Plazení místo lezení. Dělali to vaše děti také?

ivetalopourova
18. led 2008

ahoj, poradte, male je 7,5 mes. a zacala se misto lezeni ke vsemu plazit po brisku. Na kolinkach se houpe, ale neleze. Myslite, ze se to nauci? Delali to take vase deti?

nevesta
16. čer 2008

Ahoj, moja sa tiez plazi a na kolienka sa dava, ale kroky robi malo, teda na 4. Lepsie a rychlejsie sa jej plazi... Vsetko chce cas 😉 oni sa to naucia 🙂

petraluk
16. čer 2008

ysinko nechci tě strašit, ale není normální, že malej nechává 1 nohu nataženou. Řekni to dr. a měla by vás buď poslat na rhc nebo ti alespoň ukázat, jak to malýho odnaučit. Může se stát, že zrovna tak potom bude lézt a i při chůzi pak může mít problémy. Je to klasická predilekce, v pozdějším věku z toho může mít problémy např. skoliozu 😉

Jinak plazení je pochopitelně předchází lezení. Některé děti to mohou přeskočit, ale bohužel by neměli 🙂

kalo
16. čer 2008

My se začaly plazit jako vojáci v 11měsících, teď se pomalu dostává i na kolínka....Tak snad v roce budeme na čtyřech 😀 (Pozn.cvičíme Vojtovku) My si prostě dáme na čas...

petraluk
16. čer 2008

Kalo věř, že je lepší být trochu pozadu než hodně napřed. Většina dětí, co v půl roce stojí, mývá minimálně vadný držení těla 😉

adetka
16. čer 2008

Mirka zacala rovno stvrnozkovat... ale napriklad moja sestra sa pred tym ako zacala chodit.... pohybovala na zadku... sedela a pritahovala sa rucickami... 😉 ... z manzelovej rodiny ani jeden z jeho surodencov nestvornozkoval... zacali velmi rychlo chodit... zasluhou ich mamicky 😠

melani
16. čer 2008

ahoj holky Laura ma rok a teprve ted se zacina stavet na ctyri.Posouva se v sede
😀 je to fakt strasna sranda jakou rychlosti to dokaze.Byla jsem u Dr a rikala ze je to taky lezeni jen trochu jinak vypada,taky jsem mela strach jestli je to normalni a porad jsem poslouchala od rodicu at s Laorou nekam jdu a ze to neni normalni...ale nenechala jsem se vyprudit a dala ji cas.Deti jsou opravdu kezde jine a nedaji se posuzovat podle tabulek...jeste pridam,ze nechtela vubec pit a ja se stresovala a ted pije az moc.Proste nektere starosti jsou opravdu na nic.Hodne stesti papa

miriamkac
16. čer 2008

ysinka ahoj
Ja mam s Petkom to iste, Palko mi krasne lozi a Petrik sa plazi...ja tomu hovorim, ze ako "partizan v zakopovej vojne 😀 " posuva sa rukami a jednym kolienkom a druhu nohu vlece za sebou....ale ked pride napr. k nabytku, tak sa da na styri a postavi sa....tak ja neviem 😲 .....

miriamkac
16. čer 2008

petraluk asi mas pravdu....u nas sa to uz prejavilo a sme objednani na rhc.....a budeme asi cvicit... 😖

petraluk
16. čer 2008

Miriamkac mě to malej dělal taky, snažila jsem se celý dny ho to odnaučit, ale bylo to marný. Teď už krásně leze a naštěstí krásně střídá nožičky, tak snad to na něm žádný následky nezanechalo. Stoupá si u všeho co je jen trochu pevný, chodit tedy ještě nezačal ani nestojí bez opory 🙂 Ale na to má ještě spoustu času 🙂

silvia123
16. čer 2008

Aj náš sa najskôr naučil postaviť- v ohrádke robí úplne prechmaty z jednej strany na druhú, je v nej veľmi šikovný a čo sa týka lezenia tak v 7,5 m sa tiež pohupoval na kolienkach a lezenie mu trošku šlo ale dozadu, dopredu sa len pohúpal, potom na bruško a už sa doplazil a od 8 m vedel loziť už aj dopredu. Teraz lozí už dosť rýchlo, problém je že naň stále musím dávať pozor, lebo kde sa mu trochu dá, tam sa postaví a neudrží sa pri na nábytku, alebo pri sedačke a padol by hore znak a udrel si hlavičku, tak musím kľačať blízko pri ňom keď lozí. Myslím, že to pohupovanie je nejaká prvá fáza lozenia vpred 🙂

petraluk
16. čer 2008

jj, houpání n akolínkách je přirozený vývoj, může být ještě před plazením 😉

miriamkac
16. čer 2008

To je super, mne chlapci zacali aj sediet, aj liezt (lepsie napisane "plazit") neskor... (ked to porovnam s dcerkou, ta mi v 11 tych mesiacoch chodila sama)...to nevadi, maju na to narok 🙂 ...ale Palko sa mi plazil a potom zacal krasne stvornozkovat, kdezto Petko zostal len pri tom "partizanskom" plazeni...potom sa zacal stavat a pomaly aj chodit a vsimla som si, ze jednu nohu ma vytocenu smerom von, ale uplne ako Ch. Chaplin... 😢 ..tak som to povedala dr...a ona nas poslala na rhc, neurologiu aj ortopedovi...no kedze som mala deti do teraz corucke, tak to budem riesit az buduci tyzden...dufam, ze to este pojde "spravit"...

petraluk
16. čer 2008

Miriam určitě to správným cvičením jde spravit, neboj 😉

womenne
16. čer 2008

Moji sa na začiatku iba plazeli bolo to smiešne potom začal Sebastianko pekne štvornoškovat,ale Niko stale sa len plazil,zistil že tak predbehne brata aje rychlejši ale potom sam prešiel na štyry.

supina
16. čer 2008

ysinka: náš malej se takhle (táhnul to jednou rukou, jednu nohu pokrčenou a druhou nataženou) plazil asi týden a teď se plazí tak, že střídá ruce i nohy, neboj, přijde na to, ale slyšela jsem, že když se takhle plazí dýl, může to mít vliv na svaly okolo páteře - zabírá vlastně jen jednou polovinou těla

gucz
16. čer 2008

moja sa dlho plazila, potom pri plazení začala dvíhať bruško, vyzerala ako husenička a potom začala štvornožkovať zo dňa na deň, ráno zistila, že sa dá aj tak chodiť a do večera to mala už natrénované

boni
17. čer 2008

malý sa len plazil, vôbec neliezol, začal asi v 7 mesiaci a plazenie zdokonaľoval až sa vypracoval na perfektný vojenský štýl a k tomu sa ešte kotúľal, čakali sme na lozenie ako medzistupeň ku chôdzi, ale potom sa v 11 mesiacoch len postavil a začal chodiť a chôdzu mal istú už asi od 13 mesiacov

marinka
17. čer 2008

Anička se plazila asi týden, v sedmém měsíci, ale po pár dnech se začala zvedat z lehu na kolínka a po týdnu plazení se rozlezla a teď už lozí jako blesk po celém bytě 😵

artuse
17. čer 2008

tak naše malá se taky už dva měsíce plazí, na kolenou se pouze pohupuje 🙂 a pořád si stoupá u všeho a už by chtěla dělat kroky, ale nesedí 😕 Dr. na to nic, že je to ok, každé dítě je jiné, může se stát, že některou fázi i dítě přeskočí, mockrát jsem slyšela, že dítě začalo dřív chodit než sedět 🙂

cokii
17. čer 2008

Ahojte. Chcela by som sa opýtať, keď Vaše detičky začínali prechádzať od plazenia k lezeniu po štyrok, ako dávali kolienka? Klasicky už pod seba, alebo ako žabka najpr do bokov?

ysinka
17. čer 2008

diky za odpovedi 😵 ..
petraluk...na rhc jsme byli v sesti mesici kvuli paseni koniku,maly byl proste liny past...tak jsme cvicili chvilku vojtu,v osmi jsme sli na kontrolu a dr rekla ,ze je to ok...na 10mesicni prohlidku jdme za mesic,tak doufam,ze jeste nastanou nejake zmeny 😵

petraluk
17. čer 2008

ysinka, zrovna dneska jsem byla na 10měsíční prohlídce a dr. řikala, že cenní mojí snahu to malýho odnaučit, ale protože teď už leze normálně, tak už není co řešit. Takže než půjdete vy, tak se může všechno ještě změnit a malej bude řádit na čtyřech úplně normálně 😉

smardik
17. čer 2008

holky já jako mala místo plazení a lezení válela sudy 🙂 🙂

katja78
17. čer 2008

ahoj ivetka,
nič sa neboj, naša robila to isté 😉
plazila sa, samozrejme sa nedostala tak ďaleko ako keby sa štvornožkovala. asi v 9-tich mesiacoch ju moja mama začala stavať na nožičky (mne sa to veľmi nepozdávalo, ale veď vychovala 3 deti, tak asi vie čo robí - som si myslela), no a to našu malú naštartovalo k tomu, že začala chodiť s našou pomocou samozrejme. ale chodila tak 5 mesiacov (vieš si predstaviť, ako ma chrbát bolel 😢 , mám 183 cm), ale čo by človek pre dieťa nespravil, keď som ju nechcela dávať do behúla. Proste malá zistila, že takýmto "chodením" sa dostane ďalej akoby sa mala sama trápiť.
Keď mala 13,5 mes., začala chodiť aj bez našej pomoci, no krátko pred tým (asi mesiac) začala konečne aj štvornožkovať.
Dnes má 17 mesiacov a veľmi pekne chodí, behá, tancuje, máme z nej radosť.

vaness
18. čer 2008

Ahojte, tak naša malá sa tiež plazí, má 7 mesiacov sle tiež tak že sa odráža len jednou nohou. Dnes sme boli u ortopéda ( s niečím iným ), tak som sa mu o tom zmienila a poslal nás na rtg a na nuerológiu, tam ideme v pondelok. Dúfam, že bude všetko ok.

cokii
18. čer 2008

vaness: Ahoj, naša malá sa tiež tak plazí, preto som sa na to pýtala... My máme RTG kĺbikov za sebou, aj neurológa, to bolo ok. Ale pre torticollis chodíme rehabilitovať. Na rodinke som našla článok - pripájam link. Prečítaj si ho. Ja som ho pochopila tak, že keď bábo sa plazí tak, ako naše detičky, tak nie je problém, ale až vtedy, keď by začalo štvornožkovať tak, že bude používať iba jednu nohu. Ako si to pochopila ty?

link: http://www.rodina.cz/clanek5485.htm

ysinka
18. čer 2008

vaness,drzim palecky a pak dej vedet jak jste dopadly 😵
cokii co je to torticollis 😢

cokii
19. čer 2008

ysinka: http://www.zdravie.sk/sz/content/132-23445/Tort...

Mne sa ale nezdá, že by naša malá mala torticollis, lebo v správe stále píšu, že hybnosť je normálna a nemá nejakú zvätšený sval alebo hrču... na druhej strane hlavičku má stále naklonenú doprava, ale fyzioterapeutka konštatuje, že to môže byť hypotóniou šijového svalstva, že ich ešte nevie poriadne napnúť. Po mesačnom cvičení to zmizlo, už som sa začínala tešiť, ale keď sa malá začala plaziť, zase ten úklon tam je... My cvičíme Vojtu pre hypotóniu trupu, malá má slabé chrbtové svalstvo, má 8,5 mesiaca a ešte sa neudrží rovno sedieť a tú hlávku stále nakláňa na jednu stranu. Teraz sa to toho pridalo aj to plazenie, kde sa odráža iba jednou nohou a jednou rukou... Už mi to tak pripadá, že keď sa niečo kazí, tak to potom ide jedna radosť...Tak neviem, tiež ma zaujímalo, či to plazenie je v norme alebo nie, ale na nete som sa stretla s protichodnými názormi. Vraj takéto plazenie je ešte v norme, len lezenie už musí byť na kríž. Uvidím budúci týždeň, idem s malou na kontrolu, tak sa určite na to opýtam a potom sa ozvem.

lendy1
19. čer 2008

cokii, náš David má taky hypotonii, k tomu měl i predilekci hlavičky (měl ji pořád na jednu stranu), ta predilekce se srovnala cvičením. Když se začal plazil, nejdřív to bylo tím stylem-že to tahal rukama (spíš teda jen jednou) a buď tahal nohy za sebou, nebo se odrážel jen jednou, ale málo. Měla jsem z toho hrůzu, jestli bude vůbec lézt a jak, když se tak divně plazí. I na rehabilitaci, když to viděli, říkali, že to je hodně zvláštní styl. Když ale pak začal lézt, tak leze ukázkově-střídavý, křížový pohyb ruka-noha, občas jde ještě do plazení a plazí se taky ukázkově-střídá ruce a nohy, ale už spíš jen leze a leze. Takže i když to ze začátko vypadalo dost divně, leze naprosto v pohodě 😉

cokii
19. čer 2008

lendy1: Koľko má malý mesiacov? A ako ste na tom s tou hypotóniou, Upravilo sa to? Vraj by sa to malo upraviť hlavne práve pri lezení, lebo sa tam posilujú všetky chrbtové svaly. Podľa toho čo píšeš, tak to vyzerá, že my sme na tom úplne rovnako. Aj mne sa zdá, že to bude tá predilekcia hlavičky a hypotónia. Napíš lendy1 svoje postrehy ako postupujete ďalej. ozaj a keď sa začal plaziť, tak ako dával kolienka? Ako žabka alebo hneď pod seba pekne rovno na štyri? A ako sedíte? Už rovno? Ďakujem...