Při pasení koníčků se neopírá o ruce. Je to normální?

marmazel
23. lis 2008

Akojky, vím, že to tu bylo probírané několikrát, ale nikde jsem nenašla přesně to, co je náš případ. Malý se na bříšku nikdy moc nelíbilo, teď je jí 6 měsíců a týden a umí se přetočit ze zad na bříško, chvíli se jí tam líbí, někdy tam vydrží i 10 min., hlavu zvednutou, položí, odpočine a zase zvedne, takhle pořád dokola než se začne rozčilovat, že se jí tam nelíbí a zpátky to neumí. Hlavičku drží krásně, ale neví co z rukama, vůbec není opřená o předloktí, ruce má do strany, občas je dá před sebe a natahuje se po hračce, ale vůbec nepase pěkně hříbátka natož aby se o ruce opřela. Je to normální? Dík za rady.

coriven
23. lis 2008

Ahoj marmazel, tak tohle přesně dělala naše Kája, uplně jak popisuješ, poprvé se přetočila taky nějak těsně kolem 6. měsíce a ležení na břůšku nikdy neměla ráda. Pomohlo nám cvičení z vojtovky. V podstatě sem naší dr. řekla, že bych s malou chtěla jít na rehabku a tak sem nás tam objednala. A musím říct, že p. fyzioterapeutka nám dala jeden cvik, který jsme zacvičily párkrát a Kája pase koníčky předpisově. Taky před tím jen rukama máchala kolem sebe - netušila asi vůbec, že se o ruky může opřít, teď to zvládá krásně, jen se teda pořád točíme na jednu stranu, takže máme další cvik z vojtovky, ale jsem ráda.
V 6. měsících už by se měla opírat o rozevřené dlaně - my to zvládly až nedávno 😉.
Zkus se domluvit s pediatrem. Hodně štěstí. 😉
kdyby tě něco víc zajímalo písni do IP

marmazel
autor
23. lis 2008

Díky, my sme teda nedonošený, malá se narodíla v 36. tt, ale odpovídala na 35., takže chodíme k neuroložce, byli jsme tam asi před měsícem, vyvíjí se pomalejš, ale prý dobře, ale říkala, že ještě pořád to není jisté, že se rehabce vyhneme, na kontrolu jdeme zas 6.12., chce nás vidět po tom půl roce, malá se taky přetáčí jen na jednu stranu, stím máme problémy od narození, že preferovala jen jednu stranu, musela sem jí podkládat hlavičku, reaguje už na obě strany, ale přetáčet se začala zas jen na tu oblíbenější🙂 na druhou to zkusila párkrát, ale nejde jí to, tak se otáčí jen na jednu. V ruce má pořádný stisk, ale noepře se o ně. Takže se asi tý rehabce nevyhnem. Mám z toho docela strah, prý u toho miminka pláčou, a to by mi trhalo srdce a prý je to dost náročný.

cerstvamama
23. lis 2008

coriven
Jaký je to cvik? Mohla bys to popsat?

lendy1
23. lis 2008

cerstvamama, ty cviky z vojtovky se nadají na dálku popsat a naučit, to musí naučit cvičit jedině RHB pracovník 😉

marmazel, z vojtovky neměj strach, mrkni na diskuzi o vojtovce ve volné diskuzi, jsou tam bezva články o tomto cvičení.

coriven
23. lis 2008

souhlasím s lendy1, popsat to moc nejde, hlavně se člověk musí naučit správě držet body na těle a to se špatně popisuje, to se musí vidět a rehabka to vždy ukáže a pak mě zkontroluje jestli to dělám dobře... vím, že ji to nebolí - v podstatě jí držím ručku a nožku, je to spíš tlak a držím hlavičku, aby se nehýbala, tak to se jí nelíbí, ale fakt to pomohlo, aspoň zjistila, že má i jiné svaly a trošku "nuceně" se je naučila používat, já jsem ráda 😉

silvie22
23. únor 2011

Ahoj holky! Chtěla bych obnovit tuto diskuzi. Davídek má 6 měsíců,dnes se poprvé otočil sám na bříško ale hned zpustil ryk (na bříšku není rád). Pást koníky umí,ale nechce.Na predloktí ho postavím,vdrží minutku dvě.Pak dá ručky za záda a snaží se postavit na kolinka.Mách všema končetinama a trosku se poposunuje.Hrudníčkem ryje jako krtek.Naše dr to neřeší,řekla že uvidíme jak to vypadá na poradně v 8 měsíci.Mám trochu strach čekat.Máte s tím někdo zkušenost? Dr si myslí,že na syna moc spěchám 😕

m.o.u.s.e
28. únor 2011

@silvie22 to je podobný scénář jako s naší malou,ta se otočila sama na bříško asi den před šestiměsíční prohlídkou a to jsem ji ještě musela cvikem na přetáčení naznačit tu možnos 😅 ..poloha na zádech byla prostě nejoblíbenější a až kolem osmého měsíce začala na bříšku trávit víc času, s tím, že v sedmém měsící začla i válet sudy a celkem rychle se přemisťovat po pokoji 🙂 .Teď čekám,když půjde na čtyři, dupku zvedá už dlouho,ale teprve teď se začíná pořádně vzpřimovat do druhého vzpřímení a to ji musí něco zaujmout. Můj doktor je s vývojem spokojen, což bude tím, že spíš než co dítě dělá zkoumá,zda je toho schopno ( a nedělá to jenom,protože se mu prostě nechce).Dej synkovi ještě čas, já se taky občas nervuju,ale pak zase vidím třeba malý pokrok a vyčítám si, že jsem nedostatečně věřila ve schopnosti svého dítěte 😅

silvie22
28. únor 2011

@m.o.u.s.e Děkuju!!!! Ani nevíš,jaká úleva to je číst to.Mám obavy,že něco podcením a on z toho pak bude mít potíže.. Narodil se v 36tt,tak jsem se dozvěděla,že ještě to o co přišel dřív by měl dostat víc času na zvládnutí všech pokroků.Na to je dost šikovnej.Už má pěkně paleček v opozici prstů a začal si hrát s nožkama...

m.o.u.s.e
1. bře 2011

@silvie22 No tak to jste na tom vlastně ještě líp než my 😀 , naše je týden po termínu a jako se nehrnula na svět, nehrne se ani do pohybu..vlastně už v bříšku byla klidná a to pohodářství jí zůstalo i po porodu ( bohužel byla lenoch i na sání z prsu 😒 )..na chlubení se "co všechno UŽ dělá a umí" to není", ale na druhou stranu jsem ráda, že je takový kliďas a já zatím nezažila probdělé noci , nemám ruce jako gorila od neustálého nošení 😝 a mám dost času během dne i pro sebe, protože se zabaví sama . A s tou jemnější motorikou to máte přesně jako my, čím helmýždila na té hrubé, tak doháněla na té jemnější 😵 Každopádně věk od 6 do 8 měsíů mi přišel jako turbo vývoj, nejen co se růstu týká,ale i těch psychomotorických schopností, takže Davídek si pro vás určitě taky dost trumfů schovává 😵

culi79
1. bře 2011

@silvie22 ahoj, já teda nevím, ale dítě v 6 měsících by mělo vydržet na předloktí delší dobu, mělo by umět se o něj správně opírat. Já být tebou, tak se nechám poslat na rhb, tam se na něj podívá fyzioterapeut a řekne ti, jestli je vše v pořádku, oni poznají, jestli má dítě nějaký pohybový problém, to laik nemusí vždycky poznat. Je taky možné, že to, že nevydrží na předloktí, je už vývojem, děti kolem 7 měsíce dělají letadlo cíleně. Nechci tě nějak nervovat, rozhodni se sama, mám kolem sebe spoustu maminek, které to řeší i neřeší. Tak hodně štěstí 🙂

silvie22
1. bře 2011

@m.o.u.s.e Davča je lenoch na cvičení na bříšku.Ale jinak mě umí pěkně prohánět.Tchýně vždy když přijde a vidí jak on se umí rozčilovat tak ás lituje,že ted je to děs a v budoucnu si ještě pěkně užijem.. Já to nevidím tak tragicky,ale občas dáchnout bych si potřebovala.
Dnes se sám otočil na bříško.Muselo to být ale nedopatření,protože zpustil tak histerickej řev,že jsen nyslela že ho klepne 😀
Ale jinak vydržel dnes na loktíkách dýl než jindy. 😵

@culi79 Nechávám mu ted chvíli čas.Pokud neudělá pokroky do přeočkování (jdeme za 3 týdny),budu chtít doporučení na rehabku. Mohla bys mi řít něco víc k tomu letadýlkování který je fyziologický?

culi79
3. bře 2011

@silvie22 posílám ti odkaz na stránky, kde je tabulka přehledu vývoje dětí a tam je obrázek, jak pivotování vypadá
http://www.solen.cz/pdfs/ped/2004/06/07.pdf

silvie22
3. bře 2011

@culi79 Děkuju! v hodně věcech je pozadu ☹