Odmítání jídla

sima77
4. srp 2008

Milé maminky, prosím o radu, protože už jsem zoufalá. 😖 Mám devítiměsíčního syna a asi týden mě odmítá jídlo. Vždy sní tak 5 lžiček a pak už dál nic nechce. Kojila jsem ho 8,5 měsíce a sám se mi odstavil a teď ještě tohle.
Prosím, jestli jste zažila některá něco podobného, poraďte co Vám třeba pomohlo nebo jestli to nějak přešlo samo. Opravdu už si nevím rady.

zusma
4. srp 2008

Mne malá začala nejdřív odmítat ovoce,pak za dva týdny dostala šestou nemoc a při ní jedla i pila málo. Po nemoci dělala při jídle scény a v pohodě snedla jen oběd. Pořád jsem zkoušela ale nenutila a teď už ji normálně a i to,co před tím ne. U nás to asi bylo nemoci. Přeji pevné nervy,já byla už chvílemi zoufalá. A prostě to zkoušej a nenutit. Asi se nedá nic jiného dělat.

sima77
autor
4. srp 2008

Zusmo díky, u nás žádná nemoc neproběhla, možná, že něco přijde. Já jsem zoufalá pořád, ale před malým se snažím být v pohodě. Vůbec netuším co dávat k snídani, protože tím jak by kojený, tak mi mléko z flašky odmítá.
Odmítá všechno, jak ovoce, tak zeleninu, kaše i jogurt.

annag
4. srp 2008

sima, v prvom rade mu skontroluje pusinku, resp. zájdi za lekárkou, ak si sám nedá pozrieť, treba vylúčiť mechanický problém - infekciu, kvasinku - soor - chorobný povlak na jazyku, zápal hrdielka, herpes - čo sa môže zjaviť aj bez iných príznakov, dieťa je inak spokojné, bez teplôt, len nechce papať, lebo ho to bolí

zusma
4. srp 2008

To je pravda. Annag má pravdu. Mne doktorka malou prohlížela i v puse a nic tam nenašla. Vážně mi to je moc líto, co se vám děje. Jsou to strašné nervy a já doufám že nás to už nepotká.

janii
4. srp 2008

sima77: Ahoj jsem ráda že jsi založila tohle téma, chtěla jsem to taky dnes udělat. Máme dost podobný problém...Akorát že já jsem měla málo mléka takže jsme kojili jen 3 měsíce. Od 4m, jsme začali postupně dávat přesnídávky, ovoce, masozel. příkrmy, kaše, později i jogurt, malý jedl ze lžičky přímo ukázkově bez jakéhokoli problému,ale poslední 3 dny do něj nedostaneme nic. Jakmile vidí lžičku, semkne rty a je konec.Dostaneme do něj denně po troškách alespoň nutrilon, ale na to že je mu 7 měsíců a měl by mít už pestrý jídelníček je to dost málo.Taky jsme zoufalí ☹

sima77
autor
4. srp 2008

Annag, díky za radu. Zítra se mu do pusinky podívíám a když se nenechá tak pomažeme k doktorovi. Je pravda, že vypadá spokojeně, dělá všechno jako dřív jenom nejí. Fakt to jsou nervy.

basak
10. srp 2008

ahoj mám dceru 2,5 roku a je to pohodářka až na jídlo 😒 to je u nás vždy bitva.může to být tím že mívá občas takové mapy na jazyku?mudr. sem se na to neptala tak nevím zda jít nebo ne 😖

vendy01
11. srp 2008

Ahoj,tak my máme stejný problém. Náš Filípek byl do 6. měsíce jen kojenej, krásně začal papat zeleninku, pak i ovoce a kaši. Teď tak týden úplně odmítá zeleninu, začíná i ovoce. Jen ta kaše mu docela jede. Každý jídlo je boj, už jen, jak mu dám bryndák, tak se vzteká. 😒 Teď je protivnější i přes den, ale nemůžu přijít na příčinu. Zoubky má 4 prořezaný a na další to nevypadá, tak opravdu nevim... Vím, že se do jídla nemá nutit, tak ho hodně kojim, ale pořád to takhle nepůjde... Ostatním přeju pevné nervy 😉

lakrka
11. srp 2008

ahoj, to je dobry, ze ma nekdo stejny problem. ja uz jsem taky v koncich. ja kojim opet plne. lukas 8,5 mesicu vubec nechce jist. uz jedl zeleninu, ovoce. a asi 14 dni zavre pusu a otoci se na stranu. jediny, co ma rad jsou banany, trochu nektarinky a odkusuje si. jeste si vecer da trochu kase. ale jinak porad jen kojit, ale ja uz nemuzu. me to kojeni stoji strasne moc sily. uz jsem mu davala kousek housky, salamu, brambory atd., ale nic.

martina48
11. srp 2008

Ahojte...my zase máme problém s ovocím...so stravou som začala len asi také 3 týždne do zadu,teda od 6mes.Spapal my pekne ovocie aj zeleninku,ale v posledné dni my nevie zjesť ovocie..pred dvoma dňami som mu dávala jabĺčko s banánikom ,ani prvú lyžičku neprehltol a v momente sa vygrckal ☹ ..neviem doňho dostať to ovocie..neviem,čo mu mám dávať na desiatu a olovrant ☹ neviete my dať nejaký typ?...z ovocia mu zatial "dávam"jabĺčko a banánik

tannawe
12. srp 2008

Ja zacinala prikrmy zavadet hodne postupne, at v tom nemaji zmatek, musi si zvykat na nove chute pomalu..nejdrvi vzdycky zelenina a pak az ovoce, banan je nejlepsi - ale neprehanet kvuli zacpe...
Moje deti, kdyz nekdy nechtely jist tak jsem zkusila at si uz nabiraji samy. Udelat male kousky, postavit pred dite, nedivat se co a kolik si dava do pusiny, delat jakoby nic, netlacit na ne...nektere deti uz se citi zrale na to jist samy, ale neumi jeste mluvit a tak jedine jak to zkousi mamince dat najevo je, ze nejedi vubec...ja jsem na tohle u svych deti prisla velmi jednoduse, ze jakmile zacaly odmitat jidlo tak je o to vic zajimalo co jim ja...takze takhle si nas maly v pul roce nabral brambor z tatova talire /mam to i natocene,protoze jsem nechapala/a uz jel...tak jsem si uvedomila, ze ho mozna jeho "vojenska strava" az tak neuspokojuje. A male mekke kousky zeleniny zabraly, a hlavne jsem se fakt nestresovala tim kde co je poblemcane, jak moc je spinavy atd. Na zem pod zidlicku rozlozit stare noviny /lepsi nez omyvatelny ubrus - normalne vyhodit a je klid.../, diteti dat obleceniko u ktereho nevadi, ze bude "obarvene" od mrkve atd. a nechat je objevovat, nenapadne hlidat pripadne zakuckani a treba se i ta vase zlaticka chyti.
Preju hodne zdaru... 😉 😉

gabinaf
12. srp 2008

ahoj holky,

já jsem někde četla, že snad může trochu pomoct, pokud budete taky něco jíst, dítě si pak spojí, že je to hromadná záležitost, tak to snad taky stojí za zkoušku

zlatka
12. srp 2008

Tak u nás to je taky tak, kještě kojím, dcera má 15 měsíců a ostatního jídla staršně málo. Řekla bych, že jogurt máme tak na 3x, 4x, já ji ale nijak nenutím. Taky už to zkouší sama, ale to je víc mimo a na ní než v ní. Ale je veselá, hlady netrpí, vypadá nacupaně, nenutím ji, abych jí to nezprotivila úplně.Já myslím, že to přejde. Simo, pokud tě to kojení už hodně vycucává, tak ho odstav, bude to boj a otázka tak 14 dní, ale určitě ti neumře hlady, když bude vědět že jiný mlíčko než ve flašce nedostane, tak ho určitě vypije. Mně malá taky nechce pít kojenecký mlíko, nai koktejly, zkouším někdy kakao, tak to si párkrát srkne. Zatím pořád dostává to kozí ode mě, tak co by do sebe cpala krabicový, že jo.

lakrka
12. srp 2008

tannawe, diky za radu. tak ja to jeste jednou zkusim, vybavena s vice trpelivosti. jen, kdyz dam lukasovi neco na talir. tak shodi talir i s jidlem. tak mu to dam asi na stul.
my jime vetsinou vsichni najednou (teda manzel vetsinou ne, ale ja a starsi syn).
ale pomalu ho asi odstavim, ja uz fakt kojit nemuzu. jen jeste nevim presne jake mleko, protoze kluk ma nesnasenlivost laktozy.

annag
12. srp 2008

lakrka, kojíš a má neznášanlivosť laktozy? Laktoza je mliečny cukor, kotrú obsahuje MM, je to jedna z príči, kedy sa kojiť nesmie. Nemáte náhodou alergiu na kravskú bielkovinu? V takom prípade je pre Vás vhodné konjiť čo najdlhšie, ale aspoň do roka.

Ťažiskom výživy v druhom polroku je stále MM alebo UM, príkrmy sú druhoradé, dopĺňajú nutričné potreby, vlákninu, niektoré vitamíny atď. Ale pre bábo je stále najdôležitejšie mliečko, zvrat nastáva až okolo roku. Preto ak bábo odmieta príkrmy v prvých mesiacoch je to úplne normálne, lebo k tomu musí aj psychicky dozrieť. Bábetká nie sú tabuľky ani stroje, majú svoje vnútorné biologické hodiny a samy si určia, kedy príkrmy začnú skutočne papať. Jedno skôr, jedno neskôr, bez ohľadu na to, či to vyhovuje tabuľkám, lekárom či mamičkám.

amartina
13. srp 2008

Ahoj holky,
mohu se přidat ? Mám trápení se svým chlapečkem - asi před týdnem mu přestalo stačit mlíčko ode mne, najedl se a za necelou hodinku chtel zase, dle rady doktorky jsem ho zkusila dokrmit Nutrilonem - jednou chtěl, jednou ne, jenže teď se mi začíná u prsu vztetak a nechce tahat a přitom tam má mlíčka dost, mlíčko mu i odtříkávám, ale asi to nestačí a když mu pak chvi dát lahvičku s Nutrilonem, zase se vzteká, jsem z toho zoufalá, protože mlíčko mám, ale malej nechce tahat, poraďte, co dělat, nechci přestat kojit, když zatím mám co.....když mu mlíčko odstříkám, vypije to, ale je to asi málo...tak nevím, jestli se vyplatí odsávačka....

lakrka
14. srp 2008

@annag: oni existuji dva druhy nesnasenslivosti laktozy. ted nevim, jestli to reknu spravne v cestine (cetla jsem si to na nemeckych strankach a mam tezkosti s prekladem). jedna je vrozena a to by nesnasel i mm. druha nesnasenlivost souvisi s nezralosti enzymu laktatu a tento enzym muze jeste dozrat - tak tuto nesnasenlivost ma lukas.
problem je, ze ja uz proste nemam silu na to kojeni a taky chci opet zacit pracovat. ja jsem ochotna kojit rano a vecer, ale ne petkrat, sestkrat za den.

@amartina: ja mam odsavacku (dokonce elektrickou), ale taky mi to tim moc neslo. moje dula sice rikala, ze jde ozvyk, a kdyz budu odsavat pravidelne, tak toho odsateho mlika bude stale vice, ale ja sedela treba 15 minut a byl jsem rada, kdyz jsem mela 50 ml (z obou prs). kolik je tvemu klukovi? nekteri deti maji problemy, kdyz jednou piji z flasky, pit pak zase z prsu, protoze je to pro ne narocnejsi (musi vice sat). ale jinak nevim. zmenit druh mlika?

ygreen
10. srp 2010

otvírám znovu téma

mám problém s dvouletým synem.Už snad měsíc neměl teplé jdlo. Jedno jestli ode mě, od tchýně, v restauraci. prostě nejí. Jakmile před něj postavím talíř s teplým jídlem - polévka, maso s přílohou, tak okamžitě prchá, ječí, brečí. To že jíme s manželem spolu s ním a stejné jídlo nepomáhá ani náhodou. Nemá ani chuť ani tendenci sáhnout k nám do talíře pro něco. Někdy se přijde podívat a já mu nabídnu a on uteče pryč. Začalo to těma vedrama. A navíc byl dlouuuho na skleničkách. Měla jsem radost, že před 2 rokem začal baštit i Hipp srdíčka - ty těstoviny. Jako že už mu nevadí kusy. A vždy jedl špatně moje teplé jídlo, měl asi 4 oblíbená jídla a ty jsem mohla točit pořád dokola.
Jinak by jedl pořád, miluje pečivo, žervé, sýr, jogurty, tvarohy, pudingy, ovoce. Hodně pije a před spaním a ráno mlíkuje (UM). Je větší než děti jeho věku a těžší - má 100cm a 18kg.

Třeba zrovna teď udělala jsem opravdu dobrou mrkvovou polévku s krupičkou. Jak viděla talíř opět hysterická scéna. Někdy ho nechám,někdy se ho snažím donutit ochutnat alespoň lžíci, aby věděl že je to dobrý. Nic. Tak jsem to před ním snědla, mlaskala si a on bulel. Pak jsem ho tedy svlékla že půjde spinkat, když nechce papat. Ale protože už předím brousil v lednici a spíži, je mijasný že m fakt hlad a neusnul by. Tak jsem mu dala suchej rohlík, asi 4 dny starej. Jakože ať ví, že dostane takovej suchej hnus, místo dobrého jídla. A on ho sežral s úsměvem a radostí jak kdybych mu dala kačenu 😒 😒 tak já fakt nevím. Když ho posadím s náma a stolujeme všichni, předvádí hysterické scény. Nejšťastnější by byl za UM, nebo pečivo se žervé. Ale už mě to krká, jsem doufala že skoro ve 27 měsících bude jíst normálně s náma, kousky, apod. U studeného jídla trhá kusy a žvejká úplně v pohodě, má všechny zuby. U teplého ne. Nemá rád zeleninu, kusy masa, bramborovou kaši, apod. Jediné co má rád - světe div se - jsou masové koule s omáčkou, bramborem a brusinkama v Ikee 😲

A nedomluvíms e s ním, páč nemluví, což mi to taky ztěžuje.

Nemáte některá podobnou zkušenost. Mám s tím něco dělat, nebo ho nechat na studeném jídle bez zeleniny a počkat? Já už fakt nevím ☹

bubelko
10. srp 2010

@ygreen ja by som skusila vynechat vsetky pudingy, ovocne jogurty a tvarohy - nechala by som len ciste biele. taktiez ziadne sladkosti. ponukala by som dalej ovocie a varenu teplu stravu. a tiez by som zaviedla princip - nechces, nemusis ale nic ine nedostanes. samozrejme UM na ranajky a vecer pred spanim ano. moj syn ma 3 roky, je rovnako vysoky a ma 16,5 kg, takze si myslim, ze ak to skusis, od hladu neumrie. hlavne ale treba byt dosledny. to je moja skusenost. u nas to zabralo pri kazdej scene. nemusel jest, ale nic ine okrem ovocia do vecere nebolo. a kedze vedel, ze nepopustim, tak si to celkom rychlo rozmyslel.
to ze nerozprava nevadi, dolezite je, aby rozumel tomu, co mu vravis. a to si myslim, ze rozumie.
pripadne sa skus poradit s pediatrom, co si o jeho spravani mysli a co by ti poradil on.
drzim palce 😉

jasminet
10. srp 2010

@ygreen a nestalo sa, ze sa popalil a teraz sa tepleho boji? neviem, to je len napad.... 😅 u nas sa tiez praktikuje (a to mala ma 1 rok), ze ked nechce jest (klop klop sa to nestava casto), tak nedostane nic ine ako nahradu (ziadne chrumky, keksiky, oblbovaky). proste sa pocka do dalsieho jedla alebo ked si potom sama nieco vypyta.

alienka73
10. srp 2010

@ygreen my sme na tom podobne. Nas maly bude mat v novembri 3 roky a ma len svoje oblubene jedla ktore zje. Ma rad rezancovu polievku, paradajkovu ,palacinky,rezance s tvarohom, cestoviny s hocicim len napr nie s kuskami zeleniny, musi to byt omacka. Miluje pizzu, jogurty, mlieko, syry ale nezje ziaden druh ovocia. Pije iba vodu a ovocne stavy.Peciva je malo a iba niekedy. Davnejsie ochutnal aj zeleninu napr jedol par krat uhorky, paradajky ale teraz ked vidi nieco take tiez len povie ze si neprosi take a utecie a neda sa nijhak presvedcit. To iste robi s jedlom ktore nie je jeho oblubene alebo je nezname. Neochutna to ani za svet. Nikdy neochutnal ovocie ako melonn, broskyna, proste nic. Iba ked sme davali prikrmy tak papal jablcko, banan. Ale po par mesiacoch to zacal odmietat a odvtedy sme len na jeho oblubenom.Banan zjedol asi trikrat aj to len trosku od vtedy nie. Minule som mu urobila tvaroh s bananom a broskynou, mal to vymixovane na kasicku a aj sa na to tesil ale hned ako si sadol zacal plakat ze to nechce ze tam je banan! 😲 Mali sme obdobie ked sme skusali vselijak mixovat a ponukat ale nic nepomohlo.
Prikrmy ked bol mensi papal aj zeleninove, varila som mu a mixovala aj s maskom ale teraz normalne jedla iba tie svoje. 😒 Teraz by mal ist do skolky tak sa obavam co tam bude jest a pit. Uz sa len spolieham ze ked to uvidi jest ine deti tak to zje ale trosku sa obavam ze ani nie. Na nho take ze nic ine nedostanes neplati, on bude kludne aj bez jedla a nanestastie je mensi a chudsi ako jeho rovesnici, takze ja ho hladneho nechat nemozem. 😖 Nutit ho nenutim, lebo viem ze to k nicomu nevedie a my s muzom sme teda riadny jedaci, ja sa musim krotit , ja by som jedla stale aj teraz ked kojim a moj muz je dobry jedak a jeme pred nim,chvalime jedlo ale maly velakrat len pozrie co jeme a ide sa dalej hrat.

bsik
10. srp 2010

No teda mluvíte mi z duše.........jen doufám, že to nebude travat tak dlouho jako třeba u ygreen 🙂 😉 😉 Náš malý má 8. měsců a ještě se pořádě nenajedl.............podotýkám, že jsem nekojila vůbec a byl tedy celý svůj dosavadní život na UV.Mlíko z láhve vypije úplně v poho - i když nesmí ho být moc 😉 I kousek rohlíku či dětské sušenky si nechá vložit do pusinky a spolkne. Ale má úpně panickou hrůzu ze lžičky......... to se zatne i před úplně prázdnou lžičkou a odvrátí hlavu na druhou stranu. Takže při každém jídle u nás probíhá maňáskové divadlo a s hromadou hraček a písničkami začínáme krmit.........u desáté lžičky děláme kašpárka a u patnácté mám v puse pantofli.........no copak můžeme někdy jíst na veřejnosti? 🙂 🙂 🙂 Dokud si nevšimne, že jí, tak všechno spolkne. Dr. říkala, že dokud nehubne, tak je všechno v pořádku. Tak jí věříme a nepozastavujeme se nad tím, že jsme mu teď koupili plínkový plavky velikosti 3-6měsíců a že mu i přes to, že má 8 měsísú, byly velký v pase.. 😉 😉 😉

lenka1smejka
10. srp 2010

Ahojte mame 16 mesiacov 2 dni mi odmieta jest cokolvek a vyhladovanie nepomaha.Zabavanie tiez nie ani telka.Som z nej hotova vsetko znesiem ale vymyslaníe pri jedle to nie,zubky mame vsetky.Nic jej nie je nechapem co sa jej mohlo stat doteraz papala krasne,Nemam velku trpezlivost.Mam jej to davat na silu?

bubelko
10. srp 2010

@lenka1smejka na silu urcite nie a telku nepustaj, mozno sa chce len krmit sama? 😉

ivanas11
28. zář 2010

Ahoj mamulky 🙂
Lucinka má necelých 8m. Začali jsme papat v 6m, do té doby byla plně kojená. Postupně snad do týdne jsme se dostali až na 80g zeleninky.... a pak najednou 5 dní ani ťuk! Nic nechtěla. Pak se to zpravilo a jedly jsme zase po maličkých porcích, až jsme se dostali na 120g (to už i s masem). Ale posledních 14 dní mi to taky odmítá. Zezačátku nechtěla nic, teď mi sní pár lžiček. Tak to začala dělat i s ovocem a přitom týden před tímto bojkotem mi snědla celej banán. Teď už sní snad tak těch 50g ovoce aspoň. Dnes mi dokonce snědla asi 100g a ještě jsem jí k tomu udělala kašičku, taky 100g a ta jí teda jela!!! Otvírala pusu jak divá! Takže z toho "nic" nejezení mi najednou snědla skoro 200g najednou - čučím jak puk! Ale co s tou zeleninkou? Ach jo.... koukám, že je to velkej boj, jak to tu čtu....

iris
7. bře 2011

Ahoj holky, dcera má 7,5 měsíce a ani ne 6kg, nechce jíst, od mala má problém s váhou, nejhorší je, že ona snad ani nemá potřebu, nepláče hlady...když už do ní praceně něco nasoukám (odmítá otevírat pusu), tak to pak stejně vyhodí.Nevím, jak ji mám nakrmit a čím.Nic nechce, při krmení si pořád sedá, jenže pak dává hlavu na prsa a nemůžu jí do pusinky strčit ani lžičku, ani láhev.
Před cca 14 dny jsme byli hospitalizovaní, měla vysoké horečky, zvracela, průjem.. ona mi momentálně odmítá otevřít pusu na všechno...mlíko si vezme, když už má vážně hlad, jinak mi vystrkává láhev z pusy..ona by si klidně dala jídlo jen jednou po 6 hodinách..jinak už jedla normoš obědy, večer kaši, přesnídávku..teď po tom návratu z nemocnice je to čím dál tím horší, prostě nechce nic.Zvrací mi i čaj, zkoušela jsem jí dávat po lžičkách vodu, šťávy..nic nechce. u doktorky jsme pomalu každý týden.Já vím, říká se nenutit..jenže ona je strašně hubeňoučká.Jsem zoufalá, pomalu nedělám nic jiného, než se snažím do ní dostat aspoň tekutiny(stříkačkou a po trošičkách).