Hyperaktivní už jako kojenec/batole. Je to normální?

apricots
2. únor 2008

Mám takový docela zvláštní problém - tedy, spíš něco, o čem bych si chtěla s někým popovídat. Vím že hyperaktivita jakožto termínus technikus nemusí být to, o čem chci mluvit, ale nenapadlo mě jiné příhodnější označení, tak mi to když tak promiňte.
Moje holčička byla už od malinka strašně moc aktivní a pohyblivá - hrozně rychle kopala nožičkama, pořád sebou šila (ne v negativním smyslu, prostě milovala pohyb jako takový) a všelijak sebou mrskala...všichni vždycky říkali, že je hrozně čilá - když začala lézt, začalo se to stupňovat a teď, když si začíná stoupat u všeho, čeho se udrží, to vrcholí....vím, že si asi pomyslíte, že sem hloupá, že to přece každé dítě začne mít s trochou pohyblivosti období, kdy se musí hlídat a prostě za ním neustále běhat, ale tohle bych řekla je trochu jiné...Když jsme čekali u doktora v čekárně, Mely lezla naprosto všude, všechno brala do rukou a hned odhazovala, šplhala se po mě, a to všechno hrozně rychle, jakoby byla na jehlách🙂 Jedna paní co seděla vedle se dokonce ptala, kolik jí je a když sem řekla, že devět měsíců, řekla mi, že si myslela, že je jí tak rok, jak je čilá...Moje maminka mi říká, že ani u mě, ani u brášky nic takovýho nezažila...tolik neutuchající energie, tolik pohybu....vůbec nechápu, kde tu energii bere, ale jak se teď začala ke všemu stavět a dokonce se pouštět, i když na těch vratkých nožičkách se samozřejmě neudrží a ihned padá, mám o ni pořád strach, že se o něco břinkne...dalším příkladem je to, že od probuzení do usnutí nezůstane minutu v klidu a přebalit ji je téměř nemožný - jakmile člověk potřebuje, aby 30 vteřin ležela na zádech, spustí řev na celý kolo, až si myslím, jestli jí něco nebolí....co si o tom myslíte? Je to zcela obyčejná kojenecko-batolecí aktivita? Nebo je moje Melinka opravdu tak trochu pytel blech?

klarec
2. únor 2008

Ahoj musím říct že opravdu vím o čem mluvíš.Já mám skoro 9měsíčního kluka který je jedna velká blecha. Začal si stoupat a jak ty říkáš neudrží se na vlastních nohách a spadne jak brambora na hlavu. Tak celý den stojím u něj a jistím. Když ho někde položím okamžitě se doplazí za mnou a šplhá po mě.Když se nenechám -děsný řev. Každý řekne super šikula ale já se ani nenajím skoro nedojdu na záchod protože mám strach že někde spadne. Přebalování o tom ani nemluvím-děs. Snažím se ho udržet v jedné poloze ale než zvednu nohy abych mu tam tu plínku dala už je na břiše(z nohama ve vzduchu) a já jsem na prášky.Když ho otáčím zas na záda děsně se vzteká. Má tolik energie a žádnou potřebu spánku tak jsem zoufalá unavená a nevyspalá stěžovala doktorce a ona říkala že je tak trochu hyper. No nevím co budu dělat až bude chodit. 😒

androna
2. únor 2008

apricots no to mam doma.a uz stoji i sam uprostred miestnosti.a nevidim v tom ziaden problem.a teraz ma proste take obdobie ze ich vsetko zaujima.v celom tvojom popise nevidim ziadnu hyperaktivitu ale iba zive dietatko.a na pady si pomalicku zacni zvykat.a u prebalovania musis nejak zabavit dat nejaku zaujimavu hracku.

klarec
2. únor 2008

Androna třeba já jsem k tomu přebalování zkoušena vše a cokoliv mu dám on si to rád vezme a fnk pryč.

androna
2. únor 2008

klarec ja mam zabezpeceny domcek tak aby si nemohol ublizit.a to ze si privrie prsty v supliku alebo spadne tomu nezabranis.oni su zatial pekne gumovi takze nejake modriny ich nerozhadzu.spis maju teraz maminkovske obdobie a preto to splhanie po tebe.no ja som prebalovala na zemi a zasa som zacala na prebalovaku vo vyske a nikam neuteka ale na zemi mi zdrhal.

zuzka1000
3. únor 2008

Tak já mám doma taky takhle živé dítko, je schopen lítat za ruce po bytě třeba hodinu a ani na vteřinku si nesedne, všude leze, staví se a samozřejmě padá a jak ! Přebalit je kumšt, už jsem přemýšlela, že se to naučím ho přebalit v sedě nebo nevim, ničím ho nezabavím a uteče mi z postele a honím ho a nemůžu donutit, aby vteřinu ležel. Do poslední minuty než jde spát huláká, lomcuje s postýlkou a když ho uložím tisíckrát si sedne, stoupne apod. Tak už mě taky napadlo, že je nějakej akční, ale to možná většina dětí.

majaaita
3. únor 2008

Apricots, mě to zní jako normální živé dítko 🙂

Každopádně hyperaktivita se potvrzuje neurologickým vyšetřením v pozdějším věku.

apricots
autor
4. únor 2008

klarec - tak vidím, že sme asi vzdálení příbuzní, páč máme téměř identický děti - v tom chování🙂asi je to prostě živé dítko, ale dá to zabrat oproti jinejm, méně živějším dětičkám🙂jinak při tom přebalování jí aky nezajímá nic, žádná hračka🙂Já se jen divím, kde ten prcek bere ten příval energie, když tak málo spí...

mracik
4. únor 2008

apricots, tu je popis prejavov hyperaktivity aj u malých detí. Z prejavov tvojho dieťatka by som skôr usudzovala, že je len veľmi živá, ale nejde o hyperaktivitu ako poruchu. http://www.predys.szm.sk/lmd.htm

apricots
autor
4. únor 2008

taky myslim, že je prostě hodně živá, ale někdy je fakt doslova hyperaktivní🙂čímž myslím že musí za každou cennu vyvíjet aktivitu, ne že by byla doslova 😅 ale stejnak by mě zajímalo, čím to je - já byla uplně klidnoucká a manžel tak normálně 😵

klarec
4. únor 2008

Já to taky moc nechápu po kom ten kluk je. Přes den mi to tak nevadí to se tak nějak zvládne i když je to fakt náročný. Ale ta noc je děsná. Když by si mohl aspoň člověk odpočinout v noci a ne pořád vstávat protože se pořád budí (když se sám pohne už je na břiše a brečí že je sice unavený ale chce se koukat nebo aspoň lomcovat postýlkou) musím ho na ruce (abych ho mohla držet v jedné poloze) uspat a položit spinkat a to mu do toho rostou zuby tak mám pocit že nespí vůbec. ☹

lukin
4. únor 2008

Někde jsem četla, že hyperaktivní děti bývají nejvíce u těch, které v těhotenství kouřily, ať už aktivně či pasivně. Myslíte si, že na tom něco bude, nebo že to byl článek o "ničem"?

apricots
autor
4. únor 2008

Něco na tom bude, ale pravidlo to asi není....bohužel já jsem ten případ, kdy jsem se otěhotenství dozvěděla až ve třetím měsíci a byla jsem kuřák...od tý doby, co jsem věděla, že budu mít mimi, jsem samozřejmě nekouřila, ale kdo ví, co ty první tři měsíce....kouřila sem tak 10 denně

anatanka
4. únor 2008

Ja taky o tehu prvni 2 mesice nevedela a kourila jsem cca krabicku denne.

Myslim, ze se o hyperaktivitu vubec nemusi jednat, asi mame jenom hodne zive deti - patrim mezi vas taky.
Ja osobne bych spis preferovala mene temperamentni holcicku a pritom jen ziram, jak mi z ni pred ocima vyrusta raubir a dablik...

apricots
autor
4. únor 2008

jo, já jí už říkám pytel blechatej🙂

veruk
4. čer 2008

Ahojky! Sice už tato diskuse pár měsíců "nefunguje", ale potřebovala bych radu nebo se alespoň podělit se svou starostí a moc ráda si přečtu vaše zkušenosti. Přeci jen sdílená starost, poloviční starost...

Mám pocit, že náš 7,5 měsíční synáror jako by z "oka vypadl" popisům vašich raubířů - na můj vkus strašně rychle a téměř najednou začal: stavět se na všechny 4, plazit se, lézt, zvedat se na ruce a špičky, klekat si a teď už se i stavět a pérovat... No, je to s ním náročné, nemůžu ho spustit z oka, pořídili jsme i ohrádku. Naštěstí až tak moc nepadá a udrží stabilitu. Tohle se dá zvládat...

Co mě ovšem psychicky deptá, je usínání a spánek - Filípek není schopen uklidnit se a usnout - umí usnout pouze na zádech, jenomže - on na těch zádech nedokáže v klidu ležet... takže stojí v postýlce a řve, že nemůže zpět... položím ho a on je v momentě zase na nohou... občas si ho beru do postele, držím ho v objetí, ale on se se mnou vyloženě pere a křičí, že ho držím. Už jsme zkoušeli udělat v postýlce něco jako houpací síť a tím mu znemožnit větší pohyb, přivázat rohy spacího pytle, aby se nemohl otáčet, balit na pevno do peřinky (jenže v tom je teď šíleně uvařený). No prostě nic moc nezabírá... A když už teda usne, třeba 2x do hodiny se budí s pláčem... když tam přijdu, pohladím, překulím zpět na zádíčka, protože pase koně. A tak je to většinu nocí ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹
A spánek přes den? Když už usne (a to na něm vidím, jak moc je unavený) - budí se po 20, 40 minutách spánku, očividně neodpočatý (tře si oči, zívá, je protivný), nicméně už ho nic nezastaví a neuklidní a musí zase poznávat svět.

JAK TO MÁTE SE SPANÍM, USPÁVÁNÍM VY? JÁ PROSTĚ NEVÍM, JAK HO ZKLIDNIT... rituál máme, koupání, kašička, postýlka, dudlík, zpívám mu na dobrou noc, přidržuju ho, aby se neotáčel, hladím - ale jakmile odejdu, začne ródeo... a v noci se určitě hladem nebo žízní nebudí - pít neche. Do cca 4,5 měsíce usínal krásně sám, ale poté, co se naučil přetáčet na bříško, je to opravdu šílené.

jandalinka
15. črc 2008

veruk:při přečtení tvého článku jsem si oddychla,že nejsme sami a i my máme takové "šídlo"doma 😉
Eliš byla zhruba do 4.měsíců klidné dítě a každý mi říkal,že je hroooozně hodná,ale pak se to "zlomilo"a najednou se chtěla pořád přitahovat do sedu,tak občas jsem zkusila,poněvaž by mi přokňourala celé dopoledne a pak začalo období,kdy prostě jen sedět a sedět a přebalování a oblíkání v leže nepřichází pro ní v úvahu 😅 ,jen sedět či lozit a no teď to dospělo už k tomu,že k tomu všemu už ani nechceme spát přes den a hlavně v noci.Předtím krásně usínala:mlíčko a za 5min,byla tuhá ale teď.Pořád si chce stoupat a i když je celá zpocená,ufuněná,tak pořád se nečeho držet a stoupat a k tomu jsme začali být hrooozně hluční,jako nikdy.,takže veruk pro tebe určitě nemám žádné rady 😅 .spíš jen utěšení,že jsme na tom stejně a holt to musíme vydržet 😉 🙂 Večer ji třeba i 30xotočím zpátky na zádička ať spí až se prostě unaví a je to.Nebo už k ní nechodím a škvírkou pozoruji,jak se staví na nožičky a buchne sebou a znovu a znovu,dokud neusne,,,,,, 😉

binki
16. črc 2008

u nás taky probíhají večerní řevy, kdy pořád vstává a visí na postýlce nebo s ní lomcuje, jak se otočím zády, začne řvát, zkoušela jsem ho nechat křičet, ale zatím to nepochopil 😖 , pokládáme ho klidně hodinu a půl pořád zas a zas, přes den ho zachraňuju před pády, kolotoč nad postýlkou jsem sundala, ohnul tyčku a shazoval panáky, hrazdička ho nebaví, tu převrací, atd. od té doby, co se umí postavit a přecházet, je uspávání pro mne hororem, možná to je i tím, že mu za poslední měsíc vyrostly 3 zuby a teď rostou další...

jandalinka
16. črc 2008

binki:úúúplně stejné,jako bych to psala já o naší malé..... 🙂

binki
16. črc 2008

jandalinka: jéé, taky ti říkají, jak máš hodné dítě a jak se pěkně směje (venku)?

abinka
16. črc 2008

ahojte maminy a neposedné blešky,

Přidávám se do klubu zmordovaných mamin.Ani se mi to nechce psát,protože je to samé co tu píšete 😀 Ve 4 měsících otáčení před 6m.seděl sám a teď doslova lítá po čtyřech a všude leze a sápe se na vše.Už snaží o to aby se postavil u sedačky atd.No a o oblíkání a přebalování radši nepíšu.S tím spaním taky válčíme ale usínání máme trošinku lepší jak vy.Snažím se ho co nejvíc unavit a když už vidím,že by už spal tak ho vemu na ten velký balon sedí mi na klíně a kouká na telku to houpání ho uklidní a klidnýho ho položím do postýlky a uhladím.Pokaždé se nedaří ale je to lepší jak u vás. 😒 Jinak když je doma tatínek a veme ho na balon on tak mu i v náručí usne.Nevím proč asi má z něho respekt a semnou oře 😅

abinka
16. črc 2008

binki:tak to je dobrý ty máš snad naše dítě 😀 Ten je tak krásnej,ten se tak pěkně směje a vůbec se nebojí. 😀

jandalinka
16. črc 2008

binki:no to mi povídej........... 🙂 přesněěěě

binki
16. črc 2008

😀
v kolik ti Josífek usíná?

abinka
16. črc 2008

No to je různý my to máme komplikovaný tím,že on si poručil že nejpozději o půl sedmé bude ve vaně a né že ne 😠 Tak to si pak pěkně vyžeru.Je to hrozný herec,když ho nedám do vany tak začne plakat a protírat si oči a dělat jak se mu chce strašně spát. Tak ho dám do vany a on pak ještě do 20h lítá a hraje si ☹ ale většinou nejpozději v těch 20h spí.Podle toho v kolik se vzbudí po obědě.

binki
16. črc 2008

no tak to tiše závidím, to bejvávalo, jak se přehoupl sedmý měsíc, nezavře klapky dřív než v devět a někdy straší i déle a to si myslím, že s ním nedělám cavyky, prostě NEBUDE spát a hotovo, ikdyby řval jako tur, tak to prostě nezabírá. dneska mám už padla, tak jdu hodit nějakou tu rychlomasku, dobrou jandalinka a abinka 😉

abinka
16. črc 2008

😕 😖 😕 Tak to si mě teda potěšila.My máme teď 7 měsíců 😒 Tak snad ho nenapadne vymýšlet takové vylomeniny 🙄
Taky už jdu do hajan 😔

binki
20. črc 2008

Amirkovi teď rostou další 2 zuby najednou, tak je rozmrzelý a když mu beru "zakázané věci", tak se rozkřičí, občas nadskakuje v kočárku, ale ono to nebude tak horké, včera jsme letěli a nesl to statečně, možná byl perplex, že kolem křičelo několik jiných miminek 😀

artuse
20. črc 2008

😀 ahoj holky, musím se smát, my to máme doma podobné, Stela je velmi čilá, od sedmi měsíců stojí, teď už i lozí a strašně rychle, při stoji se teď pouští a samozřejmě padá, teď už aspoň umí padnou na zadek, ale dřív to bylo pořád na hlavu 😒 teď začala jako opička šplhat po skříních, kde jsou šuplíky, vytáhne si ten šuplík, stoupne na něj a šplhá 😀 celé dny jsem u ní, fakt ji nemůžu spustit z očí, beru si ji i na záchod 😅 v náručí se taky po nás sápe a nejraději by z náruče vyskočila🙂
co se týče usínání, tak většinou ji uspávám tak, že si k ní lehnu do velké postele, přitulím si ji úplně k sobě a zpívám 😀 ona se chvíli vpouzí, třeba leze ještě po posteli, ale pak už se nechá přitulit a usne, ale bez přitulení to nejde, v postýlce by sama neusnula, to by byla taky pořád na nohách 🙂
nejhorší je přebalování a oblíkání, to se mi opravdu vzpouzí, kope do mě silou, už má vážně sílu 😕 někdy ji ani nemůžu posadit do lehátka nebo kočáru, prostě se úplně vzpříčí 😅 trošku zabírá, když ji v této situaci začnu dělat "malá malá", někdy trošku zjihne a je poddajnější, hlavně nesmím znervóznět a být na ni protivná, to je pak ještě horší, nebo u toho přebalování musím dělat nějaké blbinky,prostě odvést totálně pozornost nebo dát do ruky křupku 🙂 ale doufám, že hyperaktivní dítě nemám, protože myslím, že hyperaktivita jako taková je už onemocněním, já si už zvykla, že celý den nic neudělám a hned je mi líp 😀 holky, tak nevěště hlavu, myslím, že je to opravdu normální 😉

binki
21. črc 2008

artuse: ahoj 😀 , nemyslím, že je Amir hyper, jen patří k aktivním dětem... jsem ráda, že si můžu tady přečíst, že existují i jiné děti, než ty, co spořádaně sedí, leží nebo se samy zabaví s hračkami 😀

domina
21. črc 2008

Naše Verunka se začla přetáčet ve 4 měsících a týden, ale měla Marwel na kyčlích měsíc.Na konci čtvrtého měsíce se začla šponovat na kolena.V pátým měsící na začátku začla píďalkovat.V šesti měsících a 1 týden leze jak čamrda přes celej byt a v šesti měsících a 2 týdny se poprvé postavila sama v postýlce.Ted celé dny něde postává.Večer chodila spát kolem 23:00, dřív jsme jí nedostali.