Kolik vám přibralo miminko v prvním měsíci?

zlatik1
22. čer 2014

Ahoj, chce se Vás zeptat kolik vám přibralo miminko v měsíci? My měli porodní váhu 2990g domů u porodnice jsme odcházeli s 3040g a v 5 týdnu jsme měli 3530g a dr. mě vystrašila, že máme malo a asi nemám dostatek mléka a budeme brzy na příkrmu. Kdyby se tak stalo jaký příkr ( značku) používáte.

berenika39
22. čer 2014

Ahoj. Pokud mělo mimčo při odchodu z porodnice jeden týden (tipuji), tak za další 4 přibralo 500g. Hubne, strádá, nepije? Ne. Pak není problém🙂. Máš krásně, zdravé prosperující mimčo, které za chvilinku přibralo půl kila. Co víc si přát? V prvních týdnech se teprve upravuje poptávka - nabídka, nikde není psáno, co je málo a co dost. Váha by neměla klesat, delší dobu stagnovat, ale všechno ostatní je plus.

petrajurinova
22. čer 2014

@zlatik1 nenech se vystrašit ani si nic vnutit. Pokud dítě přibývá na váze pravidelně, má dost pomočených plen (minimálně 5) za den a je spokojené, tak má mléka a výživy dost. Některé děti přiberou za týden 300 g, jiné jenom 50 g, ale to není důvod pro zavádění UM. Pokud by tvé dítě mělo hlad, řešila bys jak ho uklidnit (hodně by plakalo a bylo jinak neklidné) a ne hloupé řeči doktorky, která má provize z doporučování umělého mléka.

somalicats
22. čer 2014

@zlatik1 Tenhle přírůstek je v pohodě, a přesně jak už tu psali jiní - pokud mimčo není nespokojené (a to bys poznala - mně se tvořilo pokaždé málo mléka, a děti mi i po nakojení z obou prsou řvaly hlady) a normálně čůrá (5 - 6 pomočených plínek za den), tak bych žádný příkrm neřešila. Každé dítě je jiné a každé dítě přibírá jinak - některé děti to naženou ze začátku, jiné postupně. Je fakt, že vyšší váhové přírůstky bývají na začátku u dětí na UM, ale to vůbec nic nevypovídá o tom, že děti na MM, které nepřiberou tolik, jsou na tom špatně.

pajamo
22. čer 2014

Pribrala kilo, ale mela jsem zrouta. Hlavne se nenech uvrtat do prikrmu pokud chces kojit-x

jaydeep
22. čer 2014

Presne kazde dite je jine, mr zas naopak syn nabiral 500g tydne..v sedmi letech obr kluk prrs 130cm a 30kg, za par me preroste 🙂

pisisvori
23. čer 2014

Moje kojená dcera přibírala 250 -350g týdně...synovec i 500g týdně🙂...ale u kojených se říká, že 100g týdně stačí. Bylo by dobré vážit častěji, abys věděla jak přibírá...Ono to není o té váze, ale o tom, že když nemá dost výživy nemusí pak dobře probíhat celkový vývoj. Pro někoho je dost 100g pro jiného je to málo. Spokojenost dítěte bohužel neznamená, že výživa je dostatečně někdy... Takže bych pořídila(dá se i půjčit) váhu a párkrát zkontrolovala kojení a třeba týden vážila vždy ráno nebo večer kolik za den přibrala....a pak už sledovala přírůstky za týden. Jak je napsáno výš , dobrý ukazatel jsou i ty počůrané plínky = kolik jich je za den.

buldrik
23. čer 2014

Mimo jine ani to vazeni neni presny. Velky rozdil udela i to, zda je cerstve nakojeny, kdy curalo atd.
Pockej na dalsi mereni.

pavlapl
23. čer 2014

LP: minimální váhový přírůstek za týden má být u plně kojeného dítěte 120g, ale pokud dítě prospívá a má dostatečný počet pomočených plen tak bych to neřešila. Umělou formuli si určitě nenech vnutit. Je to tvoje právo rozhodnout se zda budeš dávat formuli nebo ne. Zkus častěji kojit, hlavně v noci nesmí přestávka mezi kojením být delší než 3 hodiny. Pokud chceš kontrolu kolik mimčo přibralo tak ho važ jen 1x týdně jinak to není žádný ukazatel. Hlavně se nestresuj věř svému instinktu a dej tomu čas. Taky by možná nebylo marné spojit se s laktační poradkyní s tvého okolí. Seznam najdeš na www.kojeni.cz.

pisisvori
23. čer 2014

@zlatik1 na další měření bych teda v žádném případě nečekala.....@buldrik ano možná není přesné každé vážení po každém kojení, ale určitě udělá pár vážení lepší obrázek než zvážení 1x za 2-3 týdny🙂.

určitě se nenech zbytečně "zblbnout" k příkrmům, ale taky se nenech zblbnout "fanatickou" laktační ligou🙂....kojení za každou cenu přes problémy u miminka a stres maminky nejsou to nej.

jija
23. čer 2014

@zlatik1 myslim, ze mas prirustek dostatecny

Rada bych ale pridala pohled z druhe strany. Dcerka mela ze zacatku prirustky pekne, az v 6 ti tydnech byl nahle prirustek mensi, neresila jsem - kazde dite je jine, ve 3 mesicich mi pribuzna zdravotni sestra na detskem rekla, jestli mala dost pribira, ze se ji zda hubena, jestli pribira alespon 100 g tydne, rikala jsem ze jo, nicmene od dalsi poradny jsem to zacala sledovat a hle pri zpetnem pohledu nepribirala dost uz od mesice ☹ ptala jsem se nasi pani doktorky pry vsechno v poradku a toli, pribirat nemusi, nicmene jsme uz pred 4 mesicem zavedli prikrm kasi, zadnou um nase mala nechce. Nekdy po 5 mesici mela mala jednu prihodu na zaklade ktere se brala krev a ejhle dle jaternich testu ma mala hlad ☹ pani doktorka to konecne zacala resit, navic ma mala prujem a uz se plazi takze prirustky nejsou, spis ubytky a nahle se pani doktorka pta proc kojim kdyz z toho mala nic nema??? Musime davat specialni vysokokalorickou stravu 100 ml ta 100 kc a hrozi nam hospotalizace.v pul roce urcite nebude mit dvojnasobek porodni vahy a vyhuble telicko nedokaze vzdorovat poradne nemocem☹
Takze kojeni zdar, ale kdybych mela treti dite davam rovnou um, prvni syn byl na ni a nema problemy.

petrajurinova
23. čer 2014

@pisisvori @pavlapl @zlatik1 ten uváděný "minimální" přírustek 100 až 120 g týdně je možná v tabulkách, ale to, že dítě přibírá méně, neznamená, že má málo výživy. Když se ohlídnu nějakých 38 až 40 let zpátky, když jsme byly kojenci já a moje sestra, tak při kojení stejnou matkou, se stejným přístupem a intervaly mezi kojeními sestra přibývala nějakých 50 g týdně a vyrostla z ní zdravá ženská, která absolutně nemá problém s ničím ani s váhou. Do dneška sežere vola a nepřibere ani gram. Já jsem byla takové to pravé faldíčkované miminko, s přírůstky okolo 300 g týdně a zdravá jsem taky, ale na rozdíl od sestry neustále bojuju s váhou, musím hlídat co sním, protože přiberu dvě kila i když se jenom napiju sladké vody.
Takže to, že dítě přibírá méně, než ukazujou tabulky a přitom je v pohodě zdravé a spokojené, může prostě ukazovat na to, že má dobré spalování a neukládá si tukové zásoby.

pavlapl
23. čer 2014

@petrajurinova Tady jde o to aby miminko nebylo dehydratované. Proto jsem psala že je důležité hlídat počet pomočených plen za 24 hodin. Kojení nemá vliv na nadváhu v dospělosti.

katyxq
23. čer 2014

Vždyť příbítá v pohodě 🙂 ... ale samozřejmě můžeš zkusit zapracovat na zefektivnění kojení - https://www.modrykonik.cz/jak-kojit 😉 (a vážení před a po kojení je nesmysl, nedává to relevatní čísla a navíc to miminko a maminku stresuje, podstatné je, jestli se dobře přisává, saje efektivně, má s maminkou hodně kontaktu a je kojeno na požádání)

verushe20
13. říj 2014

My měli porodní váhu 3900g,a teď má malá v 5 týdnech 5150g 😄

gabriiela
26. říj 2014

Nase mala porodni vaha 3180 g a v mesici a dvou tydnech mela 5200 g 🙂 je to buřťa

jge
26. říj 2014

Neboj, my jeden tyden pribrali 250 g - bylo mi receno, ze se mala prejida, pak jsme za 3 tydny pribrali 250g a bylo mi re eno, ze mala neji dost. Krmila jsem porad stejne. Proste nekdo pribira vice, nekdo mene. Kojila jsem 6 mesicu nez prikrmu ci UM!

vkkc
26. říj 2014

Nám každej kluk kilo, ale my byli od začátku na mateřským + UM - měli jsme Bebu HA.

pisisvori
26. říj 2014

@petrajurinova to je hloupost, spoustu deti,ktere maji malo je spokojenych a krasne spi. To bohuzel samo o sobe ukazatel dostatku neni.

pisisvori
26. říj 2014

Prvni dcera 1m350g tydne, druha 270g tydne. te prvni vysoke prirustky vydrzeli az do 5m, ta druha to od 2m flaka😉 a pribira jem tak tak v norme

kmotrice
26. říj 2014

já mám ted 6ti týdenního chlapečka a musím kombinovat kojení+ UM a za poslední týden mi přibral 360g a sestra od dr mi na vážení řekla že je to hodně at to s tím UMkem nepřeháním a to sem mu ho dávala jen ráno a večer 90ml. Tak nevím jak to je, ale je fakt že je malej spokojenější a i víc spinká, takže mu moje mlíčko nestačilo a tak to ted má spíš jako bonus. Jinak přibíral týdně 110g

pisisvori
26. říj 2014

@somalicats to také není pravda...právě, že naopak děti kojené přibírají v prvních 2-4m více než děti na UM až pak se to obrátí🙂....v roce pak bývají na tom stejně🙂 samo podle porodní váhy, dispozice z rodiny...

pisisvori
26. říj 2014

@petrajurinova to by mě teda zajímalo, který doktor před 40 lety nechal dítě přibírat 50g týdně???🙂🙂

pisisvori
26. říj 2014

@jija no vidíš a určitě nebyla nespokojené řvoucí nespící miminko, že? Mě tenhle teror kojení na úkor zdravého rozumu a zdraví dítěte hrozně rozčiluje.

jija
26. říj 2014

@pisisvori mas pravdu nebyla nespici a krici, uz nemela sila kricet, smirila se s tim, ze jidlo neni. Taky nesnasim. uprednostnovani kojeni pred zdravim ditete. Od te doby co mam mala normalni stravu konecne pribyva, bohuzel je porad strasne hubena a droboucka.