Kdy začalo dítě sedět, lézt, plazit se?

apricots
28. lis 2007

Zajímalo by mě, kdy Vám mimi začlo sedět, kdy lézt, kdy se plazit...Moje 6,5 měsíční holčička se přetáčí ostošest, zvedá zadeček, kolínko si podsouvá pod tělíčko, ale neleze, ani se neplazí, tak by mě zajímalo, kdy to tak můžem čekat a jak na to navazuje sezení - má děcko nejdřív lézt a pak si sednout nebo obráceně nebo jak?

mmichellee
30. říj 2014

@kristi dovolila bych si malou úpravu. V psychomotorickém vývoji je velmi důležité, aby dítě dříve lezlo, než sedělo. Bez lezení nemá k sedu dostatečně vyvinuté zádové svaly. V dospělosti by to pro něj zanmenalo bolesti zad, popř. zakřivení páteře. Nemluvě o psychickém vývoji.

klar2
21. lis 2014

Naše malá byla od mala šikovná,krásně pásla koníky,převracela se z bříška na záda.Když jsme byly na 6.měs.kontrole,tak měla takovej (já tomu říkala)poloposed,sama si sedla ,ale byla opřená o ruku.Na kontrole jsme byly ve středu-v pátek si už sama krásně sedla,bez podpory, v neděli začala lézt a v pondělí se vyklubal první zoubek. To byl takovej fofr. 😲
Stát začala kolem 7-8.měsíce. Chodí kolem nábytku,ale bojí se pustit,přitom,když neví,že ji nedržím,tak krásně stojí ( 9.měsíc).
Každé mimčo je jiné a až se mu bude chtít,tak nás překvapí, co všechno dovede 😀 A na nějaké tabulky se můžem vykašlat, ty jsou stejně jen orientační 😝

brendamonique
18. únor 2015

Damiánek to bere krapet hopem - převracet se začal ve 3m, plazit se od 5m a od konce 6m lezeme a týden na to už si zvládl sám sednout, aniž by se svalil 😀

...za to můj první - Ája - byl podle tabulek ... až kolem 7m. se plazil a v 9m začal lézt, chodit pak 14 dní před svými 1. narozeninami.

... znám, ale i miminko, které začalo lézt ve 12m - je to vše hodně individuální, jak se kterému chce a jak je které "lenivé" zvláště, když mají větší a těžší tělíčko nebo hlavičku trvá jim to déle uzvednout tu svojí váhu.
Damiánek je jako "prdík" a leze o stošest, Arník byl v jeho měsících "těžší" a tak mu to zřejmě trvalo o trochu déle.

skorapka
14. bře 2015

@apricots naše malá spí celou noc od šestého měsíce ( po sedmé usíná a kolem šesté sedmé se budi) jsem za to moc ráda.

sedmikraska84
17. črc 2016

Mám holčičku také 6,5mesicu a zatim také nic.A nám všude říkají že dite sedi az naposledy, myslím samo.A nejdřív má lezt,že to je pro vývoj důležite. Ale stejne je to na tom prckovi co a kdy bude dělat 🙂

urtica
17. črc 2016

@sedmikraska84 Prve začne lézt, protože právě díky lezení si zpevní svaly natolik, aby se mohlo posadit 🙂. To dřív se děti "násilím" posazovali na půl roce a z toho má občas někdo zažito, že dřív se sedí...Jinak je to hodně starý dotaz, myslím, že "rodiče ad dotaz" mají dnes už jiné starosti 😀

mysicka_lb
17. črc 2016

U nás se začal plazit na 7 měsících, lézt na 10 měsících a sedět si nepamatuju, ale řekla bych, že o něco dříve seděl než lezl (násilně jsme ho neposazovali). Naučil se totiž pohybovat velmi dobře pomocí plazení, měl v rukách obrovskou sílu, takže urazil ve velmi krátké chvíli jakoukoli vzdálenost v bytě a neměl motivaci k tomu, aby lezl. Ale na kolínkách péroval, tak si tím ty svaly asi zpevňoval.

therenka
17. črc 2016

Plazit v 7m, klekat a stoupat v 9m, lozit v 10m, šplhat do výšek v 11m a od té doby není na nic dalšího čas, horolezectví je nej :D ,ale myslím že bude dřív chodit než sedět, i v kočárku raději sedí na patách než na zadečku.

karlajasmine
18. črc 2016

Sedět a lezt zároveň v 7,5 měsících.. Nejdriv se sám posadil z lehu na břiše a pár dní na to lezl. Neplazi se. V 8 měsících si stoupl v ohradce a od té doby všude leze a všude si stoupá.

karlajasmine
18. črc 2016

@mmichellee to je sice fajn, ale když se dítě samo dostane do sedu předtím, než leze, tak co s tím má člověk dělat? 😀