Plně kojené dítě. Můžu dát příkrmy již od 4. měsíce?

elzik
29. led 2010

Zajímalo by mne, zda jsou tady maminky, které začaly dávat příkrmy již od 4měsíce a přesto, že dítě plně kojili. Já syna dá se říci plně kojím (jen ráno UM). Zda se mi, že už mu to mléko nestačí. Ani po UM nevydrží déle než 2 hodiny. Kamarádka mi říkala, že plně kojila a začala dávat příkrmy již od 4 měsíce? Může se to? Proč vlastně nekojené dítě od 4m. a plně kojené až od 6m? Děkuji

renat2
1. bře 2010

Sici: děkuji 😵 vždy jsem dala na svůj instinkt, udělám to i teď...ale i tady je asi vidět, že to řeším, že si potřebuji udělat názor, načíst si...apod. Asi to tak děláme všichni.

beruska24.9.
2. bře 2010

Asi všichni (nebo většina) hledá info, aby si udělali co nejlepší názor a rozhodli se co nejlépe.
Někdy mám ale pocit, že těch info je strašně moc a navíc rozdílných a pak člověk neví, co si má vlastně vybrat 😒 Takže intuice a znalost svého miminka je asi to nejlepší, podle čeho se rozhodovat (navíc, když i Dr. požehná...).

rimmel
2. bře 2010

mne dr.vyslovene poveala ze sa tu zacina s prikrmami v 6m (pokial samozrejme dieta dobre pribera) dokonca nie jedna mi to povedala. 😉 ale sak kazda nech si robi ako chce, mne kebyze iba jeden lekar povie ze je lepsie pockat do 6m, neriskovala by som so zacatim skor, ved naco.

renat2
2. bře 2010

berus: přesně tak 🙂 děkuji.

rimmel: co dr. to názor...to už bylo řečeno tolikrát...

Pokud bude syn spokojenější, nebude tolik unavený, bez energie, začne si zas hrát (nemoci jsou vyloučené) apod. bude to ta nejlepší odměna!!! 😉 Prostě jsem složila puzzle dohromady a jdu do toho..Zkusíme, uvidíme...jinak nepoznám, že to je to, co mu chybí.

stanny
2. bře 2010

ahojte, taky se přidám se svým názorem..

Plně kojím..nikdy jsem s kojením problémy neměla..tedy z mé strany.Miluju to, když je u mě přisátá. Malé, ale moje mlíčko moc nesedí. Od narození má šílené koliky, prdíky, blinkání po každém kojení. Už teoreticky nic nejím.. jen u kuřecího vývaru jsem si jistá, že jí není až tak zle. Pořád mě ostatní uklidňovali, že to přejde..blinká každé miminko a prdíky jsou přece taky běžné. Malá, byla šíleně nevrlá..nevyspalá, protože jí prdíky budily každých 20 min. Takové křeče co měla v bříšku byly šílené.Procházka v kočárku byla pro ni utrpením, protože nemohla zvednout nožičky a procvičit bříško. Na všechno se dá zvyknout, ale na to, že se dítko trápí ne. Na doporučení lékaře jsem měla zavést Nutriton nebo Nutrilon AR.. Po nutritonu žádná změna, teda přestala trošku ublinkávat, toť vše. Flašku nevezme do pusy..a na to nemám nervy, abych ju trápila ještě tím. Změnit techniku kojení..možná dobrá rada doktora, ale 4 měsíční dítko se stejně přisaje jak chce. Bylo pravidlem, že víc jak týden nekadila a to ještě přes rourku. Přitom se jí šíleně ulevilo. Minulý týden byl už na pokraji mého zhroucení, brečela jsem s ní..nic jsem nejedla, protože jsem nevěděla co jí dělá zle, takže jsem se trápila i já. Tak jsem se rozhodla sama, bez doporučení lékaře, cítila jsem to tak..dala jsem jí na obídek mrkvičku - první lžičku.. A můžu řict SPOKOJENE DITE, od soboty ucho k ucho..usměv, dobrá nálada, nic ji netrápí..kadí, prdíkuje lehce, že ji nic nebolí..dneska jdem k doktorovi a i když mi to nedoporučí, budu pokračovat dál.

renat2
2. bře 2010

stanny: Koukám, že jste si asi zažili své! To je super, že je malá spokojená a ani nevíš, jak si mi pomohla 😉
Dávala si ze skleničky, nebo si vařila?
Když bude čas a chuť, určitě dej vědět, co řekla dr. ale myslím, že váš příběh zná a pokud jí řekneš, že je malá spokojenější, nebude mít námitky...jsem zvědavá.

petra.a
2. bře 2010

pripojim sa k diskusii...my sme tiez zacali mat problme, ze sme kojili kazdu hodinu ako v noci tak cez den. Zacala som malemu pridavat kasicku asi od 4 a 1/2 mesiaca, velmi si ju oblubil, tak som sa docitala, ze prave kasicka moze byt pricinou nespavosti, tak sme ju znovu vysadili ale nic sa nezmenilo a aj nadalej sa maly v noci budi akoro kazdu hodku. Dr nam doporucila zacat pridavat Nutrilon, tak aj to sme skusili (vcera na mna svagrova pozerala ako na blazna, ze este nevidela davat 6 mesacnemu dietatu umele mliecko...tak asi viete ako som sa citila...ako keby sa mi nechcelo kojit). A mrkvicku sme zacali pred troma dnami, tak dnes skusime pridat zemiacik...maly mrkvicku bastil jedna radost, az som sama nechapala.

aponchie
2. bře 2010

tak to asi nebyla zacpa ne?pac treba mrkev zatuhuje a kdyz nekadila tyden a do toho jest emrkev tak to je divne ne?mozna to bylo z nervozity akorat co ja vim,ale silene s eprenasi nervozita matky na dite .. 😎

elzik
autor
2. bře 2010

Ahojte, je zajímavé, jak se moje diskuse vyvíjí 🙂 My jsme na tom obdobně jak stanny - nemáme sice prdíky (už ne), ale kojení co hodinu jak přes den, tak v noci je vyčerpávající. Zvlášť když mám ještě druhé malé dítko. Zrovna jsem prodělala ošklivou virózu, která mi sedla na žaludek, takže jsem skoro nejedla, nepila, mlíčko se nechtělo tvořit, tak jsem týden musela dokrmovat a malý byl stále nespokojený. I po sunaru se v noci budil co dvě hodiny a křičel hladem. Tak jsem se poradila se známou zdravotní sestřičkou a zkusila jsem příkrm - samozřejmě, že ne celou dávku, ale tak tři čtyři lžičky a nakojit. Malý nadšený, spokojený, kojení co 2,5 - 3 hodiny. Takže spokojenost na obou stranách. Šimi je malý jedlík a myslím si, že každému miminku vyhovuje něco jiného. 😀

elzik
autor
2. bře 2010

rimmel - nekojené děti dostávají příkrmy od ukon.4m. a pochybuji, že se jim bříško vyvíjí jinak než dětem kojeným. Dcerka byla kojená jen měsíc a od 4m. měla příkrmy a vůbec nic ji nechybí, žádné problémy s bříškem nebyly a nejsou. Myslím si, že pomalé zavádění příkrmů nemůže škodit, jinak by se nezaváděli pro nekojené od 4m. Spíše je to o složení UM a MM a jak píšou jiné holky, každé dítko je jiné, jinak se projevuje, má jiná výdej a také MM je u každé maminky jiné. 🙂

elzik
autor
2. bře 2010

Ještě chci taktéž dodat, že nechci přikrmovat proto, abych kojení omezila. Miluji, když jsme s malým tak úzce spojeni a cítím jeho blízkost, vůni, to jak mě potřebuje. Jsem ráda, že můžu kojit, protože u dcerky nám to vůbec nešlo. JDe mi jen o to, aby byl spokojený a šťastný a pokud vidím, že mu mlíčko nestačí, nebudu ho trápit, jen proto, že nemá 6 měsíců, i když na to vypadá 😀 Navíc je neskutečně aktivní, chvíli není v klidu.

rimmel
2. bře 2010

elzik presne, aj nekojene deti by kludne mali zacat s prikrmami az v 6m.

renat2
2. bře 2010

elzik: to je super, že je malý spokojený a stačilo v podstatě tak málo 😉 Koukám, že klicu jsou asi tak stejně, náš taky pořád v pohybu, aktivní a jedlík od narození. Všichni ho tipují na min. 6M...
Před 4M bych ho nedala, ale takhle ... 😉
Pokračujete tedy v příkrmech dál??

stanny
2. bře 2010

renat: mrkvičku dávám zatím ze skleničky - hipp první lžička..dala jsem ji jen pár lžiček a dneska tj 4 den jsem do toho přidala brambůrku a šmakuje. Nesní toho jako moc, stejně ji pak ještě dokojím..prostě když už nechce ze lžičky, položím ju k prsu a ona se dopije. Doktor mi na to nic neřekl..ale podotýkám, že zrovna dobrého doktora nemám ☹ Přibrala za 5 týdnů 500g a to je prý málo. Tak snad to s dokrmem bude lépší.

aponchie: malá zácpu neměla, neměla prostě potřebu kadit..to u kojených dětí bývá, že nekadí třeba 2 týdny, ale jí to kvasilo ve střevíčkách.

No a holky, když jsme to přežily my..jako malé děti, tak nechápu proč se na to teď každý zaměřuje. Byly jsme krmeni kde čím..nikdo si nic nemohl někde přečíst a taky jsme vyrostly v krásné a spokojené ženy. 😅

renat2
2. bře 2010

stanny:o dr. mluvit nebudu, takže přikrmuješ a je spokojenější?? O to jde...Začneme pomalu taky, taky pak vždy dokojím, ze začátku asi nesnědí opravdu moc, zázraky po nich chtít nemůžeme.
A jeetě jeden dotaz, jenom pak kojíš, nebo dáváš ještě i jiné tekutiny?? Ze začátku si stačí MM, al epak až budou více jíst by to asi chtělo i nějakou vodu, čajík apod...ale nevím.
Jinak ke kakání..máme to taky, tak, mylý chodí jednou týden, spíš jednou za 10 dní, jednou se to blížilo i 14...nepřeji nikomu pak zažít tu nálož a smrádeček v plíně 😀 😀 😀 😀

kocule
2. bře 2010

Holky, taky jsem začala přikrmovat. Dávám malým kašičku do mlíčka na noc, protože ze lžičky by mě kleplo 😀 a to čistě proto, že mi mlíko začali bojkotovat; a sobecky se přiznám, že jsem občas potřebovala i spát. 😀 😀 😀 Asi se jim to mlíko taky zajídalo, nepili mi, takže teď baští jak vzteklí, když mají změnu. Kašičku jsem dávala od toho cca 4 měsíce, mrkev až teď. Čekali jsme, až bude mít malá 6 kg, z jakého důvodu, to nevím. Každé mimčo je fakt jiné, i naše dvojčata jsou každá jiná, jiné trávení. Malý OK, s malou jsme si užili, nemůžu do ní nic dostat. 😝 A světe div se, po mrkvi kadíme o stošest. 😀 😀 😀 Musím vás dočíst, zajímají mě vaše zkušenosti. Jo a doktorka doporučila začít skleničkama, taky by mě zajímalo proč. 😲

beruska24.9.
2. bře 2010

kocule - píši to, co jsem někde vyčetla.

Min. váha dítěte když začínáš s příkrmy, má být 6 kg. Důvod udán nebyl.
Skleničky doporučují proto, že by měl být hlídaný obsah ´´škodlivin´´. V zelenině ze supermarketu je prý příliš mnoho dusičnanů. Ale kdo ví, jak to vlastně je.

Jinak některé maminky mají vlastní zásoby zeleniny ze zahrádky, některé kupují mraženou v obchodě, některé zase jen bio ........ prostě každá to dělá jinak.

elzik
autor
2. bře 2010

renat2 - jo pokračujeme v příkrmech, dávám mu tak 3-4 lžičky dopol a odpol a pak dokojím. Jinak v průběhu dne jenom kojím. Malý je mnohem spokojenější, lépe spí. Navíc opravdu má sice 4m, ale každý ho tipuje tak na 6-7 měsíců, je velký, stále v pohybu, od 3m se přetáčí na bříško, teď už se nožičkami na bříšku odstrkuje dopředu. Takže opravdu šikovný. 🙂 Budu i nadále pokračovat, ne nějak hodně, ale po troškách a uvidíme. Taktéž zatím používám skleničky od sunarky, hippu ...

stanny - zrovna včera jsme to s kamarádkou probírali - myslím to, že když jsme byli malí, bylo všechno jinak a teď už je to zase jinak. Moje mamča vždycky kroutí hlavou, co všechno prý "dělala špatně" (aniž by o tom věděla) a my tři (já a bráchové) jsou zdraví a imunitu máme také super. Jsem zvědavá, co bude dobře, až budou naše děti dospělé 😉
K tomu čajíčkování, já zatím nic nedávám, ale nejspíš, čím je dítě větší, tak potom bude potřeba, zvlášť v létě, ale teď jenom kojím dle potřeby malého.

Řekla bych, že jsme teď spokojení oba dva a to je pro mě nejdůležitější.

arietiska
2. bře 2010

My začali na radu Dr. s příkrmy od ukončeného čtvrtého měsíce. Syn nepřibíral a pil po 1,5-2h. Měla jsem hodně předního mlíka, nadojila jsem i 70ml průhledné vody až pak začalo téci bílé. Myslím, že rostě spíše pil jak jedl. On pil ukázkově max. 15 minut, a pak už nechtěl.
Dr. se přiklonil k příkrmům na lžičce než k přechodu na UM. Do 6. měsíců se spíše jíst učil. Až koncem šestého měsíce byl schopen sníst dávku místo kojení. Do syna bych stejně UM nedostala odmítal flašky.
Tzn. začít s příkrmy na lžičce dle mého zase takový problém není.
Ale musím se přiznat, že pokud by si flašku s UM vzal byla bych ráda. Od 3m do 6,5 měsíce jsem kojila po 1,5 - 2h 24h denně. Bylo mě kojení následně vyloženě nepříjemné, otravné a bolavé.

arietiska
2. bře 2010

Tzn. na lžičce nějaká to papu, dokojit. Kojení po jídle jsem odstavila až snědl dávku místo kojení, což bylo v těch cca 6ti měsících. Pak už jsem nedokojovala ani 2h na to, leč se přejedl a vše šlo ven.

kocule
2. bře 2010

Beru, díky. S těma sklínečkama mě to trklo, jenže mám docela strach, aby mi pak lumpíci jedli vařené jídlo, no uvidíme. 😀 😀 Mrkev nám jede, pití mléka se zlepšilo, takže vlastně dobrý. 😉

Holky, mám otázku. Vím, že to sem nepatří, ale snad mi pomůžete. Malý strašně, ale strašně slintá, hrůza, asi lezou zuby. Jenže, na tvářičce se mu objevují fleky. Malé pupínky, vypadá to jako potničky. Skoro. Z jídla to nemá, mrkev jíme už 5 dní a před tím nic, na celém těle taky nic. Na druhé tvářičce taky nic. Mám podezření na ty sliny, jak je celej ožužlanej. 😀 😀 Stalo se vám to taky? Malá nic, akorát mají oba citlivou kůži, ale to mají po manželovi, takže se ani nedivím. 😝

sherry28
2. bře 2010

můj synek ve 4. měsíci(vážil 8kg, měřil 70cm a vypadal jak 8. měsíční děti) první den dostal tak 10 lžiček brokolice a kojila jsem až za hodinu, během týdne se ale rozpapal, že po 10 dnech snědl půl velké skleničky, takže pak už jsem mu během dvou hodin nic nedala, pak zase nakojila, bylo na něm vyloženě vidět, že mu chutná a má hlad 🙂 v šestém měsíci jsme už měli snídani, oběd a večeři (místo kojení) přes den jsem kojila tak 3x a v noci celou dobu, někdy v osmém měsíci jsem vynechala denní kojení úplně a kojila před spaním a v noci 😔 a v 10. měsíci už se sám odstavil, za což jsem byla vděčná(nemám nic proti kojení, ale oba kluci měli zuby brzy 😅 starší od 4. měsíce a mladší od 5.m., takže jsem měla dost ošklivě pokousané bradavky, au au...)dneska nemám problém s jídlem vůbec žádný, malý sní úplně všechno a celou porci, nikdy nic nenechá 🙂 jsem naprosto spokojená a on také 😀

sherry28
2. bře 2010

ještě dodám, že do osmého měsíce jsme byli na skleničkách a od devátého jsem mu začala vařit doma a nebyl vůbec žádný problém s domácím jídlem a ani dnes, když se vrátím od doktorky a nestíhám vařit ☹ mu dám skleničku a také tu sní, je mu opravdu jedno co to je 😀

beruska24.9.
2. bře 2010

kocule - nevím, jestli ti to pomůže, ale když se u nás byla Dr. podívat na malou po příchodu z porodnice, tak mi radila na vyrážku na obličejíku řepíkový čaj. Normálně zaliješ sáček vodou (jako když si děláš čaj) a ten vylouhovaný, vychladnutý sáček přikládáš na tvářičky. Nám to takhle pomohlo už vícekrát.

A já se zeptám, jak se ti podařilo přimět mrňata, aby papala ze lžičky?? My tedy dnes zkoušeli mrkev, malá se šklebila jako bych jí chtěla otrávit 😀 a všechno bylo na bryndáku. Tak mě napadlo zítra zkusit bramboru (pokud nevadí, že to otočím) a přidat do toho trochu mlíčka (sunaru). A pokud se bude i tak šklebit, tak prostě budeme zkoušet další den znova a pak znova, dokud se to nenaučí papat. Nebo je nějaký trik (pomůcka) jak na ně? 😀 😉

kocule
2. bře 2010

Beru jsi zlatá, vyzkouším. 😉

Já jim dám na krk bryndák a zabalím je do osušky, což je boj, protože chcou oba samozřejmě vystrkovat ručičky. 😀 😀 😀 Dávám mrkev na konec lžičky, aby si ji olízli a vzali do pusinky. Malá na to už přišla, že musí pusinku víc otevřít, malej to má víc na sobě. 😀 😀 Pořád mi to ještě šprtají jazykem, ale to je tím, že sací reflex je jiný než polykací a musí na to přijít. No máme to nakonec na sobě všichni, protože je nestíhám hlídat, když krmím druhé dvojče, aby si to první nedalo prsty do pusi, případně do skleničky s mrkví. 😀 😀 😀 Dneska se nám teda dařilo obzvlášť. 😀 😀 😀

Jinak třeba Italové začínají vývarem, který zahustí kaší a do něj mixují zeleninu. Každý to má jinak, tak to malé určooo vadit nebude. 😀 😀 😀

sherry28
2. bře 2010

beruska24.9.: ani já nedám na řepík dopustit 🙂 jinak já neměla žádný trik jak jíst lžičkou, koupila jsem si silikonovou od Farlina (stála asi 80,-) jinou v lékárně neměli 😒 při první lžičce se také netvářil moc nadšeně, ale spolkl to 😀 další už byla lepší, možná to bylo i tím, že vždycky když jedl, tak s námi jedl i starší synek, tak chtěl dělat vše co dělá on a to dělá i dnes úplně se vším 🙂

renat2
2. bře 2010

Holky..tak to je super, že se diskuse rozjela, i já načerpám spoustu rad 🙂

Já teď přišla z břišních tanců, paráda 🙂 už to potřebuji jako sůl 😀 Ale k věci.

Kocule: presně jak píše beruska, ve všech zprácách se objevují jakési podmínky, které by měli být splněny při zavedení příkrmu od 4.měsíce a jedna z nich je právě to překročení výhové hranice 6kg 🙂
Koukám, že máš dva špuntíky, velký obdiv a to sobecké vyspání docela chápu 😉 🙂 obdivuji tě. Já mám dost jednoho prcka, a mít dva, no představit si to neumím..i když, kdyby to přišlo, taky by se to zvládlo.

elzik: to je super, že malý je spokojenější, to je opravdu to, co se čekalo. A koukám, že je asi opravdu hoodně aktivní, něco mi to připomíná 😀 😀 i když zas přetáčení apod. je spíše zatím náhodné...ale on byl na začátku indisponován, ale jak to vypadá, dožene to brzo.

arietiska: myslím, že u nás to taky vpadá, že mám hodně předního mlíka, ale tučné zadní je v dálce..repsektive se to teď změnilo (nevím čím by to mohlo být, ve stresu nejsem, jím, piju, spím...). dnes jsem odsávala (musela jsem odsát, malý mi 13 hod. nejedl - očkování a bříško 😉 a je to opravdu spíše voda, takže asi i ta kvalita se změnila a to tučnější mu nepokryje potřeby.

berus: Neboj, všechno chce čas, některé děti se učí novým věcem dýl...takže i na lžičku, určitě to zvládnete. určitě to děláš dobře.

NO a jinak já si jdu zítra pro zásoby mrkvičky k rodičům (máme domácí), brambory už mám doma...tak budu kuchtit...To jsem zvědavá.

kocul: na ty pupínky na tvářičce zkus ten čaj, taky jsem to slyšela... 🙂

sicinka
2. bře 2010

Ahojky, ke lžičce hodně záleží na tvaru, nám vyhovovala a vyhovuje hodně placatá, mají je třeba v tescu. Z aventky brindá do těd. A je dulezite kdyz to tomu mimcu, dáš do pusy tak tu lžiřku dát dost dozadu a nechat aby si to slizl 🙂 ja mu ji hned brala ven a to bylo řevu. Jo a k lyšeji od slintani nedam dopustit na kosmetiku od biodermy ABC derm, maji primo na tu uslintanou pusinku. Ale asi zabere i ten řapík. Já poté co jsem na krusty na hlavičce zkusila vse mozné a po bioderme zmizely na první pokus, tak použivam ji 🙂

kocule
2. bře 2010

Holky díky díky, jste zlaté! Vyzkouším ten čajík a asi koupím i tu Biodermu, podle reakce.

No u nás je veselo, aspoň se nenudím. 😀 😀 😀 Stejně jsem zvědavá, jak je na tu lžičku naučím, zatím mi to fakt moc nejde, nestíhám je oba hlídat. Dneska to skončilo zacintanou podlahou a měla jsem to i na sobě. 😀 😀 😀 Lepší je, když je doma taťka, to se to potom baští, ale to by pili z flašky i v 18násti. 😀 😀 😀 Ještě dojedeme skleničku mrkve, kupuju Alnaturu, tak jede i mě a pak udělám bramboru. Možná to asi víc ze začátku naředím mlíkem, třeba jim to víc pojede. 😀 😅

kocule
2. bře 2010

Sicinko, hledala jsem a mohla bych tě poprosit o plný název? Našla jsem Bioderma ABCDerm Babysquam krém, ale ten je právě na šupinky na hlavičce. Moc děkuji.