Plně kojené dítě. Můžu dát příkrmy již od 4. měsíce?

elzik
29. led 2010

Zajímalo by mne, zda jsou tady maminky, které začaly dávat příkrmy již od 4měsíce a přesto, že dítě plně kojili. Já syna dá se říci plně kojím (jen ráno UM). Zda se mi, že už mu to mléko nestačí. Ani po UM nevydrží déle než 2 hodiny. Kamarádka mi říkala, že plně kojila a začala dávat příkrmy již od 4 měsíce? Může se to? Proč vlastně nekojené dítě od 4m. a plně kojené až od 6m? Děkuji

rimmel
30. led 2010

radka s tym spurtom mas samozrejme pravdu,az neskor som si precitala ze pisala hento, ja som povodne reagovala na originalnu autorku no potom som si vsimla ze vsetci pisete bare a ptoom som aj ja napisala 😀

a mas pravdu kazde babo je ine ale zaludok a vnutorne organy kazdeho babatka sa vyvijaju rovnako..preto proste je to priskoro nech si kto hovori co chce, je to priskoro.

rimmel
30. led 2010

a ze kazda matka vie kedy je telo pripravene? co je kazda matka nebodaj doktorka? 😀

radka.m.
30. led 2010

rimmel-i vnitřní orgány,žaludek a trávicí trakt se právě vyvíjí jinak u každého jedince,zrovna tak jako je fyzický vývoj u každého jinak,tak i psychický 😉

rimmel
30. led 2010

no tak tomu neverim ze zaludok jedneho babatka je dajme tomu zrely na prikrmy v 4mesiacoch a u druheho az v 6 😕

radka.m.
30. led 2010

no,nemusíš věřit,tohle je dokázané,jsem si doted myslela,že to je pro každého zcela primitivní věc,to jsou základy vývinu člověka,které se učí již na základních školách 😎

rimmel
30. led 2010

ale velmi zaujimave je ze zaludky sa skorej vyvijaju hlavne u deticiek ktore su na um..to je fakt zaujimave 😝

radka.m.
30. led 2010

proč myslíš,že se dříve vyvíjí žaludky u dětí na UM?

rimmel
30. led 2010

no ja o tom vela neviem, priznam sa, len sa mi to tak zda nakolko prikrmy takto skoro zacina davat asi 80% percent mamiciek ktore nekoja.

radka.m.
30. led 2010

Rimmel-ty procenta jsem nikde teda nečetla,jesli máš odkaz,tak hod prosím link,jinak určitě v tomto hraje velkou roli fakt,že dřívější doporučení bylo,že nekojené děti se mají začít přikrmovat od 4měs,nejnovější doporučení WHO je,že je jedno jestli je dítě kojené,nebo na UM a bude určitě ještě nějakou dobu trvat,než si toto doporučení osvojí nejen matky,ale i pediatři apd.

tymothy
30. led 2010

Tak my bojovaly s podobným problémem - pomohlo nám změnit techniku kojení. Předtím jsem podle doporučení kojila jen z jednoho prsu, a M. nepřibírala a nepřibírala. Po převážení jsem zjistila, že vypije jen cca polovinu toho, co by vypít měla. Takže jsem ji zkusila nabídnout ještě druhé, a konečně se dopila. Od té doby jsem při každém kojení kojila z obou prsů a bylo po problému. 😉 A zvládly jsme to spolu bez příkrmů až do 6. měsíce. (Nebo spíš možná i 7., protože cokoliv jiného než mléko do té doby odmítala).

achalteke
30. led 2010

Elzik tak já jsem ta máma co asi hledáš - malej byl do 4 měsíců plně kojený, tedy né plně večer dostával dokrm UM od ukončeného čtvrtého měsíce na radu doktorky dokrmujeme zatím jen zeleninou nijak na něj nechvátám. Jednak mám nemocný bradavky a kojení je pro mě občas utrpení a je to pro mě docela úleva že už jednu kojící dávku zelenina skoro nahradí a za druhý se mu konečně srovnala stolice...takže dokrmujeme zeleninou, malý prospívá...jo a jeho denní dávka mlíka byla rozhodně víc než litr, teď mám váhu a vím kolik vypije 😉 ...Odstavovat ho rozhodně nechci, jen si prsa potřebují ulevit

aurecon
30. led 2010

Tak já jsem někdy kojila i co hodinu a neviděla jsem na tom nic špatného. A vydržela jsem plně kojit 7 měsíců. Proč si některé i v dnešní době myslí, že se dítě musí kojit co 3 hodiny a ne dřív? Takhle to brala moje kamarádka. I když její dítě řvalo hlady, tak mu nedala rychleji pít než za 3 hodiny. Samozřejmě že pak kojila asi jen 2 měsíce, protože ji mléka ubývalo.

Pokud vaše dětí nepláčou hlady a neubírají na váze, tak si myslím, že příkrmy ještě nepotřebují. To jim raději dejte to umělé mléko.

janulazaynab
30. led 2010

Ahoj,
Mikulášek podle dětské nepřibíral týdně tolik, kolik by měl a bylo nám doporučeno UM. Jenže jsme vyzkoušeli BEBU HA, NUTRILON, SUNAR a nic. Malý to prostě nechtěl, takže jsem zatla zuby a kojila přes den snad po hodině, ale výsledek v konečném důsledku podle dětské nic moc.. 😒
Doporučila nám proto příkrmy z mrkve, jablíček atd. V té době měl ukončený 3. měsíc a dva týdny 😵 Bohužel jsem mu je dávala od začátku neředěné vodou, takže měl první stolici s asistencí v nemocnici po osmi dnech, kdy mu to prostě nešlo ☹
Dnes nás pustili z nemocnice s doporučením, že mám jen kojit, protože to miminu do půl roku bohatě stačí - JENŽE! vážili mi ho před kojením a po něm a malý za jedno kojení vypil 50ml a do hodiny při druhém kojení 40ml, takže sice pije, ale maličko. S příkrmy budu pokačovat dál, jen mu to víc zředím převařenou vodou 😉

izabelkak
30. led 2010

ahojky, pripájam sa tiež sa kojíme každú 2 hod. aj v noci, vonku v kočíku vydrží malá aj 4 hod., ale berme to podla seba vydržíme viac ako 2 hod. bez tekutín, v bytoch je teplo a častokrát sucho tak sú dla mna aj smadné.... cez den malú kŕmim každé 2 x automaticky vtedy je už unavenejšia pri prsníku zadriemka a trošku si oddýchne, tie noci sú nároáčné, ale čo narobím... osobne si myslím že to lepšie nebude ani na príkrmoch no uvidíme, ja rozhodne počkám do ukončen. 6 mesiaca, okrem MM nedávame vobec nič ani čaje ... ak mi dieťa priberá každý mesiac 500 g nemyslím si, že je treba príkrm aj keď furt niečo cucá a kojím každé 2 hod. ...

mikulka
30. led 2010

Tak třeba má zrovna spurt. Kolem 3. měs. to bývá. My to měli právě skoro ve 4. měs a následně pak laktační krizi. Zkus to chvilku vydržet s častějším kojením a dál se uvidí.

Ono když najedeš na příkrmy, stejně trvá, než sní celou dávku, a zasytí se teda.

Já bych počkala.
Někdo třeba začne kaší na noc...

susik77
30. led 2010

jani- ja myslim ze kdyz kojis tak casto, tak maly si tu davku co ma vypit za 24 hodin v poho vypije... a kdyz bude silnejsi, zacne pit najednou vecsi davky...

izabelkak
30. led 2010

achalteke ak podávaš UM flašou, tak už možno prsia nebudeš mať pri kojení nikdy o.k., nechcem Ťa strašiť ale je to dosť pravdepodobné, bábo si pokazí techniku satia a tvoje prsia saje ako flašku...
my sme dali flašu teraz v 5 mes. prvý krát, flaša nahradila jediné kojenie (musela som skoro ráno na skúšku, ktorá je mimo mesta a vonku mínus 12 st. tak som nechcela malú ťahať so sebou) je tomu už týždeň a odvtedy mám pocit, že malá saje trochu inak, bradavky ma pri kojení trochu pobolievajú ...

achalteke
30. led 2010

izabelka mám syndrom bělavých bradavek a mám to už od těhotenství...lahvičkou to určitě není

petka80
30. led 2010

Janula, bože, ty skončíš s malým v nemocnici a stejně tě to od příkrmů neodradí 😕
A tvoje dětská dr. je teda taky expertka 😠
Tak holt budeš kojit po hodině, no, nebudeš první ani poslední 😉

sayast
30. led 2010

nedavala bych tak malymu diteti prikrmy a kdyz uz, tak rozhodne nezacinala kasi. ja ji dceri dala prvne v 7.-mi mesicich a i tak na ni byla tezko stravitelna a na noc mi ji nesnesla.
jinak myslim ze je to spurt. my v tomto obdobi kojili cca kazdou hodinu,nekdy i casteji.
v tomhle veku, kdyz uz bych mela strach ze je teda hladovy, tak bych radsi dala UM...

janulazaynab
30. led 2010

petka80 - vždyť nám dávaly maminy krupici už v měsící, čaje do nás lily po litrech, žádné BIO a dokonce s cukrem! 😲 Zdá se Ti snad, že to na nás nechalo následky?! 😠 🙄 🤐

brisalek
30. led 2010

elzik, mala mela ve 4 mesicich 7,2, dost pribirala a take pila po 1ho az 1,5 hod a vsichni rikali kdyz zacala spatne spat, ze je to jen spurt, bohuzel ten spurt trva doted a vstavame tak 4-7x za noc spis vickrat. Takze pokud ma vice jak 6,5kg a mas pocit , ze ma hlad tak to nejak res. Vsicjni tady nadavaji na kase. Zajimalo by mne kolik z tehle mamim dava kupovane prikrmy. Vsichni tvrdi, ze je to jen cista zelenina...tak po beznem "pruzkumu" je zelenina jen sunarek-mrkev, ostatni vse obsahuje ryzovou mouku, skrob, jablecnou stavu, sojovy olej....takze "cpat" dite 2 lziclama kase nebo 120ml mrkve se skrobem...jaky je v tom rozdil??

sayast
30. led 2010

brisalek, ja treba na kase nenadavam. jen rikam ze bych s nima nezacinala. kase davam, v poledne. na noc zeleninu. a to z 98% domaci varenou. kupovane sklenicky davam jen pro zmenu.
s tou kasi mi to rekla sama detska doktorka.. dcera mi po ni spala jeste hur nez predtim, kroutila se, nemohla to stravit.

rimmel
30. led 2010

ja davam kasu zase iba na ranajky, a tu striedam s ovocim

brisalek
30. led 2010

jo a elzik my jsme zacali v 5m a 3 tydnech s mrkvickou a ted po 3 tydnech papa tak 20-30ml, takze ono to muze chvilku trvat. Samozrejme nektere deti budou papat lip...ale je mozne, ze cim dele se zacne tim to jde hur. Mala uz chtela vsechno od 4 mesicu ...zajimalo ji jidlo....Nechci urcite rozvirovat zadnou diskuzi, malokomu mimi po kasi spi, kdyz uz si zvyklo se budit a byt uspavano nejakym jinym zpusobem nez , ze samo usne.

Pisu jen vlastni zkusenost. Intuice mi rikala pri skoro 9 kilech v 5 mesicich musi mit hlad, zacni s mrkvickou nejdele okolo 5m, ale nechala jsem se presvedcit a ted me to mrzi. Mozna by to nebylo lepsi, ale ja uz to nikdy nemohu zjistit. Zkusit to muzes a zase prestat....Ale opravdu nechci presvecovat ani tebe ...jen to tak ted citim.

mikulka
30. led 2010

Kaše se dávají jako 1. příkrm v případě, že již na noc nestačí MM (večer je mléka méně). Jinak samozřejmě ne.

bara: jasný spurt, přejde to.

petka80
30. led 2010

janula - a proč myslíš, že ti doktoři v nemocnici říkali, ať příkrmy nedáváš? Ono věda trochu pokročila od té doby, když my byly malé......... Ale každého věc, dělej jak chceš 😉 🙂

radka.m.
30. led 2010

mikulka-to určitě není spurt,ten může trvat max.týden a bara psala,že to trvá delší dobu,jinak každému dítěti sedí něco jiného,někomu kaše nevadí,jinému zase naopak a jak píše brisalek-každé dítě je jiné a touha po jídle je jedním z ukazatelů,že je dítě připraveno na příkrmy a taky se může stát,že pokud matka tuto periodu prošvihne,tak dítě bude odmítat později jakkýkoliv příkrm,at už kaše,nebo zeleninka 😉

aponchie
30. led 2010

petka80 vidim to naprosto stejne.. 😅 😝 skoda slov kolikrat

aponchie
30. led 2010

rimmel samozrejme mas pravdu s tim zranim organizmu u novorozence/kojence tak markantni rozdil mezi zranim jedince po porodu v rozmezich od 1do nekolika mesicu jak nekdo uvadi je irelevantni..to je mozne srovnavat dospele takto a ne kojence tem se vyviji soustava celkove velmi stejne +-par dni tydnu ,ale rozhodne ne skokem o tri mesice spis je drive"vytrenovana" 😀