O kojení pozitivně. Kdo má dobře skusenosti?

janneke
3. srp 2010

Nikde jsem tady nenašla téma, kde by se o kojení psalo pouze pozitivně. Buď se tu řeší problémy s kojením, dítě nepřibírá, nepřisává se, .. a podobně. Což je samozřejmě v pořádku, problémy jsou od toho, aby se řešily.
Ale možná by nebylo od věci, pohovořit si o tom, jaké kojení také může být - bezproblémové a neobyčejně přirozené. Tak jak to původně příroda zamýšlela.
Že kojení není jen o problémech.
Naši malou mi ihned po porodu položili na břicho, nechali dotepat pupeční šňůru. Dcerka mezitím hladově otevírala pusinku a stačilo jen otočit její hlavičku správným směrem a ona se přisála a bylo vymalováno.
První noc jsem si ji nechala u sebe v posteli, takže ve chvíli, kdy se vzbudila, měla mléko na dosah. Prvních pár dní jsem sice při kojení cítila bolest, ale stačilo opravit techniku, dohlédnout na to, aby dcerka dostatečně otevřela pusinku na první "sousto" a pak už bylo všechno v pořádku.
Překonaly jsme několik bojkotů, nachlazení (kdy nechtěla pít, protože nemohla dýchat nosem), nových zubů (au, au), nástup do práce a do jeslí, a kojím ještě dnes.
Nějaký limit jsem nestanovila, uvidím, jak to dopadne.
Jsem zvědavá, jestli se tu najde víc takových pozitivních příběhů.

jaja273
3. srp 2010

@janneke ahoj,ja som rodila v apríli,malá má už 4.mesiačiky a kojím od druhého dna.Som šťastná aj ked nie vždy to bolo ľahké,ale teraz s odstupom času si myslím,že stálo za to počkať si kým sa zohráme.Prvé dni ma veľmi boleli bradavky,prsia som mala hned naliate ako balony,nemohla som sa na posteli ani len pohnuť,tak to bolelo.Ale začala som si odsávať a prichádzať na to,čo kedy robiť aby ma neboleli...Myslím,že mám dobré mliečko,malá mi prespí aj celú noc od deviatej do šiestej🙂takže sa aj vyspím🙂Viem,že nič lepšie ako materské mliečko už v živote piť nebude a tak sa k tomu aj staviam,chcem kojiť toľko,koľko budem mocť....držím palce všetkým mamináma nech sa nevzdávajú ked to nejde hned prvýkrát a využijú aj pomoc laktačnej sestry ak treba.

evamartinek
3. srp 2010

Ahoj janneke, no nevim jestli tě potěšim, protože jsem ze začátku neměla kojení úplně bezproblémové, ale hlaně bych chtěla na začátek říct, že je to fakt krásný, je to super pocit kojit a neměnila bych to. Nechápu že některý matky přestanou kojit, aby měly hezký prsa.
Malýmu Martínkovi jsou ted 4 měsíce. Moc mi mrzí že jsem si nemohla vychutnat ten okamžik po narození, o to jsem bohužel byla ochuzena, protože Matýsek byl chycenej pupeční šňůrou za ramínka a dělali mi akutního císaře. Ale hlavně že je zdravej, to je nejdůl. Ze začátku jsme museli kojit přes kloboučky a asi po 6ti týdnech se to naučil i přes jeho protesty normálně. Pak asi okolo 2 měs mu přestalo stačit mlíko a musela jsem dokrmovat, ale asi tak od 3 měs.jsme se plně rozkojili a je vše ok. Takže od ted snad už jen samá pozitiva. Jsem zvědavá jako ty jestli má někdo jen pozitivní zkušenost, tak snad ti nevadí že jsem se přidala do debaty ikdyž nemám jen pozit. zkušenosti, zatím ahoj.

k.ate
3. srp 2010

Tak já si ze začátku kojení nedovedla představit, bradavky jsem měla dost citlivý odjakživa, takže jsem měla strach, jak to dopadne 😀 A je fakt, že začátky (hlavně šestinedělí, kdy nervy pracovaly asi nejvíc) byly nic moc. Kolikrát jsme se s manžou hádali a já už byla přesvědčená, že druhej den koupíme Sunar a kašlu na to... Nakonec jsme ty počáteční boje zvládli a kojím ještě teď. Jak dlouho budu kojit netuším. Do roka určitě, ale jak vidím toho našeho malýho draka, ta to nakonec bude určitě ještě mnohem dýl 😀
Faktem ale je, že malej neměl s přísáváním žádný problémy, chytl se v pohodě hned napoprvé a ty problémy, co byly, byly spíš mnou...

janneke
autor
3. srp 2010

@evamartinek Určitě nevadí, máš hlavně pozitivní přístup.
Každý příspěvek je vítán!

sophy
3. srp 2010

my kojime 20 mesiacov, zvladli sme to bez problemov po sekcii, chodim do prace a sklbit sa to da, je to nadherna vec, a ked vidim ako sa syncek pozera na bradavku a ako slastne zatvara oci ked sa prisaje, tak nic krajsie na svete si neviem predstavit, budeme sa este dlho dojcit, milujeme to obaja! 🙂

hanule05
3. srp 2010

ahoj, taky bych se chtěla podělit:

u první dcerky byly ze začátku trošku problémy, bradavky bolely, ale to jsem vyřešila tím, že jsem si je mazala Bepanthenem a chodila doma pořád s prsama venku 😀 a za pár týdnů to bylo už naprosto bezproblémové, mlíčka jsem měla vždycky dost a nakonec jsme kojily do dvou let !!!!! a to už si pak dcerka sama řekla, že už nechce.

S druhou dcerkou už bylo kojení bezproblémové od začátku, sice špatně otevírala pusinku a chtěla být přisátá skoro celý den, ale to nebyl žádný problém. Kačence jsou tři měsíce a doufám, že kojení bude v pohodě aspoň taky do dvou let jako u Aňulky.

evinka001
3. srp 2010

taky se přidám.....
nejstarší byl kojený 15 měsíců, mladší 12, déle už nechtěl, stejné to bylo u starší dcerky a nejmladší kojím do dnes a jak to vypadá tak ještě dlouho budu. začátky byly vždy trochu těžší, po císaři se mi mlíko spustilo až 4 den, jen u nejmladší bylo už druhý den. první tři týdny to sice bylo bolestivé, potrhané bradavky, ale potom vždy pohoda.

lydia22
3. srp 2010

Ahoj,tak nas Tomasko bude mat 14mesiacov a stale papa moje mliecko,umele nikdy nechcel,dokonca ani flasu za co som vdacna,po narodeni mi ho po umyti a kontrole dali k prsniku a pekne sa prisal,mliecka bolo habadej.aj ked teraz je to skor o cickani sa ako o velkom papani som stastna ze mame take puto vdaka kojeniu.

alterna
3. srp 2010

Ja jsem kojila dcerku do 23 měsíců a super🙂, jedinej kdo to nechapal byla tchyně 😒 , ale my sjme s tim problem nemeli a bylo to moc fajn. Hlavne kdyz byla dcerka mimi, stacilo nekde jen nakojit a pohoda zadne flasky.

editah222
3. srp 2010

Já jsem měla od začátku mlíčka jako kravička, ale malá měla žloutenku a tak šla většina do mražáku. Potom krásně odžloutla a začala papat jak o život 🙂 Ted to vypadá, že ji budu kojit snad do puberty a že se nám navic nevyhne ani tandemové kojení, protože ona se prsa jen tak nevzdá. Vlastně mi to ani nevadí, protože kojení je krásný pocit.
Jsem moc ráda, že mám to štěstí a kojení šlo relativně bez problémů.

evi3
3. srp 2010

Ahoj, tiež samé pozitíva 😉
Dcéra bola pri narodení v termíne hypotrofická(2100g) tak sme prvé 4dni neboli spolu. Ona bola na nedonosencoch v teple, ja na šestinedelí. Druhý deň som začala s odstriekávaním a nosila som jej mlieko v kadinke. Na tretí deň mala len 1900g ale konečne som ju držala. Potom sa pricucla a v podstate bolo. 4. deň sme už boli polu na izbe, na jedlo sa budila pravidelne po 3 hodinách, napchala si brucho a jej váhová krivka začala prudko stúpať 🙂. Potom ako dala rekord 100g/deň sme šli 9. deň domov s váhou 2300g.
5 mesiacov bola výlučne kojená, celkovo do 23 mesicov. Potom sme to ukončili, po vzájomnej dohode 😉 . UM nechcela nikdy a keď sme skončili s kojením, prešla bez problémov na plnotučné kravské. Teraz má 32 mesiacov bčas sa ešte o kojení rozprávame, lebo si stále pamatá, ako pila. Čoskoro na to zabudne, ale zatiaľ je to taká pekná bodka 😵

bufina
3. srp 2010

Ahoj, tak my jsme měli kojní ze začátku dost divoký. Malej se narodil o 6 týdnů dřív, tak byl v inkubátoru a poprvé jsem ho mohla nakojit až desátej den. Ale přisál se krásně, jen nevydržel dlouho tahat. Tak jsme přikládali, odsávali, ale vyplatilo se to a kolem třetího měsíce už byl plně kojenej. Je naprosto spokojený miminko, spinká celou noc a i když se třeba občas vzbudí, tak si ho vezmu do postele, přitulíme se, malej se napapá a zase hezky spí. S kojením na veřejnosti nemám žádnej problém, takže je taky super že má malej jídlo "připravený" pořád, má správný složení, teplotu tak akorát... 😀 Takže jsme naprosto spokojení oba 🙂

@janneke No je škoda že nás kojící matky vidí ty nekojící jako psychycky vyčerpaný trosky těsně před zhroucením a jednou nohou v psych. léčebně, protože nám mimčo celej den vysí na prsu, nepřibýrá na váze a o prospaných nocích si určitě můžem jenom nechat zdát 😀

jitulisek
3. srp 2010

Musím říct, že kojení úžasná a přirozená věc. Rodila jsem císařem,takže jsem Sofi poprvé přikládala až druhý den. Bála jsem se, že se mi bude trvat dlouho, než se prsa nalijou,ale bylo to OK. Už třetí den Sofi krásně pila a dokazala v porodnici vypít na jeden zátah až 75 ml. Samozřejmě mě bolely bradavky, až jsem říkala, jak to vydžím těch 6 měsíců, po které se doporučuje kojit. Ale to za pár dní přešlo a kojo už bylo fajn. Prošly jsme si zánětem prsu,ale i to přešlo a dneska už si kojení užívám. je to nádhera, když držím Sofi v náručí a ta pěkně papá. 🙂 A samozřejmě je to i praktické,že? 😉

bufina
3. srp 2010

@jitulisek No hodně praktické 😀 Takhle malej jak se vzbudí, tak dostane hned prso, takže se nestihne tak úplně probrat a rychleji usne, malou sem bohužel nekojila a ta byla vždycky už úplně probraná než sem udělala Sunar, takže pak trvalo dýl než zase usla.

janneke
autor
4. srp 2010

Dámy, jsem ráda, že jste se přidaly do diskuze!

inglesina
4. srp 2010

Já sice ze začátku taky neměla kojení bezproblémové, byl to velký boj, ale nevzdaly jsme to, a o to víc si teď kojení vážím. Je to nádherný pocit, když se malá přisaje a vidím, jak je spokojená, slastně zavírá oči, jednou ručičkou mě hladí po prsu a tou druhou se mě drží za tričko. Musím říct, že si užívám každou minutu a na každé další kojení se těším. Vydržela bych se dívat, jak pije, celé hodiny. Je to dar.

eliska22
4. srp 2010

Ahojte, ja som 1 dcérku kojila 2 roky, veľmi mi pomohli v pôrodnici, kde mi vysvetlili ako priložiť a pod., po pôrode mi dcérku hneď priložili a aj keď bola 2 dni v inkubátore, sestričky mi ju na kojenie vyberali 🙂 Musím povedať, že staršia dcéra nebýva vôbec chorá a nemá a dúfam, že ani nebude mať žiadnu alergiu 🙂
Pri druhej dcérke to už všetko išlo akosi samo, prirodzene a nemusela som si ani odsávať, (len ma mrzí, že mi ju po pôrode hneď nepriložili ), kojím ju do dnes a dúfam, že ešte budem čo najdlhšie, ale jej tak chutí moje mliečko, že nechce ani príkrmy, ale to je už do inej témy 😀

janneke
autor
8. srp 2010

Dík všem za příspěvky. Jen škoda, že se tu nesešlo víc pozitivních zkušeností a příběhů. Třeba ještě přibudou po prázdninách.

xkacatkox
8. srp 2010

jsem ráda, že tu existuje diskuze, kde kojení je radost, a ne pořád nářky, jak to někoho omezuje aapod.,my také zatím kojíme, a doufám, že nám to vydrží alespon do roka, kdyby do dvou nebudu se zlobit 😀 moc si ty chvilky s prckem užíváme, co máme příkrmy tak kojím jen 2-3krát za den, a v noci tak jednou či dvakrát, rodila jsem SC, ve spinále, a Matýska jsem přikládala hodinku po SC, byla jsem úplně v pohodě, a díky manžovy jsem ho mohla mýt celý den u sebe, takže s přikládáním nebyl problém, mlíčko se rozjelo hned další den, kojila jsem plně, docela by bylo líto, že v 7mm jsme najeli na příkrmy, ale vývoj je třeba, polévečky mu chutnají, to kojení je fakt super, jediné co mě možná trošku zaskočilo, byl vrchol laktace, myslela jsem, že se převrátim na zem, moooc těžké, 😀 ale tak po 8dnu se to znormalizovalo, ale bylo to prčovní jak se mi prsa nikam nevešli, to tedka se mi vejdou všade 😀

xkacatkox
8. srp 2010

😀 zapoměla jsem další pozitivum, zhubla jsem 10 od své původní váhy, a co je ještě bonus můžu secpat co chci jak chci a nekynu, to je mooooooc super 😀

tilly
8. srp 2010

@xkacatkox tak toto zavidim, myslim, ze viacere to zavidia, mne sa pri dojceni nepodarilo zhodit nic... teda zhodila som, ale nie z povodnej vahy... a ked chcem mlieko, musim jest, tak sa ani neobmedzujem v jedle, cize ani neschudnem 😀

inak kojenie je krasna vec, nie je to len o vyzive, ma to viacero krasnych stranok, som rada, ze som to mohla zazit

zdeniii
8. srp 2010

Ahojky, kojím od první chvíle doteď a dlooho ještě budu pokud to malé bude stačit a vyhovovat. nedokážu si to bez toho představit, ty naše chvilky jsou úžasné! Neměla jsem žádný problém od začátku i kdž jeden den nebo dva po sobě jsem mla na sobě malou přisátou snad v kuse, ale zvládnuly jsme to spolu a kojím a kojím...
Je to krása. Vlbec by mne nenapadlo nekojit jen proto že si nechci zničit prsa nebo že chci chodit po hospodách a pít jako předtím... Přijde mi to to nejpřirozenější a nejlepší pro oba dva jako nic jiného na světě... 😉

collette
8. srp 2010

Děvčata, moc vám to všem závidím, ale hlavně přeju. Nám se to bohužel nepovedlo, ale ty dva dny, než nastaly problémy, byly naprosto dokonalé. Ať vám to vydrží!

luvie
8. srp 2010

Taky se přidávám:
V těhotenství mě ani nenapadlo, že bych mohla nekojit, prostě jsem to brala jako jednu z nejpřirozenějších věcí na světě.
Rodila jsem (bohužel) císařem, Kačku mi dali skoro hned k prsu, ale jen asi na 3 hod. První její přisátí byl celkem šok, vůbec jsem nečekala, že je to tak silný, intenzivní pocit. Ale krásný, brečela jsem radostí nad ní. Nikdo mi ale neřekl, že ji celou noc neuvidím (12 hod. bez ní bylo k zbláznění...) Kojení se nám podařilo moc hezky i po té dlouhé pauze, až později jsem se dozvěděla že po CŘ se nemusí kojení dařit... Nám se dařilo skvěle.
První měsíce byla Kačka přísátá na prsíku skoro permanentně, dnes se přisává stále i co půlhodinu třeba jen na ucucnutí, příkrmy zatím moc nejí, takže mám doma skoro plně kojené dítě 🙂
Baví mě kojit ji na nejrůznějších místech - v parku na lavičce vedle pána, ve vlaku, před divadlem, beru to jako zkoušku 🙂 (hlavně těch lidí okolo, kdy to někdo nevydrží 😀)
Vyhovuje mi, že nemusím nosit žádné lahvičky a jídlo pro ni mám vždy po ruce.
U prsíka ji nakrmím, napojím, uklidním, uspím, rozesměju, prostě je to pro nás mnoho věcí v jednom.

Jo, a těším se, až budu mít druhé dítě a přijde ta zlá sestřička, co mi vyčetla, že mi spí u prsu - hned druhý den jejího života. A u jednoho prsa mi bude spát nové miminko a u druhého víceletá Kačka 😀 Ať si zlou sestru trefí šlak 😀

luvie
8. srp 2010

ještě poznámka:
taky vám dětičky tak cestují u prsa? Když ležím na zádech a Kačka na mě, dokáže se mi třikrát otočit kolem dokola, pořád se staví na nohy, štípe mě do rukou a druhého prsa a řehoní se tomu 😀

zdeniii
8. srp 2010

@luvie U prsíka ji nakrmím, napojím, uklidním, uspím, rozesměju, prostě je to pro nás mnoho věcí v jednom.
Tos kráásně popsala!!! souhlasím! 😵

juliagregor
8. srp 2010

tiež pridám pozitívny príbeh, teda dva 😉
starší syn sa narodil v termíne, normálny pôrod ale aj tak my ho doniesli až po 4 hodinách, krásne sa prisal a kojili sme sa do 17 mesiacov, kým som nebola tehotná a hned dvojičky, tak som ho odstavila, zvládol to perfektne, trošku bol nepokojný ale vôbec neplakal 😉 menšie problémy boli, ale bol strašne zlatý, ked papal 🙂
dvojičky sa narodili predčasne (35 tt), plánovanou sekciou, doniesli mi ich na druhý deň, prisali sa hned ale boli hned unavení a nevládali sa napapať, tak sme odstriekavali a na striedačku papali prsník, flaša...po 3 tt nás pustili z nemocky a kojili sme sa 20 mesiacov 🙂, boli naprosto úžasní ako si sami hľadali prsník, ked som ich uspávala..lahla som si na posteľ a každý si lahol na jednu stranu a papal 🙂
priznám sa, odstavila som ich z mojej vôle, lebo už som sa potrebovala vyspať a bola som veľmi unavená...chlapci to zvládli v pohode a ja s pomocou homeopatík a nurofenu 😎
prajem všetkým veľa mliečka a zdravé detičky 🙂

luvie
8. srp 2010

@zdeniii no, tak to u nás prostě je 😀 ale moc se mi to líbí a nechápu kamarádku, která prohlásila: "v září jdeme na svatbu, doufám, že to už kojit nebudu" dítě se jí narodilo před 14 dny.... ☹

zdeniii
8. srp 2010

@luvie jo tak to mi přijde taky šílený... a hlavně smutný ☹ Je pravda, že si nemůžu dopřát všechno jídlo a pití co mám ráda a mám na to chuť, ale přijde mi to jako ta nejmenší obět v tom porovnání, co mohu děťátku dát a co ta naše chvíle znamená pro mne... Za nic bych to nevyměnila 😵 ani v noci...

k.ate
8. srp 2010

@luvie mně malej cestuje, kojím hlavně v leže, teď tak jednou během dne a pak večer a ráno, ale když jsem ho takhle kojila u mamky, ta se divila, co u toho kojení malej dokáže provádět 😀 Stoupá si na nohy, motá se kolem dokolečka... A vůbec nejlepší je, když ho chci uklidnit a dám mu kvuli tomu prso, už od malička jakoby nadává, pije a dělá takový "eoeeoe" 🙂 😀 Prostě je při tom pořád hrozně roztomilej 😀