Plně kojené dítě. Můžu dát příkrmy již od 4. měsíce?

elzik
29. led 2010

Zajímalo by mne, zda jsou tady maminky, které začaly dávat příkrmy již od 4měsíce a přesto, že dítě plně kojili. Já syna dá se říci plně kojím (jen ráno UM). Zda se mi, že už mu to mléko nestačí. Ani po UM nevydrží déle než 2 hodiny. Kamarádka mi říkala, že plně kojila a začala dávat příkrmy již od 4 měsíce? Může se to? Proč vlastně nekojené dítě od 4m. a plně kojené až od 6m? Děkuji

rimmel
1. bře 2010

renat a ako dlho to trva, niekedy tie spurty trvaju dlhsie ako sa uvadza v tabulkach 😉

a jasne ze nechces ublizit babatku, ved to ziadna z nas 🙂

ja si myslim ze kebyze je hladny a ty ponuknes prsnik a mliecko v nom je, urcite by si dal.

u niektorych babatiek, ked im idu zubky tak nechcu niekedy kojit lebo ich to boli, a to ze im idu zubky neznamena ze to musis vidiet.
3mesiace pred samotnym prerezanim uz mozu nastat problemy, bolesti, neprijemne pocity kt.mozu babatku vadit.

si pamatam, matne, moj tiez plakal u prsnika niekedy a pritom som vedela ze chce....bola som trpezliva, ked reval, muz si ho zobral na par minut a skusili sme znova ten prsnik a potom to uz slo.
mozno ti mliecko tecie priprudko -skus si odstriekat pred.
alebo ti zacne tiect az po dlhsej dobre, nie hned a jeho to moze iritovat..bohvie 😀

no ale teda spytaj sa doktorky aky ma nazor i ked co doktor to nazor ze ano 😅

rimmel
1. bře 2010

a hlavne, aj kebyze je to pravda, ze tvoje babatko ozaj chce prikrmy, neznamena to, ze je to pre neho dobre 😉

skus vydrzat, drzim palce

simlenka
1. bře 2010

Ja nevim,driv jsem se taky striktne drzela vsech doporuceni,ted mam uz malinko svou hlavu. za prvy,myslim ze nejde srovnavat mrkev atd s "prikrmama" na kterych jsme vyrostli my - slazene polivky,od pul roku svickova atd. - takze myslim,ze pokud se zavede v 5m mrkvicka,brambor atd,ze to zas tak neublizi,koneckoncu nekojene deti v teto dobe prikrmy dostavaji - co jsem cetla,tak udajne pro nedostatek zeleza v UM nebo neco takoveho. taky myslim nejde srovnavat 8kg a 5kg mimi,urcite maji jine potreby na vyzivu bez ohledu na vek...

simlenka
1. bře 2010

...na druhou stranu je fakt,ze mm je pro mimi nej a snazila bych se vydrzet,pokud to ale nepujde,tak prcka trapit nenecham... ale zas je fakt,pokud by mel hlad,tak si to mlicko da,je to pro nej jedina znama vyziva,takze... nejspis to nebude hladem,ale touha zkusit neco noveho,napodobit vas. nejde jist v dobe kdy u toho Jakub neni nebo kdyz spi?

simlenka
1. bře 2010

Jeste jsem se blbe vyjadrila - ne ze ty prikrmy zas tak neublizi - pokud neublizi kojenci na um,tak neublizi kojenci na mm.ale faktem je,ze mlicko je pro prcka nejlepe stravitelne,s prikrmy se mohou objevit problemy jako boleni briska,zacpa,prujem... proste se ten organizmus bude muset naucit travit neco jineho... ale to bude muset stejne. reni,uvidis,co rekne dr. pokud to pujde,tak vydrz,kdyz ne,tak tu mrkev zkus - treba mu nezachutna a rad se vrati jen k mlicku.

renat2
1. bře 2010

Tak jsem zpět a verdikt mám, dr. příkrmy schválila, zuby nenašla, takže jeho z měna nálady opravdu může být tím.
Konečné rozhodnutí je teď na mě.

berus: děkuji za názor, písnu IP.

rimmel, sim: i vám děkuji za názory, Leni tobě jsem napsala sms. Bohužel to naše zvířátko skoro nespí a já bych si tak první jídlo dala někdy v devět večer (a zase když kojím protřebuji trochu něco jiného 😉 Mohli bychom ho dát do pokoje vedle, jenže tam by řval..člověk si nevybere 🙂
Rimmel tobě děkuji...opravdu já i ten negativní postoj beru když je k věci 😉 můžeš mi prosím dát odkaz na to, kde je psané, že bříško není připravené?? OPravdu si to chci nastudovat ze všech strana přečíst si to, třeba mě to opravdu To by mohl být poslední zlom, třeba změním názor.

rimmel
1. bře 2010

renat nemas zaco, niekedy moje prispevky cloveka nakopnu 😀 hned ako budem mat cas-ked maly zaspi- poslem ti ip s linkami no budu v angline ak nevadi..ak vadi, skusim pohladat v slovencine 😉

rimmel
1. bře 2010
renat2
1. bře 2010

rimmel: díky, angličtina není moje silná stránka, ale něco zvládnu. Projedu to a uvidím.

beruska24.9.
1. bře 2010

renat - máš odpověď a možná i radu v IP

sicinka
1. bře 2010

Ahoj, myslím že jsem do téhle diskuze již psala 🙂 kojila jsem plně od 4 měsíců jsem ostříkané mléko zahušťovala kaší na noc. Důvody časté noční buzení a aktivní sání, malý pil přes dva litry mléka denně a žaludek nestíhal. Snažím se kromě univerzálních doporučení svým rozumem a prostě mi ta kaše přišla jako nejmenší zlo 🙂 Malý ji snášel bez problémů až na výjimku almatura špaldová, po té ho bolelo břéško. Od cca 5,5 měsíce jsem pro včasné zavedení lepku dávala 2x týdně ovesnou kaši. Jen ta rada není univerzální v mém okolí je pár miminek a kaše zabrala jen nám 🙂 Potom jsem zaváděla klasicky někdy před šestým měsícem mrkev atd...

sherry28
1. bře 2010

elzik: ano já, plně jsem kojila, ale přesto jsem začla přikrmovat ve 4. měsíci, proč? 😕 malému už mléko nestačilo, od kojení po čtyřech hodinách, se nám zkracoval interval na dvě hodiny, hodinu, tak jsem se rozhodla pro příkrmy, s tím, že už budu vynechávat postupně kojení a dám příkrm, najela jsem tím i odnaučení kojit do roka,, do 10. měsíce jsem kojila

rimmel
1. bře 2010

sherry presne ako ty, som asi v 5m zacala kojit castejsie nez predtym, potreboval viac, tiez som mohla zacat prikrmovat no preco by som to preboha robila, ked viem ze to nieje dobre pre jeho primlady zaludok a ked mi dobre priberal?

rimmel
1. bře 2010

asi je to znova o pohodlnosti mamiciek alebo ja uz fakt neviem 😕

sherry28
1. bře 2010

rimmel: tvoje volba, moje byla tato mám dvě děti a nemůžu si dovolit být hodinu co hodinu jen u jednoho 😨

rimmel
1. bře 2010

preco nie? a tvoje druhe dieta je aj tak v skolke ci nie?

ked ja budem mat druhe dieta, tak pouzijem satku , nech nemusim do mladeho zaludku cpat jedlo priskoro.

sherry28
1. bře 2010

rimmel: pohodlnost? chtěla bych vidět mamku, která si může dovolit být pohodlná na MD se dvěma dětmi 😀 ono je to i něčem jiném rimmel....ale klidně si mysli, že jsem pohdlná, opět se tady člověk soudí, aniž by ho dotyčný znal 😖

sherry28
1. bře 2010

rimmel: 😀

rimmel
1. bře 2010

sherry nesudim, to vobec nie, len si myslim ze priorita by malo byt zdravie babatka a tomu prisposobit zvysok, ale mozno fakt neviem ako to chodi, jedine co viem je, ze ked budem mat druhe babo a bude mi revat co hodinu od hladu, cece mu dam, kupimsatku, hodim ho tam a nakojim popritom dam pozor na druhe babatko.

no tvoje bolo hadam aj 4rocne ked si kojila to uz nebol v skolke?

sherry28
1. bře 2010

rimmel: já se tady nebudu dohadovat, já si nemohla dovolit 3/4 hodiny kojit a za půl hoďky zase, každý máme svůj způsob života, tak prosím respektuj ten můj a nepodsouvej mi co mám dělat 😅 díky 😉

rimmel
1. bře 2010

ok sorry.

sicinka
1. bře 2010

Rimmel opravdu nemušíš utočit na každého, kdo se rozhodne jinak než ty. Třeba u nás mi prcek pil přes 2 litry mléka denně a měl pořád hlad a přitom blinkal. A řešení bylo bud zahustit MM nebo přejít na UM. Opravdu je každé dítko jiné, neuženu mu reflux jen aby nedostal trochu rýže. Já chápu más prcka narozeného dříve, u tebe se klidně mohlo začít přikrmovat až v osmém měsíci a bylo to ok. Myslím že není potřeba někoho urážet.

sherry28
1. bře 2010

rimmel: školka není na celý den a práce doma nepočká 😉 až budeš mít druhé, dělej podle sebe, ale já tedy v noci nebudu vstávat po půl hodince, musím být ráno fit a odvézt malého do školky.... a doma si nemohu dát nohy nahoru....a za chvíli zase otočka a jet zpět do školky, no co ti budu povídat.....prostě pro mě kojení znamenalo zajisti klid dítěti, když jí 😒 a rozhodně ne kojit za pochodu.... 😨

sherry28
1. bře 2010

rimmel: viděla jsi někdy matku, která by nechtěla zdravé dítě(já ne), takže určitě i pro mě je priorita zdravé dítě a já mu neublížila, pouze jsem mu dala najíst, když byl věčně hladový ☹ a myslím, že moje doktorka zná mé dítě lépe jak ty, i ona sama řekla, že po půl hodině je už moc, ať najedeme na příkrmy 😉

renat2
1. bře 2010

Ach jo, zase hádka, to opravdu není zapotřebí.

Rimmel: já přečetla dva linky, slovenský a trochu i první anglický...a abych se přiznala, tak jsem nikde nenašla, že je něco špatného na tom dávat od 4. měsíce příkrm. Nedoporučuje se před 17t, čili před 4.tým měsícem, samozřejmě se doporučuje MM (ale většina kojí dál)...

Navíc jsem našla na hodně stránkách podobné formulace této:

"Na konci šestého měsíce již mateřské mléko nepostačuje k pokrytí veškerých energetických a nutričních potřeb dítěte. "
"Nedávné studie potvrdily, že po šestém měsíci věku dítěte samotné mléko již nepokryje požadavky na energii a složení stravy. Zaváděním příkrmů tak pokryjeme zvýšený energetický nárok, zajistíme adekvátní příjem minerálů a stopových prvků pro růst a optimální vývoj dítěte. Nesmíme ale zapomínat, že mléko tvoří v tomto období stále velice důležitou součást stravy dítěte.Odborníci doporučují v tomto věku děti začít přikrmovat, aby byly tyto zvýšené nároky pokryty. Je třeba především pokrýt zvýšený požadavek na energii, bílkovinu, železo a zinek. Příkrm podáváme zásadně lžičkou."

Píšou sice od 6M, ale oopravdu každé dítě je jiné. Co když opravdu některé děti mají potřebu větší (energetockou, nutriční) apod.?? Uznej aspoŇ, že to není nemožné!!!!!!!!!!!!!!!!!

Náš malý je třeba opravdu hodně aktivní, neposedí (klišé, samozřejmě, že ještě nesedí), pořád se hýbe (logicky větší výdej energie), proti je dítě, které opravdu hodně leží, kouká na hračky a třeba se hýbe míň.
Podle těch anglických stránek i podle nějakých českých jsou vypsány některé podmínky, které by měly být splněny, nebo co nasvědčuje tomu, zda jsou děti připravené na příkrmy.
My třeba splňujeme 5 z 6ti ....

O nějaké pohodlnosti..no nevím...za prvé je to každého věc, a je to vždy o lidech a člověk si to rozhodne sám. Znám takové, co prostě nevydrží nápor kojení a dají UM...Každý organismus je jiný. Může to ovlivnit spousta faktorů...neodsuzovala bych to. Mně to třeba nevadí, kojila bych klidně co půl hodiny (nebudu se chvástat, ale dodělala jsme si před měsícem i státnice...), nevadí mi to a mohu si to dovolit. Neumím posoudit, jak by to bylo, kdyby dítka byla dvě...(proto nikoho nebudu odsuzovat).

Jinak teda k nám, dr. nám příkrmy nezavrhla, neřekla, že by to bylo špatné, je to názor, ale já své dr. důvěřuji. Takže teď je to jen a jen na mě.
Pokud bude K. spokojenější, stojí mi to za to, hladovět ho nenechám. Chci ho chvilku pozorovat, když to třeba heště týden dva vydržím, budu SAMA jen a jen ráda, ale....

renat2
1. bře 2010

Omlouvám se za román!!!

renat2
1. bře 2010

Bylo myšleno samozřejmě, že mohou být děti, které mají větší energ. a nutriční potřebu dříve než v 6M...a to je reálné...

sicinka
1. bře 2010

Renat vydrž uvidíš časem, ale mě se osvědčilo, ze intuice funguje. Prostě jsem měla pocit že má prcek hlad, trvalo to 14 dní a to bylo na spurt docela dlouho. Tak jsem vylovila váhu a zjisitla že pije takové dávky, které mu prostě žaludek nezvládne. Ale taky jsem to hodně řešila, jelikož naprosto netrpěl na prdíky atd a nechtěla jsem mu zhoršit zažívání. Nakonec rozhodlo že manžel má i v dostpělosti prokázaný reflux a podle popisu tchyně dělal to samé prostě jedl tolik, že se z toho poblinkal. Jak jsem psala snažím se toho max přečíst, ale pro to abych si udělala svůj názor 🙂