O kojení pozitivně. Kdo má dobře skusenosti?

janneke
3. srp 2010

Nikde jsem tady nenašla téma, kde by se o kojení psalo pouze pozitivně. Buď se tu řeší problémy s kojením, dítě nepřibírá, nepřisává se, .. a podobně. Což je samozřejmě v pořádku, problémy jsou od toho, aby se řešily.
Ale možná by nebylo od věci, pohovořit si o tom, jaké kojení také může být - bezproblémové a neobyčejně přirozené. Tak jak to původně příroda zamýšlela.
Že kojení není jen o problémech.
Naši malou mi ihned po porodu položili na břicho, nechali dotepat pupeční šňůru. Dcerka mezitím hladově otevírala pusinku a stačilo jen otočit její hlavičku správným směrem a ona se přisála a bylo vymalováno.
První noc jsem si ji nechala u sebe v posteli, takže ve chvíli, kdy se vzbudila, měla mléko na dosah. Prvních pár dní jsem sice při kojení cítila bolest, ale stačilo opravit techniku, dohlédnout na to, aby dcerka dostatečně otevřela pusinku na první "sousto" a pak už bylo všechno v pořádku.
Překonaly jsme několik bojkotů, nachlazení (kdy nechtěla pít, protože nemohla dýchat nosem), nových zubů (au, au), nástup do práce a do jeslí, a kojím ještě dnes.
Nějaký limit jsem nestanovila, uvidím, jak to dopadne.
Jsem zvědavá, jestli se tu najde víc takových pozitivních příběhů.

evita_ij
10. srp 2010

Ahojky, super téma 🙂
Já stejně jako bury měla velmi chmurné začátky, byla jsem naštěstí pevně rozhodnutá všechno ustát a vydržet. Už z porodnice jsem odjížděla s bolavýma bradavkama, a hned druhý den doma mi malá ublinkla hodně krve, byli jsme vyděšení, jestli to není z ní, tak jsme jeli v noci na pohotovost. No bylo to z mým zmasakrovaných bradavek..... hrůza.....
Bolest šílená, nepomohlo nic, kloboučky, odstavení na 2 dny. Naštěstí zakročila laktační poradkyně, kterou jsme si zavolali. Změnili jsme polohu ke kojení a bylo nutno pohlídat, aby se malá přisála přímo rovně na prso a netahala mi bradavku do boku, při čemž ji trhala......Ta bolest při kojení z poškozených bradavek je nepopsatelná, to zná jen ten, kdo to zažil.
NO zkrátím to. Trvalo několik týdnů, než se bradavky zcela zahojily a já si začala opravdu užívat kojení jako krásný dar a nádherné pouto mezi mnou a naší Johankou. Ragády se mi pak vrátily znova ve 4 měsících věku malé, ale po pár týdnech to přešlo a dodnes kojíme krásně. Chci kojit minimálně do roka a půl a uvidíme, třeba se malá sama rozhodne pak odstavit.

sussanah
10. srp 2010

jj kojeni je bezva 🙂 Sice jsem mela taky sve problemy, rozkojovala jsem se od nuly, kdyz me odvezli se slepakem v maleho 3m a on skoncil se sunarem, ale zvladli jsme to a ted si to vylozene uzivame. V tehu jsem si rikala, ze nechapu, jak nekdo muze kojit vic jak rocni dite, ze je to divne no a nam se blizi rok a nedovedu si predstavit, ze bychom skoncili, ba co vic, uz mam nacteno i o kojeni v tehu a tandem, snazime se totiz o dalsi mimco 😀 Proste to priroda dobre zaridila 😎

lubiky
10. srp 2010

ja som prve dni kojenia preplakala, lebo som bola v strese ze mala si malo vytiahne,to preto ze ju v porodke stale vazili kolko si vytiahla a aj ju prikrmovali.... bolestive bradavky som nastastie nemala lebo som si ich poctivo od 1.dna natierala kremom na bradavky z DM. teraz je vsetko ok a mala krasne pribera, a ta chvila ked sa 'prisaje' a kuka na mna tymi ockami je nadherna 🙂

kubaka
10. srp 2010

Já se rozkojila u obou až pátý den, protože jsem byla po císaři, nikdo nedělal vědu v porodnici, dítě prostě dokrmili cizím mlíkem a byl klid. Pak mi najednou začlo týct ušima. Ani mě nenapadlo si z toho dělat hlavu. Věděla jsem, že to potvrvá dýl, ale spustí se mléčná Niagara. 😀
Při druhém jsem si už nedělala vůbec žádné starosti, počáteční problémy oplynuly během týdne ještě v porodnici, na bradavky jsem plácala Bepanten a dokázaly se zahojit během pár hodin. Slastně jsme kojili kdykoliv, jakkoliv - někdy jsme usnuli u kojení, tak prostě dospal do dalšího u mě přitulený. Slastnění pocit neznám. Užívali jsme si to 9 měsíců, pak jsem už kvůli sobě musela pomalu končit. Přeci jen v 39 už jsem toho měla plné kecky. Ale malý kynul jako bumbrlíček. Nejsladší chvíle byly když jsme při kojení oba spokojeně usnuli. to si budu pamatovat napořád. Malý ještě dnes leze ke mě někdy v noci, hladí mě, tulí se, líbí se mu ten kontakt. Asi pozůstatek 😵

dana3262
10. srp 2010

@editah222 kojis v tehotenstvi? Take bych rada. Neni to nebezpecne pro plod?
Jinak kojeni je uzasne! Pred tehotenstvim jsem mela bradavky jak kus hadru. Praskaly, svedely, hruza! To jsem si rikala, ze se chci videt pri kojeni. A co myslite? Takhle paradni bradavky jsem nemela ani nepamatuju! A kupodivu vubec zadne komplikace. V porodnici mi ani neukazali jak, ale vsechno je ok a doufam, ze budu kojit dlouho! A jim vsechno a i pivo si dam 😀

editah222
11. srp 2010

@dana3262 Pokud vím tak kojení pro plod nebezpečné není 🙂 Kojim už jen 2x max. 3x behem 24hodin, takže se to dá. Ráda bych už přestala, ale malá je zásadně proti 😀
Od začátku jsem jedla všechno no a trochu vinka nebo pivka si taky občas dám. Ale radši se o tom moc nezminuju, protože někteří lidé jsou schopni na mě poslat sociálku 😉

katarina82
12. srp 2010

@dana3262 Kojení v těhotenství nevadí, pokud ti to nic nedělá. Mě ale třeba po kojení strašně tvrdlo břicho a to v pravidelných, několikaminutových intervalech, takže jsem radši kojit přestala, ale my už stejně kojily jen před odpoledním a večerním spaním, Denča už byla veliká 🙂

katarina82
12. srp 2010

Bylo ji už rok a třičtvrtě 😀

kubaka
12. srp 2010

@katarina82 to je logické, že ti tvrdlo bříško u kojení - prolaktin vyvolává stahy dělohy, proto se po porodu kojícím matkám děloha taky líp zavinuje.
No já osobně bych to asi v těhu už s tím kojením nehrotila. Nejde ani tak o nároky plodu, ale co ustojí matka, že. Záleží jakou kdo má fyzickou kondici, jak má vyčerpaný organismus. Je to i tak krátce po první těhotenství, kojení taky ubírá látky z těla, do toho další těhotenství - fakt je na zvážení, pozitiva a negativa. silná, zdravá, dobře živená mladá matka to třeba ustojí, ale kdo má dnes takovou konstituci? 😒
Ty první dva tři měsíce to možná nevadí, ... Urputní zastánci kojení tvrdí, že to plodu neškodí, což je možná pravda, neutrální doktor vám řekne, že je kojení už zbytečné a máte šetřit síly pro druhé těhotenství porod. Není na to jednotný názor.
Já byla po třičtvrtě roce kojení úplně vyšťavená - bylo mi ale 39, takže i věk hraje roli.

@editah222 A taky jsem jedla a pila všechno, byla jsem jak nezavřená - 😀 pivko, hlavně černé pro dobrou náladu, víno nerada, ale trochu Cinzana jsem si taky dala - ten psychický efekt převáží tu kapku alkoholu, která se do mlíka ani nedostane. Žádné výčitky 😅

katarina82
12. srp 2010

@kubaka No já pak začala i trošku špinit, tak jsem kojit přestala, nechtěla jsem riskovat potrat. Ale vím, že někomu to kojení v těhu nedělá nic, takže pak asi není důvod přestávat. Jen tedy ten záhůl na organismus je to extrémní, vyživovat prcka v sobě a ještě druhého kojením...

macka01
12. srp 2010

sú ženy ktorým kojenie neuškodí počas tehotenstva,ale aj tak riskujú.Pri kojení docházda k sťahovaniu maternice a vtedy môže dôjsť k vypudeniu plodu,teda k potratu.Je na zváženie každej,či jej to kojenie stojí za to,aby si privolala potrat.Ja by som neriskovala.

editah222
12. srp 2010

@macka01 Já se na to ptala gynekologa a ten mi řekl, že v kojení nevidí žádný problém. Snad ví o čem mluví 🙂

luvie
2. zář 2010

Holky, a když pozivně, tak mám pocit, že tu ještě nikdo necitoval tyto skvělé, naprosto úžasné stránky.
http://dojcenie.wordpress.com/
mně vždy moc povzbudí

dana3262
26. zář 2010

Ahoj! Chtela jsem se zeptat, jaky na tohle mate nazor:
Byla jsem v poradne kdyz malemu bylo 6,5mes. Pani doktorka se pta, cim prikrmuju a ja ze neprikrmuju. Dr.na to, ze ale prece uz musim prikrmovat a vyjmenovala, co mu mam dat atd. Ja mu teda davala mrkev asi 3 tydny a asi 10 dni z toho uz denne a na noc nemlecnou kasi take asi 10 dni. Jeste dostal asi 3x dopol banan. Pak jsem si precetla knizku od Forta a tou jsem se utvrdila, ze nemusim prikrmovat kdyz nema hlad a ze zkusim zas jen vyhradne kojit. Ted je to 3 den a nemame problem. Chtela bych vydrzet, co nejdele, ale bojim se, co mi na to rekne doktorka.

majka12
26. zář 2010

@dana3262 tak přesně na tohle jsem se ptala já doktorky zda musím začít přikrmovat když dítě prospívá a přibývá a doktorka mi řekla, že z hlediska výživového to nutné není, protože v mateřském mléce je všechno co dítě potřebuje, ale z hlediska přijímání nových chutí je nejvhodnější právě 6.měsíc. Když nezačneme, tak bychom mohli mít v budoucnu s příkrmy hodně velké problémy a že je pak děti odmítají. 😔 My jsme se domluvili na kompromisu, kdy malému budu dávat přírmy ale jen pár lžiček aby si zvykl na nové chutě a dokojím a jinak budu jen kojit pokud bude dál prospívat 😔 😉

xkacatkox
26. zář 2010

@katarina82 ahojky, promin, že otravuji, ale chtěla bych se tě zeptat jak jsi odnaučovala kojení, já také kojím jen před odpoledím a večerním spaním, objevily se mi zdravotní problémy, ale snažím se vydržet, kojím dále, ale kdyby náhodou to už pak nešlo, jak se to to podařilo, Matýsek má necelých 11mm, prostě mi takto usíná, taknevím, co bych mu za to měla nabídnout jiného, moc mě zajímají tvoje zkušenosti, jak se vám to povedlo

luvie
26. zář 2010

@dana3262 souhlasím celkem s @majka12 je důležité dítěti nabízet potraviny, nenutit. Potřebuje si zvyknout. Ještě před měsícem jsem měla skoro plně kojené dítě, krásně prospívá, s doktorkou se o tomto moc nebavím, protože máme trochu jiný názor a ona pro mě není jediná autorita... ze začátku to pro nás byl boj, Kačka nechtěla moc jíst, ale pak jsem přešla na trochu jinou metodu - viz https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/baby-led... Kačka se po malu rozjedala, ale pořád se hodně kojí, řekla bych že tak asi stejně jako před příkrmama, jen už sní i další jídlo 🙂 neboj se, že kdy budeš přikrmovat, ztratíš hned mléko, když budešpořád nabízet, děti prso budou chtít 🙂 a až přijde čas, samo se ti odstaví, bez pláče a nervozity. Držím pěsti, ať už půjdete jakoukoli cestou.

apollo11
26. zář 2010

Tak o kojení pozitivně taky docela smýšlím... 😉 Kojím od třetího dne po porodu (měla jsem sekci), ale od začátku nebyly žádné větší problémy, za což vděčím hlavně svojí holčičce - že mi žádné nedělala. Přibývá krásně, až moc, a to kojím od konce šestinedělí jen 6x , výjimečně 7x denně, i když bych kojila i víc, ale ona nepotřebuje. Někdy bolí bradavky jak čert, ale stejně mám ty momenty strašně ráda, to nejde ničím nahradit. A hlavně jak se tu psalo o výhodě kojení venku, tak na tom jsem si ted v létě přímo ujížděla 😉 na veřenosti teda moc nekojím, taky mi to přijde intimní, ale chodili jsme s mužem hodně na výlety a do přírody, takže jsem vždycky malé říkala: podívej, takový krásný místo na sváču, no kdo to zažije 😎 (třeba na hrázi rybníka, na pařeze v lese, ve skalách, u kapličky pod lípou, na louce s krávama 😀 škoda že v zimě už si toho tolik neužijem. A doufám, že nepřijdou problémy typu bojkot, to by byla škoda, když jsme tak sehraný 🙂

dagina
26. zář 2010

Ahojky maminy, to je tak krásné téma, že mi nedá, abych se také nepřidala 🙂.
Kojení je jedna z nejkrásněších dovednosti (jestli to tak můžu nazvat), která mě v žovotě potkala, a jsem za to nesmírně vděčná hlavně mojí dceři, která je nejen v tomto směru úžasná. Pravda, nikdy závažné problémy jsem neměla, a pokud se nějaké rýsovaly, hned jsem je začala řešit. Už v těhu jsem se o kojení dost zajímala, a nebylo skoro nic, co by mě v realitě překvapilo.
Dceru jsem kojila do 6. měsíce těhotenství, tj. do jejích 20ti měsíců, a kdyby to bylo možné, kojím dál až do porodu a po té třeba i tandem 😅. Ale jsem svým způsobem ráda, že se dcera odstavila sama, bez sebemenšího stresu. Odstavení probíhalo postupně, mlíčko se začalo měnit na colostrum a to už si malá řekla dost.
Pravda, na začátku těhotenství jsem měla takové nevolnosti, že bych dala cokoliv za odstavení, byla jsem slabá jak moucha..., ale i to jsme přečkaly a pak si kojení jen užívaly 🙂.

dana3262
26. zář 2010

@luvie dekuju za reakci. Eda teda bastil vsechno a s velkou chuti a prave proto, ze toho snedl dost si pak rikal o kojeni jen asi 4x za den. V noci to je jine, boli ho brisko a kojenim se uklidnuje az 6x za noc. Jak pres den mene pil, prislo mi to lito a zacala jsem mit pocit, ze tak by to jeste nemelo byt. Za tak kratkou dobu (od narozeni Edy, necelych 8m) se stalo mockrat, ze jsem neco chtela nejak, ale z poucek ostatnich (vcetne treba doktorky) jsem to udelala jinak a pak si to vycitala. Ted uz nechci. Chci zkusit rok plneho kojeni. Nebo proste jak to pujde. Ono se to stejne vyvrbi samo, jen nevim, jak to vysvetlim te doktorce.

luvie
27. zář 2010

@dana3262 taky jsem k tomu, že si věci budu dělat po svém, dospěla až později, takže držím palce, ať se rozhodneš sama a dobře - ty jsi máma, ty víš nejlíp, co je nejlepší. a ani doktorka by ti neměla nic vyčítat, jestli bude, ůžeš ji zkusit změnit za jinou, která tě víc podpoří. Držím pěsti, ať vám to krásně jde.

domeli
27. zář 2010

pozdravujem všetky mamičky,
rada sa pripájam k tejto téme. Som mamičkou zatiaľ iba necelých 5 mesiacov. Teším sa, že si môžem materstvo a dojčenie vychutnávať naplno. V mnohom za to vďačím manželovi, ktorý sa zhostil úlohy otca perfektne a popritom prevzal takmer celú starostlivosť o domácnosť, aby sme mali s dcérkou čo najväčšiu pohodu. A samozrejme dcérke, ktorá sa napriek priložení až po takmer 30 hodinách! pekne prisala, pomohla mi "odjedať" z naliatych pŕs a doteraz sa na kojenie veľmi tešíme obe. Takže ak vymenovať pozitíva: dojčenie samo o sebe je významné pozitívum pre deťúrence i rodičov: praktické, pohotové, utišujúce, zábavné (keďže ju všetko zaujíma popri tom), to najcennejšie a najzdravšie pre bábo, prehlbujúce puto medzi matkou a dieťaťom - ten pohľad, keď na mňa uprie očká, odtrhne sa od prsníka a široko sa usmeje je neopísateľne nádherný... A pridanou hodnotou, ktorú som vôbec nepredpokladala, je chudnutie (aspoň u mňa) - nepoznám efektívnejší a pohodlnejší spôsob 🙂 Verím, že toto krásne obdobie dojčenia potrvá minimálne do roka a potom i viac. Radosť z dojčenia prajem všetkým maminám, aj tým, ktoré majú zatiaľ ešte svoje pokladíky v bruškách 🙂

dana3262
27. zář 2010

@luvie diky za podporu! 😉 porad si rikam, ze pokud nema hlad, tak vyhradnim kojenim nemuzu nic pokazit. Je to parada! Uz zas kojim tak 13-15x za 24h a mam z toho dobry pocit! Velmi lituji maminky, ktere maji s kojenim trable 😔

majdula
27. zář 2010

@dana3262 Taky drzim palce a tajne zavidim, ja na to odporovat dr. nemela nervy a ted si to vycitam, ze jsem neposlechla sama sebe... Pravda, od 4. mesice jsem odolavala, kdyz mi proto, ze je malej drobnej, cpala kasicky a polivecky 🙄 - ale v pul roce jsem uz prikrmovat zacala a ted me to mrzi, dodnes v pohode kojim a myslim, ze o nekolik mesicu dele jsem klidne vyhradne kojit mohla... Priste dam na instinkt, jak pises, taky jsem mela pocit, ze delam neco proti sve vuli, ale u druheho miminka uz se zviklat nedam 🙂

Takze hodne stesti a hlavne neposlouchej moudre reci tveho okoli, a ze jich jeste bude... 😔

brisilda
27. zář 2010

ahojte kocky patrim medzi maminky ktore dojcia svoje deti aj ked som uz siahla aj po UM 😖 no chcem sa opytat vas skusenejsich co ej pre dieta lepsie materske mliecko od maminky ktore sa stravuje mizerne teda neje ovocie ani zeleninu nakolko babo ma potom problemi a nakolko ma uplakane babo tak jedava iba raz dodna alebo UM ktore obsahuje vsetke dolezite vitaminy???je t len otazka zaujima ma vasa odpoved 😀 lebo v dnesnej dome je uz aj UM na vysokej urovni no neberte to tak ze som proti dojceniu ja svoje deti planujem kojit do 3 r. aspon rano a vecer naisto 😉

domeli
28. zář 2010

@brisilda ahoj, a čo tak skúsiť "zdravie v tabletkách" - vitamíny, ktoré sú určené pre tehotné a dojčiace matky? Je pravda, že najideálnejší je príjem vitamínov z čerstvého ovocia a zeleniny, avšak na preklenutie obdobia, kým si bábätko zvykne a bude vedieť spracovať "zelenú" mamičkinu stravu, by som to brala skôr ako UM. Aj keď sú UM vysokokvalitné, predsa len MM má isté výnimočné špecifiká, vďaka ktorým predčí akékoľvek dokonalé UM. Nemáš záruku, že po UM bolesti bruška nebudú. A ak by aj neboli, predsa len UM väčšmi zaťažuje bruško bábätka - má s jeho strávením viac práce. Ja som vitamínové doplnky chvíľu užívala práve preto, že zo zeleniny mám najradšej mäso... 🙂 Dcérka, našťastie, problémy nemá, tak kvôli nej postupne prichádzam zelenine na chuť.

brisilda
28. zář 2010

@domeli dik za odpoved ja ovocie a zeleninu jem od zaciatku proste moja pazravos a chut na ovocie a zeleninku bola silnejsia 🙂))maly mi okrem banana vsetko dobre znasa 🙂 mna len zaujimalo ako to je ked maminky ktora "nic" zdrave neje je na tom s mlieckom 🙂 ja viem ze mm ma niektore zlozky ktore UM nenahradi 😉

luvie
28. zář 2010

@dana3262 hehe, tak to jsme na tom s počtem kojení stejně, jen mi malá ještě 3x denně něco sní z talíře 🙂

@brisilda no, já nevím, nejsem odborník, ale matky byly schopné výhradně kojit své děti během válek, moru, prostě vždy - a ty děti vyrostly. Já bych mateř. ml. věřila mnohem víc než nějaké náhražce...

majdula
28. zář 2010

@luvie Presne, taky neverim tem recem, ze je mlicko slabe, ze uz nestaci a ze by se melo zacit dokrmovat UM... podle me je to reklamni tah vyrobcu UM, kteri paradoxne sami tvrdi, jak jsou jejich mleka co nejpodobnejsi MM (ale nikdy nebudou obsahovat vse co MM), cimz vlastne priznavaji, ze MM je proste lepsi...

erinka83
28. zář 2010

@dana3262 Tak já bych netvrdila, že se plným kojením do roka nedá nic zkazit 😉 Právě že jsem hodně četla, že zhruba kolem 7.-8. měsíce má dítě období, kdy je připraveno na nový věci, jídlo ho zajímá a tak a když to prošvihneš, můžou pak po tom roce být problémy se zaváděním jídla.... Vím o známé od známé 😀 která právě dceru rok kojila, malá má te asi 2 roky a s jídlem bída 😖 Samozřejmě těžko říct, jestli by jedla líp, kdyby začly dřív... Jenom chci říct, že já bych se asi bála jen rok kojit, aspoň bych dávala něco "bokem", ať si prostě zvyká, že se jídlo musí žvýkat a tak... vidím to na naší malé, na nic nespěcháme, jde jí to celkem pomalu, tak si nedovedu představit začít až po roce... Ale to je můj názor 😉