Mé osmiměsíční dítě ještě nesedí, máte podobný problém?

steepaankaa
16. črc 2012

Ahoj, mám osmiměsíčního chlapečka, pase hříbata, převrací se na bříško a zpět, ale u toho jeho pohybové schopnosti končí. Pediatr nás poslal na rehabilitace, které nejsou v pokroku dítěte moc vidět. Chtěla bych se Vás, maminek, zeptat, zda áte nějaká podobný či stejný problém, a jak ho řešíte

bocinka
16. črc 2012

Sofinka si taky sedla až kolem osmého měsíce, sousedčina holčička v desíti... Nevěděla jsem, že je to důvod k rehabce??? 😕

evlyn
16. črc 2012

Náš malej si sednul až kolem desátého měsíce - v sedmi měsících se poprvé otočil na bříško, pak to šlo po měsících. V osmi se začal plazit, v devíti lézt po čtyřech a až za další měsíc si sednul. Pak mu dlouho trvalo než začal chodit - až v 15ti měsících - ale zase začal chodit sám bez vodění za ručičky. Cca od roka se začal stavět u nábytku, později sám v prostoru. Doktorka nás na rehabilitaci neposlala, říkala, že jednak to má každé dítě jinak, že je dost velkej a těžkej na svůj věk a takový těžký zadek se těžko zvedá a otáčí 🙂

jankadudova
16. črc 2012

Nas Maxik si sedl sikmym sedem ( velmi vachrlatym) koncem osmeho mesice, lezt zacal az po 10, do te doby se dost divne plazil, ale nasi pediatricce to prislo ok a jsem ji vdecna, protoze proste vsechn dohnal. Ma svoje tempo. Duvod k RHB by mohl byt napr. pri vysetreni pediatrem - nezdala se mu nejaka hypotonie? Ale jinak si myslim, ze je to trosku
prehnane..)

misa84
16. črc 2012

@steepaankaa děti se sami posazují až z polohy na čtyřech, musí se dostat na kolínka a potom jdou přes bok do sedu. něco jiného je, že se sám posadí třeba v kočárku, když vozíš v polosedu a jeho pak něco zaujme a snaží se břišními svaly dostat do sedu a chytne se třeba madla. můj starší chlapeček byl hodně rychlík, po čtyřech chodil už asi v 7m, přesto si sám sedl až mezi 8-9 měsícem. můj druhý chlapeček má teď čerstvě 9m, ale je třeba mu tak měsíc až dva odečíst, v 5ti týdnech prodělal těžkou operaci srdíčka. Přesto se taky jen přetáčí z bříška na záda a zpět, občas se dostane na kolínka, že se na nich pohoupe, ale neplazí se, už vůbec nechodí po čtyřech, takže si ani sám nesedne. jen teda v tom kočárku.naše pediatrička i instrukorka cviční kam s malým chodíme v tom problém nehledá a vojtíšek ani není nějak extra pozadu s ostatními dětmi, kteří cvičí s náma. neřekla bych, že váš "problém" je na rehabky, pokud teda není jiný důvod, to asi posoudil pediatr. Každé dítě je fakt jiné, já to u svých dětí vidím názorně. Ber to tak, že to co je psáno v tabulkách, je jenom průměr a aby se ten průměr dal takhle vytvořit, musí být i děti, které tolik na všechno nespěchají 😉

kejvinka
16. črc 2012

Ahojky. Nám se malá narodila sice o měsíc dřív,ale sedět začala až teď(9 měsíců a něco) Na rehabilitaci chodíme už od narození,ale myslím,že jí to příliš nepomohlo.Prostě si k tomu došla sama. Každé dítko je jinak rychlé. Malá se dlouho plazila a když už jsem si myslela,že lézt ani nezačne ,tak ze dne na den se jí to porařilo a den na to se sama posadila. Myslím, že tvůj prcek potřebu jen trochu více času, tak jako naše malá 🙂

abecedka
16. črc 2012

jedno dvojče mi začlo sedat až teď a to ještě vůbec neleze, nikoho to neznepokojuje. Přečetla jsem si, že sezení je pro ně těžké. Tak se s tím netrap, však na to příjde! 😉

slundo
16. črc 2012

záleží na dr. , kamarádky děcko se v 9m ještě ani nepřekulilo a doktorka to neřešila. A navíc samostatný sed není pro děcko nic lehkýho. Rehabky většinou pomůžou. Prý se může jednat o nějaký blok, který pak brání v dalším vývoji nebo ho výrazně zpomaluje a pomocí rehabek se odstraní a vývoj urychlí. Ale ne vždy to musí být tento případ. Někdy může být děcko trošku línější, prostě si na to přijde sám a pak najednou hup a během měsíce zvládne lezení, sed i chůzi 🙂 Tak se neboj, doktorka zřejmě nechce nic zanedbat

petaov
16. črc 2012

Malý má své tempo, přijde na to sám a třeba v jiném pořadí 🙂 U nás to bylo nejdříve plazení (8,5 m.), lezení (10,5 m.), stání (11,5) a klasický sed až po roce. Dle mého názoru cvičením dítě nedonutíš, aby urychlilo svůj vývoj. Pokud mu to nevadí, tak s ním cvič, protáhne si alespoň svaly. Můj malý to na rehabkách nesnášel, bál se cizích lidí, celou lekci prořval a nenechal na sebe sáhnout, neviděla jsem v tom nic smysluplného, proto jsem tam přestala chodit. (Poslala nás tam naše dr. v 10 měsících, protože nelzl. Rozlezl se dva týdny na to sám.)

diviska
16. črc 2012

Malá byla pozadu se vším, pediatra nás pořád někam chtěla posílat, nešla jsem nikam, vše nakonec začala dělat. To že v 8 měsících nesedí není žádná tragédie. Nikam ho nehoň. Zatím se opravdu není čeho bát...

petapete
16. črc 2012

Fífa má přes devět měsíců a ještě nesedí...otáčí se, plazí, leze (ale to až posledních pár týdnů, v osmi měsících ještě ani to nedělal), u opory si stoupá na nohy, klečí se zadečkem na zemi, ale sed samotný ještě nezvládl. Lukáš si poprvé sedl až v deseti měsících a i to bylo v pořádku. Myslím, že v osmi měsících je to od pediatra zbytečné stresování, v osmi měsících se dítě podle tabulek "musí" točit na břicho a na záda, pokud toto nedělá, je to důvod k rehabilitaci a dalšímu vyšetřování, ale na vše ostatní má dle norem pořád čas...

zanet2009
16. črc 2012

Já bych to zatím neřešila, moje obě dcery se posadily sami a udržely taky později, jedna v 9 měsících a druhá dokonce až v 10 měsíci věku.Podle mě je to normální a není to důvod k rehabilitacím.

zvirka
16. črc 2012

Náš Mireček si sedl až na přelomu 10. a 11. měsíce. Už stál, začínal chodit kolem nábytku, ale neseděl. Doporučuju neposazovat a čekat. Nám teda doktorka neříkala nic, podle ní vše v pohodě. Lezl taky až někdy v té době, jinak se jen plazil. Takže lezení po čtyřech mu vydrželo asi 2 měsíce, pak už chodil.

romcovaklarka
16. črc 2012

Rehabilitace? Jako fakt??? Syn na desetiměsíční prohlídce ještě neseděl a Dr. jen řekla, že pokud se neposadí do roka, tak to začnem nějak asi řešit... No a asi za 14 dní si sednul... V osmi jako podle mě není absolutně důvod se znepokojovat...

popellka
16. črc 2012

My jsme v 8 měsících dělali asi to co vy, pak se naučila válet sudy a tím to haslo. Posadila se asi 14 dní před svýma prvníma narozeninama a lezt začala asi den po nich, ani se neplazila. Doktorka nás nikam nehnala a jsem za to ráda. Lenička je taková pomalejší ve všem od mala, takže to, že ještě nechodíme je asi jasný 😉

madormi
16. črc 2012

malá si sama bez opory sedla až v 9 měs, začla dřív lézt i si stoupat o nábytek než sedět

trija
16. črc 2012

naše malá taky dříve lezla po čtyřech, stála a chodila kolem nábytku. sama pořádně seděla v 10 měsících.

fram
16. črc 2012

Moje dcera se posadila v 10 měsících a teprve teď začíná lézt. V 8 měsících vůbec nemusí umět sedět.

2hanah
16. črc 2012

Nijak, že osmiměsíční dítě nesedí není nijak zvláštní, když se jinak snaží, nechala bych tomu přirozený vývoj, když nevidíte pokrok na rehabilitacích, je podle mě evidentní, že každé dítě potřebuje svůj čas, moje dcera si sama sedla až v roce a je úplně zdravá, normální a bystrá, uměla mluvit dřív než všechny její vrstevníci.

berenika39
16. črc 2012

sednout si může pořádně a správně až potom, co se naučí lézt, přes bok🙂. Takže klid, až se rozleze, sedne si. petr taky lezl až v devátém měsíci a pak si teprve sedal sám. Osm měsíců je úplně běžné, když se převaluje, uvidíš, že brzo začne podsouvat kolínka pod sebe a rozleze se🙂. a pak si sedne, a stoupne a pak se nezastavíš. 😀

neu.sona
16. črc 2012

Jéé, náš seděl až v 10. měsících. Plazil se v 6., lezl v 7., v 8. stál u postýlky, v 9. obcházel a v 10. se terpv posadil. Začal chodit v roce přesně. Takže klid.

tercina
16. črc 2012

Malý si sedl až na roce. V 7,5 měsících se naučil teprve otáčet na bříško, cca na 10 měsících se plazil a na roce lezl. Chodit začal na roce a půl. Teď už by to vůbec nikdo nepoznal, že byl trochu "pozadu" 🙂 Není na co spěchat

radun
17. črc 2012

Máťa se poprvé posadil až v průběhu 9. měsíce a nikdy mi nikdo neřekl, že by to bylo pozdě. Chodit začal přesně v roce, rozhodně bych neřekla, že byl nějak opožděný...

marrei
17. črc 2012

Dcera se naučila sedět v 11. měs., syn od 11. měs. seděl, ale jenom na patách, když jsme mu zkusili nožičky natáhnout dopředu, tak se klátil, pořádně sedět se na učil až v roce, a nikdo (doktorka) mi neřekl, že je to zvláštní... Takže klid 🙂
Od 8. měsíce se teda oba plazili, to se naučili mnohem dřív než sezení... Takže spíš bych řekla, že vás Dr. poslal na rehabky kvůli neplazení, než kvůli nesezení...

andelka
17. črc 2012

Já žádný problém nevidím, co má v 8m umět to umí. Každé dítě má své tempo. My jsme nedělali skoro nic, jen později jsem ho motivovala a cvičila s ním trošku doma, takové hry. Můj se začal plazit v necelých 10m, lézt o měsíc později, tou dobou i stavět, klekat a sám si sedl v 11,5m.Chodit sám začal v 15m. Na všechno si přišel sám, až byl připravený. dneska co bych dala za to kdyby chvíli poseděl a nebyl tak pohybově akční 😀 Podle mě teda žádný problém nemáte a nemusíš se stresovat. 😉

veverkazrzava
17. črc 2012

Ja bych to teda rozhodne neresila. S nasi mladou (mam malou segru) jsme meli stejny problem, nakonec jsme s ni k doktoru sli (je fakt, ze nedelala vubec nic). No a pani po ni chtela, aby se prevratila pro kulicku, nacez nase mlada nemela skutecne potrebu kvuli kulicce udelat pohyb navic. Byla proste line miminko. V roce rovnou chodila. A dneska vypada celkem normalne ;) Ja bych se tech tabulek tak striktne nedrzela.

marcinek
17. črc 2012

to je prehnane, nas se v 7,5 mesicich snazi zvedat z lehu do sedu, ale pokud za 14 dnu nebude sedet, tak me to vubec znepokojovat nebude. Prijde na to sam az bude chtit..

eficenka
17. črc 2012

ach jo, většina ještě vývojových tabulek byla psaná v době, kdy děti byly předčasně posazovavány a mnoho pediatrů sedí na prdeli a o něco nového se nezajímá...
správný vývoj - sed okolo 8-10 měsíce
stoj 12-14 měsíc
chůze kolem 15 měsíce....

klarka1
17. črc 2012

OJa si sedl sám v 10 měsících a pokud si dobře pamatuju naše fyzio mi říkala, že sed je jedno z nejtěžších, co musí dítko zvládnout, takže nevím, zda rehabilitace není příliš brzké řešení 😉

satynka
17. črc 2012

Ja jsem trochu v soku,ze te nekam posilaji,vzdyt vsude se doctes,ze dite si zacina sedat nejdriv tak 7 az 8mesic,jen je videt ze jsi spravna mamka a neposazovala jsi ho sama,nebo ja kdyz to vidim kolem sebe,jak nektere chudacky uz moc brzy posazuji to je fakt hrozne . . .Dite si ma sednout ,az si sedne samo 😉

mishulle
17. črc 2012

ahoj, můj syn začaL samostatně sedět až po prvním roce života, plazil se, stavěl se, obcházel nábytek, ale neseděl, dr. to neřešil, pokud se plazí, zapojuje tedy obě mozkové hemisféry, dá se předpokládat, že normálně poleze a z lezení se posadí, teď už i chodí, rozchodil se minulý týden, tedy v 16 měsících, stejně jako první syn a neřešim to, vidím, že to starší syn dohnal a dnes by nikdo nepoznal, že začal chodit dýl