Jak správně vychovávat dítě?

alishia
1. dub 2009

ahojky,

zajimalo by me jak vychovavate bejbatka? Muj malej vubec neposloucha. Reknu mu NE a on vi co to znamena, ale nedba. Nevim co mam delat, jestli ho mam nechat vykramarit suplik a nebo mu rict ze to nesmi, nebo mu dat na zadek, pres ruce...nebo kdyz hazi s hrackama, jeho to bavi a je klid, ale nevim jestli bych mu nemela rict ze se to s hrackama nedela. Jak to delate vy?

sisi.v
12. pro 2009

sjuzan - pokud se tě to dotklo osobně, tak to sorry...
ale upřímně, když by mi malá tímto způsobem obšťastňovala další děti, tak jí to půjdu zarazit, je úplně jedno jakým způsobem, ale určitě nebudu v pohodičce s kámoškou klábosit a dělat, že nevidím co dělá moje dítě. já tedy nejsem matka, co by napomínala a vychovávala cizí děti, takže mi to vadí. asi tolik. a nebylo to jednou, že náhodou něco udělal, bylo to cca 2,5 hodiny neustále, jen se měnily ty oběti, a vzhledem k tomu, že to s mamkou fakt ani nehlo, naopak ho kamarádce omlouvala, že za to nemůže, protože má "první pubertu a je prostě živej" - cituju - tak se dá usuzovat, že to nebylo prvně ani neposledy.

sisi.v
12. pro 2009

ještě jsem zapomněla - nenapadlo by mě to u 2-3 letýho dítěte, tam se občas jakékoli výchova mine účinkem a když má dítě den, a to i to moje, tak má prostě den. ale 5 let je dost na to, aby vědělo, co ano a co ne.

mmmk
12. pro 2009

Ahojte, mam dotaz, mozna mi na nej da nektera z vas nejakou rozumnou odpoved. Ja mama zatim nejsem, ale rada bych predem vedela, jak se v takovych pripadech zachovat.
Byli jsme nakupovat v obchodaku a stali jsme frontu u kasy a ja mela vyhled na regal s takovyma tema drahyma panenkama babyborn a prislusenstvim. A tam prave stala maminka, cervena jako rak a jeji asi ctyrleta holcicka se valela vztekle po zemi a kopala nozickama, ze chce tu panenku. Maminka ji vysvetlovala, ze stejnou uz doma ma a ta holcicka, ze neee, ze tuhle chce. A asi po 10 minutach techto scen ji maminka tu panenku koupila. A nevypada na to, ze by to pro ni byla financne malickost 😔 A co me teda sokovalo potom bylo, jak se lidi na ne shovivave divali, jakoze maminka udelala dobre. Ale ja si to prave nemyslim 😅

sisi.v
12. pro 2009

tak to já si taky nemyslím a určitě bych to neudělala, i kdybych měla dítě zvednout ze země, hodit přes rameno a odnést ječíčí do auta, potažmo ven z nákupního centra... je mi úplně jedno, co si o mě kdo z ostatních nakupujících myslí, protože žít s dítětem musím já 🙂 a chci to přežít ...
Nevím, u nás se prostě v některých věcech neustupuje (nepůjčují se nože, neleze se na okna v patře atd.) a ne je prostě ne. Čím častěji ustoupím ze svého stanoviska, aby byl klid, tím častěji to bude dítě vyžadovat - alespoň takhle nás to učili na semináři "Jak na dětský vzdor", v Praze to pořádá to Nakl. Portál 🙂. U nás to funguje, zatím...

rimmel
12. pro 2009

mmmk ja by som to riesila tak ze by som sa tiez o zem hodila a zacala robit presne to co ona.

sisi.v
12. pro 2009

tak to jsem kdysi taky někde načetla, ale v praxi jsem to v nákupním centru nepoužila 😀. ale doma to docela funguvalo, sice ne na tohle, ale když občas ječela pro nic za nic, tak jsem začala taky - už na mě neječí 😉.

rimmel
12. pro 2009

a ja ako sa poznam som ochotna sa v tom obchode o tu zem hodit 😀 😀

sisi.v
12. pro 2009

u toho bych chtěla být 😀!!!

mmmk
12. pro 2009

Ted jsem nasla k tomu zajimavy clanek http://finance.idnes.cz/detskemu-ja-to-chciii-m... - sice se to tyka starsich deti, ale s prevenci je treba zacit u mladsich.
Moc tu maminu nechapu, zvlast, kdyz rikala, ze prece uz jednu stejnou panenku ta holka doma ma 😅 A to nebylo rocni dite, ktere to treba "nechape."

Rimmel, taky bych te chtela videt hazet zada v obchode 😀

sisi.v
12. pro 2009

jednou jsem takhle musela malou sbalit v Tescu v Letňanech, asi před půl rokem, protože jsme půl hodiny stály u vodotrysku a ona odmítla jít domů...začala ječet a držet se toho pásu. nepomohly domluvy ani slib hraní doma na XY, ani pevné objetí 😉, tak jsem to vzdala, chytila jí do náruče a šla přes jezdící schody, vestibul a vchod CaA na parkoviště k autu. Ječela jak siréna, bránila se, kopala a kdybych jí nedržela ruce, tak mi asi nabančila 😕. když jsem potřebovala vyndat z kabelky klíčky od auta, musela jsem jí na chvíli postavit na zem, tak sebou praštila na břicho a pokračovala v koncertu. měla jsem jí fakt plný zuby 😠, dala jsem jí do auta, zavřela dveře abych jí neslyšela a pár minut jsem to trávila 🤐. ale je to potvůrka, když poznala, že si může křičet jak chce a já venku nic, tak byl najednou klid 🙂.

ciernovlaska
12. pro 2009

Nechcem sa vam tlacit do diskusie, ale tema ma zaujala. K tomu prikladu ¨nevychovaneho¨ dietata - suhlasim s tym, ze dieta sa uci napodobnovanim a preto sa treba vyhybat telesnym trestom, ale chcela by som len dodat, ze nie vzdy je dlhe vysvetlovanie to najvhodnejsie. Ked vysvetlovanie zlyha, treba ihned prejst k cinom (cim nemyslim telesne tresty), aby sa dieta naucilo dosledkom svojho spravania. Napr. ak sa dieta sprava na ihrisku agresivne, tak ho raz- max dva razy upozornim, ze to nema robit, a poviem mu, ze ak v tom bude pokracovat, odideme z ihriska. A ak je dieta nespratne, bez dalsich reci okamzite odchadzame z ihriska. Uz o tom nediskutujeme. Ak sa dieta ukludni, mozme sa na ihrisko vratit. Dieta sa musi naucit chapat priciny a dosledky. Dlhe a opakovane vysvetlovanie je u malych deti casto zbytocne.
Vo vychove je dolezite (v tomto poradi) : laska k dietatu, vzajomna ucta v rodine (dieta to vnima a napodobnuje) a doslednost (za svojim si stojim, co raz zakazem, na druhy krat nedovolim a pod.).

rimmel
13. pro 2009

ciernovlaska uplny suhlas 🙂

andu
13. pro 2009

Ciernovlaska, taky s tebou a tvou teorií souhlasím 😉 Ale jsem zvědavá, co ukáže praxe! Ty máš v pase, že máš taky jedno dítě 😉 Máš nějaké jiné zkušenosti, nebo to máš takhle v plánu 😉 Mě se to, co jsi napsala líbí, ale jak jsem psala, jsem zvědavá, jak mi tohle půjde v reálu! 😉 😀

sjuzan
13. pro 2009

sisi.v....vůbec se mně to nedotklo 🙂 ,jen jsem vyjádřila svůj názor,že se prostě z určitých důvodů o cizích dětech nevyjadřuji..... 🤐

K tomu vztekání se a mlácení s sebou na zem v obchodech....taky naštěstí takovou zkušenost zatím nemám,ale rozhodně bych neustopila...ustoupíme jednou,podruhý...a už se to potáhne dál.Dětičky jsou hooodně chytroučký.
Taky máme daný meze,co ano a co už ne a na nich si trváme stále.

A k těm fyzickým trestům.Taky nejsme zastáncem "bití" dětí,ale někdy už je to pravdu nad hranice, a tak se syn občasnému plácnutí přes zadek nevyhne.Manžel,ten jako dítě doma nikdy bitý nebyl a dokud byl syn malý,tak trvrdil,že ani on nebude své děti nikdy bít.Teď se mu občas "směju",když vypění a synovi přes zadek dá taky.Sice je to výjimečně,ale je.Ono se to totiž všechno krásně říká,že nebudu to a to,a že děti ode mě nikdy nedostanou,ale někdy jsou bohužel situace,kdy už člověk nemůže jinak.Neznám asi rodiče,kteří by občas svým dětem nedali na zadek.
Takže cernovlaska,pokud se Ti svému přesvědčení podaří dostát,tak klobouk dolů,budeš asi hooodně trpělivá maminka.. 🙂 .ale on všechno ukáže čas.Když jsem měla dítko ve věku,jaké máš Ty,tak jsem byla taky přesvědčná,že ode mě na zadek nikdy nedostane. 😉

mmmk
13. pro 2009

Sjuzan, znam nekolik matek, jejichz deti nikdy pres zadek nedostaly... v Nemecku je to nepripustne 🙄 A to si neumis predstavit, co jsou ty deti zac. Treba prijdu na navstevu ke zname, sednem si s kafem do obyvaku, ale neee, jeji petileta dcera chce skakat po sedacce, takze me maminka pozada, abychom si sedly do jidelniho koutu. A tim to nekonci - musime se obe divat na jeji dceru, jak skace na sedacce na sedacce, protoze ona to tak chce 🙄 Nebo te dceri zapletat copanky, malovat, stavet z lega... Nevim, jak vy ostatni, ale kdyz za mamkou prisla bezdetna kamaradka, ja si hrala v pokojicku, protoze me jejich reci nezajimaly. Mne se ten "nemecky" styl vychovy silene prici.
Jeste dalsi pripad - sla jsem s pejskem kolem piskoviste a vidim, jak dve cca. dvoulete deti v piskovisti jedi pisek a mamky pokurovaly na lavicce opodal. Rekla jsem jim, ze maji detem zakazat jist pisek, ze muzou dostat nejakou nemoc. A vite, co mi rekly? Ze zakazy nic neresi a ze deti si musi uvedomit dusledky, kdyz je to bude pri kakani skrabat! 😠 Dvoulete deti! 🙄

musko
13. pro 2009

sjuzan - súhlasím
Ani my nie sme zástancovia fyzických trestov, ale u detí medzi 2-3 rokom niekedy reči nepomožu a tak sa stalo, že keď som Petríkovi X-tý raz povedala, že do cesty a k rybníku sa nechodí a on mi tam po x-prvý krát vliezol, tak som plácla po zadku ( iste to bolelo menej, ako keby ho zrazilo auto, alebo sa pritopil). Teraz už zas ide teória vysvetľovania - je rozumnejší :o)

meleri
13. pro 2009

tak my máme zatím malé dítě ale je fakt že už jsme s tím radši začali, protože byly věci které se začly vymykat z rukou..např. při přebalování, se strašně otáčel..tedkom je zas zvyklý že musí ležet na zádech a můžu ho vklidu přebalit..to samé se zástrčkama, sporákem, křičením na veřejnosti, prostě jsou věci které už mu vysvětlujem..

Mmmk, jinak s tebou souhlasím, tak 4 tá holčička to mi přijde už fakt velká slečna, a asi je zvyklá že takovouhle scénou získá od matky vše co chce..a to je špatné...já si myslím že před obchodem je dobré vysvětlit, co tam deme koupit a proč a že žádné pochtívání nebude..podle mě to ve 4 letech musí pochopit a respektovat...ale pak už je to každého věc jaké to chce takové to pak ten rodič má..

meleri
13. pro 2009

jinak co se týče fyz. trestů tak jsem párkrát zkoušela plácnutí po zadku, ale nezabírá to..u nás zabírá nejlíp ohrádka jako trest. prostě ji nesnáší a tak ví že když ho tam dám tak je to za něco co nemá dělat..

momin
13. pro 2009

meleri ja nevim jak na meleho pri tom prebalovani.... 😅 🙄

meleri
13. pro 2009

jo...jako že se ti otáčí?
je to pakec, ale dá se to odnaučit. pokaždé jak se přetočí tak ho dát zpátky na záda vysvětlit mu že toho máš dost, že ho chceš vklidu přebalit..bude se vztekat, bude to furt zkoušet, nám to trvalo asi 3 4 dny, ale pak už ležel jak pěna..hrozně se nejdřív zlobil a řval, a já sem řvala taky 😅 pak už ležel na zádech a protestně si serval ponožky... 😝

jelencek
13. pro 2009

Ahojte, k tomu hádzaniu sa o zem, v istom veku deti občas mávajú takéto záchvaty zlosti, stáva sa to aj tým najlepším rodičom. Neznamená to, že deti sú rozmaznané a niečo si vynucujú, obvykle je za tým nejaký iný problém, únava, hlad, smäd, nedostatok pozornosti... proste nejaká frustrácia, s ktorou si dieťa nevie rady. Typicky v nákupnom centre, rodičia chodia po obchodoch a dieťa toho začne mať dosť, spraví cirkus, že chce to či ono,
ale v skutočnosti si potrebuje oddýchnuť, zajesť, pohrať sa... V takej situácii je najlepšie zachovať kľud a pokúsiť sa prísť na to, čo dieťa v skutočnosti potrebuje, ale niekedy sa nedá inak, len dieťa hoci aj násilím chytiť a rozhodne, podľa možnosti s úsmevom odniesť na nejaké kľudné miesto, kde sa obaja upokojíte. Nejaké dohováranie, vysvetľovanie nemá nijaký význam.

momin
13. pro 2009

meleri vyzkousim.... 😉 Dik. On je silene aktivni a jak ho nekdo zacne omezovat muze se zblaznit. To same u oblikani.......

meleri
13. pro 2009

Jelencek,

to je taky hezky napsáno. je fakt že nákupní centrum asi není zrovna nejlepší místo pro děti..ale já sem si všimla jak na mojí neteři která má 8 let že sotva někam vkročíme ( a to není unavená je to hned nazačátku) začne říkat že chce to nebo ono, začne to strkat do košíku, atd...takže jsem jí musela říct že jí prostě nic nekoupím, že má hraček kupy a že jdeme nakoupit např. jídlo (pokud je to Tesco). to samé i sestřenka od manžela, prostě dycky něco chce, občas polevíme protože ona je z vesnice a je to pro ni sláva když jedeme do města, tak ji nějakou věc dopřejeme...

meleri
13. pro 2009

jo jinak s tím házením o zem 😅 naštěstí jsem to nikdy nezažila, když jsme někoho hlídali, ale asi to musí být fakt jak píšeš, že je to dítě nějak frustrované....my spíš chodíme do města kde se můžou holky vyběhat do těch velkých center moc ne, je to asi pro děti blbé..ale když tam člověk někdy musí tak co mu zbývá že.. 🙂

andu
13. pro 2009

Meleri, teda, já už malou otáčím dokola na záda při přebalování asi 14 dní... Páč to se fakt rozjela! Furt ji otáčím zpět, dělám ne ni tytyty a vysvětluju, že přebalím... 😀, ale nějak nám to nezabírá a dámička se vzteká a vzteká a já už taky pěkně pěním! 😅 😀

jelencek
14. pro 2009

No, ja som mala na mysli tak 1-3 ročné deti, u väčších to už asi bude zložitejšie...

Pri prebalovaní myslím, aspoň u tak malých detí, nejaké vysvetľovanie nezaberá. Asi najlepšieje dať im niečo fascinujúce na hranie (prázdnu krabičku, obal od plienok...) aby na chvíľu zabudli, že sa chceli pretočiť.

lienka43
14. pro 2009

Ahojte, tak nasa mala sa hadze o zem od 10 mesiacov..a nie je to rozhodne tym ze by jej chybala pozornost... proste sa tak prejavuje obdobie vzdoru, u nas to bolo vzdy vtedy ked som nieco zakazala takze mala spustila rev a hodila sa o zem, spravila mi to aj vonku a mozem povedat ze par krat som mala problem udrzat sa aby som jej nepleskla na prdel...Riesila som to aj riesim tym ze si ju vtedy nevsimam, nech sa postavi aj na hlavu ale to co chce a ma zakazane nedostane...teraz sa to ukludnilo. Ale je nutne mat vela trpezlivosti a vela predychovat :D, je to narocne, ten kto to nezazil moze byt rad ze to nemusel riesit...

paola.o1
14. pro 2009

Ahojte, dievcata ktore uz mate starsie deticky poradte, odkedy je mozne ucit dieta, ze hracky s kt. uz sa nehra si ulozi zase na miesto?

zuza.m
14. pro 2009

no my nemame problem ani tak s hadzanim o zem ako stynm že ked sme v nejakom obchode tak sa ho človek nemože ani chytit.chce ist sam,všetko chytat do ruk potom to položim, zase ine preloži a take veci čo sa robit nesmu a ja len beham ako furia aa berem a zakazujem.no nepomaha a ani ho zobrat nemožem .ani na ruky ani že ba som ho za ruku odviedla začne škrečat.najradčej ho mam v kočiku ale zase mi to pride tak že ho musim k tomu vychovat aby bol slušny v obchode.ale ako??alebo je ešt ena to maličky??

berenika39
14. pro 2009

paola, klidně, uuuužžžžž... 😉 😉 . tak nějak když začal chodit, těsně po roce, jsme to začali praktikovat a super to funguje. uklízme komplet hračky každý večer, než se jdou s tátou koupat, tak prostě "dají hračky spinkat", do košíku, na jedno místo. Jasně že jen ty rozbordelařené po pokoji.... 😉 😉 😉 . Nejdřív jsme ho museli vzít za ruku, vodit od jedné hračky k druhé, pokaždé mu říct naprosto "blbovzdorně": vezmi autíčko (knížku, medvídka....) a dáme ho spinkat do košíku... pár týdnů to trvalo, každé uklízení trvalo a trvá 😉 půl hodiny, ale funguje to. Když třeba spěcháme a hned hned ho ženem do vany, ječí brrrm brmmm jíííí jíííí (to je auto spinkat, jako hají). Oni nechápou, co to je "uklízet", je potřeba jim to naservírovat v jejich řeči, prostě hračky jdou spát.....
Jednak mám o práci míň a taky pochopí, že život není jen ty hračky roztahat po pokoji, ale taky je uklidit....