Vnímá skoro roční dítko příkazy a zákazy?

simona2103
9. dub 2018

Mam skoro roční mimco, mam pocit ze vubec neposloucha. Myslíte ze takhle malé mimi uz vnímá příkazy a zákazy? Občas mam pocit, ze porad jen říkám tytyty a nesmis úplně marně...

mariva30
9. dub 2018

Měla jsem naprosto stejné pocity. Všude jsem četla, že dítě reaguje na ton hlasu a měla jsem starosti, že je něco špatně. Potom jsem začala vysvětlovat a konečně jsme se začaly chápat. Jsem nervák a startuju na první našlápnutí, ale musím říct, že tohle mi teď docela klape. Dcerce je 14m a už toho hromadu pobírá. Poslední dobou spíš zkouší. Něco provede, tak ji teda nějak vysvětlím, proč ne a ona jde a zkusí znovu. Kouká, jestli koukám a já samozřejmě nekoukám, tak ji to přestane zajímat.

dora13
9. dub 2018

Co bys od rocniho ditete nechtela? Vzdyt je to jeste odrostle miminko, vubec nejde resit, jestli je nebo neni poslusne, vubec se o nicem takovem jeste neda mluvit. Pokud nechces, aby neco delalo, tak idealni je prevence a predchazeni danym vecem (napriklad pokud nechces, aby rozhazovalo hlinu z kvetinace, dat ty kvetinace tak, aby na ne nedosahlo), o nejake vychove a chapani toho, co muze a nemuze je opravdu rec az mnohem pozdeji... Takze ano, neni to tvuj pocit, opravdu ted rikas tytyty a nesmis marne, opravdu te to dite nechape 🙂

bekyc
9. dub 2018

Jsem docela zvědavá co se tady dočtu. U nás opravdu pomáhá vysvětlování a povídání - o všem. V tomhle věku ještě dítě zkouší co může a němůže, potřebuje objevovat. Zamysli se jestli ti tolik vadí co dělá.. Jestli kramaří, vyndavá věci a dělá bordel, tak ho nech... já hrotila až situace kdy by si mohl ublížit nebo něco zničit. Jinak jsem ho nechala a po chvíli ho to přešlo. Zakázaný věci lákají nejvíc.

g_m
9. dub 2018

@dora13 A tady vůbec nesouhlasím. Malá má rok a půl a hodně dobře brzo chápala, co znamená "tytyty" nebo důrazné "NE". V roce tomu rozuměla 100%. Teď dostala po ručičce, protože shodila vázu a moc dobře si to pamatuje, ukazuje na ni a dělá tytyty.
Nesouhlasím s tím, že musím uklidit půlku bytu, tím dítě vůbec nepochopí, že něco nemá dělat. Když je člověk dostatečně důrazný, tak to jde i jinak. Mám na zemi knížky, dekorace, v dosahu rámečky s fotkama apod. a stačilo párkrát upozornit, prostě říct NE a pamatuje si to a nejde po tom.

dora13
9. dub 2018

@g_m ok. Moje deti to v roce nechapaly a dite zakladatelky ocividne taky ne, kdyz na to tema zaklada tema. Tak jsem navrhla alternativu🙂

petrasipkova1
9. dub 2018

@g_m hele, na tomhle se vždycky všichni neshodnou, každý vychovává jinak, má jiné zkušenosti a věci kterým přikládá důraz. tvůj popis je pro mě třeba děsivý a nepochopitelný, nikdy jsme na malou nedělali tytyty, natož jí dát přes ruku že něco rozbila ? bože já už toho rozbila a od manžela nikdy nedostala, ani od své maminky. Svoji dcerce bych to taky neudělala. Je to ponižující. A už vůbec nechápu proč bych po domě měla mít rozmístěny věci na které děti nemůžou sahat, nechtěla bych tak bydlet, od miminka je učíme jak ano, a ne jak ne. Dcerce budou 3 a zatím je to pohodová holčička, se kterou se na všem domluvíme, a sama mi řekne, že to není hezké jak se maminka k chlapečkovi chová když nechce jít ze hřiště, že je ráda, že se spolu domlouváme, tož tak. Ale každý podle svého, každopádně si myslím, že roční dítě a vyžadovaná poslušnost je mimo.

lucajda17
9. dub 2018

Každé dítě je jiné,některé pochopí dříve,některé později.Malá po tom roce už některé věci chápala,že někam prostě vlézt nesmí a rozuměla slovu ne.Z dosahu jsem taky pár věcí uklidila,proto aby si neublížila.Někdy jsem taky malé dala po ručičce,ale spíš v případě,když mi jednu vlepila a čím byla starší tak pochopila,že maminka se nebije a plácnutí po ruce jsem vyloučila.Někdy má období že si chce prosadit svou,ale ustupovat ji nebudu a trvám na svém,tím nemyslím,že by chtěla jídlo a ji ho nedám,tak to nemyslím.

Líbí se mi když někdo mluví se svým dítětem jako se svým,,parťákem'' a ne jak s někým komu je na obtíž,ale to už by bylo na jinou diskuzi .

slimacikmia
9. dub 2018

@simona2103 sama ste si odpovedala na svoju otázku - príkazy a zákazy - to naozaj deti "nepočujú". Najlepšie je nehovoriť, čo nemá a nesmie robiť, ale ako to má robiť, aby to bolo v poriadku. U nás to funguje. U kámošky vidím samé nie, nesmieš, nechaj a teda nefunguje jej to...

sirka1
9. dub 2018

@slimacikmia A jak mám desetiměsíčnímu miminu vysvětlit, že tráva se nejí? 😉 Teď to nemyslím jako navážení, ale myslím to vážně. Jakmile mu na zahradě dám "volnost", okamžitě začne všechno ochutnávat - hlínu, trávu, myslím že by se nezastavil ani před něčím horším.

slimacikmia
9. dub 2018

@dora13 nesúhlasím, ročné dieťa je hoooodne chytré a rozumné a dá sa s ním krásne spolupracovať. Čím skôr sa začne, tým lepšie... mne sa nepáči ako rodičia o deťoch rozprávajú "o nich bez nich", to znamená v ich prítomnosti, ale ako keby tam vôbec neboli, a že sa z detí robia malí hlupáčikovia, ktorí ničomu nerozumejú. Deti sú vnímané viac, ako si niektorí dospelí myslia.

dora13
9. dub 2018

@slimacikmia opakuji, co jsem napsala uz vyse, moje deti v roce na tytyty a nesmis neslysely.
A nevkladej mi, prosim, do ust veci, ktere jsem nenapsala, netvrdim, ze jsou deti hlupackove a uz vubec nevim, z ceho jsi usoudila, ze mluvim o nich bez nich🤷‍♀️

slimacikmia
9. dub 2018

@dora13 to bolo všeobecné, veľa rodičov to robí, ani si to neuvedomujú. K tebe bolo to, že deti sú v tom veku už rozumné a dá sa s nimi pekne spolupracovať, že sú vnímavé. A že nefungujú zákazy a príkazy, ale vysvetliť a ukázať, ako to majú robiť, aby to bolo ok....

dora13
9. dub 2018

@slimacikmia ano, to presne prece pisu, ze zakazy a prikazy nefunguji🤷‍♀️

slimacikmia
9. dub 2018

@sirka1 no s tým veľa nespravíš, oni proste objavujú všetkými zmyslami, sú zvedavé. A keď máš záhradu, aspoň neochutnáva trávu v parku. Dá sa vysvetľovať, že trávu jedia napr. kozy a iné zvieratá, ale určite to nepríde na 1x a tá zvedavosť je u detí silná motivácia. Ochutnával aj môj, brala som to ako posilovanie imunity, samozrejme som ho nenechala jesť psie hovienka a brouky, ale k tým broukom nemal ďaleko 😰

drakenn
9. dub 2018

Tak dělat na roční děcko tyty ty apak se divit, že mi jednu flakne je fakt legrační. Proti akci je mu jednu dát po rucicce?! V patnácti vám taky může dát přes ústa, když nebudete chápat..

leneee
9. dub 2018

Neni neposlusny,jen objevuje a testuje hranice.Dcera byla presne to dite co hned vzdy rozumelo,pri NE uz cinnost neopakovala.Syn moc dobre take rozumi uz v 10mesicich. NE chape. Ale je to chlap/objevitel,takze zkousi kam az muze zajit a kdyz ho neco fakt zajima,tak je mu NE ukradeny.Takze-styl vychovy stejny (hodne a dokola vysvetluji,rikam co muze delat radeji nez co nemuze,...atd) a vysledky zatim v tomto veku naprosto rozdilne 🙂))

westie
9. dub 2018

@sirka1 Ja to syna nechala ochutnat - zkusil to jednou sam si vyhodnotil, ze mu to nechutna🙂 Ale nikdy bych nenechala ochutnat neco horsiho nez travu a hlinu, samozrejme - kdyz neco takoveho zkousel, fyzicky jsem ho zarazila a v klidu vysvetlovala - ale zadne bachorky, proste mozne nasledky - nemoci, bakterie. Dnes uz chape, kdyz reknu, ze je neco spinave, ze se na to nesaha.

normalnimatka
9. dub 2018

protože jeho touha zkoumat je prostě silnější.

beruda
9. dub 2018

Moje dcera je například velmi komunikativní typ. Začala opravdu velmi brzy mluvit a ptát se. Takže jsme hned po tom roce najeli na vysvětlování. Nestačí ji totiž prostě NE, ale potřebuje vědět PROČ. Pak nemá problém s ničím. Ano, pro spoustu lidí to může vypadat komicky, když vidí, že malé holčičce (teď téměř čtyřleté) vysvetluji věci, které nezajímají ani děti v první třídě, ale u nás to takto funguje. Navíc získané informace pak umí i správně použít, takže vím, že vysvetlené opravdu od útlého věku chápe.

beruda
10. dub 2018

Ještě k tomu objevování, zvlášť, když byla hodně malá, třeba kolem toho roku, pomohlo objevovat s ní. Pro nás už je to všechno jasné, bereme to automaticky, ale pro ně ne. Takže když objevila jak se otevírá skříň s věcmi na mytí nádobí, koupelny, sprchovými gely, šampony a jinými chemickými zásobami (uměla si otevřít pojistku), tak jsem si sedla k ní na zem, všechno jsme vytahaly, prohlížely jsme lahvičky, jak jsou barevné, k něčemu jsme si přičichly a u toho jsme si povídali, že jsou to věci na praní a mytí, chemie, a že by jí to mohlo ublížit, popálit jí, mohla by blinkat a bolelo by jí bříško a proto na to může sahat jen máma a táta. Zvědavost byla ukojena pod mým dohledem a zároveň bylo vysvětleno, co je nebezpečné, nebo špatně. Od té doby jí ta skříň nezajímala - věděla už o co jde. Ano, stálo mně to půl hodiny času, ale podle mého užitečně stráveného. No a nedávno viděla, že myju koupelnu, přišla za mnou a povídá: "Já to Aničku naučím, že je to chemie a nesahá se tam". Čekáme totiž každým dnem sestřičku a ona už má naplánováno, co jí musí všechno naučit 😀.

mamina1995
10. dub 2018

Tim padem by dospely mel taky dostavat pres ruce a na vse poslouchat tytyty. 😂🤷🏼‍♀️ Booooze. Deti mam 2 a cekam 3. Kdybych vse tak resila a hroutila se tak mi brzy hrabne. Ja uz jen rikam: To se nesmi Zlaticko, protoze..., Neeee tam ne, udelal by si bac...To je fuj, maminka da nami.. atd zadny bude baci a tytyty....🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️

mamina1995
10. dub 2018

@beruda Presne! Prodte vysvetlovat! 👍🏻

baris
10. dub 2018

Já bych chtěla hlavně říct, že každé dítě je jiné!!! Některému stačí říct, 1-2x, jinému nepomůže ani 100x s plácnutím po rukách. Znovu píšu - to co platí na Aničku neplatí na Pepíka od souseda a já se nemohu chlubit tím, jak jsem dokonalá a vzorná matka, protože moje dítě to pochopilo hned 😨

Starší dcera byla v tomhle tom dokonalá - všemu rozuměla, nic neničila, v 7 měsících seděla v židličce a ukázkově si hodinu prohlížela sama knížky, stačilo jednou vysvětlit a tu trávu nejedla, prsty do zásuvky nestrkala .... Mladší - ta sama výchova - a pokud byla 2 minut potichu, mohla jsem si být jistá, že z knížky je salátové vydání, ze všech autíček, co měl manžel na výstavce sundala pneumatiky a žvýkala je místo žvýkačky 😀

sajul
10. dub 2018

U nas teda naprosto plati tvrzeni. Deti vidi, deti delaji. V roce vsechno co videl, chtel opakovat, na vsechno co jsme sahli, musel sahnout taky. Napr. Proc maminka bere do ruky tu zajimavou hrajici vec (mobil) a ja si na ni sahnout nemuzu? Proc na me krici, kdyz se ji dotknu? Dite je proste opicka, uci se od svych rodicu, chce delat to, co delaji oni. Syn si doma muze vzit v podstate cokoli, co ma potrebu vyzkouset. Hodne vysvetlujeme, zkousime spolecne a u nekterych veci uz vi, ze jsou nebezpecne a sam snimi manipulovat nemuze. Jenze jak jinak to dite zjisti, nez ze to vyzkousi? Nikdy jsem nepouzila vyraz "tytyty", hrozeni ukazovackem, rukou apod. NE samozrejme nekdy pouziju, ale urcite ne, kdyz se chce podivat na ramecek s fotkou. Je to jednoduchy, na co nechces aby dite sahalo, odstran z jeho dosahu, nepouzivej to pred nim popr nabidni alternativu. Je to o kompromisu, jako vsechno.

beruda
10. dub 2018

@mamina1995 jojo, stojí to sice trošku času a trpělivosti, ale zatím se mi to tisíckrát vyplatilo. Ale třeba mně druhá dcerka vyvede z omylu, nedělám si iluze 😀

bayt
10. dub 2018

Řekla bych, že to mimčo asi vnímá určitě tón hlasu a taky zákaz typu, že mu vezmu ručičku, řeknu NE, a odendám třeba od horké trouby. Ale nemyslím si, že by to k něčemu bylo, že jo :D

linee
10. dub 2018

@simona2103 to, zda mas neposlusne ditko poznas az pozdeji. Ted je ve veku, kdy zkouma, zjistuje, takze testuje vsechno. Muzes zakazovat, ale touha objevovat je opravdu silnejsi. Urcite nepovol, vsechny ty zakazy a vysvetlovani se treba u moji dcerky ukazaly az o pul roku pozdeji. Kazde dite je v roce vyvojove (jak psychicky, tak fyzicky jinde). Ja za sebe radim, delej to nejlepsi co muzes a umis a pozdeji se ukaze. Univerzalni rada neexistuje. Ja treba nechala holku zkoumat, ale jenom do urcite miry. Kdyz neco chtela vzit, sla jsem k ni a ukazaly jsme si, co to je, zda je to ke hrani, k cemu to slouzi a pod. A nebo zaujmout necim jinym. Moje mamka ma vsude vystaveny porcelan a sklo a mala ani u ni a ani u nas nikdy nic nerozbila - protoze vedela, ze to neni ke hrani. Ale jsou deti, kterym to muzes vysvetlovat dokola a zjistis, ze nakonec preci jenom musis veci odstranit. Kazde dite je jine, nikdo ti v tomto univerzalni radu neda. Takze vytrvej, nevzdavej a sama za par mesicu uvidis😉 Urcite ale zacit v roce vychovavat vyznam ma, i kdyz se vysledky nedostavi ihned.

bekyc
10. dub 2018

@sirka1 Nechte ho to ochutnat. Samozřejmě musí pochopit, že věci ze země se nejí. Ale pravděpodobně mu to chutnat nebude a vyplivne to a když vytasíte krabičku s ovocem, piškotem a nabídnete jako náhradu, mohlo by to zafungovat. Neříkám že je to zaručená rada, ale za zkoušku to stojí. Syn byl vloni roční a taky furt žral písek, několikrát to zkusil a pak už si radši dal ten rohlík.

normalnimatka
10. dub 2018

jinak zamyslela bych se nad tím výrazem "poslušný". je fjan si ujasnit, co vlastně z dítěte chceš vychovat, nebo k čemu ho výst. chtěla bys, aby jako řadovej voják poslušně vykonával rozkazy vrchních bachařů třeba v koncetráku? jo, extrémní příklad. a chápu, o co ti jde. jen chci poukázat na to, že výst dítě k poslušnosti není pro život to důležitý a nejlepší. v relativně dost svobodný době, v jaký žijeme dneska a tady, je potřeba, aby za sebe člověk především nesl odpovědnost, aby se svou svobodu nakládal správně, respektoval ostatní i sebe, atd atd.... ne, aby poslechnul autoritu proto, že je to autorita.

a možná, že tvoje dítě bude z těch, který na tvoje "ne" nebudou slyšet ještě hooodně dlouho (třeba do tý doby, než se opravdu slovně domluvíte), tak o to víc bych vzdala takový rodičovský ambice na to mít dítě, který prostě "poslouchá", protože některý děti prostě "neposlouchaj", ale neznamená to, že jsou hajzlové a že z nich vyrostou kriminálníci🙂

gabrolo
10. dub 2018

Já si myslím, že děti kolem roku už by tohle mohli vnímat, ale záleží jak se s nimi postupovalo doteď, jestli se s nimi komunikovalo, ať má pocit, že už to někde slyšelo a ví co to znamená, tak by to mohlo chápat. Možná se jen nudí a zkouší to 🙂.