Jak správně vychovávat dítě?

alishia
1. dub 2009

ahojky,

zajimalo by me jak vychovavate bejbatka? Muj malej vubec neposloucha. Reknu mu NE a on vi co to znamena, ale nedba. Nevim co mam delat, jestli ho mam nechat vykramarit suplik a nebo mu rict ze to nesmi, nebo mu dat na zadek, pres ruce...nebo kdyz hazi s hrackama, jeho to bavi a je klid, ale nevim jestli bych mu nemela rict ze se to s hrackama nedela. Jak to delate vy?

alishia
autor
1. dub 2009

Jinak mi je jasne, ze na vychovu navod neexistuje...ale zas nechci, aby to byl rozmazlenej fracek, ktery si muze vsechno dovolit. kdyz ho placnu pres rucicku tak se smeje a mysli si ze je to nejaka hra, a me tim naprosto odzbroji a citim se spatne. tak ho pomackam pomazlim, a necham ho at kramari🙂

gimik
1. dub 2009

To je zajímavá otázka a těžká odpověď.

kakulienka
1. dub 2009

ahoj alishia. presne toto mame doma aj my. nasa mala tiez otvara sufliky, skrinky, hadze hracky na zem. my jej tiez stale hovorime "nono. to sa nesmie." niekedy posluchne a niekedy sa smeje ako ten tvoj malicky. dolezite je, aby si sa nezasmiala, lebo si bude mysliet, ze ked ho upozornujes, nemyslis to vazne. u nas to trochu zabralo. a co sa tyka tych hraciek. tie stale hadze na zem a my ich poctivo zdvihame. rozmyslam, ze jej dam len jednu hracku a ked ju hodi na zem, nebude mat ziadnu. som zvedava, ci to zaberie.

alishia
autor
1. dub 2009

kaulienka: me prijde ze nic jineho cely den nedelam, nez ze rikam : ,, Vojto nech to, Vojto NE, Vojto zavri to, CO tam zas delas?´´ 🙂)) fakt magorina🙂 a je mu je to uplne jedno🙂

kakulienka
1. dub 2009

a ako je na tom maly pohybovo? my sme sa len teraz naucili stvornozkovat, takze este mi nebeha po celom byte a neotvara vsetky sufliky. ale v choditu je to ina diablica. ale nam to neustale upozornovanie fakt zabralo. hlavne ked manzel zvysil na nu hlas a niekedy bolo potrebne aj trosku capnut po rucicke a postupne si na to zvykla a teraz, ked chce nieco take urobit, pozrie sa najprv na nas a potom radsej odide, lebo vie, ze by sme na nu zase skrikli.

motylek
1. dub 2009

Ali, to samý je i u nás, taky si připadám jako magor - pořád nenene, to nesmíš, kubo nedělej to, nechoď tam, nestrkej si to do pusy, kam zase lezeš, nezavírej ty dveřě, nelez po tom topení, nejez ty granule, atd. - bez jakéhokoliv úspěchu 😀

nika1206
1. dub 2009

aj my to mame take iste,tiez sa bojim toho ze bude neviem aka zla,vsade kam ide vsetko rozhadze,nic neuprace.ked jej poviem ze to nemoze tak sa usmeje a robi to aj tak.mozno si to este az tak neuvedomuje ale tomu moc neverim.

alishia
autor
1. dub 2009

vojtisek chodi kolem nabytku takze se dostane i do hornich supliku, ale on holky otevre suplik a hazi to hlava nehlava dokud to neni prazdny, zavre suplik a odejde si pryc. a ja jen cumim s otevrenou pusou, protoze to hazi normalne za sebe a ani se na to nepodiva....ted spi a jdu k nemu do pokojicku a koukam ze sou tam zase vyhazena bodicka.) proto sem zalozila toto tema.)

ja ho nechci mlatit pres ruce, ani mu nechci dat na zadek, ale nevim co s nim mam delat.)

alishia
autor
1. dub 2009

vojta si to uvedomuje az moc dobre, protoze nekdy vyjimecne poslechne. a nebo kdyz reknu NE, tak prestane a jakmile se otocim uz otvira skrinku a hrabe...ted se naucil otvirat i normalni skrine s dvirky... minule sme meli jit k doktorce a uz mel na sobe dziny a najednou koukam ze na sebe vylil jar,...on totiz miluje otvirani vsech vicek.

kakulienka
1. dub 2009

alishia. ani my nasu nebijeme, ale ked mu das raz po rucickach (nie silno), tak mozno bude vediet, ze to co urobil, nebolo spravne a zapamata si to. ja som tiez proti fyzickym trestom. dufam, ze si nemyslis, ze doma malu bijem. to by mi bolo luto, ak to tak vyznelo.

alishia
autor
1. dub 2009

kakulinka: ja mu prave obcas pres rucicku dam, ale on se tomu smeje a mysli si ze je to hra....a me je to pak lito, a radeji ho necham at si hraje, kdyz ho to bavi. asi nejsem dost tvrda, a proto mam strach ze z nej bude dite ktere dostane vsechno. Nebo kdyz mu dam v zidlicce rohlik, tak s nim triskne o zem s pitim take....a kouka abych mu to podala...on si takhle hraje, ale ja vim ze to neni dobre. mel by mit nejakou disciplinu🙂

motylek
1. dub 2009

Ali to je bohužel normální a musíme si tím projít všechny, oni nám z toho jednou vyrostou, kamárádce to kluk dělal ještě ve dvou letech, písek venku házel po všech, doma hlínu z květináčů, nádobí z linky, všechny hadry he skříní atd. My jsme pořídili v ikei takový zarážky na šuplíky, že nejdou zavřít (když už je otevře, aby si nepřikřípl prsty) a jdou otevřít cca 10cm, pak se to sekne a on se tam tedy ani nedostane, takže nic nevyháže, na skříně to ovšem nejde a do těch mi leze. Bud ráda, že ten jar skončil na džínách a ne v něm, takový věci radši hodně nahoru.

kakulienka
1. dub 2009

musim uznat, ze tvoj malicky je potom fakt sikovny. nasa mala neprejavuje o take veci zaujem. je dost leniva. akurat, ked sa otvori suflik so sladkostami, tak ich vytahuje a vsetky si chce dat do ust. este ze su balene. a este ma rada umelohmotne flase. ale take ako jar, to este fakt neskusala. mozno aj to pride casom. 😀

nika1206
1. dub 2009

no neviem s tym bitim moc nesuhlasim,podla mna je este mala na to aby som jej dala po rukach alebo na zadok.ale zase ked ma stipe alebo kuse tak jej to vratim,ale len tak slabo,aby pochopila ze to nema.moja mala si otvori skrinky,ale najskor vsetko da do ust az potom to odhodi.najhorsie bude ked bude vescia a nebude posluchat vobec.moja sestra ma dceru a ked jej nahadze na zadok tak si s toho nic nerobi,ako keby sa to ani nestalo ☹

kristi
1. dub 2009

to prejde casem, teda aspon doufam 🙂

alishia
autor
1. dub 2009

kamaradka ma skoro 2letou holcicku a ty je i mlati...proste si taky mysli ze dostane vsechno...a toho ja se bojim. aby si malej taky jednoho dne nezacal vyskakovat az moc. Ale koukam ze je to normalni, ze vsechna ditka takhle zlobej.

motylek: ja ty zarazky nechtela...myslela sem si ze kdyz si tam parktrat priskripne ruce, ze uz tam nepoleze, ale to ani nahodou...🙂 naucil se se suplikama delat🙂 jen kdyz se zapomene tak si tam prstik skripne, ale to uz moc neni, vi totiz jak na to.

kakulienka: vojta otvira i indulonu nebo rybilku....fakt otvira vsechno...a nejvic miluje moje rtenky....ale jakmile ji otevre tak sup nastavi ukazovacek a uz se v nich rejpa...takze ja mam skoro vsechny rtenky znicene:// no apson mam duvod koupit si nove🙂)
Pockej az ti mala zacne chodit....to taky zacne strachat vsude.) ted se cvici na supliku se sladkostmi a brzo se zacne soustredit na vsechno.)

alishia
autor
1. dub 2009

nika126: ja prave to nasili taky nemam rada:( takze nevim co mam delat, kdyz slovo nestaci.

nika1206
1. dub 2009

akurat mala mi zaspala asi okolo desiatej a ja tam pridem asi za 20minut sa na nu pozriet a ona nespi,sa pozera hra sa ale je ticho,to mi robi asi naschval,neviem ci caka dokial pridem a zoberem ju. 😀 uz je to aj s tym jej spanim dost blbe,aspon ze v noci spi ked cez den moc nechce

anke
1. dub 2009

holky ja jsem cetla u detske dr., ze slovnim zakazum zacnou rozumet az kolem 13. mesice - ma tam takovou tabulku vyvoje ... takze oni to asi nedelaji schvalne
...nas mrnous teda pochopil, ze si neprejeme, aby sahal na zasuvky, ale to spis tak, ze jsem neunavne asi mesic, kdyz zacal lozit na nej vzdycky houkla nenene a odnesla ho pryc, chvili se vztekal, pak to zkousel s lisackym pohledem v ocich a ted pochopil, ze mu to nikdy nedovolim, tak to uz nedela ... ale do odpadkace mi leze porad, protoze vidi, ze si s nim porad "hrajeme" a neco tam hazime ...

... ale taky mam pocit,ze mu porad vsechno zakazuju a je to samy NE, Nedelej, nepapej to ... ale oni jsou fakt jeste podle me malinci, takze to chce asi tu trpelivost ...

s tim vyhazovanim veci kolem sebe - oni pry v urcitem veku maji radost, ze prisli na to, jak ty veci, co seberou zase pustit, tak maji radost, ze to muzou zkouset ... a taky prima hra, kdyz to mamka porad zveda ze? 😀

alishia: no ja jsem zkusila plesknout malinko pres rucicku kvuli tomu kosi, ale on vubec nechapal, co to jako ma byt - jestli hra, nebo jestli se zlobim a proc ... a koukam tvuj je jeste mensi nez ten nas ...

nika: no my se tu asi nebavime o "biti" - teda doufam, ale spis o plesknuti

majaaita
1. dub 2009

Alishio, vyprázdnit šuplíky, aspoň na týden dva, ono ho to přestane bavit. Protože desetiměsíční dítě na nějaký NE kašle, zvlášť pokud jich je hodně.
Doporučuju v maximální míře omezit možné kramaření a NE si schovat jenom na opravdu závažný věci, na pár základních věcí, co schovat nemůžeš. Čím častějc dítě slyší NE, tím víc na to prdí, prostě to přestane slyšet.

Děti nebijeme, ale máme jasná pravidla a z bytu hernu 🙂 Prostě jsem věci, co mě vadily, že dělá, eliminovala - vadilo mi, že mi hrabe na knížky - kam dosáhne má svoje, nahoře jsou moje. Holt máme cdčka a tak v krabicích v komoře, ono se to pár let dá vydržet 🙂

Ono postupem času, tak po tom roce, to taky bude jiný, dítě už bude líp chápat příčinu a důsledek a víc věcí vysvětlíš.

Jinak u nás se ještě osvědčilo říkat "to je tátovo, to je maminky", tak to ví, že na to se nesahá nebo jenom s dovolením. Ale to pochopil až pozdějc. Desetiměsíční děti sjou prostě torpéda a jednoduší je jim ty šuplíky nechat prázdný než jim pořád opakovat, že to nesmí 🙂

anke
1. dub 2009

jo a jeste jedna vec, to plesknuti me pak hodne mrzelo, takze uz to delat nechci ... mozna, az bude vetsi a bude to chapat 😅

alon111
1. dub 2009

tak pri starsej som nemusela nic nikam odkladat pretoze mi na nic nesahala ale syn a ta najmladsi su prave opaky.cely den nerobim nic len oliver nechaj ninku... oliver nepluj... nekric.... pust to...nehadz s tym o zem..a najmladsia je taka ista .pred nimi ani prilepene a prisrubovane nie je v bezpeci.minule mi maly sadol za pocitac a dodnes neviem ako sa mu podarilo podrazit mi veci na mimiaukcii.su to take moje zive striebra.nerada ich bijem pretoze aj tak to nema ziaden efekt ale zas nechcem povedat ze su ako zvierata bez urcitych hranic.vedia ze je to zle a nesmu to robit pretoze su nato upozornovani.tak cely den im len opakujem ze je to zle pokial zas nezacne jeden druheho bit vtedy bez ohladu ci je alebo to nie je spravne uz musim zasiahnut a vecinou to skonci tym ze jeden dostane po zadacku aj ked som proti telestnym trestom ale ked to inac nejde tak sa musim sklonit aj k tomu.

nika1206
1. dub 2009

a este som citala aj tu knihu ako dieta naucit spat,skusala som skoro tyzden ale nevydrzala som to aby mala v postielke vrieskala a ja som tam nesla,tak som to vzdala.asi nemam az take nervy na to ju to ucit.

nika1206
1. dub 2009

ale nemyslim bit,tiez len tak plesknut,hadam nebudem taku malu bit 🙂

scharfinka
1. dub 2009

Ahoj Alis, super téma...sice je nám teprve osm měsíců, ale už začínám mít takové výchovné tendence, když vidím, že lumpačí...jenže nevím, jetsli to má smysl....ale zas kde je hranice, že jo, aby si ty naše dětičky nezvykly, že vždycky všecko můžou🙂...a přes ruce určitě moc silně neplácat-v ručičkách jsou ukryté velmi citlivé nervové zakončení pro nejjemnější motoriku, mohlo by se poškodit....zadeček plácnutí snese líp a výchovný efekt bude stejný🙂

verapa
1. dub 2009

čus, u nás se taky řádí o stošest, manaža přestal nadávat kuli nepořádku če co uklidím to je zachvilku dvakrát tak rozházený, mě to popravdě neva, moje teta říká"bordel v bytě, šťastné dítě,, a je to svým zpusobem pravda, taksi užívám taky. Při druhým prcovi to asi bude zase jiný,a le první je dycky tak nějak omilostněný.

motylek
1. dub 2009

Já když ho jednou plácla po zadečku (přes plínku a oblečení a opravdu jemně), tak začal tak šíleně plakat, že bych to už neudělala ☹ ☹ ☹

motylek
1. dub 2009

Jedině až tomu bude opravdu rozumnět a bude vědět, že jsem ho plácla proto a proto.

nika1206
1. dub 2009

mojej svokre tiez nevadi ze je vsetko rozhadzane ona ju necha nech sa hra,ale uz sa mi dvakrat stalo ze som isla a zakopla o nieco co rozhadzala mala a cudujem sa ze som si hubu nerozbila.

katyl
1. dub 2009

jednoducho,
zamedzit pristup k suflikom a skrinkam bezpecnostnym mechanizmom z IKEA, jednoducho sa tam nedostane a nebude dovod na napominanie. Nechat mu tie sufliky, do ktorych moze chodit a vyhadzovat, potom to spolu
upratat. My sme maliv kazdej izbe jeden suflik, alebo skrinku, kde mala mohla kralovat. najhorsie su ale kable, tie sa vzdy na 100% nedaju schovat.... 😒