Nedávám 8měsíční dceru sedět, jak to děláte vy?

manaa
14. led 2014

Přeji dobrý den,
včera jsem byla s malou na 8 měsíční prohlídce a doktor mě tedy uvedl hodně do rozpaků. Ptal se mě, jestli malá sedí s oporou...když jsem mu řekla, že malou nedávám sedět, tak se mě zeptal proč?? Odpověděla jsem mu, že ještě neleze a že chci aby se posadila sama....zakroutil hlavou..jako kdybych byla úplně vadná...k tomu ještě volala přítelovi teta..ptala se co malá...a spustila...ona ještě nesedí jo???To jí musíte dávat sedět...holky..malá sice ještě neleze, ale přece si má sednout sama z lezu ne?? Každej do mě hučí, ale myslím, že dělám správně...jen ten doktor mě teda rozhodil....Jak to děláte vy?
Pak ještě říkal, že malá má stále velkou fontanelu 2,5x2,5 a velkou hlavu 46cm, že za měsíc, když to nebude lepší, že pujde k neur. Máte někdo zkušenosti?
Předem děkuji všem za reakce...a přeji krásný den..

melodygirl
5. dub 2014

Malé také řešili fontanelu, v 6 měsících se jí dokonce zvětšila 3x3cm, byly jsme na UV mozku. Pokud nemá nějaké neurologické příznaky, což bys asi věděla a dávno řešila, tak to tak klidně může být. U dcery se jednalo o přechodné zvětšení, které je dáno asymetrickým růstem lebečních kostí. Tvrdí se, že by se fontanela měla tak do 9 měsíce uzavřít, ale my jsme měly v roce velikost 1,5x2cm 🙂 Nyní jsou dceři 2roky a měsíc a fontanelu má ještě jako ďolíček 0,5x1cm. Nová pediatra je úplně v klidu, je homeopat a říká, že děti s její konstitucí z hlediska homeopatického k tomu sklony mají. Tak buď v klidu, asi si povinné kolečko doktorů uděláte, ale aspoň budeš mít klid.

johec
5. zář 2014

Ahoj, nezlobte se ale musim na tuto diskusi reagovat. Vidim, ze asi nic jinyho nedelate nez lezite v knizkach a ctete o psychomotorickem vyvoji sveho ditete. A matly ktery nedaj za pravdu svymu dr. fakt miluju jako. Ten doktor ma asi vic skol a vzdelani nez vy. Jja mam 8 m dceru, ktera neleze ani se neplazi, ale sedi. Sama si nesedne, ve sportaku je od 5 mesicu. Kdyz ji posadim tak je nespokojenejsi a lezwr ji nebavi. Urcite ji vysvwtlim ze nejdrive ma lezt a pak sedet. Za nasich matek nebyli zadne knizky a vubec nic a ja jsem uplne zdrava.
Ridila bych se spis tim cp chce samo dite a nee co se doctete v moudrych knihach.

janinek
5. zář 2014

Zijemr v UK, kde se posazuje od narozeni v zasade.

Nicmene v CR bych to od doktora necekala. My ji neposazovali, zacla sedet kolem roku. Sedla i lezla nejak najednou, pak za ctyri mesice zacla chodit. Jak padlo nahore, take jsme nevodili za ruce nikdy.

terezapetrova
5. zář 2014

v UK posazuji od narozeni? jakoze posadit novorozene na jidelni zidli k jídelnímu stolu? 🙂 ja bych zas tohle v UK od dr cekala 🙂 to samozrejme není nic proti Janinek a jak pise johec - "ja jsem uplne zdrava" - ty mozna ano, ale většina populace ma problémy se zady... 🙂 :( jinak malilinko chápu pokud ma někdo zdrave dite, ze riskuje s tim, ze ho posazuje /nakonec každého vec/ ale třeba ja bych to u syna neriskla

sounicka
1. říj 2014

Předně doporučuji změnit doktora! Takhle se to dělalo dřív, že se podpíralo polštářama. Samozřejmě, že má nejdřív lézt a až na to má sílu, tak si sednout sám. Hlavně se nenech ovlivnit ostatními a dělej to podle svého svědomí a vědomí.

romca13
1. říj 2014

Nemyslím si, že by měla fontanelu moc velkou, náš malej měl ještě v roce 4x3cm,,, má se zatáhnout kolem 18tého měsíce,,

evulina77
1. říj 2014

rozhodně ji nedávej sedat, stůj si za svým. Děláš to dobře. Pokud tě pošle na nějaké vyšetření třeba na neurologii klidně jdi, tím nic nezkazíš. Zkus jí více dávat na bříško (i když se jí to nebude třeba moc líbit), ať posiluje, ale jinak nic. Obě holky měly rády cvičení na velkém balónu, když byly na bříšku a já je koulela na strany nebo nahoru a dolů...

lu777
1. říj 2014

@manaa promiň ale co to je za doktora? 😕
děti se posazovat nemají, ničí se jim tim páteř... to se ví už léta, to není nic nového...

rozhodně neposazovat!!

mám dvě děti a obě se samy posadili v 9. měsíci... a znám i děti co chodily,ale neseděly...
je to v pořádku, dítě dělá to na co mu stačí síly, svaly a o co má zájem 😉 pokud se jinak vyvíjí dobře, tak bych neuvažovala o posazování, ale spíš o změně pediatra 😅

elikup
7. říj 2014

7 měsíčního taky nedávám sedět. Zástup pediatry se mne taky v 6 měsících ptala, zda sedí a já ji na to přesně jako vy s klidem řekla, že ne, protože nechce a nenutim ho. Šmitec.
Podle mne má být sed až jako poslední gymnastický prvek.. Leze, zkouší vstát, stojí, padá / sedá si. Nenuťte ho, však si v životě ještě u PC posedí :-/

Doporučuju Vám knihu Jak pečovat o zdraví dítěte... navzdory vašemu lékaři
https://www.kosmas.cz/knihy/152789/jak-pecovat-...

gepe
7. říj 2014

My jsme s muzem zastanci prirozeneho motorickeho vyvoje. Bojovala jsem s tchyni, kdyz si davala nejednou nasi mladou do pasivniho sedu na klin ke stolu. Nastesti pochopila, ze to myslim vazne. Nase pediatra je stejnym zastancem jako my a sama rikala, ze cim dal vice pediatru zacina byt tehoz nazoru. Diky tomu mala objevuje sama jak jeji telo funguje, co k cemu je, ma vzdy sama velkou radost, kdyz se ji neco podari noveho.

lorca
22. říj 2014

Taky každému připomínám, aby malou neposazovali. Musela jsem dát babi, mamce i tchýni přečíst toto:

Kdy děti samy sedí

Existuje velmi rozšířená fáma o tom, že v 6 měsíci by mělo dítě už samo sedět. Z hlediska vývoje je ale tento požadavek zcela nereálný. Tento názor přetrvává ještě z doby, kdy byly děti běžně pasivně posazené, z důvodu trénování zádových svalů. Bohužel, až když tato generace dorostla, zjistilo se, že je bolí záda mnohem častěji a dříve, než jiné generace. A pátralo se proč. Nakonec došli odborníci k závěru, že záda byla přetěžovaná už v dětství, a názor o pasivním posazování dětí se diametrálně změnil. Bohužel v USA jsou ve fázi pasivního posazování teprve nyní, takže spousta knih přeložených z angličtiny Vás může k pasivnímu sedu nabádat. Sed je vyvrcholením celého vývoje. Většina dětí nejdříve stojí a leze, a až poté, co si lezením posílí zádové svaly, začíná sedět. Sednou si tak, že z polohy na všech čtyřech jdou na bok a poté si vyndají jednu nebo obě dolní končetiny. Ze začátku se většinou ještě drží rukama země. Až v okamžiku, kdy si uvolní ruce pro hru, jsou záda připravená na sed. V žádném případě není možný sed z lehu na zádech, tak jako u dospělých. Někdy si děti tak sednou, když jsou ve zvýšené poloze (autosedačka, kočár, klín, …), nebo se za něco chytnou a vytáhnou se do sedu (tyčky od postýlky, madlo v kočárku). Ale i to je pasivní sed, stejný jako byste je posadili na zem Vy sami. Zde je na místě pevně kšírovat bezpečnostními pásy tak, aby se dítě nemohlo posadit. A proč je pasivní sed tak nebezpečný? Protože kromě toho, že dětem ničí záda, je schopen zablokovat i psychomotorický vývoj. Většina pasivně posazených dětí nikdy, nebo jen velmi krátce leze. Sed je cíl celého vývoje a lezení je cesta k němu. Pokud dítěti nabídnete cíl dříve, než projde cestu, pravděpodobně už se po ní nikdy nevydá.