Plně kojené dítě. Můžu dát příkrmy již od 4. měsíce?

elzik
29. led 2010

Zajímalo by mne, zda jsou tady maminky, které začaly dávat příkrmy již od 4měsíce a přesto, že dítě plně kojili. Já syna dá se říci plně kojím (jen ráno UM). Zda se mi, že už mu to mléko nestačí. Ani po UM nevydrží déle než 2 hodiny. Kamarádka mi říkala, že plně kojila a začala dávat příkrmy již od 4 měsíce? Může se to? Proč vlastně nekojené dítě od 4m. a plně kojené až od 6m? Děkuji

rimmel
30. led 2010

aponchi tiez som si myslela no niekto tu rad zo mna robi blbu 😝 😀

radka.m.
30. led 2010

rimmel-jestli tím míníš mě,tak blbou z tebe nehodlám dělat,ani jsem to v úmyslu neměla,každý si vybere to,čemu věří,když myslíš,že jsou všechny děti stejně načasovány,tak si to mysli klidně dál,tvoje věc,tvůj názor,jen tak mimochodem-proč myslíš,že je zavádění příkrmů doporučováno mezi 4-6měsícem? 😕 dovedeš mi odpovědět na tuto otázku?

aurecon
30. led 2010

radka: To slyším teď poprvé, já měla za to, že u kojených dětí je doporučováno zavádění příkrmů až v půl roce.

radka.m.
30. led 2010

aurecon-ne,už jsem to tu psala,nejnovější doporučení WHO je,že je úplně jedno,zda jde o dítě kojené,nebo na UM,pokud dobře prospívá,může se s příkrmy začít až kolem 6měsíce,pokud neprospívá,nebo vypije více jak 1litr mléka za 24h,nebo projevuje touhu po jídle,je čas na příkrmy 😉

elzik
autor
30. led 2010

U nás to také nebude růstový spurt, jelikož to trvá už skoro 3 týdny. Malý má skoro 7 kilo, ale není "buček" 😀 spíše je to dlouhám - nosí už teď velikost 6-9 měsíců a bodyčka máme tak akorát. 😀 Právě, že mi kamarádka říkala, že neplatí zavádění příkrmů až od 6 měsíce, že ona plně kojila a zavedla příkrm již od 4měsíce a vše bylo o.k.
Náš malý je opravdu hladovec a navíc když vidí sestřičku jak papá třeba banán, tak se může zbláznit. Je to až neuvěřitelné, jak sebou začne "mrskat", vískat a olizuje se. Začne si sát spodní ret a je strašně legrační, takže si myslím, že opravdu má chuť i na takovou dobrůtku jako je banán, jablíčko ... 😀
Myslím si, že s přibíráním u nás problém nebude, ten nebyl nikdy, malý přibírá krásně, ale je to opravdu o tom častém kojení jak ve dne, tak v noci. ☹

berynka
30. led 2010

Tak u nás dr. doporučila, když mlíko nestačilo, dávat UM a né příkrm, když malé ještě nebylo 6. měsíců.

rimmel
30. led 2010

radka na tu otazku no tazko odpoviem...lebo tu kde ja zijem sa odporuca zacinat s prikrmov v 6m. len tu na konikovi pozeram a tiez na slov.strankach ze sa hovori od 4-6m...predtym nez som prisla na konika som o takom dacom nepocula.

rimmel
30. led 2010

pardon zacinat s prikrmami nie prikrmov

janulazaynab
30. led 2010

berynka - nám doporučila taky UM, ale když ho malý nechtěl, doporučila nemléčné příkrmy ze zeleniny a ovoce.

petka80
30. led 2010

radko - jenže podle mě je jedna věc, že se třeba dítě natahuje po jídle a má o ně zájem, to dělají skoro všechny děti podle mě. A druhá věc je ta zralost trávící soustavy. Podle mě se to nedá takhle jednoduše spojovat, jako že zájem o jídlo = zralost trávící soustavy a připravenost na příkrmy. Ta se podle mě jen takhle nepozná, spíš se nepozná vůbec. Proto platí, že čím později k tomu 6. měsící se příkrmy zavedou, tím líp. A je jedno, jestli je dítě kojené nebo ne. U těch nekojených se většinou začíná dřív, protože UM už třeba nestačí, ale neznamená to, že by byly na příkrmy dřív připravené, bohužel.
A další věc je, že jak píšeš, každé dítě je jiné, takže některé může mít spurt ten uváděný týden, ale některé víc a některé míň. Nemůžeš proto paušálně říct, že když ten stav trvá víc jak týden, tak to spurt není.

Jako já osobně jsem přesvědčená o tom, že u 99% dětí platí, že pokud matka kojí dle potřeby a neřeší tolik to přibírání, časté kojení atd., tak pak úplně v pohodě může kojit 6 měsíců plně bez UM, příkrmů, čajíčků atd.

rimmel
30. led 2010

petka a ja som toho prikladom..a viem ze niesom jedina. kojila som maleho na poziadanie zo zaciatku kazde 4 hodiny no ptootm aj kazde dve ci aj dvakrat za hodinu ak bolo treba az do 6m a vlastne aj dlhsie nakolko prikrmy nenahradzaju kojenie,treba aj po zavedeni prikrmov kojit presne tak ako pred.

aurecon
30. led 2010

petka: Naprosto s tebou souhlasím.

radka: Děcka jsou zvědavé a strkají vše do pusy, tak proč zrovna ne jídlo? Pro mě to ale neznamená, že jak se natahuje za jídlem, že je už na něj připravené. Natahují se za nim i tříměsíční miminka a neříkej mi, že i oni jsou už připraveni na příkrmy.

berynka
30. led 2010

janulazaynab, a to bylo proto, že hodně málo přibíral, ale hlad neměl? A kolik jste těch UMek vyzkoušeli? Některé mimčo třeba nechce Sunar, ale Bebu si dá apod. 😉

berynka
30. led 2010

teď jsem to dočetla na minulé stránce 😉 . Ale to bych spíš věřila tomu, že nemá hlad a nemusí přibírat podle tabulek. A jsem docela překvapená, že řešenim je u tříměsíčního dítěte zavedení příkrmu 😕 .

aurecon
30. led 2010

berynka: Ano, kdyby měl hlad, tak vypije i UM.

No překvapilo mě, že v dnešní době některé zavádějí tak rychle příkrmy. Myslela jsem, že se to tak dělalo zhruba před dvaceti lety.

rimmel
30. led 2010

aurecon no ale sak vies ako, niektore pani doktorky sa asi dalej nevzdelavaju a myslia si ze co bolo spravne pred 20-30 rokmi je aj dnes....

rimmel
30. led 2010

inak aka hovadina ze ak dieta vypije viac ako litr mlieka je cas na prikrmy..ved ja ako kojaca mamicka nemam sancu vediet kolko vypije a aj kebyze viem ze vypije viac ako liter a co? ved je to znama vec, ze mat.mliecko ci uz liter ci viac, uplne do 6 m dietatku staci a ako som uz spominala, netreba vela tabulkovat, kazde dieta ma iny apetit.

momin
30. led 2010

Holky neprudte..... 😀
je to kazdeho vec prece.... a urcite nikdo nechce svemu malemu nijak ublizit.... 😒

elzik
autor
30. led 2010

Souhlasím s momin 😀
To, že by se s příkrmy mělo začínat co nejpozději slyším poprvé. Teď mám namysli ty nekojené děti. Mám řadu kamarádek, které mají dětičky na UM a všechny začaly s příkrmy po uk.4 měsíci na radu dr. Já jsem dcerku také nekojila a jakmile měla ukončený 4měsíc, tak mi dr. řekla, ať začnu zavádět příkrm - nejprve zeleninu a pak ovoce. A myslím si, že jsem nijak dcerce neublížila a dodnes je perfektní jedlík, který nemá s jídlem problémy. Spíše se mi zdá, že čím později se začne, tím dítě potom hůře papá. Samozřejmě neříkám, že všechny, ale mám tu zkušenost, že dítka, která jsou dlouho jen kojena, tak pak nemají o příkrmy zájem, odmítají je a chtějí jen mlíčko. Jedna kamarádka má dcerku, která dokonce ani v 18m nechce nic jiného než prso a ona je zoufalá. Může se snažit sebevíc a nic do ni nedostane. Stále jen kojí a říkala, že je úspěch, když malá sní třeba 3 lžičky přesnídávky. Je z toho zoufalá a neví si s tím rady. A znám takových maminek více, sice ne takové extrémy, ale mají problém s jídlem ☹

moravanka
30. led 2010

my jsme na um mleku a nam doktorka rekla, ze kojene i nekojene od 6 mesicu, vyjimecne od 4.

berynka
30. led 2010

elzik, to je všechno hodně individuální... jak u dětí, tak je vidět i u pediatrů 😉 . U mojí kámošky zase chlapeček byl kojený tak dva týdny, pak do půl roku na UM. Dr. ani nenapadlo navrhovat nějakej příkrm.
Znám jiného chlapečka, který je ve dvou letech téměř plně kojený a jinak se mu přezdívá "Brokoličák", páč má rád neskutečně tuto zeleninu a celkově neznám lepšího jedlíka v okolí 🙂 .
To se prostě tak nedá brát.

rimmel
30. led 2010

no to je blbost, my sme zacali ked maly dovrsil 6mesiacov a je z neho vyborny papak, zje doslova vsetko.. nikdy jedlo neodmieta. 😝

janulazaynab
30. led 2010

rimmel - moje dětská má tříletou holčičku, takže asi nemá názory z devadesátých let. Přijde mi ale, že to je přitažené za vlasy. Doktoři něco řeknou a maminy se můžou zbláznit, aby to dodrželi.. za chvíli řeknou něco úplně opačného a zase mamky blázní. Snad má každá svůj rozum a ví, co její mimčo chce a podle toho se řídí.

momin
30. led 2010

presne tak... 😀
snad mame kazda svuj rozum ne?! 😎

brisalek
30. led 2010

rimel jenze ono to je o tom, ze nektera z nas uz moc vic nez ten litr vyrobit neumi, vis, proto je to tak stanoveny, coz odpovida podle piti asi 150ml/kg vahy prave tem 6-6,5kg.

sicinka
30. led 2010

Ahoj, myslím že je to u každého dítěte jiné a nedá se paušalizovat že MM vždy stačí. Davídek mi ve 4 měsících pil přes 2 litry mléka denně. Hlavně v noci pil co hodinu, žaludek mu to nestíhal, zvracel pak chtěl pít prostě kolotoč, unavení jsme byli oba. Začala jsem mu podávat kaši (zahuštěné MM) a od začátku ho tráví bez problému po pár dnech pil té koše 200 ml. Kojíme v noci 2 x dál, ale už normální dávky. Jinak já to zkoušela 14 dní jestli to není spurt, ale po zjištění těch dávek, jsem to řešila kaší. Jinak prospíval až dost z porodnice šel 2.60 Kg v těch 4 měsícíh (výhradní kojení) 6,40 kg. U nás bylo nutné dát u s tou kaší i něco na pití, postupně jsem vypozorovala, že má prostě větší žízen. Zeleninu dostal až s šestým měsícem a trávila se mu podstatně hůř. Jinak rozdíl doporučení 6 a 4 měsíců byl prý dán tím že MM mléko lépe připravuje střeva (nastavuje prostředí) a proto se dává imunitnímu systému čas dozrát, a jelikož jsou UM už výrazně kvalitnější (obsahují probiotika, HA formule) tak fungují podobně a proto se už taky doporučuje začínat později. Aspon takto mi to zjednodušeně vysvětloval pediatr

rimmel
30. led 2010

janula v dacom mas pravdu to ano, ale proste je to dokazany fakt ktory pochybujem ze sa v bud.vyvrati, jedine tak ze este povedia ze nedavat prikrmy este dlhsie ako 6m....

brisalek no to mas pravdu..ja neviem presne ako to funguje, jedine co viem je ze tvorba mliecka zavisi od dopytu.

momin ano kazda mame svoj rozum ale predsa nemozeme robit co chceme bez toho aby sme mali o niecom dostatok informacii a rozhodli sa podla nic...nie len tak, ze ja si myslim toto a aj to spravim, a ani neviem ci tym mozem ublizit svojmu dietatu, i ked nevedome.

sicinka
30. led 2010

Ona ta doporučení se opravdu pořád mění např. lepek dříve se zaváděl po 9 měsíci, v případě dispozic až po roce. Aktuální doporučení je mezi 4-6 měsícem, ideálně pokud maminka ještě kojí. Prostě se po pár letech zjistilo, že pozdní zavedení to riiziko naopak zvětšuje. Takže i když budeme dělat vše podle doporučení, tak se asi nějaký chybá nevyhneme 🙂 Takže bych se kromě nich řídila svý rozumem a tím co uvidím že mimču vyhovuje.

gandalfka
30. led 2010

Ahojky holky,
zaujal mě název diskuze, jelikož jsme na tom byli podobně, nedočetla jsem všechny vaše příspěvky, jelikož se to tu pěkně "rozjelo" 😉 , tak jen přidám svou trošku do mlýna...
My plně kojili do 4,5 měsíce, ale při poslední kontrole u Dr. (kdy se mi malý nezdál, byl pořád ve špatné náladě...) jsme přibrali pouze 50g za tři týdny, doktorka vzhledem k jinak dobrému vývoji (je to veliké miminko, porodní váha 4100g, a dosud pěkně přibýval) doporučila zavést dokrm. Tak jsme začali dle rady kašičkou na noc (to proto, protože jsem již padala na hubu - kojili jsme v noci už co hodinu, skoro jsem nespala ani já ani Filípek), a zabralo to. První kašička=první intrval spánku 5hod:o)
Co se týče dokrmování UM, to laktační poradkyně většinou nedoporučují, hrozí odbourání kojení (z lahvičky to jde přeci jen snadněji, než z prsa, dětičky jsou už pěkní vyčůránci a časem můžou prso úplně bojkotovat, co by se namáhaly, že:o))...
Takže podtrženo sečeteno, příkrmy takto dříve - pokud dítě nepřibývá - ano, po poradě s Dr... Pokud přibývá a jen se třeba natahuje za jídlem a jinak je spokojené, tak bych asi počkala určo do toho ukončeného 6 měsíce, není třeba nikam spěchat, jíst už pak bude celý život:o) Častější kojení je sice občas náročné (taky záleží, co je maminka ochotna podstoupit, a co už ne), ale co bychom pro ta naše dítka neudělaly, že
😀
Nevím, zda se můžou vkládat odkazy na stránky, kdyžtak se adminům předem omlouvám 😉 , ale mně velmi velmi pomohly stránky jedné velmi milé a ochotné laktační poradkyně, jak s rozkojováním (po příchodu z porodnice jsem úplně ztratila mlíčko...), tak právě s režimem zavádění příkrmů, má tam i super tabulky, podle kterých se dá hezky řídit... www.kojeni.net
Tak přeji hlavně spokojená miminka, a hezký večer. G.

bara78
30. led 2010

Ahoj, já se jen snažím zorientovat a chtěla jsem využít zkušeností jiných a za to dík. Prostě jsem vyčerpaná a přesně už mám pocit, že moje tělo fakt nezvládne vyrobit víc mlíka, aby ho to uspokojilo.
Pochybuju, že je to růstový spurt. Trvá to dlouhodobě, v zásadě několik týdnů. Celkově z těch 3,5 měsíců jsme měli akorát cca 3-4 týdny v prosinci, kdy se mu intervaly prodloužily na cca 2,5 h. Tomík prospívá, příbírá až nadmíru, jak jsem psala, má přes 6 kg, a to jsme šli z porodnice s 2,8 kg, takže kilo za měsíc. Zatím nic jiného než mm neměl. Frekvence kojení je prostě po dvou hodinách, přes den občas i častěji, v noci má výjimečně delší epizodu (když ho uložím v 20, vydrží někdy, ale opravdu málokdy, do 23). Dříve mu stačilo většinou pít z jednoho prsu, teď vyžaduje oba při jednom kojení. Někdy pak dokonce brečí, že by chtěl ještě a ono už prostě není. Hlavně večer. Takže chvíli počkám a pak se ještě dokrmí. Ale připadám si už jak hadrová panna.
Nechci přestat kojit a tak jsem jen nevěděla, co s tím a napadlo mě, že když už mu budou ty čtyři měsíce, že by třeba ocenil i nějakou jinou stravu, když výrobna mlíka nestíhá. Chci ale stejně vytrvat až do těch ukončených 4 měsíců a pochopitelně mu nechci nijak ublížit.