Malá hlavička, jdeme na neurologii. Máte zkušenost?

mayerka
18. čer 2009

Ahoj holky, byli jsme na 8-mi měsíč.kontrole, a Jarouškovi naměřili obvod hlavy 42cm (vypadl z toho blbýho grafu...) Jinak má 7,84kg a 72cm, takže drobek to neni. Taky se mi teprve před 10 dny začal otáčet na bříško. V pondělí jdeme na neurologii. Má někdo podobnou zkušenost, prosím? Celkem se bojim, jestli je to OK, nevim, co na neurologii čekat...

boobinka
18. čer 2009

mayerko... nevim kolik jsme mely OH- teda velikost hlavy v 8 mesicich, ale v 6m mel OH 40cm a ted skoro v 11 ma 43cm a vahu 8050g. V osmi mesicich vazil 7400g a vyska 69cm. Pri narozeni mel 2450g 47cm a OH 32cm, takze uz se tak mensi narodil. Doktorka nas pred dvemi mesici posilala take na neurologii s malou hlavou. Tam mu zkontrolovali psychomotoricky vyvoj, co umi, vselijak ho uchopila, zvazili, zmerili hlavu a usoudila, ze ma malou hlavu o 2cm uz od narozeni, ale vyviji se dobre akorat o ty dva cm min. Poslali nas jeste na rentgen, tam byla hruza udrzet Vojtiska nehybneho, ale vysledky byly v poradku.
Ty tabulky by si meli strcit, s prominutim, do prd.... Oni nas uz kvuli tabulkam posilali na vysetreni s nizkou vahou, pritom nevypada jako drobek... 😒

maart
18. čer 2009

Ahoj Mayerko, mam podobnou zkusenost. Moje detska Mudra me s malou poslala k neurolozce, protoze ji 2 mesice nevyrostla hlavicka a Mudra chtela vyloucit srustani lebecnich svu. To bylo dceri skoro 5 mesicu. Jinak se vyvijela v norme, byla drobna, pomaleji pribirala, ale jinak bylo vsechno v poradku. Byla jsem z toho uplne spatna, strasne jsem se bala..... 😒 . Neurolozka malou "proklepli", asi tak podobne jako Vojtiska od Boobinky, vse bylo v poradku. Take nas bohuzel poslala na rentgen, ale velkou fontanelku mela jeste pekne otevrenou a srustani svu vyloucili. Vsechno bylo v naprostem poradku 🙂 . Byla to uleva....Na neurologii chodime kazdeho pul roku na kontrolu, ale uz spis jenom proto, ze tam jednou byla, takze pro jistotu. Mala se vyviji naprosto primerene, porad je teda takova mensi a ma drobnejsi oblicej, ale hlavickou ma uplne soumernou k telu....je to moje zlata zdrava kocicka 😵 😵 😵 .

Niceho se neboj, to bude vsechno OK...

mayerka
autor
18. čer 2009

Díky moc, tak snad to bude dobrý. Ten RTG se mi moc nelíbí, aby mi ho bobečka malýho ozařovali, ale holt se nedá nic dělat. Hlavně ať jsou ty naše děti zdravý!

boobinka
18. čer 2009

mayerko, take jsem byla proti rentgenu, ale za tu jistotu to stoji... vem Jarouskovi jakoukoliv velmi zajimavou vec, at ho muzes na tom RTG stole udrzet tzv "nehybneho". urcite bude v poradku 😉

maart
19. čer 2009

Presne tak, taky jsem z rentgenu nadsena nebyla, ale kdyz "hrozi" nejakym problemem, tak chce mit clovek klid na dusi a vedet, ze je to v poradku. Kdyz prisla Mudra v nemocnici s dobrym vysledkem, tak mne spadnul fakt kamen ze srdce 😉 . Drzim palce, ale urcite to bude dobry.

lehna
19. čer 2009

ahoj holky,
my zas máme opačný problém. Štěpánek má větší hlavičku. ve 4,5 měsících měl OH 45cm. za 14 dní jdeme taky na neurologii.

mayerka
autor
19. čer 2009

ježkovy voči, ty nám teda s těma blbejma grafama dávaj... Existuje vůbec nějaký dítě, který všechno splňuje a nemusí lítat po doktorech? 😖

jenjanka
19. čer 2009

Ahoj,a kolik měli vaše děti obvod hlavičky v roce a pak v roce a pul?

simik90
11. lis 2021

Ahoj vsem, mayerko, nevim zda je mozne, ze bych od tebe dostala odpověď. Ale chtela jsme se zeptat jak si predtim se synkem dopadla. Mam stejny problem se synem, ma malou hlavicku, v 8m take jen 42 cm a take to není moc dlouho co se otaci. Bylo vse nakonec v poradku? Moc diky za odpoved

ajja87
11. lis 2021

@simik90 nevím jestli ti to pomůže, nezkoumam tabulky, ale my máme teď 8 měsíců a 43 cm obvod a začali jsme se otáčet nejak kolem 7 měsíce... Byli jsme i na neuroligii a tam shledali vše v pohodě

simik90
11. lis 2021

@ajja87 moc dekuji za odezvu. Ja byla dnes u pediatricky kvuli horeckam co maly mel. Tak mi bylo sděleno, ze prodelal sestou nemoc. Ale bohuzel mi bylo zahlaseno kvuli nepritomnemu pohledu, ze mam pocitat s tim, ze si mysli, ze je autista. A pridala jeste k tomu to, ze mu prave i roste malo hlavicka. Rozebralo me to na molekuly. Do terminu na neurologii nam zbyva tyden. Desim se toho, ze to potvrdi. A tak tu shanim aspon nejake to info k tomu rustu obvodu hlavicky.

pampeliska1313
11. lis 2021

@simik90 ohledně autismu - doktorka by se měla trochu zklidnit. Je strašně brzo něco takovýho říkat a děsit Vás. Diagnostika bývá později až když jsou opravdu vidět nesrovnalosti (dítě neukazuje, nezamává na rozloučenou, stereotypní chování atd) S hlavičkou Vám neporadím, ale přeju Vám aby to všechno bylo v pořádku.🙂

ajja87
12. lis 2021

@simik90 a otáčí se vám za zvukem, hračkou? Vydává zvuky, směje se nahlas? Saha si na nožičky? Na tohle se ptali na té neurologii.Malá taky někdy mívá nepritomny pohled a nerekli, že by měla být autista...

simik90
12. lis 2021

@pampeliska1313 moc dekuji, a taky verim v to, ze bude v poradku. Nejspis nechce nic zanedbat, ale na druhou stranu, kdyz uz nase pediatricka vedela, ze mam rezervovany termin na neuro uz za tyden, mela jen rict at dame pak vedet. Misto toho mi stanovila sama diagnozu tyden pred a ja se tu ted kazdym dnem budu vic a vic uzirat, zda-li to spealista potvrdi. Kdyz jsem stala v ordinaci, byla jsem jak oparena, a az potom v cekarne pri oblekani mi doslo co mi vlastne sdelila, ze chce abych se na to psychicky pripravila.

simik90
12. lis 2021

@ajja87 ano otaci se za zvukem, hrackou, hlasite je schopny napodobovat muj smich. Na nozicky si saha. Tak snad tohle bude taktez dulezite. Moc diky za zverejneni vasich zkusenosti.

pampeliska1313
12. lis 2021

@simik90 je mu osm měsíců, pokud jsem to četla dobře? To si myslím, že Vám nepotvrdí, že je vážně brzo. Mohla si to nechat pro sebe. Nedávno jsem zrovna četla, že v průběhu vývoje skoro každý dítě má “autistický rys” ale dožene se to vývojem často. Podle pohledu bych to vážně netvrdila, jsou jiný rysy který se kontrolujou. 🙂 S bývalou spolužačkou jsem řešila, že se můj syn neusmívá a plašila jsem s autismem, protože se píše, že ty děti nemají sociální úsměv. Pracuje prave s touto skupinou, zasmala se a ukázala mi video kde se ty děti normálně usmivaji při kontaktu a popisovala, že ale třeba je musí zastavit aby se na ni podivaly (což moc dobře neslo, ale povedlo se) pak se usmejou a zase utečou.Uvidíte, ale pokud se prcek chová jinak v pohodě, tak si s tím nedělejte hlavu. Ve chvíli kdy si bude celej den hrát jen tak, že bourá kostky a o nic jinyho nebude mít vůbec zájem, trochu bych zpozorněla. Ale podle pohledu diagnóza je blbost, ať má praxi jak dlouho chce. Ve škole jsem měla holčičku která měla třeba při kontaktu pohled jakoby do prázdna a nebylo to autismem, ale protože z domu nebyla asi zvykla na normální zacházení a tak vždycky “vypla”. Nikdy proste nevíte.

ajja87
12. lis 2021

@simik90 ja si myslím, že doktorka tě jen straší... Testy na autismus dělají pediatři až v roce a půl, takže si myslím, že je předběžně dělat takové závěry... Jinak ale chápu, že jsi vystrašená, taky bycj byla.. Dej pak vědět, jak jste na te neuro dopadli, držím pěsti, ať to dobře dopadne 🍀🍀🍀

fifinka2020
12. lis 2021

@simik90 Ahoj, male jspu sice necele 3 mesice, ale s hlavickou si uzivame uz od 2.screeningu... v podstate se porad drzi na spodni hranici grafu, obcas ji namerili i pod, po porodu ji hned brali na utz a ted se ceka, co bude...navic jsem zjistila, ze ma skoro srostlou fontanelku, takze dalsi stres...kazdopadne nas pediatr je klidas a rikal, ze tvar a velikost hlavy jsou z 90 % dany geneticky, at zapatrame v rodine, ze urcite nekoho najdem (ono to neni znat, az kdyz se zmeri). A s tim autismem naprosto souhlasim - jednak to tedy podle me moc nesouvisi s velikosti hlavy, ale ten dotaznik, co se dela v roce - u syna mi taky par veci vyslo nejasne a je v poradku. Jako kolikrat i maminky vahaji, zda deti spravne reaguji, natoznatozdoktorka, co ho vidi par minut, kdy se ze stresu muze chovat uplne jinak!

madamas
13. lis 2021

@simik90 Můj syn se u doktorky zásadně díval vždy ,,za", předstíral že neumí vlastně vůbec nic a jen leží rozpláclej jak moucha😀 Doktorka se sestrou se tomu vždy smály a říkaly mu jestli se jim někdy taky bude věnovat 😀 Samozřejmě zjišťovala ode mě jak se chová v běžném provozu. Dnes je mu sedm let a už je jasné že autista není, postoj ala dejte mi všichni svátek si zachoval dodnes, můžu být ráda když u té doktorky pozdraví, ale zbytečné konverzace opravdu nevede 😀

simik90
14. lis 2021

🙏Moc vsem dekuji za povzbuzeni a zkusenosti, ktere jste v zivote nasbiral a byly jste ochotne je tu se mnou sdilet. Byla jsem vcera dosti mimo a cely den jsem se tim vsim uzirala. Jsem proste takova. Porad o tom vsem hodne ctu. A samozrejme cim vic o tom vsem ctu a divam se na maleho, tak mam pocit, ze je opravdu neco spatne. Preji si, aby uz vse bylo za nami a ja zjistila, ze to byla jen nejaka zkouska, a ze je vse v naprostem poradku. Urcite vam dam holky vedet, jak jsem dopadli a co vse nas popripade ceka. Doufam, ze ma nas klucik jen nejaky obdobi kdy ho vice zajimaji jine veci nez "my", a ze Vojtovkou jeho psychomotricky vyvoj dozeneme. 🙏🙏🙏

pampeliska1313
14. lis 2021

@simik90 určitě, hodně štěstí 🙂)

lenka22u
1. čer 2022

@fifinka2020 Mohu se zeptat jak je na tom dcera teď? také mám podobný problém, narozená s obvodem 31cm, nyní v 7měsících má 38cm. motoricky je v pořádku plazí se přetáčí na brusko od 6měsíce. co se toho tyka odpovídá věku. sono hlavičky bylo také v pořádku, neuroložka zatím nic nevidí aby bylo špatně. manžel mě malou hlavu a také moje máma

simik90
3. črc 2022

Ahoj holky, omlouvám se, ze jsme nedala drive vedet jak jsme dopadli, ale bylo to moc tezke a stale je. Bohuzel me nejcernejsi myslenky se naplnily. V lednu jsme pobyvali v Motole kvuli mangeticke resonanci a dalsim vysetrenim co delali malemu. Zjistili mu pulrocni opozdeni v psychomotorickem vyvoji. Nez jsme odchazeli jsem se zeptala, zda je tu nejaka nadeje na to, ze vse dozene. Bylo mi receno, ze je to nemozne, ze mu bohuzel neco po mentalni strance je, i kdyz jeste nemeli vysledky MR mozku. Dnes je memu chlapeckovi 16mesicu a stale jeste nechodi a bohuzel, uz i obycejny clovek, co neni doktorem, pozna, ze neni zdravy. Zhroutil se mi cely svet. A presto, ze uz je to 5 mesicu, co nam to sdelili, s tim nejsem stale smirena.

fifinka2020
5. črc 2022

@simik90 ach jo, to mě moc mrzí☹. A nějakou konkrétnější "diagnozu" tedy ještě nevíte? Spíš jen proto, jestli víš, s čím počítat a tak... pro mě osobně je třeba nejistota asi nejhorší☹.
A ty pocity... vůbec si nic nevycitej, je to naprosto normální a trvat to klidně ještě může. Každý ty věci prožíváme nějak jinak (a taky ne každý to otevřené napíše, jak ho to trapi). Věřím, že časem bude líp, i když vždycky to asi bude těžké ❤.

fifinka2020
5. črc 2022

@lenka22u ahoj, omlouvám se za zdržení, nevšimla jsem si zprávy... My právě u neurologa vůbec nebyli, pediatr to jen sledoval a v půl roce řekl, že z jeho strany je ta hlavička "uzavrena" (jakože v pořádku). Vcelku ji teď o něco vic povyrostla, jen tedy opravdu vidím, jak co měření, to jiný výsledek, pediatr teď měnil sestřičku, byla tam pokaždé jiná a hned to hazelo jiná čísla... Navíc mala je cca o měsíc ve všem pozadu, takže mi to dává i zabrat psychicky, ale teď to konečně vypadá na lezení (což byl pro mě důležitý milník správného vyvoje), tak snad to tak už bude. 🙂 Každopádně jestli máte malé hlavy, tak to opravdu může být genetika. Já kdyz o tom mluvila s druhými, strašně lidi mi řeklo, že má malou hlavu, jen to u dospělých ne vždy poznáme (kvůli vlasum)...

lenka22u
6. črc 2022

@fifinka2020 ahoj, kolik má teď malá měsíců a kolik obvod hlavicky? Chodíme každé 3měsíce na neurologii, nyní pojedeme koncem měsíce. Zatím, chválabohu, je všechno v pořádku. Mé dceři je 8apůl měsíce, v 5 se přetáčela na břicho z obou stran, v 7 se plazila, dává se na 4 ale zatím se nehybe jen rozhoupa a dělá jako kdyby takovou střísku když je na 4 se dává na nozky. myslím, že u nás je zatím v pohodě vývoj. Velkou fontanelu má také ještě otevřenou. nejhorší je nevědět a žít v té nejistotě co bude jak se bude vyvíjet jestli je nemocná nebo jen má malou hlavičku, vždy ji sleduji a v hlavě mám katastrofické scénáře

fifinka2020
6. črc 2022

@lenka22u napsala jsem sz 🙂