Plně kojené dítě. Můžu dát příkrmy již od 4. měsíce?

elzik
29. led 2010

Zajímalo by mne, zda jsou tady maminky, které začaly dávat příkrmy již od 4měsíce a přesto, že dítě plně kojili. Já syna dá se říci plně kojím (jen ráno UM). Zda se mi, že už mu to mléko nestačí. Ani po UM nevydrží déle než 2 hodiny. Kamarádka mi říkala, že plně kojila a začala dávat příkrmy již od 4 měsíce? Může se to? Proč vlastně nekojené dítě od 4m. a plně kojené až od 6m? Děkuji

renat2
4. bře 2010

rimmel: myslím, že jednu skleničku zvládne...opravdu má angínu a jsme teď doma sami, bohužel to tak vyšlo, a nemáme možnost někam vyrazit nakoupit (má ATB), mrkev mám sice doma, ale už starší a tu se mi dávat nechce. Možná dovezou rodiče, podle práce, tak uvidíme, ale dnes si myslím, že jednu zvládne. Kdyžtak pak vyšlu manžela.

renat2
4. bře 2010

Beru to aspoň, že naštěstí lékárna je blízko a skleničky mají...

kocule
4. bře 2010

Moc děkuji za odkaz, podařilo se mi ho koupit a mažeme. 😀

Arti, ten odkaz na příkrmy je perfektní a hned jsem se do něj začetla. Fakt paráda, super. 😎 U nás se začalo krmit postupně jedno a pak druhé dítko, páč to nešlo je uhlídat, měli jsme to spíš na sobě. 😀 😀 😀 A najednou to jde. Malá si to blíže ze lžičky, máme Fisher Price od 3 měsíců a jsem spokojená. Aventky sice mám doma taky, ale nejsou tak placaté a blbě se jim z toho jedlo. Snědla se půlka sklenice mrkve. 😀 😀 Zítra najedu na mrkev plus bramboru a pak dám jen bramboru. Brmabory nejsou doma, my je moc nejíme a jít s nima do ochodu je o život. 😀 😀 😀

Jinak s kašemi problém nemáme, papáme Sunarku nemléčnou rýžovou od 4.měsíce. Dělám 180 ml vody, 6 odměrek mléka a cca 4-5 odměrek kašičky. Do flašky, nemám na to večer nervy. 😀 Takové kašo-mléko, ale až se naučíme, tak uděláme klasickou kaši. A jede nám to jak o život. Papá se poslední láhev kolem 18 h, někdy dřív a chrní se tak do 2 h do rána, zase jak kdy. Přihodím jim do toho laktobacílky, protože vím, že to na noc celé lupnou a kajdíme ostošest. 😎 My teda kadíme i po té mrkvi (i dvakrát denně!). 😀 😀 😀

kocule
4. bře 2010

Renatko, to je strašné, takový malý drobeček a je nemocný. ☹ Chuďátko malé, hlavně ať se z toho brzo dostane.

renat2
4. bře 2010

Jéé kaše teda nedávám...koukám, že všichni jo, ale to asi nemusím, ne??
Z flašky bysme měli i problém, neveme mi ji...teda jednu od Tommee tippee vezme aspoŇ do pusy, ale nesaje.

Kocul: tak to je paráda, že to jde, ono to chtělo vymakat🙂 A půlka skleničky, fakt dobrý.

beruska24.9.
4. bře 2010

Holky dík, tak budu zkoušet zeleninu a jak se jí naučí papat, zařadím ovoce. Už jsem zjišťovala jaké druhy, jen nevím, jestli i ovoce se má povařit nebo hned od začátku syrové?

beruska24.9.
4. bře 2010

Mě Dr. řekla, že od 6.m. zkusit kůrku chleba nebo starý rohlík (né čerstvý) kvůli lepku.
Každý tvrdí něco jiného - někdo dřív někdo později 😕

elzik
autor
4. bře 2010

Renat - já také u dcerky začínala se skleničkami a i u malého papáme teď první mrkvičku ze skleničky. A pak jsem to střídala a Eli baští vše, je ji to jedno. Dokonce i dnes si občas dopřeje skleničku. DOpol. bráška papal mrkvičku a ona s ním.

Holky, co vám na to,že dáváte příkrmy od 4m. řekla dr.? /myslím těm maminkám,které plně kojí 🙂

sherry28
4. bře 2010

náš jídelníček ve 4.měsících a 10 dnech: ráno kojení, kolem 10.hodiny lehce ohřátá přesnídávka (krásně se po ní vyprazdňoval, po večerní kaši) potom někdy kojení, někdy ne... ve 12.oběd- (sklenička- zeleninový příkrm) po obědě dostal čajík nebo ovocnou šťávu, svačina někdy 10 lžiček banána nebo kojení, večer kolem 18.hod kaše a v sedm kojení i během celé noci, postupně kojení ubývalo(ale jenom protože jsem to tak chtěla já) tím pádem víc přibývalo jídel přes den a v 10. měsíci už malý mlíčko nechtěl, ale starší synek by mohl být kojen klidně až do dvou let(také byl přikrmován od 4. měsíce)je to indivduální 😉

renat2
4. bře 2010

Holky, mazec, prcek bude aso dobrý strávník, ťu ťuk, vzal mrkev jakoby nic, sice první škleb (ale nedivím se, po včerejší sladké broskvi), ale jinak papal krásně. 8-10 lžiček to bylo určitě, máme malou, ani se pak moc nedopil míkem, ale trochi cucnul.

elzik: mě to dr. schválila, ani se moc neptala, řekla jsem jí, že mlíko mám, ale že mi přijde K. hladový, ona vidí jak hodně vyrostl a hned řekla, že je i dost aktivní, že asi potřebuje víc, dala mi brožurky a hotovo. Radila teda ovoce, ale já se rozhodla pro zel. On by si na to zvykl a zel by pak nechtěl.

sherry: díky za jídelníček 🙂

aponchie
4. bře 2010

beruska 24 starsi rohlik proto aby nenadymal ne? 😎

beruska24.9.
4. bře 2010

aponchie - také mě napadlo, že právě proto. Přesně jako když jsem kojila, pečivo jen občas a min. 2 dny staré. Jak jsem si dala čersvé, tak malá trpěla ☹ chudák, jak jí to nadýmalo. Takže jsem spíš jedla suchary, ale miminku bych je asi nezkoušela.

elzik
autor
4. bře 2010

sherry - a ty jsi kojila v těch 4 měsících nebo už UM?

Holky, když dáváte kašičku - dáváte nějakou mléčnou nebo kupujete nemléčné a přidáváte MM. 🙂

aponchie
4. bře 2010

elzik ja pul napul ,ale dnes sem dala hipp ovocnou do vody uz nemam do mleka..teda mam nestle ryzovou v krabici,ale asi je s ni neco spatne pac sem udelala mleko dala do toho kasi a je to jak zvykacka tahne se to nejde to pretrhnout chutna to velmi divne..zkousela sme vickrat a porad stejne takze ta kase je nejaka vadna ..jinak delam hami..ale chci zkusit sunarku prej je dobra nemam zkusenost ovsem..ja kojim i 4x za noc a pres den 2x takze ma mlika celkem dost tak to nehrotim na kase do mlika

sherry28
4. bře 2010

elzik: kojila jsem až do 10. měsíce 🙂

sherry28
4. bře 2010

k těm kašičkám, dávala jsem někdy mléčnou někdy nemléčnou, milovali jsme sunarku 😉 nebo vlastně ještě furt milujeme 🙂 mě ty kaše od Sunarky přišly nejlepší jak chuťově, tak i konzistenčně 😉

sherry28
4. bře 2010

nejvíce nám chutnala ovesná s jablky 😉

arietiska
4. bře 2010

elzik: mně na příkrmy ve 4. měsíci přivedl právě Dr. Malej byl aktivní a nepřibíral a měl hlad. On spíš radil příkrmy na lžičce než najet na UM. Často se asi pak přestane kojit.

S tím ovocem nevím, ale syn ho jedl dost brzo. Na Frutapě je snad od 4. měsíce a já na tom nevidím nic zlého. Ostatně třeba v Anglii se začíná ovocem ne zeleninou. Ale u nás se to nedoporučuje, protože je to sladká chuť a oni pak nechtějí nesladkou zeleninu. Často se jim pak stává, že jim sladí zeleninové polévky.

na kojení net je tohle a my to tak dělali : Jaké potraviny?

• U nás se obvykle začíná zeleninou, aby si dítě hned zpočátku nezvyklo na sladkou chuť a poté by zeleninu mohlo odmítat. Je možné začít i kaší, pokud je dítě hladovější či pokud se v noci často budí (což ale nemusí být způsobeno hladem, ale pouze zvykem).
• Začíná se vždy jedním druhem zeleniny, teprve po 3-4 dnech se přidá další druh zeleniny. Pokud by dítě některou potravinu nesnášelo, šlo by snáze poznat, o kterou se jednalo.
• Až si dítě zvykne na zeleninu (zhruba za 2-4 týdny) je možné do ní přidávat důkladně uvařené a velmi jemně nakrájené či nasekané libové maso, zpočátku asi 20g (1 polévková lžíce).
• Stejným způsobem se postupuje i u druhého příkrmu – ovoce. Také se postupně několik dnů zkouší jeden druh. Zpočátku se ovoce loupe a krátce podusí (až na výjimky, kupříkladu banán).

Tak jsme na ovoce najeli asi po 14 dnech...

arietiska
4. bře 2010

elzik: nemléčnou kaši syn jedl prostě dělanou z vody myslím, pak jsem dávala časem až UM do toho místo mlíka. Ochucovala jsem ji ovocem třeba a v pohodě to stačilo a nebetonovalo ho to.

arietiska
4. bře 2010

My si jeli v sunarce.

arietiska
4. bře 2010

Ale od 6 měsíce myslím, jsem začala kupovat mléčnou.

arietiska
4. bře 2010

Jinak nechci propagovat kojení.net a jejich příkrmy ... tady často proti tomu zbrojí dost bab ... mně, ale osobně přijdou rozumné...

arietiska
4. bře 2010

Tak jen komu by vyhovovaly ... přijde mně to takový fajn návod, ze začátku, když člověk neví co a jak.

arietiska
4. bře 2010

Ještě taková malá rada osvěčená. Kámoška dávala denně na radu lékařky na lžičce zapíjet stravu vodou. Prostě pár lžiček kojo vody, aby se ji naučily pít. Dávala jim pár lžiček vody i po Vigantolu třeba. A holky krásně pily vodičku a brzo. Byly na ni zvyklé ... tak zkuste, já zkusím příště... 😀

elzik
autor
5. bře 2010

Dík holky za odpověĎ. My dnes dojedeme mrkvičku a pak zkusíme mrkvičku a brambůrek. Malý je opravdu otesánek. Mrkvičku by snědl třeba celou na posezení. Taky se pěkně vztekal, když jsem mu dala jen pár lžiček a pak mlíčko. Vydržel krásně 3 hodinky, což je pro nás rekord.
Na ty kaše se ptám hlavně proto, že Šimi se budí na kojení v noci co 1,5h a já už mele z posledního. Mlíčko sice mám, ale nedaří se mi nikdy nic odstříkat. Navíc, tím, že tak často kojím, tak to ani není možné. Proto se ptám, jelikož bych určitě neodstříkala, abych mohla udělat kaši do MM. Tak uvidíme.
Ve čtvrtek jdeme k dr., tak jsem zvědavá, co mi řekne, že jsme už najeli na příkrmy. Ona je ta starší škola - nekojené od4m. částečně kojené od 5 m. a plně kojené od 6m. Tak pak dám vědět.

renat2
5. bře 2010

Holky, mám dotaz, jak často má být stolice, když už je na příkrmech. jen při kojení ji měl tak jednou za týden, 10 dní..a bylo to v pořádku. Ale co teď? Má být denně???? Děkuji.

elzik
autor
5. bře 2010

Renat - tak my dáváme sice příkrm teprve 4 den, ale malý až na jeden den kadí denně, po mrkvičce měl stolici úplně oranžovou. 🙂

sherry28
5. bře 2010

renat2: s tou stolicí to bude individuální, my teda kadili denně i 3x při kojení a při příkrmech také tak, ale řekla bych, že u nás se stolice na příkrmech upravila, měl ji vždycky v nějakou pravidelnou dobu (3x denně) 🙂 jak jsem přestala kojit, tak stolice už byla jen 2x denně a to zůstalo doposud 😉

sherry28
5. bře 2010

jinak co tady psala arietistka, tak s tím naprosto souhlasím, my to dělali úplně stejně 😉 aniž bych toto někdy četla 🙂

arietiska
5. bře 2010

Syn měl dlouho jednou za dva dny. A jeho kámoš i 3x za den. Můj mladej není vysírací typ dosud. Klidně i teď jde jde jednou za 2dny.