Nedávám 8měsíční dceru sedět, jak to děláte vy?

manaa
14. led 2014

Přeji dobrý den,
včera jsem byla s malou na 8 měsíční prohlídce a doktor mě tedy uvedl hodně do rozpaků. Ptal se mě, jestli malá sedí s oporou...když jsem mu řekla, že malou nedávám sedět, tak se mě zeptal proč?? Odpověděla jsem mu, že ještě neleze a že chci aby se posadila sama....zakroutil hlavou..jako kdybych byla úplně vadná...k tomu ještě volala přítelovi teta..ptala se co malá...a spustila...ona ještě nesedí jo???To jí musíte dávat sedět...holky..malá sice ještě neleze, ale přece si má sednout sama z lezu ne?? Každej do mě hučí, ale myslím, že dělám správně...jen ten doktor mě teda rozhodil....Jak to děláte vy?
Pak ještě říkal, že malá má stále velkou fontanelu 2,5x2,5 a velkou hlavu 46cm, že za měsíc, když to nebude lepší, že pujde k neur. Máte někdo zkušenosti?
Předem děkuji všem za reakce...a přeji krásný den..

saralinda
14. led 2014

S neposazovanim to delas dobre. Nas syn se posadil az kdyz pekne lezl poctyrech. Pekne sam od sebe. Predtim jsme ho neposazovali ani nepodpirali polstari. Doktor je divny (mam podibnou doktorku, ptala se me, zda maly chodi, kdyz ho vodim za ruce....no comment).
S fontanelou zkusenost nemam.

bonavoxa
14. led 2014

Já zase všude četla, že jenom neposazovat a násilně nepřeskakovat přirozený vývoj dovedností dítěte 😕 Malou jsem sama neposazovala, občas ji posadili teda naši nebo tchánovci. Sedla si sama v půl roce. Pérovala na kolínkách a najednou seděla.

copa
14. led 2014

sezení bych neřešila, nechala bych malou, aby k tomu sama dospěla
já zas byla "divná" že nevodím mladšího za ruku... začal chodit sám, sice pozdě, ale chodí 😉
s fontanelou netuším

werinka1
14. led 2014

Nám dr. výslovně řekla, neposazovat!!!! dokud si nesednou samy! To samé u známých a jiné dr. Musí si k tomu dospět samy. S fontanelou také neporadím, my máme opak. Malou fontanelu. Sledují jak roste hlavička.

blahova_andrea
14. led 2014

syn se třeba posazoval s oporou sám. jako že se chytil třeba madla u kočárku a přitáhl se tím si sedl, ale sám začal sedět fakt až když začínal lézt. já ho neposazovala taky násilím. když si to vykoumal sám, tak jsem ho chvíli nechala, ale taky ne dlouho. taky jsem pro to, že se nemají vývojové stupně přeskakovat a má se to dítě naučit samo. násilné urychlování způsobí dítěti jen problémy a celoživotní následky na úkor toho, že se dr. vejde do tabulky a ty budeš pyšná matka, že už dítě dělá to nebo to...máš rozum, nedej si od nikoho do toho kecat 😉
fontanelu stejně jako hlavičku mají děti různě velkou, nevím proč furt každý tolik škatulkuje. některým dětem do roka zaroste a jiné ji mají skoro než jsou do školky. syn ji měl taky dlouho větší, hlavu taky nikdy neměl malou a nikdo to neřešil. jen dr. hlídala při kontrolách.

kajalka
14. led 2014

Samostatný sed je vrcholem motorickýho vývoje, nech jí, ať si k tomu dojde sama. Jen to dítě ví a pozná, že má na to připravený svalstvo. To je jako by po tobě chtěl, abys zvedla 30 kg činku bez posilování. Když ti jí někdo dá do podepřený ruky, taky jí chvilku udržíš, ale sama nezvedneš. Doktor je pěknej pablb, s takovýma názorama by mě tam už nikdy neviděl. S fontanelou nevím, ale takhle selským rozumem, pokud se malá vyvíjí jak má, nemá problémy, na nějakou neuro bych se zvysoka vyprdla.

svoba
14. led 2014

Změnit pediatra! Dítě může sedět až třeba v roce. Neposazovat!!! Fontanela - víc dávat pít.
Když tak znám skvělou neuroložku z Prahy. Státní.Byli jsme u ní, ta na nic nespěchá. Klidně piště do IP.

eficenka
14. led 2014

@manaa
a tvůj doktor fakt studoval?

ted o víkendu bylo janskolázenské sympozium ( neurologové, fyzioterapeuté, ortopedi, dětské sestry)

a ani jeden z účastník ů by Ti tohle neporadil.
sama sem dětská fyzioterapeutka a co Ti řekl Tvůj doktor je naprostá hovadina, kdybych tam byla já - asi ho utluču argumentama a nějakou knihou o motorickém vývoji na místě, manžel také dětský fyzioterapeut by ho mohl postavit na hlavu a říct at se odpichuje ušima, že ho bude držet ( také na to nemá připravené svaly, aby se cítil jako Tvé dítě.)

správně si má dítě sednout mezi 6-10 měsícem! moje dcerka si sedla okolo 9tého měsíce, nejdůležitejší se lezení a ne jak ji vypodložit polštáři, uf to je zase jeden odborník( bych se ho příště zeptala, jestli se vůbec někam chodí dále vzdělávat nebo usnul po škole na vavřínech!!§ )

mrsblack
14. led 2014

Sezení má být vyvrcholením lezení, takže já jsem taky neposazovala, maximálně do takového polosedu třeba při jídle. Myslím, že děláš dobře, že neposazuješ. Doktoři (tím myslím především ti obvodní - ať už dětský nebo pro dospělé) jsou občas s těmi názory trochu mimo, musíš je někdy brát asi s nadhledem.
A s fontanelou zatím nevím - my s fontanelou jedeme na neuro příští týden, prý ji má zvětšenou a vypouklou (já sama to teda nepozoruju), tak uvidíme (je mu 6 měsíců).

abalajda
14. led 2014

Nám sedělo dítko v šesti měsících,je to opravdu u každého dítěte jiné,nemá cenu se nijak stresovat....

petrajurinova
14. led 2014

Podle mě neposazovat - ať si na to malý přijde sám až na to bude mít připravené svaly (to potom nebude potřebovat ani tu oporu). Ale pokud doktor moc prudí a straší neurologem, můžeš vyzkoušet posadit si malého na klín, tak aby kopíroval tvé tělo a opíral se ti o břicho a během několika sekund ucítíš, jestli "drží rovnováhu", nebo se naklání a přepadá do strany - to je test, který prý se občas zkouší při podezření na neurologický problém - dopředu se může předklonit, protože ještě nemá dost silné svaly, ale do boku by se hned hroutit neměl.
My jsme měli opačný problém - syn si sám sednul na začátku 4. měsíce a doktorka mi řekla "to mu nedovolujte" - doporučila uvazovat ho v leže do lehátka. Tak jsme změnili dětskou doktorku.

mina_
14. led 2014

Já jsem neposazovala a všem z rodiny jsem neustále říkala ať neposazují, že to do budoucna ničí páteř, ale když jsem nebyla v dohledu, tak posazovali a tak jsme se chytli, že je to moje dítě a jak my řekneme, tak bude......

Abych se přiznala, tak jsem před porodem žádné chytré knížky nečetla, ani pak a taky jsem si myslela, že dítě samo sedí v 6M... každý z okolí to tvrdil, že. A obzvlášť tchyně, která má 3 děti a bla bla... ale pak jsem si pořídila knížku něžná náruč a tu jsem alespoň prolistovala..... abych věděla co se má a nemá....

Až bude dítko dost silné, tak se posadí samo a je jedno, jestli to bude o měsíc dřív či později, příroda ví co dělá, daleko lépe než všichni dr....

Já jsem "posazovala" jen na příkrmy do takového polesedu-pololehu do polštářů, nebo vajíčka.
Jinak, ten test, jak píše @petrajurinova dělala mudra na kontrole, posadí prcka a kouká, jak se hroutí či ne...

S fontanelou neporadím, my byly ok a v 8 M tuším rozměr 1,5x1,5.... ale na 100% si to nepamatuju.

Hlavně klid 😎

romcovaklarka
14. led 2014

Já taky neposazovala, holka seděla asi v 7 a kluk v 11 (už jsem se ptala i doktorky tehdy a řekla mi, že kdyby neseděl v roce, bude to nějak řešit, ale stihl to 🙂 ). A ano opravdu se oba posadili poté, co se naučili lézt, to je ten správný způsob. Dokud nelezou, neposazovala bych, aspoň tak do toho roka, pak třeba se zeptat, jestli nemá dítko vidět neurolog nebo tak něco.

picasso
14. led 2014

Tak malý má 8 měsíců a taky ještě nesedí. A nechávám to taky na něm. rozhodně násilně neposazuji. Malý se sám snaží posazovat z pololehu, ale z úplného lehu ještě ne. Velikost fontanely nevím, ale vím, že se uzavírá do roku věku dítěte. A s obvodem hlavy? kolik malá měří? Náš syn má 73cm a obvod hlavy 47cm. Měj ji "velkou" od narození a rozhodně mentální není 😀

lucieandrlova
14. led 2014

Souhlasím s holkami - hlavně neposazovat, nepomáhat. A k tomu doktorovi bych už nešla... Pokud neví pediatr tak základní věc, jak by mohl vědět případně něco závažného??

kathyxkathy
14. led 2014

Zrovna vcera jsem byla na 8.mes.kontrole (maly ma teda uz 8,5 mes). Kdyz se me mudra zeptala co uz umi tak leze, zveda se do stoje, zacina uz obchazet nabytek, ale sam jeste vubec nesedi, zacina klecet na kolinkach bez opory. Ani ho do sedu nedavam (mimo vajicka a sedacky na krmeni). Moje mlada detska lekarka ma sama ctyri deti a rekla, ze to je dobre ze ho do sedu nedavam, ze by se to nemelo. Sed je vyvyrcholeni celeho vyvoje. Starsi si sedl sam v 9.mes. Na vse je cas. Jo fontanelu ma taky jeste docela velkou, ohmatala, ale zatim nic nerikala ....

kikimaruska
14. led 2014

Souhlasím s názory výše...rozhodně neposazovat a nepodpírat. Druhý synek si ted sedl v 9,5 měsících, dva dny po posazení se rozlezl, od 8 měsíce a kousek se plazil. Se špatnou fontanelkou zkušennost nemám...

lenkalenulka
14. led 2014

Doktor je jouda🙂 🙂 🙂 nedavej sedet prece jen tyhle zmeny prijdou ze dne na den proc to resi??? Bud si sedne az se postavi a jakoby spadne do sedu nebo zacne lezt a zacouva a posadi se tak... neres nikoho, mala si k tomu sama prijde!!!

mili01
14. led 2014

Miri se posadila poprvé v 10.měsících. Pro uklidnění - v 13 měsících už sama chodila. Takže to, že si pozdě sedne, neznamená, že bude celý vývoj posunutý. Prostě šla ve všem po svým, převracet se na břicho taky začala později, jednou to předvedla asi ve 4 měsících a pak asi 2 měsíce ani ťuk.. ale mám zdravou krásnou holčičku, takže fakt se nenechej rozhodit a nad změnou pediatra bych fakt uvažovala...

weweruschka
14. led 2014

Ahojky vůbec se nestresuj tím co říká doktor a nech se následova svým mateřským instinktem pokud cítíš, že je to tak pro tvoje melé správně a ono se v tom cítí dobře tak nevidím v ničem žádný problém.Každé dítě je jiné a taky každé potřebuje jinou doubu k tomu, aby ke všemu dospělo, můj malej se naučil sedět dříve jak lozit ale posazovala ale předtím než se to naučil jsem si ho posazovala maximálně na klíně při krmení a nebo v jídelní židličce, kde byl spíše v polosedu a když už pak sám začal projevovat zájem o sednutí a bylo to na něm vidět, tak mi moje maminka ukázala jak na to aby jsme ho jen popostrčili a on to zvládl sám on už se snažil tím, že jak ležel na bříšku tak pod sebe strkal nožičky jakoby do mírně rozkročeného kleku a pak jsme mu jen ukázali jak zvedat ručičky a překulit se pomocí ručiček na zadeček takhle se to naučil, za chvilku to uměl sam. Jak říkám už to zkoušel a mi ho jen popostrčili a pomohli mu, ale určitě bych do toho dítě nenutila. A lezení jsem ho naučila tak, že jsme si hráli co nejvíce na koberci a já ho motivovala a za chvíli lozil všude i tam kde to nebylo žádoucí 🙂 chození za ručičky jsme praktikovali málo spíše jen občas formou hry na dvorečku či před barákem a chodit bez opory se naučil take až mezi 13 až 14 měsícem.

ssassi
15. led 2014

já to dělám tak, že k pediatričce už nechodím. mám podobný klenot jako ty. dítě řádně stimuluj, ale nic zbytečně neuspěchávej. ještě má čas, vše je individuální. pokud se sune vývojově dopředu, tak ať se sune svým vlastním tempem. 😎

miri9
19. led 2014

rozhodně neposazuj a na "moudré řeči okolo" se vykašli. nech to na svém dítěti. moje se plazily po břiše do deseti měsíců, pak si klekly, sedly a pak teprve začaly lézt. to dítě si to samo vyřeší. předčasným posazováním škodíš! to máš určitě načteno.
důležité je jen patřičně stimulovat, tzn. denně mu dát dostatek času, aby si mohlo samo hrát na zemi (nebo jiné tvrdé podložce) na břiše, mělo okolo sebe hračky, stimuly). sama moc dobře víš, kolik toho času tvoje dítě pořebuje, jak rychle se unaví atd.
pozn. jsem taktéž pediatr.

xberushkax
19. bře 2014

Já bych ho taky rozhodně neposazovala dokud to sám neumí,myslím že aý bude lézt po čtyřech půjde to se sedem rychle 🙂 proč někam pospíchat? na vše mají přece času dost. Moje "tchýně" se švagrovou zkoušeli co malej "umí" samozřejmě beze mě. při zkoušce sedu,stoje,lezení neobstál, takže mi začali nadávat že je opožděnej kvůli mě, ale já si z toho nic nedělám, bude to umět až bude jeho čas

salikova
19. bře 2014

Rozhodně neposazovta;) Dopřej malé čas - to pak půjde rychle;) Starší syn chodil kolem nábytku a až pak se sám posadil - v 10ti měsících. A co se týče fontanelky, malý ji měl až do 1,5roku.. Doktorka nám říkala, že se uvádí, že může být i do dvou let, takže tím bych si taky moc hlavu nelámala.. 🙂
Na doktora se vyprdni!

martina_z
19. bře 2014

Neposazovali jsme. Cvicili jsme Vojtovku, tak prece spatnou manipulaci nebudu rusit jeji ucinek. Syn sam sedel v roce (v korigovanych 10m) a nic mu neuteklo. To uz pres 2 mesice lezl a mesic obchazel nabytek. Kdyz se nekdo ptal, "on nesedi?!", tak jsem odpovidala, ze ne a ze jeste neumi ani logaritmovat ani Morseovku. Doktori, co studovali jeste za krale klacka a nevzdelavaji se dal, to je marnej pripad.

Na neurologii jsme chodili do Krce k vyborne pani doktorce, ktera nad sezenim mavla rukou, ze to vubec neni dulezite...dite, ktere leze, bude i chodit a co by samo nesedelo.

terezzz_zl
19. bře 2014

Nedávej ji sedět, je možnost že by mohly utrpět její záda, protože svaly a tělo k tomu ještě nejsou vyvinuté. Až bude schopná - tzn. mít vyvinuté svalstvo a dostatečně pevnou páteř - sedět, tak si prostě sedne. Hlavně se nenechat rozhodit tím, že někdo říká, že by mělo a že jiné to dělá a tak, každé děťátko je jiné a vyvíjí se jinak. A asi bych uvažovala o změně doktora 😒

jenny.kay
19. bře 2014

Neposazovat. Dojde si k tomu sama. První dcera až někdy kolem 9,5 měsíce. A na rehabilitacích jsme byly chválené, jak má teď krásně rovná záda a fyzioterapeutka mě sama moc chválila, že jsem nepodlehla tlaku okolí a nechala to na normálním vývoji.

kstablova
19. bře 2014

Svoji dceru jsem začala posazovat až v okamžiku, kdy seděla sama. Dřív ani náhodou. A to měla 9 měsíců, když začala sedět sama. Na otázku zda posazuju dítě odpovím NE a hotovo, žádná diskuse, nejsem povinna komukoliv cokoliv neustále vysvětlovat. Okolí to nemusí chápat, ale musí to respektovat.

A k tomu doktorovi.... asi bych si nechala ukázat diplom a pokud ho má, tak už bych se tam neukázala a radši hledala jiného....

purplecrow
19. bře 2014

Moderní výzkumy dokazují, že předčasným posazováním způsobují rodiče svým dětem problémy s páteří. Rozhodně neposazovat, až bude mít dítě posílené svalstvo, zvládne to samo. Pediatr by měl max. odhalit opožděný vývoj, ale to evidentně není tvůj případ. Od narození syna jsme docházeli na fyzioterapii, kde nám to dokonce zakazovali, včetně mého pediatra. Syn má rovná záda, krásně chodí. Trend pomáhání v psychomotorice a posazování dětí je 40let starý. Posílám zajímavé stránky : http://www.fyzioklinika.cz/zdravy-vyvoj/psychom...

misule54
5. dub 2014

holky malymu ted 7 mesicu a uz se plazi, krasne peruje na kolinkach ale sam jeste si nesedne...a jak teda krmite?? to je spatne ze ho aspon dam na chvili do zidlicky, zepredu ma polstarek...? v lehatku mi nechce bejt tak mi nic jinyho nezbyva...jinak obcas kdyz ho drzim tak si ho jakoze posadim, ale zadicka ma opreny o me ale to jen na chvilku...korbu jsme vymenili za sportak ale tam je v lehu, tam ho vubec nezvedam...vsichni mi rikaj at ho tam posadim ale stojim si za svym ze ne, ze az bude sedet sam..dekuji