Jěště se neplazí a neleze

tega
22. zář 2008

Ahoj, mojí dcerce bude za týden 10. měsíců a stále ještě se neplazí ani neleze. Podstoupili jsme dlouhodobou léčbu kyčlí (omezení v pohybu téměř do 7. měsíce) a nyní cvičíme už měsíc a půl Vojtovu metodu. Dcerka válí pěkně sudy, na bříšku se jí líbí, ručkuje a dělá hodiny (otočí se kolem své osy), dosahuje v poloze na bříšku na hračky,když jí posadím tak se v sedu udrží. Teď poslední asi dva dny se začala trochu plazit, ale spíš když je hračka blízko u ní, tak se natáhne a když jí hračkou odjedu kousek dál, tak se párkrát odrazí nožičkama a doplazí se pro ní. Ale když je hračka příliš daleko, tak se o to ani nepokusí, když jí nechám samotnou na dece, tak jenom válí sudy a plazení jí ani nenapadne. Trochu se snaží podsouvat kolínka tak, že se zapře ručičkama a jde zadečkem dozadu a zvedne bříško, ale nožičky má pořád díky léčbě doširoka a tak se jí to nepodaří. To udělá za den třeba 3x a víc se taky nesnaží. Už nevím jak ji mám motivovat a mám strach, aby nebyl problém někde jinde. Na cvičení nás pořád povzbuzují, že už to nebude dlouho trvat a holčička na to přijde, ale týdny letí a my se doslova nemůžeme hnout z místa. Už jsem z toho hodně nervozní a mám strach, aby vůbec holčička začala jednou chodit. Navíc Vojtova metoda mi po psychické stránce moc nepřidá, pokaždé to obrečím a říkám si, že to dál asi nezvládnu. Máte někdo podobnou zkušenost, že bylo vaše dítko takhle lenivé? Děkuji za každý názor.

chico
30. zář 2008

ja vím malá fakt hrozně plakala a pak jak usla tak ještě hodinu ve spánku vzlykala. Tak nevím co stím a mužu tam přestat chodit. Co myslýš.Fakt mi ukazovala co má a nemá v 7 a 8 měsíci dělat.

daleja
30. zář 2008

ja by som neprestavala cvicit. aj ja som s tym chcela skoncit, lebo mala velmi plakala, ale ked som videla pokroky, tak som to vydrzala. ked sa dostala na 4, potom tie cviky boli uz lahke, ani neplakala. len sme sa "hrali"na kolenach. ja by som asi vymenila sestru, pripadne by som sa aspon porozpravala s rehab.lekarkou. skus. hlavne mysli na malu, co jej najviac pomoze. 😉

ivulinda
30. zář 2008

Holky naše malá taky vubec nechce lozit ani plazit se,a mě to socela štvalo,ale co s tím udělám.pořád jí dávám na bříško zkouším všechno možné a nic.Sedí krásně a sama už od 6měsíců,zkouší se zvedat na nožky,ale plazení a lezení nic 😒

chico
30. zář 2008

No asi máš pravdu neco na tom bude. Janže Vyškov je malej a tech sester je tam pár. Takže asi by byly na mě nepříjemné všechny.Já to ještě skusím, no uvídíme co bude příště. Strašně mi to rve srdce když s malou cvičím a ona plače.

daleja
30. zář 2008

ivulinda: moja druha dcerka bude mat 9m a plazi sa tyzden. tiez len lezala na brusku a nic. sama si nesadne, ked ju posadim, tak sedi, ale nedavam ju casto, aby si sadla sama. ona je taka spokojna, otaca sa kde chce. nijako ju nenutim, nech robi co vlazde sama. skus svoju notivovat hrackami, ktore ma rada, aby za nimi liezla. ja som tak dala mojej mobil pred nu, lebo ho stale chce a ona sa poplazila 😉

halaska22
30. zář 2008

Ahoj Maminy
moj maly bude mat teraz 10 mesiacov a nema teraz ziadne problemy s pohybom. ked bol maly tak robil vsetko nejak v predstihu ako ostatne deticky ale potom sa nejako zastavil po tom ako sa prevracal na chrbatik. dali sme ho do chodula lebo on neobsedel a pomaly sa zacal nozickami odrazat. hovorili mi ze od 6 teho mesiaca by mal sediet sam ale on nic. az nejako v 7mom mesiaci zacal sam od seba ked sme sa besnili na zemi. proste si sadol a drzal. 2 tyzdne po tom zacal behat po 4. 2 tyzdne po tomto sa zacal chytat nabytku a kuchyne a vytahovat sa hore. ked s tymto zacal tak sa zacal posuvat dolokola sedacky.do chodula nechce uz ani ist. teraz este stale nechodi sam osebe ale spevnuje si nozicky.
budete sa smiat ale co mu pomaha spevnovat nohy je pracka 🙂 ked sme v kuchyni tak on si rad strci hlavu az do pol pasa dovnutra bubna a bucha dookola. tak potom ide do kolien hore dole a tak sa trenuje a vidim ze zakazdym je silnejsi. niekedy sa mu aj podari ked ide cez prach dvery ze je na 4 a vystrie nohy.
na poradni povedala ze ked bude mat dost odvahy tak sa jednoducho pusti a zacne chodit. ja to nechavam na neho nech to robi sam.
viem ze niektore mate problemy s detickami vaznejsie a treba tam podporu rehabilitackej sestry ale tie maminy co maju deti co su len trosku lenivejsie alebo nenapreduju rychlejsie tak si myslim ze by len mali nechat deticky rast svojim tempom - nehat to na prirodu 🙂

krista
21. říj 2008

jaav • Dnes v 16:14
Náš chlapeček neleze, ani se plazí jen sedí. Jinak se mi zdá šikovný, od druhého měsíce nesnáší polohu v leže na zádech, brzo zvedal hlavičku a vzekal se, přetáčel se. Velmi rychle se naučil sedět, teď sedí pevně, nepřepadne, vrátí se i z boku a hlubokého předklonu ale nic víc!! ve stoje se udrží jen s přidržení, takže nožičky má silné. I na to přetáčení z leče už kašle, prostě chce jen sedět. Když ho položím na břicho, tak se zvedne na ručičky, udrží se i na jedné, ale pak lehne na břicho, zvedne ruce a nohy do vzduchu a křičí dokud ho zase neposadím. Nesnaží se lézt ani za dudllíkem, oblíbenou hračkou, za mnou - prostě nic. Doktor nás chce poslat k neurologovi, ještě nám dal měsíc. Tak mám strach, nemáme podobnou zkušenost? Jo ještě je těžký, má deset kilo, ale není tlustý, jen velký.

webka • 1d • Dnes v 16:21
ahoj jaav

ja mam 9 mesacneho syna a takisto sa neplazi a nelezie...teda plazi sa iba dozadu...najradsej je v sede, ked ho dam na brusko, tak sa postavi na styri a kolise sa spredu dozadu ale ani za svet sa nepohne dalej za hrackou...

lekarka nam povedala, ze ho mame davat na brusko a pred neho hracky, aby mal snahu sa k nim dostat, ale on nie...ked je na brusku, zdvihne hrudnik, postavi sa na rucicky a reve ososest...

niektore deti nelozia a nestvrnozkuju, rovno sa az postava...

tak sa nestresuj 😉

jaav • Dnes v 16:27
díky za uklidnění, náš kluk asi kolem 4. měsíce se začal sunout po hlavě dozadu, ale dělal to tak dva dny a pak už nic. Nejlépe když ho postavím a držím to je nejšťastnější. Taky když mu na břiše zvednu zadek a dám ho na čtyři, tak se drží a řve, přesně jako u vás.

webka • 1d • Dnes v 16:47
ja som sa tiez stresovala, ale chodim citat januarovky a mnohe z nich stvornozkuju o dusu a aj uz chodia, a moj nie a vobec sa ani nestavia na nozicky, ked ho postavim tak stoji sam par sekund a potom pada...tak to nechcem silit

a kazde dieta je ine a vyvija sa svojim tempom,nas je zase zhovorcivy, krici od rana do vecera 😉

a tiez ma z nosenia boli chrbat, vazi 9 kil aj ked sa snazim co najmenej, niekedy sa sa to neda a musim ho nosit ( mame dom a kupelna je na spochodi, tak na prebalovanie ho stale nosim po schodoch...)

zacne lozit, ked bude na to pripraveny (to si hovorim ja a uz ho neporovnavam s inymi detmi)

lendy1 • 1d • Dnes v 16:54
jaav, to, že neleze v 8.měsících absolutně nevadí, děti lezou až kolem 9.měsíce a klidně i déle 😉
Ale jen dotaz? Malý sedí sám tak, že ty ho posadíš? Sám si asi nesedne, když neleze, viď? Možná je toto problém, že ho dáváš sedět.
Mrkni na tento článek:
http://sedmikraska.mb-net.cz/view.php?cisloclan...

Být tebou, tak se malého snažím hodně motivovat ne té zemi a nedávala bych ho sedět. Dítě se musí do sedu dostat samo většinou z lezení, tím, že ho posazuješ mu narušuješ přirozený pohybový vývoj.
Stejně tak to stavění, pokud se do této polohy sám nedostane, tak by jsi ho tak dávat neměla. Lezení je moc důležité a čím délě dítě leze tím lépe.

Zkus prostě jakoukoliv motivaci na zemi a dej mu čas 😉

lendy1 • 1d • Dnes v 16:56
ještě posílám stejné téma:
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

pindula • 1d • Dnes v 16:56
jaav, ukludnim ta....ja som tiez neliezla ani sa neplazila...mama sa moja naplakala a nachodila po neurologoch ...a zbytocne....ja som bola len leniva...do 15 mesiacov som sa iba "valala" a potom zrazu sup na nohy a hotovo.... 😉

kamiska • Dnes v 17:07
ahoj, nejsem fyzioterapeut, ale specialni pedagog. obecne jsou chlapecci trosku linejsi nez devcata. velmi dobre je, ze udrzi hlavicku. jak uz psal nekdo prede mnou, dulezite je, jestli se do sedu dostane sam - ne, ze ho tam posadis. je potreba sledovat, jestli se pretaci sroubovite - jestli jde rukama i nohama do pretoceni aktivne, jestli neuprednostnuje jednu polovinu tela. lezeni je dulezite, podle prof. vojty i u deti s postizenim je velmi dulezite, pokud dite leze se stridanim nohou, nauci se s nejvetsi pravdepodobnosti chodit. ta poloha, ze lezi na brisku se zdvizenyma rukama i nohama je take urcite vyvojove stadium, podle meho je chlapecek jen linejsi a je treba ho vic motivovat 🙂. dite nepostavuj, pokud se do stoje nedostane samo - nic mu to neprinasi. podle me vas spise doktorka mela poslat k fyzioterapeutce, ktera by podradila vhodne podpurne cviceni.

moje neter se nejlepe rozlezla za zakrslym kralikem 😉

selu • 1d • Dnes v 17:10
hojky 🙂...jsem januarovka 🙂 a u nas se taky neleze a plazi se dozadu, no spis bych rekla, ze rotuje po brisku 😕 ...zatim to neresim, ja jako dite jsem na tom byla jako pindula, do patnacti mesicu jsem lezela a pak sup rovnou na nohy 😉

jaav • Dnes v 17:41
díky za info všem všem, jsem trochu klidnější

Kamiska - ano já ho posadím, sám si nesedne. S tím přetáčením - ve dne na to kašle, ale spí na boku, tak že se sám natočí na jednu nebo druhou stranu (i z jednoho boku šup na druhý), nejdřív jdou ručičky pak nohy. Občas to přetočí na břicho, ale to si raději zařve než aby se protočil zpět - dříve to uměl sám. Ve dne při lehnutí na záda okamžitě hlavu nahoru, zatnout břicho a když nepomůžu tak křik, sám se na břicho neotočí.
Budu teda dávat jen na břicho ať se snaží, ale často mi u toho blinká.

katakin • 1d • Dnes v 18:43
Ahoj, Jakoubkovi je něco přes osm měsíců a také neleze ani se neplazí. Někdy se jen odstrkuje ručičkama a "plazí " se tím pádem dozadu. Jinak na bříšku je skoro pořád, otáčí se tam sám,ale tak z 95% jen na jednu stranu. Od tří měsíců chodíme k fyzioterapeutce a k neurologovi - kvůli preferování jedné strany. To se už zlepšilo, jen se prostě pořád točí jen na jednu stranu. Ale fyzioter. nám řákala, že je důležité, že už se na tu druhou otočil. Sedět ho nedáváme a také se kvůli tomu neustále hádám s babičkama, které by ho posazovali už minimálně dva měsíce - proto děkuji lendy1 zapodporu 🙂. Jsem z toho už zoufalá. Pořád mám na talíři, že my jsme už dávno seděli a můj arument, že tím Jakoubkovi nepomůžu, spíše mu zničím záda, absolutně nevnímají. Už si připadám jako blázen, kvůli neustálému vysvětlování a matka, která dítěti nic nedopřeje ( myšleno sezení). Samozřejmě bych také byla ráda, kdyby prcek lezl,ale je mi jasné, že s tím nic nezmůžu. Jediné, co můžu je s ním cvičit, což dělám. Vysvětlujte to ale pořád někomu. ☹ Tak jsem se vypovídala alespoň vám...

daleja • 2d • Dnes v 19:05
ahojte. pridavam sa. dcerka(9,5m) si sama este nesadne. zacala sa v 8m plazit a teraz jej to ide velmi rychlo, ale vobec nema snahu ist na 4, alebo si sadnut. vsetko co chce si dostane z lahu, nadvihne sa na rucickach, vezme hracku a lahne na brusko a je spokojna. otaca sa aj z bruska, aj z chrbatika. to sedenie a lozenie mi robi starosti. zajtra ideme do poradne, tak uvidim. ale vyzera byt uplne v pohode. moze to byt len lenivostou?

andulka4 • 1d • Dnes v 19:15
Holky myslím že se stresujete zbytečně 🙂
Všechno je jen o jejich pohodlnosti a o tom jak to mají naprogramované v těch svých makovicích 🙂 🙂 🙂

Pokud se v 7ukončeném měsíci dítě v sedu udrží je to OK.

kamiska
21. říj 2008

jav: nevim, jak to presne funguje, ale zkus se poptat, jestli by vas spis nez neurolog nevysetril fyzioterapeut, ten podle urcitych zkousek pozna, zda dite reaguje dobre jako zdrave. nemusis ho davat jen na brisko, ale nech mu prostor. dite se nema davat do polohy, do ktere se samo nedostane. to plati jak o sedu tak o stoji. tim, ze ho posadis ty, ho nenutis, aby se o to snazil sam. kdo z nas by delal neco, co nemusi a udela za nej druhy?

neni vhodne silet a stresovat, ale je vhodne se o to zajimat, protoze v tomto veku je velmi dulezite prijit na pripadny problem co nejdrive, aby se s nim zacalo co nejdrive pracovat.

jinak to pretaceni - jsem to pozorovala na neteri, jde to spatne rozeznat pro necvicene oko. ale dite by se nemelo pretacet jen rukama tak, ze nohy jen jdou za rukama, nozky by mely spolupracovat pri otaceni - pokud ne, muze to byt znak dipareticke formy DMO. stejne jako pokud by se pretacelo mocnym svihem ruky jen na jednu stranu - to je zase znak jine formy.

ale opravdu si myslim, ze je to jen "lenost" 🙂

kamiska
21. říj 2008

jaav: ted na to koukam, aby sis nemyslela, ze rikam, ze chlapecek ma diparezu jen podle toho ze ti prijde ze se pretaci hlavne ruckama - to rozhodne ne! ono to tak opravdu pro necvicene oko muze vypadat.

jeste me napadlo - ani se neplazi? ani kdyz mu tam das nejakou hodne oblibenou hracku? neco zajimaveho?

pokud by to nekoho zajimalo vice, tak : http://www.rl-corpus.cz/kineziologie.htm ale je to docela odborne

a co se tyce diagnostiky, kterou fyzioterapeuti pouzivaji: http://www.rl-corpus.cz/diagnostika.htm

miskinadamko
21. říj 2008

baby ani nas nelezie a neplazi sa , ma 9 mesiacov, ale je uplne zdravy pekne chodi za rucicky, niekde som pocula ze dieta toto obdobie lezenia moze preskocit a hned sa zacne stavat, alebo myslite ze ide o nieco vaznejsie? 😕

lyrra
21. říj 2008

ja neviem, mne neurologicka, rehabilitacna lekarka a aj kazda fyzioterapeutka zdoraznuju ako je dolezite, aby dieta preslo vsetkymi pohybovymi vzormi. Preto s malym cvicime vojtovku, aby zvladol vsetky tieto vzory v poradi a vo veku podla tabuliek...

Ale ja som vobec nelozila ani sa neplazila a zacala som sa stavat rovno na nohy a som zdrava 😉

kamiska
21. říj 2008

lyrra: taky jsem to slysela, ze to u nekterych deti muze byt. ale nevim, jak je to mozne. zkusim se nekoho, kdo tomu rozumim poptat, ale mam kolem sebe jen medicky, fyzioterapeuta zadneho 🙂. kazdopadne, kdyby bylo ditko nejak telesne postizene, k normalnimu stoji a chuzi se nedostane. treba je mozne, ze by to bylo i castecne jakoby dedicne?? rozhodne cvicenim se neublizi, maximalne predbehnete ve vyvoji vrstevniky 🙂

napada me jedine moznost, ze se jakoby preventivne usiluje o to, aby dite proslo vsemi pohybovymi vzory, protoze pokud by se az v roce zjistilo, ze je nekde problem, je to na lecbu a cviceni pozde. ale nevim. rozhodne jako u vseho u deti nejde o to se jen vecpat do tabulky, ale posoudit individualne.

eps
22. říj 2008

Madla má bez 3 dnů 15 měsíců a po čtyřech mi leze od včerejška!!! Naučila se pohybovat v sedě, to dělá celkem dlouho, po břichu se neplazila....sedět ale začala až tak v 8 měsících. Takže bych tomu ještě dala čas! Necvičily jsme, na žádném vyšetření jsme nebyly, jen na kontrolách se doktor ptal, jestli leze, tak jsem mu řekla, že v sedě, a jestli si stoupá a to úplně minimálně, ale zkoušela...Takže to neřešil. A teď mi začíná chodit za 1 ruku a teprve leze po čtyřech...

lyrra
22. říj 2008

kamiska, diky, moj maly sa plazi ako blesk a pomaly uz zacina aj lozit, ja ale nerozumiem tomu preco sa vsetci odbornici striktne drzia tabuliek a ked nahodou nejake dietatko nerobi predpisany ukon, uz to povazuju za odchylku, ktoru je treba riesit. viac by som to nechala na prirodzenom vyvoji. nam naposledy povedali, ze maly je dva mesiace pozadu a tie treba dohnat, ja mam ale stale viac pocit, ze nic dohanat netreba a treba tomu nechat volny priebeh 🙂

kamiska
22. říj 2008

lyrro, on je to dost problem. ono se rekne dat cas, urcite s tim taky souhlasim. ale je v tom maly problem. pokud budes diteti davat cas treba do jeho dvou let a pak se zjisti, ze to ani s casem nepujde, je uz dost pozde. takze radeji se cvici preventivne a cpe se dite do tabulek (samo s prihlednutim ke konkretnimu pripadu) nez aby se v nekolika letech zjistilo, ze se skutecne vyvinula detska mozkova obna, ktera by se pripadnym cvicenim nemusela rozvinout vubec nebo ne tolik. opravdu to cviceni ma valky vyznam. i kdyz verim, ze je to narocne po vsech strankach. souvisi to s plasticitou mozku apod. ale poradne tomu nerozumim, je to slozity system 😉

katakin
23. říj 2008

Ahoj, právě jsme se vrátil z rehabilitace a znova jsem se ptala fyzioterapeutky, jak to tedy je. Ideál je, aby dítě plazilo, lezlo, pak se posadilo, postavilo a chodilo. Některé ale klidně nějakou etapu přeskočí a prostě se s tim nedá nic dělat. Lékaři to rádi nevidí,ale nic s tim nezmůžou. Jakoubek taky zatím neplazí ani neleze, ale je to prý v pořádku, ještě má trochu času. Když začne o něco dýl, tak se prý taky nic neděje. Základy má dobré - na bříšku je pořád, vatahuje se ručičkama, odráží se a couvá a už jde občas i na kolínka. Cičíme s ním zatím to plazení a uvidíme, jak to půjde dál. Jsem zvědavá, jak tohle zas budu vysvětlovat všem, co se pořád diví, že nesedíme, nelezeme, nechodíme...

maree
24. říj 2008

Tak Eliška se začala plazit v 9M, v 9 a půl na kolínka a zároveň si sedla; až teď před nedávnem (10 a půl) začala lézt. Na rhb chodíme, a tam mě uklidnili, že je to normální vývoj klidnějšího (línějšího 😉 ) dítěte, a že v podtsatě návštěva rhb nebyla nutná. Ale dokud jí neviděli, tak jsem měla taky strach. Tak nakonec, než se nervovat je lůepší dítě někde ukázat.

daleja
24. říj 2008

maree: trosku si ma ukludnila, aj moja dcerka len lozi, teraz mala 9,5m. boli sme v poradni, pytala som sa Dr, ci je to ok a ona ju prezrela apovedala, ze je uplne v poridku, pevna, silna(nemohla si s nou poradit, stale sa jej otacala). ze je proste pohodlnejsia, ale ze mozno ani nebude lozit. tak uvidim. ze jej nic nechyba. dufam, ze ma pravdu. je to skusena lekarka, tak jej verim.

annon
25. říj 2008

Myslím, že to či dieťa lozí je dôležité. Minule som bolo so synom u psychologičky, a pýtala sa ma, či lozil, ja že nie, takže preskočil fázu lozenia, on totiž už od 10 mesiacov chodil po svojich. Má to nejaký význam, keď sa ma na to pýtala 😕

3558
26. říj 2008

ako sa cvici ta vojtova metoda. alebo ako cvicite s babatkami? ja zijem v uk, a tu su doktori uplne na prd. na vsetko hovoria ze je to ok. moj maly ma sice 4mesiace, ale neznasa byt na brusku, lebo som zacala az od tretieho mesiaca./moja chyba lebo niekde som citala ze tak nesmie byt aby sa nezadusil/ a dokonca aj hlavicku otaca len na jednu stranu do lava. aj ho polohujem, hvilu vydrzi,ale potom sa zobudi o par minut a reve alebo sa mrvi dovedy, dokedy sa mu neda dat na lavu stranu.

annon
28. říj 2008

zuzana, nechcem to zľahčovať možno máte naozaj nejaký problém, ale môj malý tiež nechcel byť na brušku a aj keď sme ho dali, hlavičku zdvíhal málo väčšinou len zaboril do postele a plakal kým som ho neotočila, ale zdvihnúť ju dokázal. A takisto sa väčšinou otáčal len do jednej strany, ale teraz sa už sám poobraca ako mu je lepšie, aj na jednú aj na druhú stranu. Neviem kedy sa cvičí vojtova, či len keď sú problémy alebo aj preventívne. Ja si myslím, že by ti stačilo, keby si ho častejšie dávala na bruško, hoci len na chvíľku, môj teraz sa už aj plazí, postaví sa ku posteli, aj sadnúť si vie sám, ale zo začiatku to bolo veľmi lenivé bábo, aj tak vyzeralo 😀 malý sumo, teraz to už vybehá. Myslím, že aj v uk sú lekári na vysokej úrovni, a ak by malému niečo bolo, tak by vás určite niekam poslali 😉

diddi
28. říj 2008

vsetko chce cas a impulz v mozgu dietatka...moje zacali lozit presne v roku...ked ine deti uz behaju...a chodit zacali v 16m.

starostka
29. říj 2008

ssaara: Môj malý sa narodil 1.4.2008 s dlžkou 53 cm, váhou 4 kg. Čoskoro ukončí 7my mesiac, má 75 cm a skoro 12,5 kg. Sedí pekne ale nechce byť na brušku, hneď sa otočí na chrbátik. Z chrbta sa však už ani na bok neotočí len sa jeduje. Motivácia hračkami či chrumkami nezaberá. Objednala som sa na neurologiu už minulý týždeň ale strašne dlho sa čaká. Termín mám až na 10.11.2008 takže dovtedy budem v neistote. Keď ho dám do bežky pobehá celý dom. Inak je veľmi spokojný, málokedy plače, veľa sa prehrá s hračkami, prespí v noci od ôsmej do rána do ôsmej s jedným kŕmením.

Starší syn má ADHD, bol hyperaktívny už ako bábätko ale pokoj tohto druhého ma znepokojuje tiež. Držím palce, aby všetko dobre dopadlo. Pekný zvyšok dňa.

elize
29. říj 2008

Fiha starostka, to mas poriadneho macka 🙂 Mozno to nie je vas pripad, ale kamaratka mala tiez synceka trosku tazsieho a to bol dovod toho, ze sa nevedel dlho otocit na brusko. Neurologicka jej kazala, aby s jeho vahou nieco robila. Bolo to pre nu tazke, velmi mu chutilo a to mu nedavala ziadne susienky a pod. On je velmi pokojne babatko, takze zrejme preto sa mu do otacania a plazenia velmi nechcelo. Inac je to velmi pekne, zdrave a sikovne dietatko. Napr. sediet zacal velmi skoro a teraz v jeho 11.tich mesiacoch zacina sam chodit 🙂

3558
29. říj 2008

annon presne moj maly je ako tvoj. aj s nim cvicim,tak ze rez rez drevo rez, aj ho rucickami pretacam zo strany na stranu, aj sa mu to paci, a ked vidim, ze je uplne v pohode tak ho supnem na brusko a uz je zle. ale myslim ze je len lenivy.musim byt tvrdsia.lebo on zzamrnci a ja ho uz zdviham. potom na tom brusku je 30sekund. 😔

alcoun
30. říj 2008

Někdy je možný, že dítě přeskočí nějakou etapu a vůbec to na závadu není. Já i moje ségra jsme seděli a pak začali rovnou chodit, vůbec jsme prý nelezli.