Kdy mimča začínají sedět?

kamhajek
6. únor 2007

Ahoj, zajímalo by mě kdy vaše mimče začínali sedět. Mýmu špuntovi jsou tři měsíce a kousek a už se začíná přitahovat?

dashak
6. únor 2007

... ještě jsem zapomněla dodat, carodkaa buď ráda, že malý leze a zbytečně ho neposazuj - lezení je nejzdravější pohyb, při kterém se nic nezatěžuje a mimi má dostatečný přehled, doleze si kam chce a sedět ani nepotřebuje. Malá nejdřív klečela, pak se postavila a až pak si sedla

alenahabibi
6. únor 2007

kamhajek, ať se přitahuje, ale nenech ho sedět, vždycky ho vrať zase do ležení. Jinak mě to dělala starší dcera taky ve 3 měsících a chodit začala, když měla měsíců 11. No a mladší už se taky asi týden snaží, takže to je v pohodě.

jess
6. únor 2007

To je fakt,že v žádném případě mimi násilím nedržet v poloze v sedě či v leže pokud už to samo neumí.My jsme malou taky tak nenechávaly,sama se furt tahala a chytala ale já ji radši bud' nechala v leže,nebo (nejčastěji 😀 ) nosila.Až se jednoho dne posadila sama a už si říct nedala,ale už si sedla krásně sama od sebe a nedělalo jí to problém,tak samo s tím chozením.Lozila po čtyrech taky kolem 5-6měsíce,to ji bavilo,lozila celé dny a honila psa mezi pokoji 😉 ,pak se začla zvedat o vše možné,zas lezla,tak nastřídačku.No a brzy se začla učit chodit sama.Je to živé dítě,takže kdybych se její vývin snažila zpomalit,tak asi neuspěju,ona byla maximálně pohyblivá a zvídavá od narození.Kolikrát si říkám,že kéž bych měla druhé mimčo klidné,aby mělo zájem i nějaké hejbání až kolem 7měsíce 😀

zevina
7. únor 2007

plně souhlasím s Dashak, protože taky rehabilitujem (vojtíme od 2 měsíců ☹ ) a sestřička důrazně upozorňovala-v žádném případě neposazovat, nebo dokonce stavět na nohy, přestože se prcek přitahuje a dožaduje se sezení. Nejvíce prospěšný je čas strávený na zemi, kde si hraje, může se překulovat, při pasení koníčků má taky přehled a až se dostane na všechny čtyři, bude vyhráno, protože to se pak automaticky posilují všechny svalové skupiny 🙂 Tím posazováním se nejen ničí páteř, ale taky se díky tomu může přeskočit důležitá čás psychomotorického vývoje 🙄

jita2
7. únor 2007

holky,
tak jste mě vystrašily....ale to je dobře...ani ta chvilková sezení...překopu celý náš systém a zakážu všem, aby si ji posedaly na klín...věřím, že zdravější je ležení, lezení apod...dííííííík

carodkaa
7. únor 2007

tyy jo tak to koukam 😕 taky si dam na to bach a necham ho hlavne lezt 😉

rova
7. únor 2007

Jojo, bohužel šikulka sice je, ale není to dobře. Kamarádka měla taky miminko, které takhle brzo začalo bejt hodně aktivní a musí s ním cvičit. No, ale dcerka se taky začala přitahovat brzo, ale nakonec stejně opravdu seděla až v 7-8 měsících. 😉

raculka
7. únor 2007

dashak,tak jsme tady asi zahájily kampaň proti předčasnému sezení 😀
Asi jak cvičíme tou vojtovkou,díváme se na všechno trochu pečlivějc.Já jsem ráda,že aspoň na kyčlích jsme dopadli dobře a už tam nemusíme.
Jinak ten náš si vzal vaše slova k srdci,dnes se kulí jak o závod,dokoulel se z pokoje až do kuchyně. 🙂

helik
7. únor 2007

holky, prosím o radu, malej se mi zatím převrací jen z bříška na zádíčka, naopak to neumí....co mě ale zaráží je, že se mu vůbec nelíbí být na bříšku, hned se rozvzteká a snaží se převrátit zpět. ☹ Já ho vůbec nedokážu přimět, aby chvilku pásl koníčky...nemáte to některá taky tak? Jinak se mu hrozně moc líbí sedání a taky rád stojí a hopsá na napnutých nožkách a vleže si chytá za chodidla. Díky.

womann
7. únor 2007

To jsme meli taky,asi ve 2 mesicich mu to nevadilo,ale okolo 5 mesicu rval na brisku jako tygrik 😀 Ale prejde to,mame 7 mesicu,a je to O.K. 😉

ijetka
7. únor 2007

helik
takhle to u nás taky začínalo a teď vydrží na bříšku jak dlouho, občas se mu stane, že se otočí i z bříška zpět na zádíčka, dneska asi 2x. Možná se to už naučil 😀

Holky já se zeptám na to cvičení co tu píšete, co to je a proč to děláte, já to neznám a zajímalo by mě to, to je jako rehabilitace? 😅

raculka
7. únor 2007

helik,vydrž to, chvilku jim trvá,než si děti posílí svaly tak,aby na bříšku vydržely.U nás tohle období trvalo asi do zač. 7. měsíce,kdy se sice pořád překuloval na bříško,ale za 5.min se začal vztekat,tak jsme ho dali na záda,ale hned se překulil a tak to šlo dokola,byly to nervy. 😠 Naštěstí už mu to teď jde,takže pořád válí sudy sem a tam.🙂
Takže neboj,je to úplně normální jev,někomu to trvá déle.Ten náš zatím vůbec nemá zájem o sezení,ale jak už tady bylo řečeno,hlavně do ničeho je nenutit.
😉

dashak
7. únor 2007

Helik, přesně jak píše Raculka, nejdřív se naučí na bříško a většinou do měsíce se umí překulit zpátky na záda. Mezitím je období vztekání, protože se nemůže dostat zpátky, jak ho ale otočíš, tak do 5 vteřin bude zase na břichu a zase se bude vztekat 😀 To období musíš přežít 😉

Jinak skrz cvičení se bavíme o vojtově metodě, což jsou speciální reflexní cvičení na pdporu správného vývoje motoriky, dělá se u dětí nedonošených, se sníženým a zvýšeným svalovým napětím nebo při různých nesouměrnostech a já nevím při čem všem. Každopádně buď ráda, že nevíš co to je.

ijetka
7. únor 2007

Díky za poučení 😀 a nezapoměň na IP 😀

raculka
7. únor 2007

ijetka - opravdu není o co stát, buď ráda, že jste v pohodě 🙂
JInak gratuluju k přetáčení na zádíčka, to už mu půjde.Za chvíli se bude koulet jako ten náš, je to velká sranda 😀

zevina
7. únor 2007

Helik, já nevím, ale na hopsání na napnutých nožičkách máte ještě spoustu času ☹ možná se mu na bříšku nelíbí kvůli předčasnému sezení-to, co tu řešíme. Ve 3 měsících mimi pase koníčky opřené o lokty, v šesti o natažené ruce, hrudníček i bříško pěkně zvednuté a nemělo by mu činit problém v této poloze vydržet.
A píšeš, že se ti převrací z bříška na záda-klasický model je opačně, nejdřív ze zad na bříško a až později opačně. Možná by nebylo na škodu se zeptat vaší doktorky, jak se jí malý jeví po motorické stránce. Ale nemůžeme dětičky brát podle tabulek, některé jsou holt šikovnější, jiné to zvládnou později 🙂

jita2
8. únor 2007

Holky, ijetka,
včera jsem mluvila se zdravotní sestřičkou a v sedmi měsících se vůbec nemáme bát dítě na chvíli posadit, trénuje si tím zádové svalstvo, jinak se nenaučí sedět, když ho nebudeme posazovat, ale hlavně to nemá už v tomhle období vliv na žádnou skoliozu páteře nebo tak....takže nebát se je na chvilku posadit...jak se říká, všeho s rozumem 😉

carodkaa
8. únor 2007

Jita
ale dashak malou taky neposazovala a sedet se naucila 😉
ikdyz taky si myslim ze vseho s rozumem 😉

ijetka
8. únor 2007

Jééé to se mi ulevilo, no taky se chystám k dr. pro recept na kapky na prdy tak jsem si říkala, že se na to taky pozeptám. 😀

jita2
8. únor 2007

carodkaa,
každé dítě je jiné, to přece víš, když to udělá jedno, neznamená, že to bude tak u všech 😉 , já jen, že "sednout ani na chvilinku" v sedmi měsících je drobek upjaté 😉

ijetka
8. únor 2007

jita2
opět pletu témata teď jsem psala něco na příkrmech, mrkni tam a odpověs, mi prosím 😅

carodkaa
8. únor 2007

jita s tim s tebou plne souhlasim,jen si myslim ze i kdybys ditko neposazovala pochybuju ze by se to samo nenaucilo 😉

jita2
8. únor 2007

carodka,
no to máš fuk, co sestřička, to názor...i u doktorů, jejich názory se taky hodně často různí, což mě docela děsí... ☹ 🙂 , ale nejspíš máš pravdu...

dashak
8. únor 2007

Ivanku nikdo neposazoval, protože jsme to měli přísně zakázané, a to od všech - od pediatra, od rehabilitační sestry a hlavně - od neuroložky. Na neuroložku se žádná hloupá sestra od dětské doktorky nemůže ani hrabat. Já vím svoje, chodím na neurolu už dost dlouho a pokaždé jsem chodila z kontroly nasraná - až jsem začla poslouchat, co mi vštěpujou do hlavy, tak teprv začal mít Ivačnin vývoj ten správný směr. A to, že děcko posadíte vůbec netrénuje svalstvo, naopak deformuje páteř, děcko si samo sedá úplně jiným způsobem - vytočí se na bok a opře se o ruku a tím si sedne.

Nechám to na vás, akorát nechápu co tím sledujete. K čemu vám jako je, že to dítě posadíte. Měly byste se spíš snažit, ať se začnou konečně sami přetáčet na břicho a zpátky, protože to je přirozený vývoj, žádné děcko dřív nesedí než leží na břichu. Trochu předbíháte vývoj, ale aby se to neobrátilo proti vám, lépe řečeno proti vašim dětem.

Sorry za ostřejší vyjádření 😉

carodkaa
8. únor 2007

dashak docela s tebou souhlasim,a nema se ani trochu pritahovat?Myslim ne do uplnyho sedu?

dashak
8. únor 2007

Carodkaa, přitahování za ruce se může dělat tak do 10 cm nad podložku, to se posílí šíjové svalstvo, ale pak zas položit. Táda je strašně šikovný, když už leze tak brzo, takže určitě začne i dřív sedět než ostatní děti, ale nech mu volný prostor a úplně nejlépe ať lozí co to dá. Všechno má svůj přirozený vývoj a nic se nemá předbíhat. A lezení je pro mimi nejdravější pohyb.

ijetka
8. únor 2007

tééééda dashak ty jsi se rozjela 😅 😅 divochu 😅

V něčem máš určitě pravdu, ale já si stejně myslím, že u vás co máte problémy a cvičíte to bude o dost přísnější. To je jako u dětí kteří mají v rodině alergii na lepek...taky nesmějí plno věcí baštit a musí se čekat, než u těch co můžou všechno 😨

Rozhodně to nehodlám zlehčovat myslím tu debatu 😀

zevina
8. únor 2007

se ta debata pěkně rozproudila... 😀 ale je fakt, že ten klasický dětský sed s nataženýma nohama aspoň rehabilitační doktoři nevidí rádi a nedoporučují ho podporovat, správně se začne mimi zvedat do sedu šikmého, z pevné polohy na boku, přes loket. Některé děti ten vývoj kapku předběhnou a snaží se zvedat dřív, než k tomu fyzicky dospějí, pak se ale může stát, že si zafixují nesprávné návyky a z toho můžou pramenit pozdější problémy s páteří, právě teď jsou děti nejtvárnější a může se hodně pokazit, ale i napravit 🙂 Holky co taky vojtí, mi určitě dají za pravdu, že to není jen o cvičení a pláči, ale také jak dítě chovat, motivovat hračkou a podporovat ve správném vývoji. Takže já jsem za to cvičení vděčná, my jsme díky němu všechno dohnali a zvládáme přesně to, co máme v tomhle věku umět.
A takové malé shrnutí: do půl roku rozhodně neposazovat 😎 a jak je to dál? to budu chytřejší zase po další kontrole 😀

raculka
8. únor 2007

tady je to pěkná divočina 😀
My byli zrovna na kontrole na rehábce.S tím,že v 7.měs. se ani nesnaží ten náš prďolka sedět,si prý vůbec nemám lámat hlavu,prý má času dost.Nejprve má prý správně lézt,přetáčet se,pak se zvedat a teprve sedat.Prý je nejlepší,když je mimi přes den na zemi(podložce...) a tam si trénuje to otáčení a lezení a tím si posiluje břišní svaly,svaly na rukou atd.Je fakt,že jakmile si sedne,bude mít rozhled a nebude ho tolik motivovat,aby lezl atd. Viděla jsem to u našeho,když mu nešlo to být déle na bříšku,vztekal se.Teď už se otočí kam chce a je šťastnej,že má přehled a sezení mu snad ani nechybí.A pomalu se teda začíná přesouvat.
Ještě k sezení,sedět se nemá hlavně bez opory.Takže na klíně když je opřené o nás ( jenže ten náš to nemá rád,chce sám...) nebo nakrmit se samozřejmě v autosedačce musí.Asi nejlepší by bylo na krmení to lehátko,kdy to není přímý sed ( jako v židličce na krmení bez polohování,tu bych ještě asi nepoužívala).Jenže mně přišlo zbytečný a teď začínám litovat,že jsem ho nepořídila 😠 .
No ale než my začneme přikrmovat,třeba se něco změní. 🙂

jita2
8. únor 2007

raculka,
máš pravdu, nějak ho nakrmit musíme, i s tím, že když je opřené o nás, je to lepší, než bez opory...