocity neklidu);
d) často mívá potíže tiše si hrát nebo v klidu něco jiného dělat;
e) bývá často „na pochodu“ nebo se chová, jakoby „jelo na motor“
f) často bývá nepřiměřeně upovídané

Impulzivita
g) často vyhrkne odpověď dřív, než byla dokončena otázka
h) mívá problém vyčkat, až na ně přijde řada;
i) často přerušuje ostatní nebo se jim plete do hovoru (např. skáče jiným do řeči, ruší je
i při hře.

a další informace jsou o LMD(lehká mozková disfunkce) na stránkách doktorka.cz , nemoci , LMD

geminis
2. únor 2009

díky dnada.
Z toho plyne, že u takových prťat nemůže nikdo ještě říci, zda trpí hyperaktivitou nebo ne. Tož to su klidná. 🙂

dnada
3. únor 2009

geminis - jj 😉

carculka
27. zář 2010

ahoj holky,tak jsem rada ze certa nemam sama...lezem od 4.mesice-teda plazime,mesic na to par krucku na ctyrech ale furt prevazovalo plazeni a behem chvile lezla jak drak a plazeni uz nee..no postavili jsme se jeste nez nam byl pul rok,tyden na to chozeni v postylce,hned kolem nabytku ,v herne chodi za takovym velkym autem a obcas uz i za jednu ruku...dr jsou z ni v soku...seda si sama ze ctyr jak to ma byt od pul roku(ted je nam sedm),predtim si sedala pres bricho nebo ze stoje...spime dvakrat pul hodiny,usiname mezi osmou a devatou(nekdy dyl)a vstavame mezi patou a sestou..absolutne nic neudelam-vse jen vecer..doma je protivna a musim furt vymyslet nejaky program...po plavani spi pul hodky nekdy o deset minut pretahne a to chodime driv a odchazime dyl protoze si jeste hraje v herne...mela obdobi-cca v peti mesicich ze z korby kocarku chtela vyskakovat-sportak zas nechtela...stoupala si,klekala,skakala na ctyrech....v noci se dvakrat do tydne vzbudi a tak hodinu az dve zlobi jak cert-c postylce tragedie a u nasnam skace po hlave,rve lampicky,kouse nas...
prochazky ji bavi jen tam kde je zivo,miluje nakupy jelikoz ji bavi se koukat....vylety ji s nama taky bavi-zas jsou tam lidi a ona je zvedava...nikoho se neboji a energie ma ze s manzelem vubec nechapem

michaelagg
27. únor 2012

ahojte bambulky.dobre viem o com hovorite!ja mam 5mesacne dievcatko.v 2mes.sa sama prevalovala,presne v noci z jedneho na dva mesiace to zacalo.v troch sa sama hrala s hrackamy.na vianoce sedela.nemala 4behala v pavuku a teraz sa sama postavi,nikto neveri,kym nevidi!vsetci su na makko,ze je neskutocne sikovna a strasne sidlo.mame v rodine aj malych chlapcov,su sidla a velmi sikovny,ale kazdy konstatuje,ze to je nic oproti sase🙂no nestazujem sa,naopak som pysna na nu.je uzasna,ale je toto hyperaktivita?pocula som,ze ked je babatko pri narodeni priskrtene,casto ma sklon byt hyperaktivne,tak neviem.mala sa nevie ani najest,v kuse so sebou sije...prebalovanie a obliekanie-vyzliekanie je "katasrofa"kym to zmaknem,spotena som ako mys🙂neobsedi ani minutu,oci treba mat na stopkach.musi dosiahnut co chce,inac vrieska ako besna,a to si kazdy myslel,ze mam chlapca.ma neskutocny hlas a neskutocnu vydrz.🙂co sa spanku tyka,netusim odkial ma tu vydrz.teraz aspon nieco pospi.ale samozrejme treba byt von v kociari a nezastat,lebo koniec.do 2mes.len vrestala spala tu 5tu 10 min.potom zas 3 hodiny uspavania a do kola.nevedela som co je den co noc.🙂v noci je kazdu pol az hodku hore a zas besnie.spat musime ist niekedy doslova na silu a z vreskom.niekedy aj o pol 2.samozrejme to nie je stazovanie sa,je uzasna,som stastna,ze ju konecne mam.len by som chcela vediet,ci treba nejaky specialny pristup,ci ju mam trosku brzdit,alebo nechat.ci je to hyperaktivita,alebo je len ozaj neskutocne sikovna a sidlo🙂?!zatial kazdy ostava v nemom uzase co to ona robi zo sebou a kazdy si mysli,ze ma aspon rok...baby viete poradit.kludne piste aj na email michaelagg@azet.sk majte sa krasne a hlavne zdravicko ostatne zmakneme🙂ved toto su tie najkrajie "problemy"🙂

alfabet
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
alfabet
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
hanulkazam
22. srp 2012

Ahoj holky, já si tímhle, co popisujete, prošla u mladšího syna. Přesně stejná čilost a od 1 roku vůbec přes den nespal - ani se nezastavil. Vše dělal chviličku, u ničeho nevydržel až do 6 let. Měla jsem pořádný strach, jak to bude ve škole. Už jsem viděla, jak lítám každý týden do školy "na kobereček". K mému velkému překvapení se v posledním roce školky (jsme v zimě, takže odklad) - snad s přibývajícím věkem a mé trvalé snaze (učím v jiné MŠ), se naučil svou aktivitu sám zvládat a postupně se prodlužovaly chvilky s klidovými činnostmi (jsou velmi důležité). První třídu jsme zvládli ani nevím, jak. Je velmi obtížné a vyčerpávající tyto děti neustále zaměstnávat, ale vydržte, pokud nejde o skutečnou hyperaktivitu, budete v zápřahu jen cca 6 let 🙂 Doporučení - střídejte aktivity s klidovými činnostmi (patří k nim knížky, mazlení, povídání, stavění z kostek a stavebnic, kreslení a pod. - zpočátku cca 3-5 minut, pak prodlužujte). Držím pěsti, ať vám energie vydrží 😉

mimco
31. srp 2012

Prosím Vás moc o radu.
Mám sedmi měsíční holčičku, je to hrozné šídlo, nezastaví se ani na deset vteřin, pořád válí sudy, plazí se, až je to někdy o nervy. Je celkem drobná, ale papá krásně, kojím a dostává příkrmy.
Problém je v tom, že skoro vůbec nespí, přes den tak 40 minut až hodinu, pak zase řádí a usíná nejdřív v devět večer. Poslední týdny se stává, že se vzbudí třeba o půl jedné v noci na kojení a totálně se probere a začne řádit, vydrží třeba do 4 do rána, pak i se řvaním samozřejmě, protože mi dojde trpělivost a nevšímám si ji. Teď teda máme rekord, předevčírek nespala od půl jedné do pěti do rána, masakr. Vyspinkaná je v osm ráno hotovo. Už nemůžu, ted mám angínu, spím 4 hodiny denně, vlastně nemám čas se ani v klidu okoupat, natož si vypít kafe. Jsem zralá na blázinec, už toho mám plné zuby, vyzkoušela jsem snad všechno...............
Děkuji 🙂

mimco
31. srp 2012

Mimochodem, dneska je držák, ještě nespí 😠

ava
29. říj 2012

@mimco Ahoj, určitě už jsi unavená, ale holčička je ještě malinká a vše se průběžně mění. Je vidět, že je pohyblivá a aktivní, ale to ještě neznamená, že je něco v nepořádku. V tomto věku se miminka učí tolik věcí a někdy jim to nedá ani spát - podněty zpracovávají i v noci, nemají klid...
Moje dcera měla asi 6týdenní období, kdy se vždy vzbudila někdy mezi půlnocí a druhou ráno a byla 2hodiny čilá, veselá a hravá. Ukazovala mi vše, co se ve dne naučila, může se na ni člověk zlobit? 🙂 Toto už pominulo a opět se spořádaně vzbudí jen 2x za noc na kojení.
S tím pozdním usínáním - vždy vycítí, když se doma "něco děje" a nechce jít spát až cca do 23hod. Týká se to zejm.balení na dovolenou, mé touhy zajít někam s kámoškama apod. 😉 Dětičky na to mají zkrátka nos.
Buďme rády, že je máme živé a aktivní....kdyby ti nelezla, jen ležela, tak to taky budeš řešit 😉
Hodně sil a doporučuji co nejčastěji zaměstanat muže či babi na hlídání a aspoň na chvíli VYPADNOUT 🙂

deedeedee
19. lis 2014

Mam doma to stejny muze mi prosim dat negdo echo esli gdy a jak to prejde ? Diky ....

kachna110
15. zář 2015

Holky může být 17měsíční dítě hyperaktivní?????děkuji Kachna110 🙂

chiara75
1. črc 2020
Uživatel chiara75 je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od chiara75.

@gimik Ahoj, mohu se tě s odstupem let zeptat, zda šlo skutečně o hyperaktivitu u dcerky kamarádky? Máme to podobně.

marti89
Autor odpověď smazal
Zobraz