Kdy mimča začínají sedět?

kamhajek
6. únor 2007

Ahoj, zajímalo by mě kdy vaše mimče začínali sedět. Mýmu špuntovi jsou tři měsíce a kousek a už se začíná přitahovat?

helik
8. únor 2007

zevina, dashak, ijetka, raculka

ještě k tomu obracení - no právě - on se mi obrací celkem lehce z bříška na záda, ale naopak to neumí, taky jsem si myslela, že by to nejdřív měl umět ze zad na bříško. Ale ono každé dítě je jiné, jedna známá mi dokonce říkala, že její dcera vůbec nelezla a rovnou chodila 😲

Jinak díky za zkušenosti, samozřejmě se zeptám i v poradně, ale docela jste mě uklidnily. 🙂

womann
8. únor 2007

Nam dr.rekl,ze temer vsechny deti to se umi pretocit nejprve z briska na zada 🙂

raculka
8. únor 2007

helik, hlavně se nevystresuj tím,že malej dělá něco jinak 😉
Sice všichni říkají,že se nemá srovnávat s ostatníma dětma,ale já se taky stejně ptám,jak je to u ostatních.A pak je člověk vyděšenej, jestli se jeho mimi vyvíjí v pořádku. 😅
Taky mi jedna známa říkala,že jejich syn vůbec nelezl,ale rovnou chodil.Ale je lepší je podporovat v tom lezení,aby bylo všechno tak jak má. 😉

ijetka
8. únor 2007

já jsem zrovna ten nelezící případ, rovnou jsem chodila a to že jsem se odrážela dozadu (dělá to i Kubík) nepočítám 🙂

lucisa
8. únor 2007

taky se přidám.
tak já si zase celou dobu myslela, že pro dítě je jednodušší se přetočit z bříška na záda, prostě jen dá hlavičku na stranu, tím se mu zvedne nožka a to jej vlastně převrátí. ani jsem nikdy nečetla nebo neviděla, že by to bylo naopak (kromě výjimek samo).

já jsem byla typická mamina prvního dítěte, kdy jsem si myslela, jak je moje dítě úžasné a jak rychle všechno umí. podle toho taky vypadala má motivace k jeho výkonům. docela brzy (už kolem 3 měs.) se má starší dcera začala převracet, tak já blbá ji začala kolem 4 měs. opírat o polštář v rohu postýlky nebo sedačky. je fakt, že v 5 měs. už seděla, ale shrbená záda a když se vybulila, sama se zpátky nedostala.
nějak mi došlo, že to byla chyba a už ji neposazovala, i když se vztekala. asi kolem 7 měs. si sama přišla na to, jak si sednout (z boku opřená o ručičku - jak už to tady zaznělo), a to poté, kdy asi 14 dní lezla po čtyřech.
ovšem jakmile zvládla posazení, dali jsme v postýlce podložku o dírku níž, Noemi o týden později přišla na to, jak se v postýlce chytnout šprušlí a začala vstávat (další posunutí podložky), na zemi ze zvedala o nábytek a nám začaly krušné časy. co chvilku někde zhučela, naštěstí je to flegmouš dítě, tak jen řekla bum a jelo se dál.....
výsledek byl ten, že v 9 měs. měla tu odvahu se začít i pouštět, byl z toho jeden dva krůčky a v 9,5 měsících se rozeběhla tak jistě, že během týdne by nikdo nepoznal, že 14 dní zpět byly teprve první krůčky.

u druhé dcery jsem se na nějaké zvedání vykašlala a nechala to na ní. byla celkem líná, motivovali jsme ji jen hračkami v dosahu. přetáčet se začala až v 5 měs. do té doby to byl jen občas úspěch. ale jak přišla na to, jak se překulit, tak přišla na to, jak se plazit, v 6 měs. už začala pár metrů po čtyřech, v 7 měs.lítala po čtyřech jak drak, v té době se také sama posadila a po vyvrácení se sama opět posadila.
do té doby jsem si říkala, že je oproti starší dcerce nějak pomalejší a línější a že budu ráda, když začne chodit v roce.
ale od toho lezení a posazení to šlo strašně rychle.
začátkem září odjeli naši se starší dcerou k moři a malá se teprve učila capkat kolem nábytku, ale neměla odvahu se pustit. to jí bylo 10,5 měs.
pak si přišla na to, že když si sedne na dětské křesílko (máme taková ta molitanová, sed je asi 20-25 cm nad zemí), tak se postaví a najednou chodila. první den krůček, do večera 5, za dva dny přešla celou místnost a když naši po týdnu přijeli, tak jim malá přišla naproti.
byli z toho úplně paf.

dneska bych už takovou blbost, abych dítě opírala o polštáře neudělala. každou preventivku u pediatričky se jí ptám, jestli má správné držení těla a děláme s ní všelijaké kejkle. naštěstí tam zatím nic nemá a já jen doufám, že jsem jí do budoucna neuškodila. 😖

tolik má zkušenost a můj názor.

lucisa
8. únor 2007

jo a ještě k tomu plazení. kamarádčin syn vůbec nelezl klasicky po čtyřech, ale naučil se pohybovat tak, že v sedu přehopsal po celé místnosti. vypadalo to strašně srandovně, pak rovnou začal chodit.
ale jak tou dupkou hopsal, to bylo fakt komické. 😀

jita2
8. únor 2007

lucisa,
to jsi se tedy krásně rozvykládala 🙂
Jak vlastně příjde dítě na to naučit se lézt...prostě leží na břiše a samo se nějak snaží zvednout prdýlku a šoupat se?? No u nás to snad nebude nikdy...nebo aspoň hodně pozdě, malá je na břiše rozpláclá, je sice na loktíkách, ale žádný náznak, že by něco chtěla dělat..já bych taky chtěla, aby měla jiný zdravý pohyb...no buď to přijde později, nebo vůbec 😒

lucisa
8. únor 2007

já vím, jsem hrozná, neumím být stručná, jak začnu, tak se neumím zastavit ☹ 🙂

víš, my jsme s holkama dělali blbiny, protože jsme je chtěli natočit, jak jsou rozplajzlé na dece.
tak já jsem dala za její nožičky ruku, jako by tam byla zeď, ona se odrazila a když měla nožky pokrčené, tak jsme tam zase dala ruku, ona to udělala znovu a najednou si asi uvědomila, že když skrčí ty nožky, tak se posune.
fakt jsem jí tam tu ruku dala asi 2-3x a pak ji nechala, stejně si při tom nečekaném posunutí nestihla posunout ruce, takže zarazila čumáček do deky, ale o to nám šlo, jen ji natočit. pak jsem ji nechala být a ona si to zkoušela sama.

druhá dcerka to samé.

zkus před ní dát hračku nebo jídlo, mladší dcera byla otesánek, po jídle šla vždycky... 😀 😀 😀
jinak to nech na ní a nestresuj se. víš jaký máš teď klid, až začne všude lozit, otvírat, stahovat, tak se z toho zblázníš a bude ti líto, že už jenom neleží......

jita2
8. únor 2007

no to je fakt, když se ještě tak nikam nepohybuje, je to docela dobrý 😉 , přetáčí se sice jak drak, proto leží na zemi na podložkách...ale na jídlo je úplně šílená, tak třeba to s tím jídlem zabere...tak ti pak dám vědět.. 😉

mapris
8. únor 2007

jste se tu pěkně rozkecaly :o)) Jsem přečetla celou debatu, tak tu přihodim pár reakci :o))

Ouska cistim kazdy den, ale z duvodu, ze Terka mela seborheu a mela to i v ouskach, tak jsem namocila usitka do oleje a projela ji jenom tu cast z venku. Jinak se pry maji cistit jen na kraji zvukovodu, dovnitr bych se bala.
Posazovani: to jsem delala, ale bylo mi receno, ze se to nema. Vyjimecne, kdyz ji krmim (jsme na UM), tak si ji posadi na nohu, aby si krkla, je docela tezka .. Jinak Terka - kdyz ji polozim na polstar - pouze pri krmeni, tak uz zveda hlavicku sama, ale zatim to nechavam byt, az si sedne, tak si sedne :o))
Na snížení roštíku je pro nás ještě brzo, ale začíná se mi pěkně šoupat v postýlce, ještě, že tam mám mantinely. No a měla jsem v obýváku kolíbku, ale tu bude m rušit, též se tam šoupe. Chcem vyzkoušet cestovní postýlku, ale nevím, jakej to bude mít účinek ..
Mam otazku, merite teplotu kazdy den??

helik,
mala se ted obcas - kdyz pase konicky - prekuli na zada :o))

dashak,
no koukám to tvoje ostřejší vyjádření :o)). Nemám pocit, že bych něco kazila, ale zase to nedělám pořád ..

raculka,
taky jsem uvažovala, nebo ještě uvažuju, jestli není pozdě pořídit Terce lehátko, ale když jsou jí už přes 3 měsíce??

raculka
8. únor 2007

lucisa- já taky neumím psát stručné příspěvky ani mejly,ale nemám tolik času sem chodit a číst celé diskuze,ale pak to stojí za to 😀
jita2- buď v poho, ona to určitě dožene 😉
mapris-
Teplotu každý den já teda neměřím,je fakt,že už mě to párkrát napadlo,jestli se to nemá,ale nikde to neříkali a taky to asi není zrovna dobré ( teda pokud měříš v zadečku jako my).A přijde mi to zbytečné.Takže jen když se nám malej nezdá v pořádku.Jinak Dashak to nemyslela zle, my co máme trošku problémy s fyziol. vývojem u dětí,tak to asi trochu moc řešíme a čteme,ale je to každého věc.Chtěla jen poradit,ví toho docela dost.
S tím lehátkem,to se zkus spíš zeptat na té diskuzi,jak se jednou řešily cestovní postýlky,odkdy do kdy se lehátko nejvíc využije.Pro nás už to asi nemá cenu,ale kdyby mi ho třeba půjčila kamarádka,tak samozřejmě neváhám.

ijetka
8. únor 2007

Je holky teď si připadám jak matka socka ale já neměřím. Jó kdyby se mi malej nezdál tak to je jiná, ale ne 😕

dashak
8. únor 2007

Holky, možná to byla trošku divočina, ale nedivte se mi. Nevím, proč zrovna já musím mít nedonošené dítě. Ze začátku to byl hrozný strach a pak spousta starostí - jen běhání po doktorech a cvičení 4xdenně, které vždycky děsivě prořvala. Takový pláč si vy neumíte ani představit, kam se na to hrabou zaražené prdíky.
Ale asi to tak muselo být, tak mi nezbývá než se s tím smířit. Ale zaráží mě, když maminy, které mají zdravé děti doslova "dráždí hada bosou nohou" a dělají zrovna takové nesmyslné věci jako je posazování, to se pak ani není divu, že nelezou apod.
Je to asi stejné, jako když já jsem byla těhotná a dávala jsem si pozor na to co jím a snažila jsem se žít zdravě, nakonec moje těhotenství dopadlo tak, že bylo "patologické" a muselo se ukončit, ať už bude dítě schopné života nebo ne. A když jsem pak za malou jezdila denně dvakrát do nemocnice a před porodnicí stály těhotné maminky, které tam ležely na rizikovce a vykuřovaly si zobáky, tak mě to dovedlo neskutečně vytočit. A stejné je to asi s tím posazováním.
Omlouvám se, jestli jsem se někoho dotkla. Je to nakonec vaše věc, já s vašimi dětmi nežiju, takže dělejte jak nejlépe uznáte za vhodné.

ijetka
8. únor 2007

dashak
klíídek, přijdeš mi ještě rozjetá, je mi líto čím jsis prošla a procházíš (chěla jsem ti tam dát smejlíka, ale nenapadlo mě kterýho)

Mě jsi se nedotkla, neboj 😉 jen jsem se divila, jestli jsi to ty zarazilo mě to 😀

Jinak co mám okolo za lidi a jaké znám ...ty co o sebe nedbaj a maj všechno na háku mají štěstí... 😠

raculka
8. únor 2007

dashak- bohužel to tak bývá, že třeba alkoholičky atd. mají děti zdravé a ty, co se snaží žít rozumně, tak mají smůlu ☹
Je mi líto,že jsi měla takové problémy.Ale jak čtu v naší vojtí diskuzi,je už malá moc šikovná a tak už to teď určitě bude v pohodě,držím moc palce. 🙂

A jinak se tu prezentují různé názory,některé diskuze se hádají,ale to určitě není případ těhle našich, sem chodím ráda. 🙂

dashak
8. únor 2007

Raculko, moc děkuju, že ses mě tak pěkně zastala v příspěvku ve 21.50. Někdy to na mě hrozně dolehne, tak se prostě "vybliju" ze svých pocitů. Jen jsem holky chtěla varovat. Však od toho toho koníka máme, abychom si tu předávali své zkušenosti a navzájem si radily 😉
Myslím, že na hádací diskuze jsou tu jiní experti viz sněhurka, miriam a clou nejspíš všechno v jedné osobě.

raculka
8. únor 2007

dashak - nemáš zač, to snad holky poznají, kdo to myslí dobře a kdo se chce hádat 😎 . A když se mi něčí názor nelíbí,tak si prostě myslím svoje a hotovo 😀 . Jsme tím cvičením asi trochu praštěný. Já to vidím u sebe,jdu k DR a sleduju,jak kdo bere děti.... 😅

lucisa
8. únor 2007

dashak, raculko, v pohodě, úplně vás chápu....
já sice měla děti v termínu a "zdravé", ale taky jak, se to vezme....

máte pravdu v tom, že ty, co na to kašlou, mají děti v poho a ty, co jsou svědomité, mají jen starosti...

u obou mých dcer sue objevila stejná vrozená vada na ledvinách.u noemi se to muselo v 8 měs. řešit operací, aby o ni nepřišla, aňula má hodnoty hraniční, tak se stále čeká a sleduje se, ale zatím (ťuk, ťuk) to vypadá dobře, byly jsme mminulý týdenna kontrole a sonu a dr. nás pochválila, že se to od minulé kontroly dokonce mírně zlepšilo. tak snad to bude ok.

proto mé holky mají téměř nesolená nebo jen mírně solená jídla a vůbec musím být v postřehu, aby neprostydly a neprochladly. takže třeba v létě, aby si nesedaly na holou zem, po koupání v bazénu hned vysvléct, utřít a do suchého....

dneska mě úplně šoklo, když jsem si přečetla na nějakém serveru článek o m. bočanové, která psala, že když byla její dcera malinká a neustále byla v noci vzhůru, tak ji, tuším, jana švandová poradila udělat sunar v trojnásobné dávce, než je předepsáno, čímž ji údajně tak zabetonovala, že spala celou noc.
od nefroložky ale právě vím, že to je strašně důležité dodržet návod, protože když je prášku (nebo třeba granulovaného čaje) více, než má být, tak ledviny dětí dostanou úplně šílenou dávku soli a při častějším užívání to může nechat velké následky.
lepší je přejít na jiný výrobek nebo třeba na tzv. forte, kde je vyšší obsah rýže nebo něčeho sytějšího...

ale to jsem trochu odbočila od tématu. můj špatný příklad u starší dcery jsem vyklopila už dříve a jak jsem psala, větší blbost a hazard s dítětem bych už v životě neudělala.....

dashak
8. únor 2007

Lucisku, já malé zatím nesolím a myslím, že ani později možná nebudu, nebo kdyžtak jen mírně. Ale zatím ty jídla co ji dělám na páře jsou chutná i bez soli. Taky právě beru ohled na ledviny a to samé i s příkrmama a vším možným, nic se nemá přehánět a uspěchat, protože ty příkrmy taky ledviny dost zatěžují. Já navíc měla tu pitomou preeklampsii, která mj. způsobí to, že ti selžou ledviny. A s páteří to je další kapitola, já jsem totiž seděla od 5 měsíců, ale samozřejmě ne sama, moje drahá maminka mě položila do rohu kempingové postýlky, abych nikam nespadla. A výsledek? Jen se trošku špatně pohnu a mám zablokované záda. Před vánocema jsem i bojkotovala úklid, protože jsem se bez manželovi pomoci nemohla dostat z lůžka a i tak jsem vyla jak kojot 😲
Holkám držím palečky, ať jsou jak rybičky

lucisa
8. únor 2007

máš pravdu, daši, fakt není kam spěchat, ono to i tak uteče. a když dítě neochutná solené, tak je mu to jedno. spíš jsem čučela, že i spousta těch příkrmů je na můj vkus dost slaná, ale možná je to jen můj dojem.

se zádama ti věřím, taky je občas cítím, když se třeba rychle pro něco ohnu, nebo jsem ve dřepu a holky na mě zezadu skočí, to mi kolikrát projede tělem blesk....

díky, a ty se nenech odradit některýma řečma, ivanka bude v pohodě, bereš to zodpovědně, určo dej zase vědět, jak pokračujete s rehabkem...

jita2
9. únor 2007

dashak,
taky v pohodě, chápu, co jsi prožila, stejně jak říkají holky, ty, co si dávají nejméně pozor, kouří apod., mají častokrát nejzdravější děti...no ono to tak bývá...
každopádně nebuď smutná, máš nádhernou holčičku 😉

jita2
9. únor 2007

dashak,
i já jsem si z tvých slov něco vzala 😉

mapris
9. únor 2007

dashak,
neboj, taky jsem to nemyslela zle, je mi líto, jaké máte problémy, ale holt je život takovej. Samozřejmně jsem si i já vzala ze tvých slov, ale samozřejmně se snažím nedělat něco, co by Terce pak v budoucnosti ublížilo, takže tak.

Luccisa,
jo jo, to tak bývá, naše "romské" spoluobčanky mají dětí jako smetí a podívejte jak jsou zdravé. My poctivé maminy furt něco máme ... Ale nesmutni .. Jsou i horší věci - aspoň si to říkám já ..

ijetka
9. únor 2007

Holky souhlasím s váma 😀 máte pravdu, co se týče socanských matek ktarý na děti kašlou....hádací diskuze do kterých mi nepatříme...i to že člověk má toho někdy fakt dost ☹

dashak
9. únor 2007

No, holky, my to s tím hýbáním máme složitější, protože chodíme na ty neurologické kontroly a tam je to dost drsné, protože oni jedou podle tabulek a musíme umět to, co v daném měsíci má. Navíc máme to zvýšené svalové napětí, na kontrole v prosinci už to měla akorát zvýšené na pravé ručce a levé nožce a teď už to prý celkem ustupuje. Ale zas, že preferuje více tu pravou stranu ☹ A nejhorší na tom celém je to, že Ivanka se tam ani zdaleka nepředvede, protože je úplně vyjašená - cizí prostředí a cizí ženská, která tam s ní třepe a klepe ji kladívkem 😉 Naštěstí tentokrát jsem to trošku vychytala. Tím, že už leze, tak jsem ji položila na ten jejich kobereček a ona tam byla s taťkou a pořád za ním lozila a stavěla se, tak doktorka to aspoň viděla. Ona nejdřív dělá takový 10min. výslech,kdy se mě ptá na to co umí, jak jí, jestli byla nemocná atd. Protože pak když už si ji vezme do parády na tom lehátku, tak už Ivanka moc nespolupracuje a vyděšeně kouká.
Ideální by bylo, kdyby ty dotorky chodily domů, půl hoďky by jen tak pozorovaly a až by se to miminko otrkalo, tak teprv by je vyšetřovaly. Myslím, že ty výsledky byly úplně jiné.

Ještě k tomu pobytu na zemi - malá měla takovou hrací deku, která byla jako hrazdička, do kříže tam byly takové oblouky na kterých měla hračky, takže oproti klasické hrazdičce, kdy má dítě hračky doslova pod nosem a jen natahuje ruce, tady ta ji nutila se hýbat a přetáčet se, aby se k těm hračkám dostala. Lézt začla tak, že nejdřív se šoupala do zadu a pak ji na rehabkách sestra trochu postimulovala a ten den už pak lezla jen dopředu.

ijetka
9. únor 2007

dashak
to je fakt že dítě v cizím prostředí je vystreslé. Je dobře že se lepšíte 😀
Dneska se malej párkrát otočil ze zádíček na bříško a čekal jestli zatleskám, no jasně že jo 😉

Začal by líst kdyby přišel na to že se má trošku nadzvihnout, občas dá nožičky pod prdýlku, ale už se nezvedne...né že by nemohl, ale zatím mu to nedocvaklo

Asi už se začíná plazit, je to spíš jako parodie na plazení, ale je fatk, že mu dám třeba dudynu kus od něj a on se snaží pro ní doplazit, je to sranda ho pozorovat 😅

zevina
9. únor 2007

Dashak, my máme stejnou zkušenost, po více než měsíční ko. na rehabce (nejdřív byly Vánoce, pak my měli virózu, potom zase sestřička) jsem se plná nadšení chtěla chlubit jaké jsme udělali velké pokroky 🙂 že se prcek bravurně přetáčí na bříško, někdy i zpět, koníčky pase na natažených rukou, dostane nožičkama do pusy...no a když jsme se měli předvést, Jirka ležel jak prkýnko a koukal na sestřičku jak jelimánek 😕 až jsme viděli, že se žádného výkonu nedočkáme, musela jsem ho sama přetočit na bříško, kde spustil šílený řev. Nevím, nakolik se mi podařilo sestru přesvědčit, že doma je v této pozici vysmátý a spokojený, protože jsme vyfásli cvik navíc ☹

dashak
9. únor 2007

Zevina, právě, po tak dlohé době si tu sestru ani nepamatujou, vím, že když jsme chodili každý týden, tak se na sestru vždycky smála a důležitě ji něco vykládala 😀 a pak jsme taky měli dlouhou pauzu, protože jsme museli jít na operaci, tak už nás na cvičení dva týdny před tím nezvala, pak nemohla dva týdny cvičit a když už jsme se hlásili, že bychom přišli, tak měli v kojeňáku nějakou rekonstrukci, takže jsme tam snad dva měsíce nebyli. A pak na sestru hleděla jak na přízrak. Mezitím jsme samozřejmě cvičili jen doma ty cviky, co jsme se učili před tím. Ale kdyby jsme chodili pravidelně na rehabky, tak už bychom taky vyfasovali nové na přetáčení, takže jsme trošku "meškali" a podle toho pak taky dopadla kontrola u neuroložky.

gedren
9. únor 2007

Holky vy se detem stourate v usich? 🙂 To byste nemely. Ja maly cistim akorat vnjsi ucho, takovy ty zahybecky, ale dovnitr noc nestrkam a ani nehodlam, pokud by to mela nejaky vylozene hrozny, zajdu radeji na orl. A ostatne cim voc se cisti, tim vic mazu se vytvari, takze si nepomuzete 🙂

Jinsk nase mala je mala, tak si samozrejme neseda ani omylem, ale obcas ji necham chvili tak polosedet-pololezet u me na kline, tak doufam, ze ji tim nejak neposkozuju :( Nicmene rikam si, ze to je takova podobna poloha jak v autosedacce, ktera sice neni nijak extra zdrava, ale taky se muze pouzivat, tak snad jo...

S tim nocnikem, dokud dite stabilne nesedi, tak ho nad nim radsi drzte - nebo nad umyvadlem apod. Ale jinak chvalim! 🙂

zevina
9. únor 2007

Holky, musím vám napsat, co mě pěkně nadzvihlo, potkali jsme známého, tak se ptám, jak se má jejich malý. Jo, prý móóóc šikovný, už sedí a lítá v chodítku... a to prosím rodili o den dřív než my, takže 5 a 1/2 měsíců!!!
Že já husa nedržela... 🤐 tak nevím, buď to moc baštím, nebo že by ze mě mluvila závist, že náš malý na něco takového zdaleka nemá? A taky mít nebude, bo bych to nedovolila 🙄
Ufff, je to venku, už je mi líp, aspoň kapku 😒