Plně kojené dítě. Můžu dát příkrmy již od 4. měsíce?

elzik
29. led 2010

Zajímalo by mne, zda jsou tady maminky, které začaly dávat příkrmy již od 4měsíce a přesto, že dítě plně kojili. Já syna dá se říci plně kojím (jen ráno UM). Zda se mi, že už mu to mléko nestačí. Ani po UM nevydrží déle než 2 hodiny. Kamarádka mi říkala, že plně kojila a začala dávat příkrmy již od 4 měsíce? Může se to? Proč vlastně nekojené dítě od 4m. a plně kojené až od 6m? Děkuji

radka.m.
29. led 2010

elzik-vůbec už neplatí,že nekojené děti se mají začít přikrmovat ve 4měs. a koj. až v 6,nejnovější doporučení WHO je,že pokud dítě prospívá,at už kojené,nebo na UM,tak se může s příkrmy začít až od uk.6měs.,pokud dítě neprospívá,nebo výrazně projevuje touhu po jiném jídle,než jen mléko,nebo jestli vypije kolem litru mléka za 24h,je to známka,že je načase s příkrmy,at už je to kojené dítě,nebo na UM.myslím si,že tvůj prcek je ještě malý na příkrmy,určitě bych ještě počkala alespon do uk.4měsíce a pak uvidíš 😉 😉 😉

soanpe
29. led 2010

já bych se do příkrmů nehnala. já mám nekojenou holku a začala jsem s příkrmy až 5 a 1/2měs.
a jak píše radka,pokud ti nevypije víc než litr UM během 24hod. ,tak bych zůstala jen u mlíka

elzik
autor
29. led 2010

radka - určitě bych mu nedala příkrm teďka, mám namysli od toho 4.měsíce. Jestli vypije přes 1l mlíčka denně nevím, protože kojím a nemám váhu. Každopádně kojím co 1,5-2 hodiny, ráno a někdy večer musím dát dokrm,protože mu moje mlíčko nestačí - dokrmu vypije 180ml a jak jsem psala, za 2 hodinky má hlad a křičí. I přes noc se na kojení budí co 2 hodiny, takže opravdu nevím, zda mu jen mlíčko stačí. Kdybych ho krmila jen UM - tak si myslím, že by mu 5x 180ml denně určitě nestačilo (jak doporučují), jelikož to vychází tak krmení po 4 hodinách a to u nás nehrozí. Malý je takový chlapík a malý hladovec. 😉 Nejspíš se budu muset poradit s dr.

petrach
29. led 2010

elzik je pravda že náš malí vypije ted 180ml a to na noc..já kojila a přikrmovala od 6 mesíce..zaleží,jak ti přibírá..jestli dobře,tak jen třebas z prsa nedá tolik,kolik z láhve a pije častejc..z prsa to teče daleko huř a deti vypijí mín.. 😉
ale veřím že kojit co 2 hodky i v noci je teda des,že jsi nevyspaná..nekdo začíná kaší na noc,ale pomoct taky nemusí..a určite bych se poradila s dr,která ho zná

momin
29. led 2010

Elzik ja bych klidne prikrm dala..... 😉 myslim v tech 4 mesicich.
maly taky zacal byt konecne spokojeny az kdyz sme zacli prikrmovat..... 😉

radka.m.
29. led 2010

elzik-jo,jo,však jsem psala od toho 4měsíce,to určitě počkej,ono to taky může být růstový spurt,ten by měl trvat ale max.týden,pokud se to nezlepší,tak po 4měsíci můžeš zkusit najet na příkrmy,ale raději se zkus poradit s mudr,jak píšeš 😉

momin
29. led 2010

Ano to urcite! my sme taky dali az po porade s lekarkou..... 😉

misellll
29. led 2010

jak jsi se ptala na to proč se říká,že kojené děti smí od uk 6. a nekojené od uk 4. je to tím,že mateřské mléko se přizpůsobuje věku dítěte,což UM neumí,ale pokud ti příjde,že má opravdu hlad,nebo neprospívá tak po domluvě s lékařkou si myslím,že uk. 4. měsíc je ok 😉

moravanka
29. led 2010

taky me vzdy zajimalo, proc kojene deti se prikrmuji od 6. mesice a deti na um jiz od 4.
Kdyz se ale um neumi prizpusobit veku ditete, na co jsou teda pokracovaci mleka?

aponchie
29. led 2010

asi na nic kdyz tudle nekdo psal na kobyle,ze to je uplne to same slozeni

moravanka
29. led 2010

taky si myslim, ze na nic. my pijeme porad to pre (podle nekterych zdroju se muze pocatecni pit do roka), pokracovaci jsou jen vic zahustene, aby vic sytily. to my ale nepotrebujeme, mala malo papa, tak jsme na tom pre. a kaloricky je to stejne vydatne.

aponchie
29. led 2010

no takze prikrmy od 4m se taky nemuseji davat v tom pripade 😎

radka.m.
30. led 2010

moravanka-pokračovací mléka jsou od doby,kdy se začíná s příkrmy,to už je přece jenom potřeba dítěte trochu jiná,takže pokud někdo najede na příkrmy,tak by zároven měl pomalu začít i s pokračovacím mlékem,jinak to přikrmování s příkrmy je opravdu i pro nekojené děti od 6měsíce a že tomu je opravdu tak je znát i na disributorech UM,kteří posunuli právě pokračovací mléka ze 4měs. na 6měs.

momin
30. led 2010

Aponchie nikdo se nechyta a nechce se hadat co?! 😀

jiste ze se prikrmy od 4 mesice davat nemuseji pokud dite dobre pribira.... 😉
Podle me zalezi na kazdem.. A pokud mate pocit ze ma dite hlad a mlicko mu uz nestaci tak nevim proc ten prikrm ve 4 mesicich nedat.... 😉

brisalek
30. led 2010

Elzik, do toho 4m bych urcite pockala. Poradila se dr. a take podle prirustku vahy...ale zalezi kolik vazite to je taky dulezite pro to, jestli muze mit hlad nebo ne. (Kdyz ma treba uz ted 6-7kg....). Mozna ti dr. rekne , ze mas davat casteji UM... Ale pokud budes mit pocit, ze ma hlad tak to zkus jak to citis!!! Jsem presvedcena, ze to je pro nase mimi to nejspravnejsi "nas 6. smysl" 🙂.

bara78
30. led 2010

Ahoj dámy, mám stejný problém. Tomíkovi je 3,5 měsíce, má přes šest kilo (a to se narodil s 2,9 kg a z porodnice šel s 2,8 kg), kojím co dvě hodiny, i v noci. V noci někdy výjimečně vydrží dýl, ale ne moc často. Taky mě napadlo, že bych od ukončeného 4. měsíce zkusila dát mu aspoň na noc kaši, mám pocit, že má pořád hlad a že mu mlíko nestačí. Nevím, jestli vypije přes den 1 l mlíka, taky nemám váhu, takže to nepoznám. říkala jsem si ještě, že bych zkusila půjčit váhu a vážit ho před kojením a po kojení, abych zjistila, kolik toho tedy sní. Taky nevím, když bych se nakonec rozhodla pro tu kaši, jaký druh bych mu případně měla dát? Cpát do něj mrkev nebo brambory se mi moc nechce, ale ta kaše by mi přišla jako takový kompromis. UM mu dávat nechci.

beruthiel
30. led 2010

Měla jsem stejný problém, právě kolem synova 4. měsíce. Chce to vydržet, opravdu je to jen růstový spurt a přejde to. Příkrmy jsme nakonec začali dávat až po ukončeném 6. měsíci. Ke kojení si lehni, vem si knížku, a využij to k odpočinku ;).

momin
30. led 2010

bara78 me prijde ta zelenina mnohem setrnejsi!! kase je dost tezka.... Ale zalezi na kazdem.... 😉

pikusa
30. led 2010

Baru....Mates byl sice kojený do 6ti a půl měsíce,pak jsme začali s příkrmky a kolem 7.měsíce dostal poprvé kaši....ale byla mu moc těžká na žaludek....a to už jedl příkrmky.Tak jsem jetště měsíc počkala...
tak nevím,aby to pro Tomíka taky nebylo moc tak brzy.
A i po kaši jsem stejně v noci kojila i 3krát.....
až ted se to upravilo a spí v noci bez jídla...

momin
30. led 2010

ja sme malemu zacla taky na noc davat kasi v tech 4 mesicich,ale efekt 0 ... V noci jedl porad stejne.. Navic se zacal kroutit a budil se s brekem.
Tak sme zacli davat v poledne zeleninu a na noc jen mleko a bylo lip... A msito aby v noci jedl co 2-3 hodky... jedl jen jednou! Tot moje zkusenost..... 😉

bara78
30. led 2010

Aha, tak díky za rady. Myslela jsem si, že ta kaše je šetrnější než zelenina. No, ten růstový spurt už trvá 3,5 měsíce... 🙂 Teda prvních pár týdnů to bylo i po 1,5 h, pak se to trochu zlepšilo, intervaly tak co 2,5 h, ale poslední měsíc je to pořád ty dvě hodiny. Takže to myslím, že už je moc i na růstový spurt, když to trvá už měsíc. Kdyby to bylo týden, tak jsem v klidu, a to jsem taky byla. Ale myslela jsem si, že se to přec jen už trochu zlepší. Vydržím ještě těch čtrnáct dní, do těch 4 měsíců a uvidíme.
Momin, dík. Asi to zkusím postupně taky, až mu budou ty čtyři měsíce.

radka.m.
30. led 2010

bara-to máš pravdu,s tím r.spurtem,ten trvá max.týden 😉

rimmel
30. led 2010

tu v tomto prispevku si kazdy najde pravdu taku, aku chce.

ale faktom ostava ze davat prikrm takto neuveritelne skoro nieje prospesne pre babatko..mozno je to prospesne pre mamicku, ale urcite nie pre babatko.

a ako tu uz bolo spominane, tiez si myslim ze toto moze byt spurt, ma ho predsa kazde babatko.

rimmel
30. led 2010

bara teraz citam ze papa kazde dve a pol hodinky...ale inak je spokojny? ak ano, nevidim dovod prirkrmovat, len co mu tym ublizis.

momin
30. led 2010

rimmel ja si nemyslim ze je to prospesne jen pro matku... Vzdyt i Daniel byl spokojenejsi...
Kazdy na to ma jiny nazor... pokud je vsechno v poradku je urcite lepsi pockat do tech 6 mesicu..
Ale pokud mate pocit ze ma prcek porad hlad...?!

rimmel
30. led 2010

momin no ano...to je pravda ze ak proste dieta place od hladu, treba ho nakrmit...ale ak neplace ale iba proste papa kazde dve hodiny, myslim ze sa to da zvladnut..

u kazdeho je to inak, bara koji, ak jej syn vyslovene place od hladu, ja osobne by som dala radsej flasku um raz denne ako zacinat s prikrmami na kt.jednoducho telo nieje pripravene.

ak ale dieta napriklad nekojene, papa kadze 2-3 hodiny, no inak sa javi spokojne, nevidim dovod do neho cpat prikrmy. 😉

u nekojenych deti je to vsetko ine, nakolko aj kazdie dieta ma uplne iny apetit a pri UM nemozes jednoducho davku mlieka extremne zvysit no som si ista ze o trosku ju zvysit mozes.

momin
30. led 2010

Samozrejme.. spokojene mimco neni duvod prikrmovat.... 😉
kamaradka ma stejne stare mimco jako ja a koji co 2 hodky celou dobu..az do ted... Takze to asi v pohode bude. 😉 nekojim tak nevim.... 🙂
Ale ta jeji mala se napapa a je spokojena.. 😉 najezena...

rimmel
30. led 2010

momin ja si myslim ze je to uplne v poriadku ja tiez kojim takto casto nakolko potrebuje tekutiny...ale zase zalezi od babatka mozno ten jej je taky ceckovy, ze proste ma rad cecok, moj zase kebyze cecok nedam tak ani nepije, netaha sa za ceckom..nastastie....

ale ja mojmu vies, nedavam cajiky iba ho kojim tak preto musim takto casto aby mal dostatok tekutin.ale uz som zacala aj vodicku davat a ta mu tiez chuti 🙂

rimmel
30. led 2010

jaaj teraz citam ze si napisala ze takze to asi v pohode bude...a ja citala ze nebude 😀

tak noo hej, je to pohode kojit casto, kazde babo je ine, a aj tomliecko kazdej mamicke ide z prsnika inak, niektorej tece aj 10min niektorej iba 5.. 😀

radka.m.
30. led 2010

to rustový spurt určitě nebude,když bára píše,že trvá už déle,růstový spurt může být max.týden,jinak každé dítě je jiné a tudíž i jinak připravené na příkrmy,takže si nemyslím,že není prospěšné,když někdo dá příkrm po uk.4měsíci,ani to u někoho nrmusí být neuvěřitelně brzo,prostě každé dítě je njiné,a prospěšné pro matku-no nevím,tím si matka přidělá práci navíc,takže to pro matku nejspíše prospěšné nebude,ale pokud matka cítí,že je její dítě zralé na příkrmy,tak to bude nejspíše to nejlepší pro její dítě,některé je zralé ve 4měsících,jiné zase není připravené ani kolem 6měsíce 😉