O kojení pozitivně. Kdo má dobře skusenosti?

janneke
3. srp 2010

Nikde jsem tady nenašla téma, kde by se o kojení psalo pouze pozitivně. Buď se tu řeší problémy s kojením, dítě nepřibírá, nepřisává se, .. a podobně. Což je samozřejmě v pořádku, problémy jsou od toho, aby se řešily.
Ale možná by nebylo od věci, pohovořit si o tom, jaké kojení také může být - bezproblémové a neobyčejně přirozené. Tak jak to původně příroda zamýšlela.
Že kojení není jen o problémech.
Naši malou mi ihned po porodu položili na břicho, nechali dotepat pupeční šňůru. Dcerka mezitím hladově otevírala pusinku a stačilo jen otočit její hlavičku správným směrem a ona se přisála a bylo vymalováno.
První noc jsem si ji nechala u sebe v posteli, takže ve chvíli, kdy se vzbudila, měla mléko na dosah. Prvních pár dní jsem sice při kojení cítila bolest, ale stačilo opravit techniku, dohlédnout na to, aby dcerka dostatečně otevřela pusinku na první "sousto" a pak už bylo všechno v pořádku.
Překonaly jsme několik bojkotů, nachlazení (kdy nechtěla pít, protože nemohla dýchat nosem), nových zubů (au, au), nástup do práce a do jeslí, a kojím ještě dnes.
Nějaký limit jsem nestanovila, uvidím, jak to dopadne.
Jsem zvědavá, jestli se tu najde víc takových pozitivních příběhů.

raffaella
8. srp 2010

tiez pridam pozitivne 🙂
my sme mali zo zaciatku problemy ako kazda mamina asi (bolave bradavky, silna kvasinkova infekcia). S pomocou laktacnej poradkyne (annag) a koznej doktorky sme tieto problemy zvladli a dnes kojime bez akychkolvek problemov. Nepozname koliky ani, je to to najlepsie co mozem dietatku dat, nasa mala pribera 1 kg mesacne a doktorka sa len smeje, ze mam miesto mliecka smotanu 🙂 Neviem co to je flasa, cumle, vydavky na sunar. Chcelo to zo zaciatku vela trpezlivosti, zatat zuby (aj od bolesti), ale ako preslo sestonedelie, tak sa vsetko upravilo, babo sa naucilo spravne prisavat a teraz sme ako z reklamy na dojcenie 😀

luvie
8. srp 2010

@zdeniii já mám štěstí, že můžu všecko, Kačka je v pohodě 🙂 Mám teda furt hlad a jak přes den nemám moc čas, tak jím hlavně večer, klidně i čokoládu, ale vypadám, jakobych vůbec nejedla - malá si to všecko vysaje. No a s tím nekojením, každý na to má právo, já bych to nevyměnila ani za nic, ale druhým do jejich rozhodnuí nekecám, jistě pro to mají své důvody...

@k.ate to jsem ráda, že je tu i spřízněná duše i v tomto ohledu 😀 Kačka (mimochodem, kdyby byla kluk, měla se jmenovat Jakub) si zas s prsíkem povídá, když jí nechce dát mlíčko - než se spuistí a ona už ho chce, dělá takové mrmrmrmr 🙂

k.ate
8. srp 2010

@luvie tak to náš mrňous otvírá pusinu kroutí hlavou a čeká na prso 😀 Když byl malej a budil se častěji, jednou si k němu šel do postele lehnout manžel a prcek otvíral pusu a chtěl se k němu přisát, až za chvilku mu došlo, že ne každej, kdo si k němu lehne mu to mlíko fakt dá 😀 (to mu byl tak měsíc - dva 😀 )

bufina
8. srp 2010

Je to opravdu hodně o trpělivosti. Malej viděl prso až desátej den po narození a stejně se hned hezky přisál, sice to byl chvílu boj než vydržel tahat tak dlouho aby byl najezenej, ale pak jsme se hezky rozkojili a teď mně už taky začíná být líto že nekojím tak často jak dřív. Přez den tak 2x, večer u prsu usíná, někdy dostane v noci když se vzbudí a ráno, to vstává kolem šesté, tak si ho vezmu do postele, přitulíme se, malej bumbá mlíčko a když se zadaří, tak ještě usne, nebo se už jen tak tulíme. Doufám že nám kojení vydrží hoodně dlouho.

bufina
8. srp 2010

@k.ate Tak to náš malej taky do těch dvou měsíců dělal že kdokoliv si ho vzal, tak hned hledal prso a všem poslintal tričko 😀

luvie
8. srp 2010

@k.ate 😀

k.ate
8. srp 2010

Jinak popravdě já na veřejnosti nerada kojím, nevim, přijde mi to hodně intimní, ale když je potřeba a malej má fakt hlad (což teď většinou řešíme venku přesnídávkou) nebo žízeň, ale prostě mi to vadí, manžel to nechápe, bere to tak, že to je přirozený, ale já se snažím se vždycky zašít někam, kde není zas tolik lidí...

bufina
8. srp 2010

Mně teda kojit na veřejnosti problém nedělá, ale ne teda že bych měla potřebu všem ukazovat prsa. Vždycky si malýho už tak nějak nachystám do té naší kojící polohy, pak vyhrnu tričko ať se hned přisaje a třeba mám ještě nějak přehozenou plínu. Na tom kojení je fakt super že se malej může najíst kdykoliv a kdekoliv když dostane hlad.

bobsove
8. srp 2010

Ahoj holky! Tak mně kojení na veřejnosti problém dělá, musím říct, že mi to není příjemný, ale vždycky a všude se dá někam "zašít" a v klidu nakrmit. Obzvlášť, když jsem měla silnej spouštěcí reflex a mlíko teklo na všechny strany... kolemjdoucí by to měli za krkem. 😕 😅
Jen nemluvte, jak hubnete, neb jsem z toho špatná. ☹ Já kojením snad přibírám. ☹ Vypadám jak dveře od kredence. Nezlomí se to časem...? ☹ Je nám přes dva měsíce...

diduska777
8. srp 2010

Aj ja sa pridam, kojenie je najuzasnejsie co moze byt 🙂 Mala sa narodila prirodzene, nemala som ju hned pri sebe, lebo bola vytlacena a trochu pridusena, nosili mi ju na dojcenie, ale mala som malo mliecka a tak mi ju dokrmovali a dali jej aj dudel. Uz v tehotenstve som bola presvedcena ze budem kojit a hotovo. Velmi som sa na to tesila a som rada, ze sa mi to splnilo a ze mam dostatok mliecka. Je to uzasne sledovat ako sa prisaje a spokojne a slastne cucka 🙂 Tiez zaspava vylucne na prsiach a spi s nami v posteli takze ani v noci nie je problem so vstavanim, len vyhrniem tricko a nastavim sa, no proste super 😎 Som prilis leniva aby som ju krmila z flase 😒 a nastasie ani flase a dudle nepozna. Co sa tyka kojenia na verejnosti, tak ked musim tak jej dam (skovam ju pod plienocku), ale radsej v sukromi alebo kde nie je vela ludi. Aj mne sa uz mala zacina vseliako na prse vykrucat, odtahuje sa, saskuje, sedi mi v lone a tak pije, vo vani ked sa spolu kupeme, no proste kedykolvek a kdekolvek, taha bradavky, taha a maga bradavky (znakuje mlieko) aj ked pije tak mi maga prso alebo mi drzi ruku a ukazuje, ze ma mliecko a druhou ruckou ma obima 🙂 Je to uzasne, milujem to 😀

juliagregor
9. srp 2010

@bobsove váhu nerieš, ešte je mimi malinké, ja som vždy pribrala viac po pôrode ako pred ním, bola som neskutočne hladná, časom sa to ustálilo a telo si zvyklo, ked som prestala kojiť váha šla dole, zakaždým cez 5 kg...
ale mám kamarátky, kt. kojením chudli, no môj prípad to nebol... 🙂

bobsove
9. srp 2010

@juliagregor no právě že hodně holek kojením zhubne a já nějak teda nic. Kojení je bezva praktická věc, je furt navařeno a zdarma. 😀 Co je dneska dobrý, zdravý, výhodný a ještě zadara? Už jen to kojení. 🙂) Ale kdyby ty kila nešly nahoru. 😖 Někdy mám prostě furt jen hlad hlad a hlad, o chuti na sladké ani nemluvit... 😖 Vdávala jsem se jako "nitka" a teď jsem teda spíš pořádná "vlna". 😒

ivuu
9. srp 2010

ahoj...tak unas taky problem..snad jsme měla po porodu nakou tu psychozu a furt jsem jen řvala a mliko nebylo až tak 4-5 den...ale bohužel syn u toho spal...natahovala jsem to jakto šlo ..zkoušela možne i nemožne ..napil se jednou v noci a z toho čerpal celej den...až vyhubl na kost dr nekompromisně řekla dokrm...mlíko se mi ztratilo samo...
u dcery se mi taky udělalo mliko až 4-5 den...sice se v porodnici nechtěla ani zaboha přisat ikdyž prsa střikali na všechny strany...jela jsme rovnou do lekarny por nutrilon..ale v noci když už jsme umirala bolesti jsme ju přemohla a obě prsa vypila až malem praskla 😀 a to bylo nadherny..potom..splnila jsem si sen..o kojení..chtěla jsem kojit aspon dotoho pul roka..to byla takova vysněna meta..a pak nějak odstavit ale nebylo to psychicky jednoduché..a nešlo to moc....pak začala mít dcera zdravotní problemy...a snažila jsem se hodně kojit ...dcera vážně onemocněla aja musela znovu rozkojena,kojení ze dne na den ukončit...doted jsme se stim nesrovnala...a nikdy nesrovnám...pokažde když ji k sobě přivinu mam slzy v očích a tak rada bych to znovu chtěla zažít...
v noci když byla malinka jsme se na ni chodila dívat a přala jsem si aby se už probudila a mohla jsem si ji vzit k sobě a kojit a tulit se...
ale mam kamaradky ktere udělali možné i nemožné a stejně mlíčko neměli...je to dar...

bobsove
9. srp 2010

@ivuu u mě mi kojení (u prvního synka, nekojeného) nahradil šátek. Jak se ke mě tisknul, tulil a usínal s papulkou otevřenou, to mi dodávalo ještě lepší pocit, než kojení. (Když to tak srovnávám...). Není nad to si "pomuchlat" miminko... kór když spinká, no ne? 🙂 Přeju pěkné tulení s obouma dětičkama!! 😉

katarina82
9. srp 2010

@janneke Náhodou jsem narazila na tuto diskuzi a musím sem napsat, protože jsem tvůj člověk 😀 Já jsem ten 100% spokojený a nadšeně kojící jedinec 😵 😎 😀
Nikdy mě nenapadlo, že bych kojit neměla nebo nemohla. Jsem v takových věcech perfekcionista a co si usmyslím, za tím jdu. Kojit jsem chtěla a taky kojila-kojím.
Po prvním porodu mi malou dali po chvíli k prsu, krásně tahala a to jí zůstalo, dokud jsem ji v 21 měsících odstavila, protože jsem byla znovu těhotná a po kojení mi tvrdlo břicho, takže jsem nechtěla riskovat...
Ale jinak celé to období bylo super, nikdy jsem netrávila hodiny kojením, Deniska byla rychlík, za pět minut nebylo co dělat. Sem tam bylo mléka míň to je jasné, ale nikdy jsem nedala flašku, přikládala jsem a mlíko se zase utvořilo, ale žádný stres prostě. Super bylo jezdit na výlety a nemuset shánět někde někoho, kdo mi ohřeje flašku s mlíkem, jen si člověk sedne někam bokem a je navařeno 😵 😀 Já tedy kojení fakt miluju.
Teď mám druhou dcerku a opět absolutně bez problémů. U první jsem měla pro jistotu koupený nutráč, kdyby náhodou. Ale tentokrát jsem ani žádný nekoupila a myslím, že už ani nekoupím. Kačence je teď skoro 5 měsíců, samozřejmě plně kojená, obě jsme spokojené 🙂
Věřím, že je to hodně o psychice, prostě don´t stress a všechno půjde 😉

bury
9. srp 2010

můj příběh je ve finále taky positivní 😉
kojení pro mě bylo 2 měsíce horor a další 1,5 měsíce nic příjemného. bolavé bradavky, jeden čas jsem jednu bradavku ani neměla - měla jsem jen díru krvavou díru, bolavé kojení a hlavně hrozně bolestivé po-kojení. mám citlivé prsní žlázy a po každém kojení mi prsa hořela, bolest byla až po lopatky - občas jsem i bolestí brečela. řekla jsem si, že vydržím aspoň šestinedělí. pak že zkusím tři měsíce - každý týden pro mě byla velká výzva - doktor řekl, že po třetím měsíci by se to mělo zlepšit.... 🙂 a ono jo. 🙂 kojení jsem si začala konečně užívat a vím, že jsem udělala dobře, že jsem vydržela. je to hrozně fajn 😉
tak nějak nechápu, proč někde kojit nechce.... 😕 a proč to někdo vzdává po pár dnech neúspěchu....

katarina82
9. srp 2010

@bury souhlas, když bych se na to kojení chtěla dívat z té horší stránky, tak bych v tom svém příběhu taky našla chvilky, kdy bych se na to mohla vykašlat a dát UM, ale já brala i ty zpočátku rozbolavělé bradavky pozitivně, nehrála jsem si na trpitelku, prostě jsem si řekla, že tak to prostě u kojení je a hotovo. Mazala jsem Bepanthenem, ono to přešlo. Teď u druhé dcery jsou "trénované", takže ani žádné zásadnější "rozkousání" nebylo. Jasně, občas to zabolí, ale za to pohodlí, za to, že nemusím v noci vstávat a nic ohřívat, že jen vytáhnu prso a je to, za tohle mi to stojí a nikdy jsem nezapochybovala, fakt ne 🙂

bury
9. srp 2010

@katarina82 já to vidím tak, že jsem na sebe vlastně hrdá, že i přes takový komplikace jsem to nevzdala a dotáhla to tak daleko, že kojím a užívám si to... 😉 vlastně kdybych si nepsala poznámky, jak to všechno bylo, tak už ani nevím, jak to hrozně bolelo 😀

katarina82
9. srp 2010

@bury No já bych to taky zapoměla, kdybys to nenapsala a nevzpomínala bych na ty začátky s první dcerou 😀 A o tom to je 😉 😎

bury
9. srp 2010

@katarina82 ale jsou lidi, který mi tvrdí, že nekojí z pohodlnosti - že je jednodušší flaška... to nechápu - jenom ta příprava, aby to mělo správnou teplotu, nemělo to pucky, pořád sebou tahat flaštičky, vodu atd... nene, kojení je prostě hrozně pohodlný.... 😉 už se v noci vidím, jak lezu z postele, abych udělala UM 😝 takhle vyndám prso a je to 😉

katarina82
9. srp 2010

@bury Moje řeč, kecy o nekojení, protože je to nepohodlné taky nechápu 😲 😕 Není nic pohodlnějšího, holky spí s náma, takže fakt jen vytáhnu prso a hotovo. Mě to chystnání flaštiček, ohřívání a tak nahání husí kůži, o procházkách a výletech ani nemluvím, to bych stresovala už den předem, kde např. v Zoo, budu prosit v bufetu, aby mi tam ohřáli flašku 😅

katarina82
10. srp 2010

A jsem ráda, že je téma, kde si člověk může beztrestně 😀 to kojení pochvalovat. Protože v jiných diskuzích se to vždy strhne v hádku kojící vs. nekojící, kde ty druhé uvádějí důvody proč to nešlo a navzájem se pak napadají... 🙄

ichbinich
10. srp 2010

Napriek pociatocnych tazkostiam mozem tiez hovorit o kojeni iba pozitivne...
Maly sa narodil cisarskym rezom (bol hore hlavou a uz nemal plodovu vodu) v spinali, takze mi ho hned na chvilocku prilozili a 45 minut po narodeni som ho mala pri sebe 🙂
Mliecko sa mi spustilo 40 hodin po sekcii, mala som a mam ho aj pre dalsie babo 😉 Ale maly sa nevedel dobre prisat, iba cuckal a stagnoval na vahe. Na radu porodnej asistentky som zacala odsavat. Ale povedala mi, ze je presvedcena o tom, ze budem plne kojit. Ani ja som o tom nepochybovala. Tak prve tyzdne som odsavala, z flasky pekne pil, a ked som bola v klude a pohode, tak som skusala, nech sa nauci na prsko. Nevedel pit, ked bol hladny alebo ked som mala plne prsia... Tak som mu zacala davat proti prvemu hladu polovicnu davku z flasky a zvysok priamo... A nakoniec sa to pekne naucil.
Doteraz je mliekoholik, flasku od 4 mesiaca nechce, ale hra sa s nou teraz s vodou a niekedy si cucne.
Nie je nic jednoduchsie ako plne kojit. Uz som ho kojila aj v jahodovom poli, bolo horuco a bol nekludny. Pekne sa napil a obaja sme boli spokojni. S kojenim na verejnosti nemam problem, ked to niekomu vadi, nech sa nediva...
Uzivame si obaja tu blizkost a to tulenie. Babo je iba teraz, a ked sa ku mne tuli, je to krasny pocit. Vie, ze odo mna dostane vsetko, co potrebuje - mliecko a blizkost, telesny kontakt.

latvia
10. srp 2010

poprosim vsetky maminky, nekomentujte flaskovanie a umele mlieka, aby sa tu zbytocne nestrhla hadka. dik 😉

malovani
10. srp 2010

Já jsem kojila hrozně ráda, byly to takové úžasné naše chvilky s Evi... neměla jsem ani problém kojit kdekoliv, bylo mi celkem jedno, jestli na mě někdo kouká, jeho problém, my byly spokojené...
Ale pila hodně rychle, po čtyřech minutách jsme končily... Kojila jsem 19 měsíců...

bury
10. srp 2010

@latvia - já mám bohužel pocit, že k tomu stejně dřív nebo později dojde, že tu budou dohady kojení vs. nekojení ☹
musím teda říct, že i když je kojení hrozně fajn, tak dneska v noci jsem si to chvilku i nemyslela 😀 (kojila jsem co dvě hodiny - ale to sem nepatří 😉 )

nevím, jestli je to dobře, ale my máme to prso i jako uklidňovací prostředek 😀 Honzík nechce dudlík, takže když nemůže usnout, nebo je celkově špatně naladěnej, tak mu dám prso a on si hezky zadudá a je klidňoučkej.... nevím, co budu dělat, až přestanu kojit 😀

janneke
autor
10. srp 2010

@bury Tak to smekám, klobou dolů. Nevím, jestli bych takové počáteční problémy přestála.

bury
10. srp 2010

@janneke - já prostě byla rozhodnutá, že chci kojit a nejsem zvyklá házet flintu do žita. prostě jsem měla pocit, že to jednou bude lepší. a taky že jo 😉 ale řeknu ti, že jsem hodně často bolestí neviděla a i jsem měla chvilky, že se na to vykašlu... ale pořád ve mě (naštěstí) byla ta lenost připravovat UM 😀

prsky
10. srp 2010

@bury mne sa kazdu noc budi relativne casto 2,5-3 h, niekedy je to ale aj po 2h. donedavna som ani nevedela, ze sa casto budi, lebo som len v polospanku presuvala z jednej strany na druhu a spala som dalej, ale v poslednej dobe spavam dost zle a rychlo sa zobudim a interval sa nam nahustil. dovod ale poznam 😉 a tiez mame didu aj ako ukludnovak. verim tomu, ze ked sa raz odstavi, tak bude pripravena aj na to, ze sa ukludni nejak inak 🙂

janneke
autor
10. srp 2010

@bury Tak to já jsem se k tomu stavěla tak, že to zkusím a uvidím. A ono to bylo ok.