Neleze ale už se staví na nohy. Je to normální?

girll
12. kvě 2009

Ahojky mamky, 🙂
moc vás prosím o radu.Syn se v 5 a půl měsících začal plazit a ted když je mu 7 a půl tak si začal stoupat v postýlce,k nábytku,k žídlí apod...a úplně přeskočil lezení po 4 ,na kolínka jde i péruje a udělá i jeden"krok" ale to plazení mu je pohodlnější tak mi lézt nechce ale za to si stoupá pořád a ke všemu (však to znáte 😉 )a když mu to zakazuji a pořád dávám na zem ze stoje tak dostane hysteráky. ☹ Co si o tom myslíte??Je to hodně špatně když lezení přeskočil??Dneska mi právě dokorka říkala že je to špatně a že když nepoleze do 10m tak nás pošle na rehabilitace ale co když v tý době už bude začínat chodit?? 😅
Než mi to dneska řekla tak sem to nějak neřešila prostě sem si říkala tak to přeskočil no,dostane se kam chce a ted se staví,ale tímhle mě docela zaskočila ☹

vejinka
12. kvě 2009

grill upokojim ta..moj sice nelozi ale svokra ma troch synov a ani jeden jej nelozil...takze stava sa to...no je to skor nezvycajne..ale mas nejaku posahanu doktorku na moj vkus 😉

popelka.miri
12. kvě 2009

grill, můj kluk se taky jen plazil, ale nelezl po 4. Jenže se nestavil, máš nějaký zázračný dítě 😀 , tak malej a už stojí? Ale na tu neurologii jsem musela kvůli tomu chodit, tam mě poslala na rehabilitaci a tam nám dala cviky, aby se učil lézt. Nakonec to uměl, ale já myslím, že když stojí a chodí, tak lézt nepotřebuje 😉 ..Ale na druhou stranu jsem četla od odborníků, že prý musí projít všemi fázemi, lezení, sezení a pak stánlí 😒

katyl
12. kvě 2009

ja lekarka nie som, ale moja dcera, dnes ma uz skoro 12 bola nieco podobne,aj ked to bolo otrochu neskor.Teda plazit sa trochu plazila, ale inak nic, az okolo 8 mesiaca sa naucila posadit a sediet a hned nato aj postavit aj stat. Potom vlastne len zdokonalovala statie a chodenie okolo nabytku a pred 1.mi narodeninami sa pustila aj sama chodit. Byvala aj v choditku, co by som uz teraz nerobila. Lozit sa naucila az ked vedela chodit, cca mesiac dva na to. Inak je v poriadku, nic jej nie je po ortobepickej stranke, dala som ju vysetrit kvoli mjmu podorzeniu na lordozu a potvrdili mi, ze je uplne OK 😉

girll
autor
12. kvě 2009

popelka tak to sem zvědavá co nám řekne při další návštěve (za měsíc půl) když pořád nepoleze 😒 No zázračný dítě to bych neřekla,prostě je to rošták kterej všechno musí umět dřív 😅 co bych za to dala kdyby se ještě jen přetáčel a zkoušel lézt jako prckové u nás v diskuzi 🙂

Vejinka no asi to chce mít pohlídaný a jak píše popelka tak je asi lepší když si projdou všemi fázemi.

bera28
12. kvě 2009

Holky, já mám extrémní nedonošence, takže o lezení, plazení atd toho vím hoooodně🙂 Skutečně by se neměla přeskočit žádná fáze, ale pozor, plazení není fyziologické, takže plazit se děti nemusí. Zato lezení je nezbytné k posilování svalů celého těla, které jsou následně připraveny na sezení a poté na stání a chození. Takže shrnuto - plazit se nemusí, ale lézt ANO.

dzein25
12. kvě 2009

Ahoj, podľa mňa nevadí, že nechce liezť.Poznám veľa ľudí, ktorí neliezli, ale hneď začali chodiť 😉
Aj moja malá sa len plazí, alebo chodí pomocou jednej ruky, ale nelozí.Moja doktorka povedala, že je to v pohode. Veľa ľudí, veľa názorov... 😵

zelmirka1
12. kvě 2009

ahoj
ja poznam vela deticiek ktore vobec neliezli a su uplne v poriadku...ano je dobre ak dieta lezie po styroch lebo tak si posiluje vsetky svaly a cele telicko ale kazde dieta je ine a mozno tvoje bude skor chodit a pokial je zdravy tak sa mi zda rehabilitovat zbytocne.
Inak moj maly ma tiez 7,5 mesiaca a stavia sa na nohy...len co sa dostane ku nabytku alebo niakej krabici tak sa postavi aj ked este samozrejme sa kymaca. Strasne sa mu paci ked sa postavi, robi to stale.
Na kolienkach je uz mesiac a ja som ho ucila liezt tak ze som sa ho snazila nalakat na niaku hracku vpredu
klakla si za neho tiez na 4 a ked zacne rucickami sa natahovat tak posunies jedno kolienko dopredu, pridrzis to posunute stehnom /aj ho drzim druhou pod bruskom/, posunies druhe a zase si pridrzis aby pochopil ze sa moze posunut ked posunie nozicky. Robila som to asi 3 tyzdne, uz som myslela ze nic z toho a pred par dnami zbadal moje cervene papuce a doliezol cez celu izbu...proste ked bude chciet tak polezie, skus ho motivovat a ukazovat mu to ale ak nebude nevadi.

girll
autor
12. kvě 2009

tak jak píše dzein hodně lidí hodně názorů.Tak nevím ale myslela sem si že to neva a ted to ve mě hlodá,protože když se to tak veme tak při plazení moc svaly nepoužívá a při lezení přeci jen musí na všechny 4 a zapojim svaly na rukách i nohách tak já nevim doufám že se rozleze když už na těch kolíkách je 🙂

girll
autor
12. kvě 2009

zelmirka to právě zkouším mu ukazovat hračky co má rád aby za nima šel ale i když ho postavim na 4 tak na nich chvíli je a pak sebou plácne a jede toho svýho "pratizána".Ale zkusim to jak píšeš že půjdu za něj na 4 a budu mu pomáhat 😉

lucustek
12. kvě 2009

grilll ...len aby si sa nebala..neter mojho priatela ma syna ktory ma uz rok a 2mesiace a doteraz sa nevie ani plazit nieto este lozit po styroch 😀 ten rovno chodil...ked ho dali na brusko tak to bol len plac..tak to nejako vynechali...a urcite to nieje nejake zle ze to nevie..moj maly sa naucil lozit tak v 8/9mesiacoch pekne po styroch ale doteraz sa mu stava ze spadne pri lozeni...

girll
autor
12. kvě 2009

dzein děkuju no tak i co doktor to názor 🙂 No tak uvidíme zkusim někde pozjištovat co a jak 😉 a i když je asi takový smysluplný že by měli projít všemi fázemi ale jak se zase píše v tý odpovědi tak děti nejsou tabulkový a co dítko to originál 😉

roana
12. kvě 2009

girll, asi tě nepotěšim (nepotěšilo to ani mě), ale lézt by mimčo 100% mělo.

Taky jsme chodily s malou na rehabilitaci a žádnej výsledek, takže tento týden začínáme vojtovku. Lézt by měla mimča hlavně proto, že v mozku se jim propojijuji dráhy při kladení ručiček a nožiček jedné za druhou, jinak by pak mohla (ale nemusela) být disgrafik nebo dislektik nebo tak něco.

Žít se s tím zas na druhou stranu dá, ale návštěvu neurologa nebo dětského fyzioterapeuta bych neodkládala.

dzein25
12. kvě 2009

Roana, nepotešila si ma. Začínam nad tým rozmýšlať....
To by som mala aj ja zavolať a ísť za neurológom? ☹

andulka4
12. kvě 2009

Naprosto souhlasím s Roanou
Lezení je v podstatě nejsložitější pohyb lidského těla.Střídá se pravá a levá strana.

navíc pokud si tak malé dítě stoupne velká váha jeho hlavičky nadměrně zatěžuje krční páteř atd atd atd

girll
autor
12. kvě 2009

roana no moc jsi mě nepotěšila ale zas cvičení nic neni že. 😉 Tak mi ještě čas máme uvidim jak se to s pepčou vyvrbí ale když tak řeknu at nás tam pošle ,možná by bylo lepší aby nás poslala dřív jak v 10m ne??Třeba už příští kontrolu to nám bude 8 a půl.Kdy poslala vás???

bera28
12. kvě 2009

Dzein, v tom odkazu, co jsi poslal se píše o plazení. To dítě fakt nemusí, ale opravdu, jak píše Roana a andulka, lezení souvisí právě i se správným střídáním rukou a nohou a to zase souvisí s budoucí schopností číst, psát. Ač se to zdá neuvěřitelné, skutečně to tak je. A kdyžtak se zkuste kouknout k nám do diskuze extrémní nedonošenci, tak je toho o cvičení a motorice docela dost. A vím, že je tady i diskuse na téma Vojtova metoda. Tak papa a lezení zdar! 🙂

girll
autor
12. kvě 2009

bera a a když se v tom tak orientuješ nemáš nějak tip jak to mám Pepču nenásilně naučit???Myslela sem jak psala zelmirka a nemáš ještě nějakej tip na cvíčo??Díky moc 🙂

miskachrumka
12. kvě 2009

prosim vas kolko musia ma detičky ☹ teplotu v zadočku aby mali horučku dakujem surne!

andulka4
12. kvě 2009

girl kup si knížku Baby Gymnastika....tam je strašně moc nápadů jak dítě motivovat k jednotlivým etapám....otáčení, plazení, lezení, stoj a chůze

trixi
12. kvě 2009

roana, nesuhlasim s Tebou, pretoze su deti, ktore nelozia. Moj syn nelozil, neplazil sa a hned zacal chodit. Nie je nijak postihnuty a nema ziadne problemy a to ma 20 mesiacov. Takze su deti, ktore to stadium preskocia. Nikto a ani lekari nevedia vysvetlit preco to tak je. Nas Matej neznasal polohu na brusku, v tej polohe dostaval hystericke zachvaty. Ked som bola s nim v 10 mesiacoch na poradni u nasej doktorky, tak povedala, ze je asi psychomotoricky pozadu, pretoze by uz mal chodit. Skoro ma vykotilo, chodit v 10 mesiacoch. Vraj mu mam kupit poriadne topanky a hned bude chodit. Chodit zacal ked mal rok a nejaky tyzden, a liezt zacal v 18 mesiacoch. Ved naco by liezol, ked sa vsade dostane po svojich. Vobec to netreba brat tak tragicky. I ked aj mna to trapilo.

dzein25
12. kvě 2009

bera, ja som chcela poukázať na to, že aj názory doktorov sa tiež líšia ☹ .
Tam je písané, že či je chyba keď preskočil lozenie po štyroch.
Teraz fakt človek nevie čo má robiť a podľa čoho sa riadiť keď už aj doktori nie sú na jednej strane.... 🙄

popelka.miri
12. kvě 2009

No, můj kluk byl taky nedonošený o skoro měsíc ajen lezl. Na neurologigi jsme museli kvůli nedonošenosti a tam mi právě řekla, že plazení je špatně, i když se s ním všude dostal. Tak jsme šli na rehab. a tam jsem mu musela podsouvat na kolena (dát ho na 4 a držet tak nohy) a před něho dávat hračku, aby se na níl pokusil dosáhnout a opravdu to pak šlo 😉 a lezl. Ale taky jsem měla mačkat nějaky bod mezi žebry, aby ho to nutilo cvičit s nožkama- to bylo fakt zajímavý 😅 ..Takže určitě je lepší tam zajít.. Jeeště předtím jsem s ním měla problém, že dával hlavu jen na jednu stranu a sléhaval si jí a to pry s tím taky souviselo 😒

bera28
12. kvě 2009

girll, rozhodně nezkoušej cvičit Vojtovku sama bez porady s rehabilitační. Cviků je spousta a na RHB zvolí ten nejvhodnější i co se týká držení a mačkání zon. S holkou už necvičím, s klukem ještě ano a posledně zkoušela RHB 7 pozic téhož cviku, než našla tu správnou, u které by se dal udržet. Hrozně se u toho vzteká a má s ním problém i ona. Spíš zatlač na Dr., ať ti dá doporučení na dřív, než až v těch 10 měsících.
Ještě mě napadlo, že bys mohla zkusit juknout do knížky Cvičení s kojenci a batolaty, jestli tam něco nebude. To je pro zdravá, donošená mimča a je to na balonech a tak. To byste mohli zkusit. Ale netuším, zda tam je něco konkrétně na lezení. Každopádně na posílání svalíků to tam bude.

popelka.miri
12. kvě 2009

Zvýšená teplota v zadečku je 38 (-0,5°) a horečka je norm. 38, takže v zadečku je to 38,5

pastuska
12. kvě 2009

Ahoj, asi máš také dieťa ako ja - od štyroch mesiacov bolo jeho jediným cieľom postaviť sa 🙂 Keď som si ho chcela usadiť na seba, nedal sa "zlomiť", proste zostal stáť a hotovo...dneska už chodí pri nábytku a tak, čakám každým dňom, kedy sa pustí. A k lezeniu - on si to tak nejak skombinoval. Už vedel stáť, tak začal po štyroch a tak...

P.s. moja sestra neliezla po štyroch, teraz má 16 - vtedy to nikoho nezaujímalo, a je v pohode 🙂 akurát je lenivá 😀

dzein25
12. kvě 2009

popelka, aj mojej švagrinina malá nemá ešte 7 mesiacov, nesedí sama , ale už chodí pomocou rúk a tiež má zležanú hlavičku - chcem sa spýtať je to niečo na seba nadväzuje?Neviem ako mám formulovať otázku...
Je sa niečoho obávať?

Ja to asi tiež začnem praktizovať s tou hračkou.

andulka4
12. kvě 2009

Trixi těžko soudit u 20m dítěte jestli mu ta absence lezení bude vadit nebo né....ale lékařské studie ukazují že je většina dětí dysgrafiků, dyslektiků, těch co mají problémy s koordinací atd....mezi těma co nikdy nelezli

např.....já nikdy nelezla....jsem dyslektik ale mám vysokou školu takže těžko radit co je dobré 😀 😀 😀

zuzka1.
12. kvě 2009

ahoj, nas maly sa postavil prvykrat v postielke, ked mal 6,5mesiaca, nevedel seidet ani lozit, iba plazil odvtedy.
Odvtedy sa staval vsade, lozit a sediet zacal behom 2 tyudnov. Teraz chodime skoro 2 tyzdne.

skrecok
12. kvě 2009

Ahojte,
nas maly zacina sam stavat na nohy, asi mesiac sa plazi a po styroch ani nahodou. 😒

Je pravda, ze by kazde dieta malo stvornozkovat, ale niekedy sa to proste neda vynutit. Manzel a svagor nikdy nestvornozkovali, od 9.tich mes. uz chodili a su uplne v pohode. Nemaju ziadne problemy, ani nejake poruchy ako pise andulka (dyslexia, dysgrafia....). Niektore kamosky mi hovorili, ze ich synovia zacali stvornozkovat az v 9.tich mes., takze ja pockam. Som aj zvedava co na to povie doktorka vo stvrtok. 😕