O kojení pozitivně. Kdo má dobře skusenosti?

janneke
3. srp 2010

Nikde jsem tady nenašla téma, kde by se o kojení psalo pouze pozitivně. Buď se tu řeší problémy s kojením, dítě nepřibírá, nepřisává se, .. a podobně. Což je samozřejmě v pořádku, problémy jsou od toho, aby se řešily.
Ale možná by nebylo od věci, pohovořit si o tom, jaké kojení také může být - bezproblémové a neobyčejně přirozené. Tak jak to původně příroda zamýšlela.
Že kojení není jen o problémech.
Naši malou mi ihned po porodu položili na břicho, nechali dotepat pupeční šňůru. Dcerka mezitím hladově otevírala pusinku a stačilo jen otočit její hlavičku správným směrem a ona se přisála a bylo vymalováno.
První noc jsem si ji nechala u sebe v posteli, takže ve chvíli, kdy se vzbudila, měla mléko na dosah. Prvních pár dní jsem sice při kojení cítila bolest, ale stačilo opravit techniku, dohlédnout na to, aby dcerka dostatečně otevřela pusinku na první "sousto" a pak už bylo všechno v pořádku.
Překonaly jsme několik bojkotů, nachlazení (kdy nechtěla pít, protože nemohla dýchat nosem), nových zubů (au, au), nástup do práce a do jeslí, a kojím ještě dnes.
Nějaký limit jsem nestanovila, uvidím, jak to dopadne.
Jsem zvědavá, jestli se tu najde víc takových pozitivních příběhů.

majdula
28. zář 2010

@erinka83 To je jina vec a s tim souhlasim, ze by se mely pomalicku zavadet prikrmy, aby si prcek zvykal. Nam to taky trvalo dlooouho, zelenina mesic, maso dalsi mesic, ovoce taky... az ted v roce ji vsechno, zvykal si fakt pomalu.

Dana asi spis myslela kojeni vs. prikrmovani UM, ne?

dana3262
28. zář 2010

@erinka83 Mas naprostou pravdu. Bastil ty prikrmy o 106. Planuji, ze kdyz budu jist a on bude chtit, tak mu dam od sebe (samozrejme neco pro nej vhodneho), ale ted si treba tyden nerekl. No, uvidime . Taky si to celkem maluju s tim rokem. Podle me bude mit hlad driv. 😅

dana3262
28. zář 2010

@majdula stejne mi prijde neuveritelny, jak ty pudy nekdy fungujou. Treba kdyz jsem nekde bez malyho, tak v jednu chvili citim, ze uz proste musim za nim a kdyz to prekonam, vzdycky se neco podela. Dlouho place, usne hladovej atd.. 😕

dana3262
28. zář 2010

@luvie jak to zvladas? Ja jsem ted jeste u nasich a ti maji plac maleho 100% vzdy za projev hladu, takze furt oba chodi a:"nema zizen?, dej mu cucnout!, no jo, ma zizu!" a to i necelych 15min po kojeni 😀

erinka83
29. zář 2010

@majdula No já pochopila, že jde už o jídlo, ne UM... Jinak s UM taky moc nesouhlasím 😀 ale svoje místo samozřejmě má, když kojení opravdu z nějakého důvodu nejde apod, je super, že UM existuje 😉
@dana3262 Jojo, když bude somrovat, tak mu dej 😀

luvie
29. zář 2010

@dana3262 Kačka je většinou celkem rychle hotová, když jí, trvá jí to max, 10 min, spíš míň, napití je mnohem rychlkejší. Nevadí mi kojit kdekoli, nosím v šátku, takže jsem kojila třeba při nákupu, jen vytáhnu prso, strčím do pusy a malá je spokojená, kojila jsem taky třeba v kostele na svatbě, Kačka u prsa usnula, tak jsem šla s dítětem přicucnutým i blahopřát 😀 ale zase když o něco jde, vydrží 🙂 a jinak máš dobré, že máš podporu rodičů - já neustále z okolí slyším, neměla bys jí dát čaj? vždyť musí víc jíst, atd... naštěstí mám rodiče daleko, ale kompenzují to jiní lidé kolem 😀

marie.peli
26. říj 2010

Ahoj holky zrovna tady řeším jak dlouho ještě PLNĚ kojit. Už nám je 7 měsíců a kojení zatím stačí. I když už se mi v noci začíná čí dál tím víc budit dřív a častěji, ale říkám si že ještě chvili vydržím. Alespoň do konce 8 měsíce bych chtěla. Doporučuji knížku ABY DĚTEM CHUTNALO od Petra Fořta je tam plno moc zajímavých příkladů a nakonec i receptů zdravé výživy. A hlavní důraz klade právě na kojení. Teď to čtu pořád dokola. A hlavně není kam spěchat alespoň nemáte starosti co vařit🙂

luvie
26. říj 2010

@marie.peli záleží určitě jak to bude vyhovovat vám oběma, ale ve chvíli, kdy tovje dítko bude chtít něco jíst, dala bych mu 🙂 neřešila bych kolikátý měsíc... děti potřebují i něco jiného než prso kvůli správnému rozvoji řeči, postavení zubů, koordinaci pohybů, atd...

dana3262
27. říj 2010

Ahoj!! Tak dnes jsem byla u doktorky (nase puvodni mela uraz a dlouho tam byl zaskok, ale dnes uz tam byla nase) a schvalila mi, že mohu dál výhradně kojit. Když jsem ji říkala, že malý už čtvrtý měsíc papá ani ne po dvou hodinách (i v noci) a že mám kruhy pod očima, tak řekla prý "a kdo je nemá" 🙂 což mě pobavilo. Dávám ted prckovi třeba 2-3x týdně něco k jídlu do paciček (avokádo, bataty, banan, žl.meloun, cuketu někdy křupky) právě aby si zvykal. Tak jsem zvědavá, jak dlouho to ještě takhle vydržíme. Brzy už mu bude 9.měsíců 🙂 co vy? Jak pokračujete?
Všchny zdravím!!

leelo
2. lis 2010

@dana3262 uz davnejsie som si vsimla tvoje prispevky o tom ako dojcis synceka. teraz som na teba narazila v inej teme, ale tam sa to nehodi, tak ti chcem vyjadrit svoju podporu sem 🙂
paci sa mi, co robis, ako intuitivne beries materstvo a dojcenie. drzim ti/vam palce aj dalej!
a k tym mnamkam, co spominas - to si vymenovala presne najoblubenejsie ovocie/zeleninu mojho drobca 😉

dana3262
2. lis 2010

@leelo diky 🙂 je prima, jak se tu navzajem podporujem! Prave jsem poslala zpravu mamince (taky psala v jinem tematu) a moooc jsem ji pochvalila a obdivovala, ze koji dokonce 2 deti! Uzasne. Jsem nazoru, ze to zeny potrebuji slyset (cist), je to jakasi motivace a ujisteni, ze to delaji spravne a odvadi kus prace protoze kojeni je takove zamestnani maminek a je nekdy narocne. Nektere maminky se mi zdaly moc negativni a nabrousene (v tematu o kojeni vetsich deti). Vse, co jsem tam napsala bylo mineno dobre a nikoho jsem nechtela poskozovat, ale at uz jsem napsala cokoli bylo zle 😅
Ja sama jsem mela nekolikrat myslenky jako: uz mu mlicko nestaci, mel by jist jako ostatni deti, uz nemuzu jsem vycerpana, koncim, ale pomohl mi email od maminky (jedne zname, videly jsme se 2x, tak jeji sestry, kterou jsem nevidela nikdy, zije v parizi). Napsala mi, ze kojeni je nenahraditelne, at vydrzim, ze to delam sravne, ze ona je taky unavena a vstava v noci 100x a ze kdyz kojim tak dlouho, ze moje mleko malemu staci a ze tzv "slabe mleko" je velmi vzacny ukaza proste takove veci a me to hrozne pomohlo. Chtela jsem ty maminky tam taky podporit, ale rekly mi, ze jsem fanatik a ze pry rikam, ze nekojici jsou neco min. Skoda, z dobreho umyslu bylo vic skody nez uzitku. Takze dekuji a kojeni zdar! Hahaha!

lawli
2. lis 2010

@dana3262 @leelo ahojte ,tiež som bola kuknuť v tej téme ohľadom kojenia starších deti.Ja mam 20 mesačného syna a stále ho kojím, vstávam k nemu v noci 2-3 krát (ešte som nespala ani jednu noc celú od kedy ho mám) a keď sa mu prerezavajú zúbky tak aj 6-krát...som z toho unavená ale viem ,že je to správne a v mm je toho toľko ,že v strave by som to do neho nedostala.Malo mi jedáva tak ako som to pochopila aj z Dankinho príspevku ,tiež mam taký problém.Mne maly tiež v 8 mesiaci toho nepojedol veľa a tak mu to aj ostalo niekedy mame dni ,že je o 3-4 roch lyžičkych polievky a jednom jogurte....zase ma aj také že toho poje viac.Ale určite je to málo,lenže v mm ma výživu ktorú potrebuje.Danka buď v pohode ono sa to spraví časom ,aj ja tomu verím.Nemám pocit pri iných detičkách ,že ten moj je iný ,jednoducho mu to stačí.Držím pršteky obom ,aby ste to vydržali ako dlho vam to bude vyhovovať.Veď je to také krásne spojenie matky a dieťaťa.... 😵 😉

leelo
3. lis 2010

@dana3262 vies, ked sa ako kojaca zapojis do akejkolvek diskusie o kojeni, musis ratat s tym, ze tam nejakym sposobom v niekom vzbudis mindrak. proste je to tak. mama aj dieta su nastavene na kojenie a ked matka z akehokolvek dovodu nekoji, kazda kojaca v nej vzbudzuje pocit viny a ten sa potom uz podla povahy a osobnosti danej mamicky dostava roznymi sposobmi v diskusii von...
toto bude vzdy citliva tema. nie je to vsak vina kojenia, je to chyba systemu - kultu umelej vyzivy, ktory vytvara tuto polarizaciu.
mna uz dost v poslednej dobe prestava bavit stale sa pred niekym, kto nedojci za to citit vinna. aj ja mam svoj "kojaci" pribeh, mala som obrovske problemy a teraz sa uz chcem len tesit. zial, vzdy je to tak, ze diskutujuce dojciace mamy budu niekomu trnom v oku...
napisala si to velmi pekne, tak sebavedome a pravdivo, nemas sa za co hanbit a mala by som si aj ja osvojit ten tvoj postoj a necitit sa stale vinna za nieco, co robim

carodejnica
5. lis 2010

Jéjko, toto je krásna téma. 😵 😵 😵

Tak ja som mala zo začiatku kadejaké problémy tiež - hlavne:
- malá nepriberala, lenže mne povedali v pôrodnici,aby som dojčila každé tri hodiny a ja som poctivo kukala na hodinky ,decko revalo, lenže nebol čas na dojčenie, tak som nedojčila, a ono bolo chúďa hladné, našťastie mi naša pediatrička nepredpísala UM, ale prikázala dojčiť častejšie, tá to naše dojčenie asi zachránila!
- otrasné prisatie (zlá poloha - dieťa som naháňala prsníkom 😀 😀 😀 , takže som mala krvavé ragády) ale správnou polohou sa všetko vyriešilo, chodila som dva týždne ako domorodá žena hore bez a bolo zahojené

Ja som sa strašne zaťala, že musím dojčiť. Priznám sa, v prvom rade ma viedla moja pohodlnosť. Vôbec som nemala náladu a chuť na nejaké vyváranie cumlov a podobne. Tak ma to nejak štvalo, zrovna naša mačka mala vtedy mačiatka, pozerala som na ňu, ako leží na tráve a vyhrieva sa, slastne pradie, malé cickajú.. Veď zvieratká v prírode nemajú také možnosti, ako my a dojčia intuitívne.... čo som ja horšia ako tá naša mačka? 😕

Tak som začala surfovať po nete - kým malá spala - naštudovala som si kadečo a dopracovala som sa k annag - to je naše slniečko. Tá mi viackrát moc pomohla, dokonca sa mi nostalgicky podarilo nájsť aj môj prvý príspevok - prosbu o radu.. 😀 😀
11. aug 2009 o 22:34 - https://www.modrykonik.sk/forum/tema/dakujeme-a...

Nakoniec všetko dobre dopadlo, dojčím dodnes, pradiem pri tom ako naša mačka a všetko moje know-how sa mi podarilo zhrnúť a posunúť ďalej...
http://kalasova.blog.sme.sk/c/243737/Mojich-10-...

@dana3262 aj moja dcérka nebola (a vpodstate nie je) bohvieaký papkáč, do toho roka bola dojča v pravom slova zmysle, aj keď som je ponúkala príkrm neustále (vpodstate som išla podľa tabuliek zo stánky kojeni.net ), takže treba sa držať zásady - ponúkať, nenútiť... teraz je to už lepšie, mám dojem, že sa to zlepšilo keď sme prešli na našu stravu /len menej solenú a málo korenenú, my si dochucujeme na tanieri), ale zvláštne je že mi nechce ovocie, ani strukoviny, zato vývar s mäsom a rezancami, zeleninové rizoto a jogurty by jedla denne, no samozrejme večer sa musí riadne nabumbať mliečka 😀 😀

@leelo aj ja mám podobné pocity, ak hovorím/píšem o mojich skúsenostiach s dojčením... 😒 Tak ma to niekedy štve, hlavne to, že keď si mrknem do albumov, všetky tehule majú nakúpených cumlov, fliaš, ale ani u jednej som nevidela napríklad vo výbave sumplementor na prikrmovanie cievkou, potom sa čudujú, však? ☹ ☹ ☹ Tak niežeby som ja bola taká geniálna, tiež som netušila, že niečo také existuje (teraz to bude prvá vec do výbavy, ktorú si kúpim, ak otehotniem - pre istotu), ale tým chcem povedať to, že stále sa o tom málo hovorí. Všetky problémy sa na začiatku riešia fľašou a všetci dobre vieme, kam to smeruje... No a potom v nejakom fóre nejakého mudrlanta napadne, že propagácia dojčenia používa rovnaké prostriedky ako propagácia nacizmu. 😠
Ja hovorím, stále je to málo a nedá sa to porovnať s reklamami na umelú výživu.

Súhlasím s tým, že dojčiť/nedojčiť by malo byť otázkou voľby, ale veľmi pekne prosím tie mamičky, ktoré sa rozhodli nedojčiť, aby sa nestarali do toho, do akej miery sa propaguje dojčenie. Lebo potom tie, čo dojčiť chcú, sú ochudobňované o správne informácie. Ale to tu už do tejto témy nepatrí. Nejak moc som sa rozkecala.. ale moja sojka spí a mne sa akosi nechcelo a táto téma ma moc potešila. 🙂 🙂 🙂

carodejnica
5. lis 2010

A ešte ma napadlo, ja som už aj na to zabudla, ale spomenula som si na jednu vec, ako som tak listovala v tej diskusii "dakujeme annag" a musím sa strašne pochváliť. 😉 😀 😵 😵 Pamätáte si, ako tam (v začiatkoch, kým nemala stránku dojcenie.wordpress.com) dookola písala to isté na rovnaké problémy, tak sme raz tak kecali cez IP, som do nej hučala, aby urobila stránku.. a ona ju urobila... a mám o tom aj dôkaz 😀 😀 😀
https://www.modrykonik.sk/forum/tema/dakujeme-a...
"carodejnica- mimochodom - to je osôbka, ktorej sa konečne podarilo ma zlomiť a web stránku pripraviť "
No zabijem sa, keď som dobrá... 😉 😉 😉
Ale teraz už naozaj dobrú noc, idem sa šuchnúť k môjmu mačiatku pod duchnu. 🙂 🙂 🙂

janneke
autor
5. lis 2010

@carodejnica To jsem ráda, že ses potěšila!
Přiznám se, že poslední dobou se na veřejnosti raději nepřiznávám k tomu, že ještě kojím, abych se ubránila nesouhlasným, pobaveným nebo dokonce odmítavým reakcím.. škoda. Jako bych snad dělala něco nechutného!
Nakonec si ale vždycky řeknu, že co je mi do názorů cizích lidí, vždyť nejvíc přece záleží na mně a na mém dítěti, ne?

leelo
5. lis 2010

@janneke a v holandsku je to skutocne tak? ja som myslela, ze su liberalnejsi 😅 a to mas este velmi male dieta na to, aby sa chovali tak ako popisujes... som prekvapena teraz

janneke
autor
6. lis 2010

Liberální Holandsko je dávno minulostí. (od vztahu k cizincům, přes výchovu dětí, až toleranci k druhým, zkazili si to sami ..)
Sice tady je skvělá osvěta, co se kojení týká, ovšem skutečná čísla mluví o něčem jiném. Je tu dostatek matek, které jsou ještě před porodem rozhodnuté, že kojit nebudou. A ona ta krátká mateřská (max. 12 týdnů po porodu) tomu taky nepřidá, takže děti, když už jsou kojené, tak maximálně 3 měsíce.
Samozřejmě, že existují vyjímky - matky, které kojí 2 roky i déle. Ale na ty jaksi společnost není připravená. Už jsem se setkala s označením "kojící mafie". To doporučení WHO kojit do 2 let věku dítěte stále ještě není všeobecně akceptováno.

slavkah
6. lis 2010

@janneke ahoj, kde bydlis? Ja Ulft kousek od Doetinchem. Ja jsem tu ve vic vecech za exota, ze kojim, ze chci byt s malym doma a ne hned bezet do prace, ze spi s nama v loznici, ze spi venku v kocarku .....

janneke
autor
6. lis 2010

@slavkah Apeldoorn. A občas zavítáme do Doetinchemu ..
Tak to jsme na tom stejně .. když byla ještě v hluboké korbě: to necháváš malou spát venku v kočárku? Vždyť je tam jen 10 stupňů.., to ještě spí u vás v ložnici, vždyť už ji to nikdy neodnaučíš.. to ji chceš dávat už teď na nočník? Vždyť dítě se to samo naučí mezi 2. a 4. (!!! ano, čtvrtým) rokem... ty ještě pořád (!!) kojíš? Vždyť už jí je přes rok?
Dělám to jinak, ale to neznamená, že to dělám špatně. Jenže někteří lidé to prostě nechtějí chápat.
Do práce teda chodím, s malou jsem byla na místní poměry doma dlouho, až do jejích 7-mi měsíců.
Ale je mi to spíš k smíchu, než že bych si z toho něco dělala. Jo a mimochodem, consultatiebureau (místní dětská poradna, pozn. pro neholandské) mám silně na háku. 😀
Pošlu ti můj e-mail do IP, jestli chceš.

slavkah
6. lis 2010

@janneke tak to jsme na tom uplne stejne a to jejich consultatie bureau to je teda neco 😀
Ja jsem chodila na tehu cviceni a z 10-ti clene skupiny kojim jedina (vetsina nezacla nebo prestali po 3 mes.) a ze chci byt par mesicu s malym doma to jsem za uplnyho exota - vsechny uz jsou v praci.

slavkah
6. lis 2010

@janneke si dovedu predstavit ten udiv kdyz davas malou do jestli a sebou odstrikany mliko 😀

janneke
autor
7. lis 2010

@slavkah Teď už jí MM s sebou nedávám, kojím už jen 2x denně.

apollo11
1. pro 2010

Ahoj, musím sem napsat jeden zvláštní postřeh - taky se vám někdy zdá, že kojení je zvlášť pro prodejce zdravotních potřeb a lékárny úplně mimo téma? Maličká mi před pár dny nakousla bradavku - pohledala jsem po netu, že je na to dobrý PureLan.. myslíte, že ho v nějaké lékárně měli? Muž objel v Brně 5! lékáren, až našel jen maličký vzoreček téměř za cenu celé tuby. Dnes jsem ho poprosila, aby mi sehnal hydrogelové polštářky, určené speciálně na hojení ragád na prsou. Nejen že je nesehnal, ale koukali na něj, jako by chtěl fimfárum 😕 Prostě mám dojem, že všude se dají koupit různé flaštičky s obrázkama a taštičky na lahve a podobně, ale když potřebujete pomoc s kojením, tak jste to vy, kdo chce něco extra 😠 Nebo mám jen já tak špatnou zkušenost?

bambusko
1. pro 2010

@apollo11 na ragady mam dobru skusenost s bepanthen kremom alebo mastou. pravdu mas, na kojeni sa totiz neda zarobit... 😒

radka.m.
1. pro 2010

ahoj,apollo11-myslím,že nemáš pravdu,podívej se na to také z druhé strany,na jedné diskuzi jsem tady četla opak,holky,co mají děti na UM,si zase nevědí rady třeba s dávkováním mléka,protože na krabici je jenom tabulka,nikde se však nepíše,po kolika hodinách můžou děti UM pít,nikde se nepíše,co když dítě nejí podle tabulek,jestli se mohou libovolně měnit UM,nebo co dělat,když třeba po mléku děti zvrací...pokud se na toto podíváš objektivně,tak možná zjistíš,že v lékárně ti neporadí s kojením,ale možná s UM,ale zase v porodnici ti dají kontakt na laktační poradkyně,které ti poradí ohledně kojení,ale není zase žádná taková pomoc při UM,takže bych to viděla tak nastejnopokud mám být objektivní 😉

bambusko
1. pro 2010

nikde sa nepise o um? 😕 ved maju bezplatne telefonicke infolinky, poradne ap.

http://www.dojcenskavyziva.sk/opytajte_sa_lekar...

http://www.hami.sk/sk/kontakty/

dokonca aj na webe pre podporu dojcenia su info o vyzive um a zavadzani prikrmov

http://www.provita.sk/site/node/62

kto chce kojit, ci cokolvek ine sa dozvediet, ak ma pristup na net, tak najde 😉

bambusko
1. pro 2010

navyse vecsina pediatrov ma najnovsie info ohladom um - zlozenie, sortiment, davkovanie - s podporou mnozstva obrazkov a letacikov. o dojceni poskytuju casto zastarale rady typu - kojit kazde 3h, v lete davat cajik, robia skusky dojcenia s vazenim kolko dieta vypilo v cudzom prostredi od vystresovanej matky... ☹

madelen
1. pro 2010

Já malou plně kojila do 7 měsíce, a potom do 20ti měsíců. Musím říct, že začátky byly krušné ale vůbec jsem neuvažovala o nekojení. KOjení je super v tom, že jsem mělamlíko vždy s sebou, vždy ohřáté na správnou teplotu, mohla jsem ji kojit kdekoliv, aniž bych musela dělat obřad s mícháním, vyvařováním a dávkováním umělého mléka. A doufám, že jak se narodí druhé mimčo, bude to to samé. O ušetřených penězích psát nemusím
@apollo11 - jak píšou holky, dobrý je Bephanten, příp. potřít genciánkou. A pokud je velký problém, já to řešila silikonovými kloboučky - ty mě zachránily - a ty koupíš všude.

radka.m.
1. pro 2010

jasně,že informace na netu jsou,ale z obou stran,at už o kojení,tak o UM,takže bych to neviděla jenom jednostranně 😉 ,to,že pediatři mají plné ordinace letáčků,to je pravda,ale to neznamená,že umí dát dobré rady ohledně UM i ohledně kojení,je to podle mě úplně nastejno,pediatr,který dává přednost kojení,dá nejspíše dobré rady ohledně kojení,pediatr,který dává přednost UM,dá nejspíše radu o UM,v lékárnách jsouz vystaveny lahvičky,kdežto v časopisech pro maminky jsou zase plné článků o kojení,takže ta propagace je nastejno 😎