Neleze ale už se staví na nohy. Je to normální?

girll
12. kvě 2009

Ahojky mamky, 🙂
moc vás prosím o radu.Syn se v 5 a půl měsících začal plazit a ted když je mu 7 a půl tak si začal stoupat v postýlce,k nábytku,k žídlí apod...a úplně přeskočil lezení po 4 ,na kolínka jde i péruje a udělá i jeden"krok" ale to plazení mu je pohodlnější tak mi lézt nechce ale za to si stoupá pořád a ke všemu (však to znáte 😉 )a když mu to zakazuji a pořád dávám na zem ze stoje tak dostane hysteráky. ☹ Co si o tom myslíte??Je to hodně špatně když lezení přeskočil??Dneska mi právě dokorka říkala že je to špatně a že když nepoleze do 10m tak nás pošle na rehabilitace ale co když v tý době už bude začínat chodit?? 😅
Než mi to dneska řekla tak sem to nějak neřešila prostě sem si říkala tak to přeskočil no,dostane se kam chce a ted se staví,ale tímhle mě docela zaskočila ☹

katun
12. kvě 2009

popelka.miri tak moj maly sa narodil o mesiac skor. doktorka ma pri kazdom mojom znervozneni (preferencia hlavicky na jednu stranu, neskor ju dvihal, a pod.) iba povedala, ze je to ok.. uz bude mat o chvilu rok, lozi trosicku, skor sa toci okolo svojej osi ako sekundova rucicka, na styri ho neviem donutit, sadnut si sam sadol nejakym zazrakom az dnes, chodi ked ho drzim za rucicky, to pomaly bezi 🙂 no ale hlavne som chcela povedat, ze pediatricka iba skonstalovala vzdy: je to chlapec, je lenivy... potom ze preskoci asi fazu lozenia, a ze ked chodime plavat, neposle nas na rehabilitaciu... a teraz si myslim, ze uz je na rehabku neskoro, nie? adamko je taky skor chuducky typ, vyssi, taky jemnucky mi pripada oproti inym detom, tak neviem,.. preco sa ja mam doprosovat na nejake vysetrenia, ved to by mala doktorka posudit, ci mame ist alebo nie, .. neviem ci sa spravne vyjadrujem, proste nechcem si neskor vycitat, ze som nieco neustriehla alebo zle spravila, ked nakoniec o tom rozhoduje ta pediatricka!! ach to nase zdravotnictvo,.. zase som na pochybach, ci je vsetko ako ma byt,.. 😝

katun
12. kvě 2009

chcela som napisat, ze sa plazi trosicku vpred, pritahuje sa ako patrizan 🙂

popelka.miri
13. kvě 2009

Dzein25, ta slehnutá hlavička by mohla být nebezpečená. Někde mi dokonce řekli, že když je to moc, že z toho může mít dítě i obrnu 😒 , ale rozhodně se to musí napravit!! U nás to bylo hrozný ta jedna strana, jakoby nemohl otočit hlavu..Ale pak se to cvičením spravilo. Takže ano, slehnutá hlava by se měla řešit u odborníka.

andyalukasek2008
13. kvě 2009

Ahoj maminky, dítě by mělo projít všemi fázemi motorického vývoje a lezení k nim patří. Znám též děti, které nelezly a rovnou stály a později chodily, ale je to pro miminko opravdu důležité, posiluje tím celé tělíčko. Nemyslím si, že jsou pediatři padlí na hlavu a zbytečně plaší, pouze jsou někteří více a někteří méně důslední...
Opravdu co jsem tak pochytala okolo, 10.měs je opravdu ten nejzažší... Z rehabek bych až takový strach neměla (samozřejmě po prvním šoku), prcek posílí svalíky... Držím palce!

majatob
13. kvě 2009

ahoj 🙂
muj malej taky nechtel po ctyrech, plazeni bylo rychle a pohodlne, tak proc se namahat, potom zacal stat a v deseti mesicich najednou ze dne na den zacal po ctyrech a uz se k plazeni nevratil, podle me je dulezity projit vsema fazema, ikdyz treba napreskacku.
Znama (reh. sestra) kdyz jsem si zoufala, ze stoji a neleze mi rekla, ze na tom neni nic spatneho, ze "leze do vertikaly", ale at ho hlavne nevodime, ze se na ctyri vrati..a mela pravdu 😉

andyalukasek2008
13. kvě 2009

majatob: juju, oni jak se dostanou na dvě vysoko na zem, zpátky na ni už pak moc nechtějí 🙂.. My se též plazili a těsně před 10.měs jsme začali lozit, teď se už stavíme, tak jsem ráda, že to vše jde za sebou jak má být 🙂

berenika39
13. kvě 2009

ahoj, ještě před týdnem jsem se divila otázce "jak uspat stojící mimino", ale po třech minulých dnech jsem plná pochopení. petas to vzal nějak divně zkratkou. je narozený o měsíc dřív. strašně dlouho jen couval a otáčel se - ručkoval. jinak nic. první týden devátého měsíce se poprvé zvednul na čtyři, péroval, dtuhý týden se rozlezl a tím to skončilo. postavil se a už neleze. sedí nebo stojí. tak fakt nevím, abych dostála tabulkám, jak to provést 😀 😀 😀 . jasně že nijak. pro cvičení není důvod, prostě nelezl. třeba ještě bude. někdo leze, někdo ne, ale choděj pak všichni.

trixi
13. kvě 2009

andulka, moj synovec neliezol a je v piatich rokoch velmi nadane dieta. Asi to bude tym, ze neliezol 😉 . A poznam vela dislektikov a dalsich dis..., ktori liezli, plazili sa a pod. Moje dve nevlastne deti. Jeden ide na Karlovu Univerzitu. Kedysi ziadni dislektici neexistovali, dnes je dislektik a disgrafik kazdy druhy. Mas pravdu, u 20 mesacneho dietata tazko povedat ako sa bude vyvijat.

deina
13. kvě 2009

Moj syn sa najprv plazil a potom sa zacal stavat - uz som si myslela, ze z lozenia nic nebude, ale potom si to rozmyslel a vratil sa na zem - tak mozno si to tiez len trosku vymenil, najprv bude stat a potom sa k lozeniu vrati. 😉

terezt
13. kvě 2009

Muj Venda zatim (uz 2 mesice) se porad jenom plazi. Nevim, jak ho mam motivovat k lezeni. Rucky i nohy strida spravne, ale problem je asi v tech rukach. Na kolinkach by byl, ale ty ruce ma porad pokrceny v lokti. Jinak se posadi, postavi o nabytek, za rucky by chodil (ja se ted snazim nevodit). Ja nevim, jak posilit ty ruce? Nemate nejakej typ? K tematu: dite by melo i lezt, ale myslim, ze kdyz zacne chodit, muze se k lezeni po 4 klidne vratit a posilovat (ty spravne) svaly potom, ne? Muj neurolog mi rikal, ze je 34 pohybovych vzorcu (metod, jak dite prejde k chozeni) a ze 10 - 15 % deti leze pozdeji, nez se nauci chodit.

lusana
13. kvě 2009

naša dcera tiež nechodila po štyroch ani sa neplazila, v 10 mesiacoch už chodila sama. Teraz má 6 a pol roka a je úplne v poriadku.

rehos
13. kvě 2009

Ahojky,tak můj syn sice lezl ale i tak má dislexii a disgrafii ☹ Nevím jak někdo může donutit dítě lézt po čtyřech,některé to prostě nedělají a jsou v pořádku,my jsem čtyři sourozenci a nelezl prý žádný z nás a jsme všichni v pořádku.Moje dcera začla lézt už ve čtyřech měsících a v půl roce se postavila a od té doby chodí kolem nábytku,snaží se pustit ale nožky se jí pořád klepou 😅

zelmirka1
13. kvě 2009

nechapem ako moze niekto dnes povedat ze dieta musi na 100 % lozit inak nebude v poriadku,
preboha ved deti nemozeme brat podla niakych tabuliek kedy ma co robit a hlavne nic nepreskocit lebo vsetky
musia to aj to...
kazde dieta je ine a uplne inak dozrieva motoricky aj psychicky, ked sme vyrastali my tak sa tolko
nerehabilitovalo ako dnes a nerobila panika ak dieta nelozi. Gril bud v pohode, motivuj ho rozne, pripadne porad sa pediatrickou ale neboj urcite bude OK.

rehos
13. kvě 2009

Zelmirka naprostý souhlas 😉

beruska2x
13. kvě 2009

ahojte holky, ja kdyz jsem byla jsem taky nelezla, ani snaha nebyla, proste jsem se jednoho dne postavila a chodila, tak mi to aspon licila mamina 😀 no a mas malej je ted to samy, on teda jakes takes snahy se posouvat ma, ale uz se zacina vytahovat do stoje tak si myslim ze to nebude s lezenim horke...
kazde dite si to dela po svem.. 😉
troufam si tvrdit ze jsme oba normalni 😀 😀 😀 😀

smisova
13. kvě 2009

moj maly neliezol on sa hadzal dopredu, stvornozkovat sa naucil az potom co zacal chodit 😉 moj nazor je ze kazde dieta je ine niekto skor chodi,iny rozprava a tak to bude aj s lezenim,nemyslim ze dieta musi mat nejaky problem ak nejde ukazkovo podla tabuliek 🙂 bavilo by nas to keby sme boli vsetci rovnaky? 😀

beruthiel
13. kvě 2009

U nás se prvně stálo (asi v 7 měsících), pak lezlo a až nakonec sedělo. Neřekla bych že motorický vývoj musí jít nutně přesně podle tabulek 🙂-

berenika39
13. kvě 2009

Ono to stejně nemá řešení. Neumím si představit, jak se 70x za den u něčeho postaví, celej štastnej, že už to umí, já ho srazím k zemi a řeknu mu: kleč, lez, tabulky jsou tabulky 😀 😀 . Momentálně nic jiného než vstávání nedělá. I v posteli než usne stojí, padá, stojí, padá stojí a pak upadne a spí.

miroslava72
14. kvě 2009

Moj starsi syn tiez vobec neliezol ale najskor chodil od 10 mesiacov a dokonca ked padol,tak sa sam nevedel ani postavit a je v poriadku.No a dcerka sa tiez zavcasu zacala stavat na nozky a chodit za rucky a az potom sa naucila liezt a teraz sa uz pekne par dni aj sama pusti a cupita.
To je predsa individualne a kazde dieta je ine,jedinecne.

fishka
14. kvě 2009

Ahoj, moje dcera se plazila, pak se v 9. měsících postavila, načež asi týden na to začala lézt. O té dyslexii a dysgrafii jsem slyšela, ale mám se také znepokojovat, když si pouze tyto fáze o týden posunula? Nevíte? Dík.

bashka
14. kvě 2009

ahojte, pre pol rokom som tu zalozila podobnu temu, tak sem dam link
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

no a ako to dopadlo? Mala zacala samostatne chodit ked mala 9 mes a 3 dni. No ale co sa napadala jak taka hruska. Takze som sa za nou nachodila az az. Musela som zacat pouzivat aj popruhy, potom aj prilbu. Nakoniec, ked mala rok uz je OK, uz si mozem aj sadnut a ona si v pohode bezkaaa, obas sice este padne, ale na zadok.
Proste nevedela padat, darmo vedela chodit. Lozit sa naucila ked mala 11,5 mes., ked chce ist na kratku vzdialenost tak dolezie, inak sa postavi a pride po svojich. Dr. som to vravela, aj som sa pytala cvicit s nou, nech zacne lozit, ale povedala mi, ze to je v pohode, mozno lozit nebude, mozno sa nauci neskor, dieta neprinutis.

Ale pri druhom dietati urobim vsetko pre to, aby lozilo...sice som to chcela aj pri malej, len sa nedalo, ona je taka hyperaktivna dost, ale vlastne uplne sama chodi az teraz, takze to jej skore chodenie bolo zbytocneeeeeeee

bashka
14. kvě 2009

zajtra ma 13 mesiacov (v pase mam este 1 rok a 0 mesiacov)

mizulienka
14. kvě 2009

ahojte, my mame podobny "problem" 😒 maly ma dnes akurat 9 mesiacov a plazit sa plazi, ale to tak velmi cudne...jednu nozicku skoro vobec nepouziva, ked sa plazi ma ju skoro vyrovnanu...iba ju tak taha...asi sa mu neplazi dobre, pretoze stale pri tom place...najspokojnejsi je, ked s nim chodime...postavi sa uz sam pri ohradke, ale iba zo sedu, ked ho vedla ohradky posadim. inac z bruska sa do sedu este nevie dat.
On tiez preskocil stvornozkovanie. Chodime cvicit, ale to je iba take cvicenie na riekanky, spievanie a tak...iba tak pre zabavu a aby sa videl s ostatnymi detickami a fyzioterapeutka tvrdi, ze je najlepsie, ked prejde vsetkymi fazami, ale ako ho prinutit liezt, ked ho pri kazdom polozeni na brusko spusti taku tiradu ☹
Uz ani neviem, ci ho mam vobec do toho nutit, ci to stoji za to, alebo jednoducho robit to, co ma rad on...viete mi niekto poradit? dik 🙂

radus78
14. kvě 2009

ahoj girll, koukám, že máme děti 2 dny od sebe 😀. Moje ségra prý po 4 nelozila nikdy. V 8 měsících se postavila u ohrádky a začala chodit. Dneska nemá žádný problém. Já jsem prošla všemi fázemi a mám problémy se zádama, kloubama a kdoví čím ještě. Ale každé dítě je jiné. Je pravděpodobné, že se ještě rozleze 🙂

majaaita
15. kvě 2009

Mám to podobně 🙂
Starší couval, plazil se dopředu, pak lezl, pak stál, nakonec seděl.
Mladší byl na čtyřech, plazil se, teď stojí a přešlapuje, neleze a nesedí.
Info od rehabky - pokud se správně staví - z vysokého kleku opřený o ruce našlápne nožičkou a u toho se zvedá, pak přitáhne druhou a stojí - je to ok, lezení je možno učit s pomocí nafukovacího válce, kladením překážek do dráhy ap. Rozhodně nepodporovat zatím chůzi, ale stimulovat hlavně na zemi, umožnit pohyb ve velkém prostoru, kde se nebude mít o co postavit - nechávám lézt venku na trávě, počasí je na to ideální 🙂

zoeno.1
15. kvě 2009

ahojte,snad to niekomu pomoze,ja som dala malej okolo bruska plienku (ked bola na styroch) a za konce som ju chytila nad chrbatikom ,pred malu som dala motivaciu asi najvacsiu na svete-mobil a ovladac od TV 😀 a trosku som ju akoby potiahla dopredu no a ked to skratim-mala odvtedy stvornoskuje 😵 ....snad to niekomu pomoze 😅