Je normální, že holčička v půl roce skoro nic neumí?

verukuc
13. bře 2014

Už jsem z toho špatná,tak chci vědět jestli to řešit u doktorů nebo ne. Mám půl roční holčičku,co váží přes 8kg. Neřídím se tabulkama,ale už mě mrzí,co všechno děti kamarádek umí a my nic. Umí se otočit na bříško,ale nedělá to. Nožičky jí taky nezajímají,aby si je přitahovala. Když je na bříšku,tak dělá neustále jen letadelko a nedrží se rukama,ikdyž jí je pod ní dávám. Pak heka. Myslela sem si,že je to tou vahou,ale nevím. Je líná nebo zaostala? Jedině co dělá,tak pořád v leže zvedá hlavu aby viděla,takže trochu snaha. A ne,že by jen nehybně ležela,ale kope nohama a hraje si s hráčkama. Snaha učit jí něco je denně,ale už mě to nebaví,když to nemá pokroky ☹ No a začali sme s přikrmy a odmítá mi úplně všechno na různý způsoby a kombinace kromě pár lžícek banánu a kaše před spaním. Zeleninu jsem jí dělala nekupovala sem skleničky,ale zkusím je. Prosím vás o názor na tu aktivitu i stravování.

kmotrice
13. bře 2014

Ahoj já bych se na o zkusila zeptat vaší pediatričky. Za to nic nedáte a přinejhorším začnete cvičit vojtovku aby jí trošku rozhýbali. Co se jídla týče. Když jí to nechutná určitě necpat násilím, pokud nechce nic krom mlíčka ak zkuste dávat tu kaši do něj ale vždy aby to mlíčko bylo řidší a dalo se vytáhnout z lahve nebo do mlíčka nastrouhat piškoty, nebo koupit na zkoušku to mlíčko z kaší od Nestlé nebo sunarky. A skleničky bych zkusila ale třeba muj malej je nesnášel, miloval pouze ovocný a to ještě některý druhy 🙂.

pisisvori
13. bře 2014

@verukuc váhou to určitě nebude🙂 synovec měl v půl roce 11kg a hýbal se až až (přetáčení, plazení, snaha o sezení....)🙂.
Dcera měla v 6m 9,40 a do té doby taky nic moc nedělala ...otáčet se začala až někdy v 5,5 měsících...už jsem nad tím začala tehdy taky přemýšlet, ale pak se hned začala přetáčet během týdne i zpátky a v 7 měsících už sama seděla a plazila se ...pak lezla...v 9 stála a v 11 už sama chodila🙂.

Ale za zeptání u pediatra nic nedáš a za kontrolu na rehabilitaci také ne🙂.

Pokud jde o jídlo, taky moc nechtěla jíst... a pořád chtěla prso...ale zkoušet, zkoušet...zkoušet...netlačit a vydržet🙂.

agne
13. bře 2014

Každé miminko je jiné 🙂 . Zkusila bych nějaké cvičení s dětmi, aby se dostala do kolektivu... A pak se kdyžtak poradit s doktorkou... Ale hlavně se nenech znejistit.... Některé je pomalejší - ne zaostalé. Ten pokrok může být ze dne na den, některé skoro neleze a rovnou si začne stoupat... a pak všechny předhoní... Těžko říct co je správné, nechej to na miminu. Tomu srovnávání se občas neubrání každá mamina, občas se přidají i příbuzní - podívej co umí ta od vedle, ale dítě třeba v půl roce ještě vůbec nemá sedět.... I když za časů našich babiček to bylo - mohlo být jiné.... Prostě se usměju a mlčím. Ohledně příkrmů - začít pouze zeleninou, pak masozeleninou - my začínaly až po půl roce. Nehrň to do ní, když kojíš a ona saje je to v pořádku... A v pohodě. Tekutiny ještě nepotřebuje (má tvé výživné mléko). Zkus mrkvičku od Hami, je slaďoučká, pár lžiček v poledne... Hlavně klid, poddá se to. Jsi dobrá máma. Někam si to napiš a furt do do sebe huč. Jsem dobrá máma. Jsem ta nejlepší máma. A co bys po ní taky v prvním půl roce chtěla? Vychutnávej si to. A věř ji 😎 . Odpočívej a nezapomeň, že tabulky jsou jenom orientační... 😵

betelgeuzz
13. bře 2014

TeĎ v půl roce byste měli mít kontrolu, ne, tak se poraď s doktorkou. Takhle se to těžko posuzuje, co přesně umí a hlavně jak to umí. Mně se osvědčila knížka Rozvíjej se, děťátko, kde je pěkně rozepsané, jak má dítě ve vývoji postupovat a jak mu různými hrami např. na balonu, pomoct. Pomocí knížky jsem rozhýbala mladší, když už to vypadalo na vojtovku.
No a s jídlem, jsou děti, které jídlo nejdřív nenadchne, prostě mlíko je mlíko. Chce to postupně zkoušet. Zkus ty skleničky. Holky taky nejdřív moje jídlo nechtěly, skleničky vzaly, pak jsem do toho postupně přimíchávala svoje. A u některých dětí dlouho trvá, než se jídla nají, spíš jenom ochutnají lžičku dvě a jsou převážně na mlíku třeba i do roka.

vetyver
13. bře 2014

šla bych k doktorce, i dřív než máš plánovanou kontrolu. Naše Hani v 5,5 měsících se otáčí jen na jeden bok, při otáčení zaklání hlavu a tělo má z osy. Proto jsme s ní šla na rehabilitaci a budeme cvičit. Mudr. říkala (ta z rehabilitace), že je dobré začít co nejdřív, nejlépe do roka věku. Dítě si musí vytvořit svalový vzorec co nejdřív... Takže za mě okamžitě k Mudr. a řešit. Nejde o to aby byla podle tabulek, ale aby byla zkontrolovaná - třeba ti řeknou, že je naprosto v pohodě hm? 😉 a tebe to uklidní... ale Mudr. tomu rozumí líp než my...

kocka5
25. bře 2014

@vetyver souhlasím s tebou

Mě se zdálo že malý není aktivní a mudr si myslela, že je vše ok.....vydupala jsem si přes mudr, neurologa ....rehabilitaci.....taky jsem věděla že do 1 roku je to nejdůležitější..... cvičili jsme normálně, žádnou vojtovku a pokroky dělal sám 😉

rioko
25. bře 2014

Také bych nechala vyšetřit na rehabilitaci nebo neurologii, naše dětská dr, taky neřešila, sama jsem si našla dětského neurologa, ten nás pak poslal ne rehabilitace a od 3 měsíců jsme cvičili vojtovku. Jako není to sranda, ale hlavně že to pomáhá, Vojtu rozpohybovala, srovnala a pomohla, to je nejdůležitější. A Ty budeš klidnější že něco děláš a víš jak

gepe
25. bře 2014

@verukuc nase v pul roce byla lenoch. Obcas z briska sama, na brisko ne. Otacet se zacala pred 14ti a od te doby kazdy den vic a vic pohybu objevuje. Bude ji ted 7,5m zacala se plazit, zkousi na lokty, zvedat nohy, na brisku uz je sama stale. Nohy do pusy? Ty si dala pred mesicem jednou, zasklebila se a vratila se k nim az ted 🙂 kdyz je na zadech, jezdit s nozickama jak na kole. Pomahat ne silou na pretoceni na brisko v duchu kutululu aj. 🙂
Pockej na pulrocni ko a uvidis co mudr na to, rozhodne bych zachovala klid.
U jidla, uz popisovaly holky vis, hlavne zkouset, ale netlacit na pilu 🙂

marrakech
26. bře 2014

Ahoj, je videt, ze je to Tve prvni miminko. 😉 Kamaradka ma take pulrocniho "lenocha", co nechce prikrmy. Je to druhe ditko a tak uz zadne tabulky neresi ani trochu. Navic, pri shonu domacnosti a peci o dve deti si clovek moc aktivni ditko ani nepreje. 😉 Lekar ji rekl, ze dite je v poradku, tak to dal neresi.
Pro klid duse se optej sve lekarky a uvidis. Nekdo Ti radi Vojtovu metodu. Deti u ni placou, je hodne "drsna", pokud by Te na nejakou rehabilitaci posilali, zjisti si neco o metode Bobath. Je mene agresivni a deti ji lepe snasi.
Ale neboj, mala je urcite v poradku, jen se ji proste zatim nechce.

romantika
26. bře 2014

no s prikrmy bych nic neresila, to ma kazde ditko jinak. jsou to sice nervy porad nabízet, ale dle vahy prospivate tak je to pro ni asi jednodussi z prsa ci z flase. krom toho zrovna banan je sladky, je lepsi zacit mrkvicka a zelenina. mne obe deti ovoce neradi, rovnou by nejradši maso a chleba 🙂))))
Jinak ten pohyb je takovy hranicni, sla bych se poptat neurologa. Nekdy pak u tech vetsich deti je problém, ze nez chteji tak jsou tezke a nejde to. ALe třeba to zvedani hlavicky v leze je super věc. To je známka ze je v pohode. dobry neurolog pozna zda je nekde chyba nebo je to jen ta lenost. Pripadne jestli třeba nemá nejake svalecky nezapojene. Ale v pul roce se s prckem cvici třeba uz hur, takze se zkousi spis ta motivace. Hodne deti nechce valet sudy, pokud jsou hodne v lehátkách ci sedačkách. Nauci se ze je to v leze jednodussi a pak jsou line valet sudy. Cili idealne dat na zem, hracky po byte a nechat ji at se snazi. Ono nekdy to jde ze dne na den, dlouho to vypada ze nic neumi a den na to se plazi. My jsme měli teda problémy na zacatku velke, cvicili jsme vojtu, v pul roce uz spis motivace a co si pamatuji tak sudy uz jsme vesele valeli a mela jsem malého uz jen na podlaze. Ale třeba zase nam nesla ta hlava. Vypada to tak pul na pul lenost a mozna spis tim, ze se extra nehýbe tak nemá uplne naposilovane vsecky svaly. Sla bych na to neuro ci rovnou na rehabky at ji zkouknou jak ma pohybove vzorce.