Při pasení koníčků preferuje pravou stranu. V čem je problém?

maly_strom
17. bře 2008

Holky chtěla jsem se poradit. Malou dávám na bříško zhruba od 6 týdnů. Postupně se zdokonalovala až pásla ukázkově. A otáčela se na obě strany. Poslední zhruba 2 týdny (možná týden a půl) preferuje pravou stranu. Když před ní dám hračku, tak se otočí i na levo, ale jakmile ji nějak nestimuluji, tak se otočí na pravo.
Napadlo mě, jestli to nemůže souviset s tím, že jsem ji donedávna krmila vždy na kojícím polštáři a teď tak ten týden a půl - dva jsem si ji vzala vždy na levou ruku a nestřídala strany?

A ručičky máme víceméně pořád do trojúhelníku.

susik77
17. bře 2008

ahoj, aj mne to robila mala. Dr. mi kazala nosit ju akokeby na tygrika- a striedat strany. inak, urobila som to parkrat=zabudala som a spontanne sa to upravilo za par tyzdnov...niek. je to v poho, ale niekedy sa to moze vyvinut do zvyseneho tonusu a mohli by vam dat cvicit vojtovku 😒

lendy1
17. bře 2008

malystrom, jestli ti Terezka na zádech otáčí hlavičku na obě dvě strany stejně a dřív tu hlavičku otáčela i na bříšku na obě strany, tak to bude v pohodě, neboj, to se upraví, jen to chce stimulaci z obou stran stejně, tzn.: krmení, koupání, hračky, nošení na obou stranách (ne ve svislé poloze, ale např. na tygříka, v klubíčku) a taky se doporučuje střídat strany v postýlce 😉

maly_strom
autor
17. bře 2008

holky díky, uklidnili jste mě🙂, na zádičkách hlavičku otáčí na obě strany stejně.Strany v postýlce střídáme, všechno stimulujem jak má být, teď už i to krmení (krmím zase s kojícím polštářem), tak právě proto mě to zneklidnilo, proč najednou kouká jen na jednu stranu. 😖
No snad se to za chvíli spraví🙂

moncicik
17. bře 2008

maly-strom, náš malý taky preferoval jednu stranu a neuroložka řekla že musíme cvičit a chodit k němu z té druhé strany tímhle hrozí skolioza v pozdějším věku.Nám se to krásně srovnalo.

lendy1
17. bře 2008

moncicik, no mi měli taky predilekci (to preferování jedné strany) a dost jsme si s tím užili 😔 , ale to jak to popisuje malystrom bych to vůbec jako predilekci neviděla. Ta predilekce může být fakt potíž, jelikož kromě potíží s páteří se i zpomaluje PM vývoj a zatěžuje se jen jedna strana těla, proto je vojtovka na místě 😉 Nám se to srovnalo až kolem 5.měsíce...

malystrom, jestli se to nespraví do pár dnů, tak se klidně zeptej mudr nebo v on-line poradně pediatra, co ti na to poví 😉

moncicik
17. bře 2008

lendy1: já si toho doma nevšimla až právě MUDra nás na to upozornila a už se dělala opatření 😅 postýlka na druhou stranu a vše z druhé strany .Po nějaké době nám až dali cvíčo.Fakt záleží zda tu stranu preferuje pořád nebo to není tak strašný.

elise
17. bře 2008

náš malý tiež preferoval pravú stranu aj doteraz preferuje aj pravú rúčku nou siaha po hračkách, ono to bude tým že pravdepodobne bude pravák🙂

moncicik
17. bře 2008

Ale setkala jsem se i s tím,že nám na rehabce řekli,že dělá vše pravou stranou ,otáčí se tam víc a bere si vše pravou atd.a jen co jsme přijeli domů dělal vše levou....asi jak to slyšel tak se naštval a otočil si to 😀

elise
17. bře 2008

dokina dokonca vravela že je tok a absolutne všetko sa vyvýja správne, nikdy sme necvičili vojtovu metodu a moja dokina to ani nedoporučuje, babenko už sa narodilo buť ako pravák alebo ako lavák takže môj malý je uplne v pohode mám aj foto v albume tak kuk tam😉

vera78
17. bře 2008

Ahoj, no mě malej ve 4 měsícíhc nepase a neotáčí se. Zatím na cvíčo nechodíme, ale jestli se do příští kontroly nezlepší, tak už půjdeme 😠 Tak jestli máte dobré osvědčené triky, tak sem s nimi 😉 Ale asi všechno už máme vyzkoušené a na lenocha nic nepomáhá 🙂

elise
17. bře 2008

my sme cvičili pred kupkaním aka kika gymnastika z hlboka sa dobre dýcha-ručičky ame prikladali na hrudníček ako ked sa upažuje a pripažuje potom raz dva raz dva hlboká je brázda koliena sme zohybali k brušku potom na nej krepčí jarabica- krčili striedavo jednu nôžku a druhú potom a na konci otočísa prevrátili sme na bruško a na konci most v páse sme ho nadvihli cvičenia je dosť opäť sme ho prevrátili na chrbátik potom sme zdvíhali ručiťky k lavičke vysoko je slnko a potom sme upažovali ručičky hlboko je zrnko. to bolo celé cvičenie a na bruško sme ešte raz otočili a preferoval pravú stranu ale detičky bývajú aj lenivé, môj malý ked sa mu nechcelo tak sme ho neprinútilii a potom sme ho nechali tak ja som na malom nikdy nič nesilila a je v pohode🙂 🙂

lendy1
17. bře 2008

vera, no je tu pár diskuzí na téma, jak podporovat v pasení-klidně to najdu + jsou tu diskuze i jak naučit otáčet.
Jinak ve 4.měsích už by jste měli pást docela dobře.

Jinak prefernce levák/pravák se vyvýjí až daleko později, ne v mladším kojeneckém věku 😉

moncicik, no u nás to znát bylo a dost, malej na druhou stranu hlavu vůbec nedal 😔

elise, no nedoporučovat vojtovku lékařem -to teda zírám 😲

moncicik
17. bře 2008

vera78: náš malý se začal otáčet až teď na 6.měsíci ,paseme sice od narození ale furt je čas.Mimča si jdou vlastním tempem.

moncicik
17. bře 2008

s tou vojtovkou se taky divím dnes ji doporučujou i na malý odchylky není to nic nezdravého ba naopak snad jen pro děti co mají vadu na srdíčku se to prý nedoporučuje

elise
17. bře 2008

lendy vojtovka bola určité obdobie hit tak ju dávali všetkým detičkám preventívne ale pre každého je to zbytočné sú samozrejme detičky ktoré ju potrebujú ale nie hromadne všetky, moja doktorka sa snaží problémy riešiť a liečiť preto som si ju na základe referencií vybrala a neľutujem zbytočne nemávame antibiotiká ale hlavne lieči nodpisuje ma tým že mi dá recept na liek, veľa chorôb sa nemusí nutne liečiť antibiotikami tak tiež cvičenie vojtovky nie je vhodné pre každé dieťa.neznamená to že ked mne to pomohlo tak aj tebe to pomôže. 😉

maly_strom
autor
18. bře 2008

ještě jednou díky🙂
dám ji čas do pondělka, a kdyby se to nespravilo, tak se půjdu mudr přeptat, snad to nebude nic vážného 😖

minea
18. bře 2008

Malá měla taky predilekci - doleva - a pořád to určitým způsobem přetrvává. Pase dost svérázně, rozhodně ne podle pravidel. No a protože jsem nechtěla čekat do další kontroly, tak jsem jí sebrala a normálně jsem si u naší dr vyžádala doporučení na rehabilitaci. Zítra jdeme poprvé. Mám z toho trochu obavy, ale radši s ní začnu cvičit hned, než aby někdo v půl roce udělal "objev", o kterém vím už dneska..

elize
18. bře 2008

náš Maxinko keď pasie koníčky tak dvíha pravú ručičku viac ako ľavú a potom stráca balanc. Doteraz sa nám to nestávalo. Môže to byť tým, že začína pomaly rúčky vystierať? Narodil sa predčasne ale vojtovku zatiaľ necvičíme. V utorok ideme do ambulancie pre rizikové detičky tak som zvedavá čo nám povedia.

maly_strom
autor
26. bře 2008

Tak strany se upravily, kouká na levou i na pravou🙂, ale pro jistotu to doktorce řeknu, aby se na ní když tak podívala, pro klid duše 😔
Elize to co popisuješ, začíná malá také dělat, ale střídavě na obě ruky, tak taky nevím. Ale nedělá to zas tak často 😒

pamuk
25. kvě 2008

holky, náš malý dává hlavičku na jednu stranu jen při spánku. neurolog říkal, že je tam malá predilekce, ale na cvičení to zatím nebylo. Je nějaký fígl, jak ho naučit, aby spal i na druhé straně? Když je vzhůru, tak normálně otáčí na obě strany.

ronie
25. kvě 2008

pamuk-ve spánku to nevadí-svaly jsou neaktivní a nijak to neovlivňuje vývoj, ale je potřeba to hlídat v době bdění-tzn-světlo v postýlce z oboustra-nejlépe střídat strany jak malého ukládaš, a všechno dělat víc z té neoblíbené strany, je ale třeba dát pozor, aby se to nepřepísklo zase na druhou stranu, takže střídat 😉

lendy1
25. kvě 2008

pamuk, o predilekci už tu diskuze je, zkus tam mrknout, nějaké tipy kromě cvičení tam určitě najdeš 😉 :
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...