Plně kojené dítě. Můžu dát příkrmy již od 4. měsíce?

elzik
29. led 2010

Zajímalo by mne, zda jsou tady maminky, které začaly dávat příkrmy již od 4měsíce a přesto, že dítě plně kojili. Já syna dá se říci plně kojím (jen ráno UM). Zda se mi, že už mu to mléko nestačí. Ani po UM nevydrží déle než 2 hodiny. Kamarádka mi říkala, že plně kojila a začala dávat příkrmy již od 4 měsíce? Může se to? Proč vlastně nekojené dítě od 4m. a plně kojené až od 6m? Děkuji

rimmel
30. led 2010

sicinkapresne otom hovorim....ze zistili vyskumom ze davat lepok skorej riziko znizuje.....

taketo veci sa budu diat stale, vdaka novym vyskumom.

ale fakt ze zaludok dozrieva az v 6m na prikrmy, sa nikdy ale nikdy nemoze ziadnym vyskumom zmenit na nizsiu hranicu, iba ak tak vyssiu. 😉

gandalfka
30. led 2010

Baru ahojky,
u tebe, stejně jako u mě, je to vyčerpání a možná i Tomáškova hladovost způsobena psychickými aspekty, cítila jsem se úplně stejně, vyčerpaná, bez mlíčka, malý nešťastný...Pokud ale přibýra, věř si, bude dobře, pokud se už potřebuješ vyspat, vydrž do toho ukončeného 4. měsíce a třeba zkus kašičku, jako my...musí ale taky nemusí pomoct, ale spíš pomůže 🙂

rimmel
30. led 2010

bara presne toto iste som aj ja zazivala..dokonca jedol co hodina a za tu dobu sa mi proste mliecko este nestihlo niekedy vytvorit...ale hovori sa ze mliecko sa nemusi vytvorit ale je tam stale a ze ked dieta saje a saje dlhsie zase daco vytiahne 😀 no neviem co je natom pravdy..

riesila som to tak ze som zacala kojit iba z jedneho raz a druhykrat, o tu hodinu, dala druhe...tym sa prvemu prsu da dostatok casu nato aby za zase naplnilo mlieckom..

rimmel
30. led 2010

a tymto kojenim raz z jedneho raz z druheho som dosiahla to, ze som mala viac mliecka v kazdom prsniku a maly sa napapal viac.

gandalfka
30. led 2010

Jo a ještě mě napadla jedna věc, která se u mě taky projevila, tvorba mlíčka je závislá na hormonech - u mě platilo (jelikož jsem to poprvé dostala přesně po šestinedělí a teď pravidelně každý měsíc 😖 ), že jakmile jsem to dostala, ca. dva dny před a po dobu menstruace se mlíčko razantně snížilo, pak to zas bylo lepší...

rimmel
30. led 2010

tiez sa tu nespoina laktacna kriza, ktora prichadza okolo 4 mesiaca....ze vtedy ma zena menej mliecka....ale treba to vydrzaat, prikladat castejsie

je to 4m ano? neviem presne nepamatam si.

gandalfka
30. led 2010

rimmel, já myslím 6m? Nevím, myslím 😅 Ale spurtíky bývají 3. týden, 6. týden, 3. a 6. měsíc...

rimmel
30. led 2010

gandi nie nie 6m to urcite neni, sama som ju mala no bolo to urcite pred 6m 😉

petka80
30. led 2010

jak píše gandalfka - většinou zhruba 3. týden, 6. týden, 3. a 6. měsíc.

gandalfka
30. led 2010

rimmel, tak asi máš pravdu 😉 já měla plus mínus krizi právě každý měsíc, tak se mi snad aspoň tato vyhla 😉

sicinka
30. led 2010

No ono to s tím lepkem bylo bráno taky jako fakt asi 10 let a tu hranici snížili 🙂 tím neříkám že by se měli příkrmy zavádět dříve, jen že nemůžeme vědět jak to bude. Barčo já bych to zkusila - sama uvidíš jestli bude mít nějaké problémy. Já třeba dotěd na kaši dávám svoje mléko, ale to jen díky tomu že jsem první měsíc pořád odsávala a dokrmovala, tak jsem zvyklá. Když se koukneš na složení nutritonu, kterým se zahuštuje MM při ublinkávání je tam taky rýžová mouka a podává se běžně od narození 🙂 Nedávno jsem mu zkusila dát do ovoce dvě lžičky jogurtu a kroutil se mi večer snad hodinu. Takže vím že jogurt prostě 2 měsíce nedostane a pak to zkusíme znovu a uvidí se.

susik77
30. led 2010

Ahoj, chtela bych se zeptat na tu lakt. krizi-myslite, ze je mozne ze jsem nemela vubec? muze to byt tim, ze malou kojim porad kdyz je nespokojena? nekdy aj kazdou hodinu-hodinu a pul...

gandalfka
30. led 2010

Ahoj Susi, každé děcko není tabulkové - dobře pro tebe 😉 Nemusela jsi krizi vůbec mít, není to pravidlo 😉

petka80
30. led 2010

susik - jasně že je to možný, nebo jsi měla nějaký slabší průběh, nebo jsi ji prostě jen nezaregistrovala a holt nevyšilovala z toho, že kojíš po hodině 😉 🙂

rimmel
30. led 2010

tak ako petka hovori ;)

rimmel
30. led 2010

ganda ale ja hovorim o laktacnej krize nie o spurte 😉

rimmel
30. led 2010

a kriza je iba jedna 😉

aponchie
31. led 2010

susik u nas to same jelikoz neresime jestli kojime tak nebo taka kojime kdy dite chce tak jsme vsecko prosli klidem a o tom to je..proste neresit cipoviny..sorry ,ale je to tak 😀

aponchie
31. led 2010

a u nas to probihalo v podstate jen s tydenim mozna dvoutyde.pauzou mezitim kojeni imrvere 😀

elzik
autor
31. led 2010

aponchie - ono je sice pěkné a pravdivé, že je zbytečné řešit cipoviny, ale když máš dvě malé děti a mimčo se ti hlásí k pití co hodinu, křičí hlady a ty můžeš kojit jak splašená a ono je stále nešťastné, tak to cipovina určitě není. Myslíš si, že to vyřešíš dokrmem, je ti řečeno, že po UM musí být minimální pauza 3 hodiny (kvůli pomalejšímu trávení) a dítě ti už zase po dvou hodinách křičí a chce prso. TO opravdu vyčerpává a navíc je tu druhé dítko, které potřebuje tvou péči. Kdo neměl nikdy velké problémy s kojením, tak to asi jen těžko pochopí. A teĎ to nemyslím zle, jen, že vše má dvě strany. NEvadilo by mi kojit klidně i co půl hodiny, když uvidím, že je malý spokojený, ale když vidím opak, tak to prostě řešit chci. 😀

momin
31. led 2010

elzik aponchie si mysli ze sou vsechny deti jako pres kopirak vis?!... 😀

aponchie
31. led 2010

momin je muj tiskovej mluvci 😀

aponchie
31. led 2010

elzik ja mam v pase dve deti jestli jsis nevsimla a jsem na vsecko sama 😀 nemam jak vy babicky a teticky a ja nevim co takze tak a navic jsem dost nemocna takze ano i me ot vycerpava obcas,ale pokud s enecemu moc poddavas tak te to zlomi takze hlavu vzhuru bude lip a proti jinejm problemum jsou tohle cipoviny takze tak 😎

momin
31. led 2010

aponchie ale proc nedokazes pripustit ze to co plati na tve deti na jine proste nezabira? 😀

aponchie
31. led 2010

to ja pripoustim ,ale stojim si za tim co pisu 😎

elzik
autor
31. led 2010

aponchie - všimla jsem si, že máš dvě děti 😀
Beru tvůj názor, každý má právo na názor. A nemysli si, já také jsem na ty dvě děti sama, jen občas pomůže babička, manžel se sice snaží, když je doma, ale má v práci nonstop, takže dělá na směny a mívá třeba jen 1 den volna během týdne, takže si nás moc neužije.
Každopádně vím, že jsou mnohem horší věci a problémy na světě (o tom žádná pře), já jsem nejspíš takový ten řešící typ, co potřebuje vše řešit 😀 😀 Proto jsem také založila tuto diskuzi.
CHtěla jsem vědět, zda nemůžu malému nějak ublížit, když mu začnu od 4m dávat příkrm - toť vše. Nevěděla jsem, proč jsou ty rozlišení u příkrmů (UM od 4m, MM od 6), teprve tady na této diskuzi mi to holky vysvětlili a dokonce teprve tady jsem poprvé slyšela, že už to neplatí.

momin - moje děti jsou asi opravdu originály 😀 😉 (samozřejmě že, každé dítko je originál a jedinečné 🙂 ), přijde mi, že na ně žádné tabulky neplatí, a to nemyslím jenom s jídlem, ale se vším. Jsou to takové ty vyjímky, co potvrzují pravidlo 😀 😀 , ale jsou moje a já bych neměnila 😉 😀 😀

petka80
31. led 2010

Hele, já jsem taky spíš ten "řešící" typ 😠 😀 A podle toho to taky při kojení vypadalo, hlavně ze začátku, prostě jsem to moc řešila a nevěřila si. Vážila jsem ji před kojením a po kojení jako debil 😒 Dcera navíc byla ten typ, že o jídlo moc zájem nejevila, jedla málo a často, málo přibírala. Dr. se na kontrole vždycky tvářila, že to je hraniční, jestli nechci přeci jen zvážit dokrm UM atd., ale v tomhle jsem byla tvrdohlavá a UM jsem nikdy nedala a spíš se snažila různě rozkojit atd. Nakonec jsem kojila plně těch 6 měsíců a jsem na to pyšná, protože "zadarmo" to určitě nebylo. Pak začaly příkrmy a trvalo několik měsíců, než dcera začala pořádně jíst, pak byla dr. na kontrolách ještě nespokojenější 😀 No a prostě až tehdy jsem viděla, že ona je holt malý jedlík, ať už se to týká MM nebo příkrmů, prostě jí to stačilo a víc nechtěla. Takže moje obavy z přibírání byly úplně mimo, všechno bylo úplně v pořádku, mohla jsem si ušetřit kupu starostí, kdybych víc věřila sobě a hlavně jí.
Tenhle příběh vám asi nepomůže, vy řešíte zas jiný starosti, jen jsem tím chtěla ilustrovat, že prostě ne všechny děti se dají vecpat do tabulek a že je potřeba věřit, že kojení je tak geniální proces, že je nejlepší to nechat na dítěti a nemotat do toho rozum. A já teď už budu vědět, že jsem schopná plně kojit svoje dítě i víc než těch 6 měsíců, bez UM, příkrmů atd. Pokud bych tenkrát na radu dr. nasadil příkrm UM, tak by podle mě kojení brzy vzalo za své, Nakonec jsem dceru kojila rok a půl a jsem na to pyšná 😎

susik77
31. led 2010

Ahoj, u nas to bylo taky drsny. Deti mame presne 2 roky a 2 tydny po sobe. Ze zacatku kdyz jsem prisla z porodnice, jsem se musela zamykat v pokoji kdyz jsem kojila-to byl jeste mm se mnou doma, potom jeste 2 tydny mama no a ted jsem sama. Starsi-je ji ted 2.5 roku po mne skace, kouse, malou chce kopat do hlavy(i kdyz ji miluje) ale vyzaduje si 100% pozornost, kdyz reknu, ze mama da mimi mlicko, tak zacne-nejdes, potom po mne zacne skakat, kousat malu do rucicky...No, mam teda co delat abych ji uhlidala, aby terezku nespapala 😀
Kojim asi kazdou 1,5 hodinu, nekdy casteji, jindy kdyz mala spi, tak mam asi 2=2,5 hodky pauzu.
Uz jsem aj premyslela dokrmovat, lebo jsem nevedela co s Vercou kdyz tak zarli, ale prislo mi to lito, kdyz zadny problem s kojenim nemam a mam hodne mlika. Jeste k tomu mame v rodine sileny alergie, atop. ekzem, astma, tak chci kojit co nejdele. Myslim, ze to stoji za to. Verca si uz zvyka, kdyz jdu kojit, prijde ke mne, ale za chvili si jde sama hrat vedle.

bara78
31. led 2010

Ahojky, obdivuju vás dámy, co máte dvě děti krátce po sobě nebo dvojčata, vím, že to musí být hodně náročné. Jasně, že to může vypadat, že řeším zbytečnosti, ale ono to je asi vždycky složitější. Mám sice jen jedno dítě, ale jsem na něj úplně sama, nemám šanci si odpočinout a s ohledem na okolnosti na tom nejsem psychicky zrovna nejlíp, i když je to už výrazně lepší než na začátku. Snažím se jen všemi silami zajistit, abychom byli s Tomíkem aspoň v rámci možností co nejspokojenější a nemám to s kým sdílet ani se poradit. První dva měsíce jsem vůbec neřešila, jak často kojím, a to bylo cca po 1,5 hodině. Ale postupem času jsem prostě čím dál vyčerpanější, tak jsem se jen snažila najít možnosti, co by se případně dalo dělat. Protože pokud se složím já, tak Tomík už nikoho jiného nemá. Tož jen na vysvětlenou, že věci jsou někdy komplikovanější, než se na první pohled zdají, a to, co je pro někoho cipovina, pro jiného není.

moravanka
31. led 2010

tak baro, musis najit vzdy takove reseni, aby to bylo dobre pro vas oba. protoze v pripade, ze se sesypes se ti nema kdo postarat o dite, ti nic jineho nezbyde. tak nebudes proste supermatka a nejak to zvladnete. ono se lehko nekomu radi, kritizuje nebo odsuzuje, kdyz neni v dane situaci.