První pohyby dětí (plazení, sezení, chození) a úrazy

alishia
9. únor 2009

ahoj,

chci se zeptat jestli svym mimcum furt stojite za zadkem a chytate je kdyz padaji nebo jak resite supliky? my jich doma mame desne moc. nas malej se z niceho neponauci a hned to zkousi znova a znova....vcera si priskripnul do supliku pracicky a byl z toho desny řev a za chvili to sel zkusit znovu, mam ho nechat, nebo mu v tom nejak branit?.)

anke
9. únor 2009

ahoj alishia, taky to resim a necham si rada poradit
my teda supliky moc nemame, kdyz si hral s kuchynskym, tak jsem tam nacpala uterky, aby to neslo privrit, nechala ho pohrat a ted uz mam suplik prelepeny ...
ale treba si porad privira prsty do kolecek u vysavace, ktery miluje - a s tim ho nechavam si hrat, a holt jednou za cas utesim ... oni se casem asi pouci, jen takove hodne nebezpecne veci mu do ruky nedavam a ani ho nepoustim - treba k zasuvkam ne, i kdyz jsou zaslepene

schwarzovka
9. únor 2009

alishia....když jsem malýmu stála za zadkem, tak padal ještě víc, nechala jsem ho...a dává si pozor sám. Máme skleněný stůl v obýváku. Než se začal malej pohybovat, chtěla jsem ho dát pryč...pak se párkrát lehce praštil (jen při lezení naboural, nic hroznýho) a pak si začal dávat majzla...teď lítá, jak střeštěnej, ale u stolu je opatrný. Návštěvy nechápaj a hned chytaj rohy, aby se náhodou nepraštil...a to myslím je ta chyba...dítě se musí naučit, že to je nebezpečný...a je lepší když se praští ze začátku, když ještě nemá takovou rychlost a sílu, než později...to bych ho už totiž horko-těžko chytala...proto nechápu ty ochranný helmy, co prodávaj...je sice hezký, že si dítě neublíží...ale později bude mít furt pocit, že má hlavu v ochraně a bude bourat všude...s horšími následky...teda podle mě...je to můj názor... 😉

luucia
9. únor 2009

Taky malou nechávám, at se poučí! Párkrát si skřípla prstíky do šuplíku nebo do dveří, ale ted už dlooouho ne... nestojím jí za zadkem, to bych nic neudělala 😒 Od tý doby, co se postavila, sem jí nechala at si kecne na zadek sama 😉

schwarzovka
9. únor 2009

a s těmi šuplíky, taky si několikrát skřípnul prsty, ale teď se jim vyhýbá a ty který ho opravdu moc zajímají, tak u nich si dává pozor...akorát jsme přemístili věci z těch šuplíků, takže tam kde bylo nářadí je třeba spodní prádlo...takže už ho to třeba ani nebere 🙂 😉

alishia
autor
9. únor 2009

zasuvky taky mame zajistene.) supliku tady mame ale hafec takze kdybych je mela vsechny zalepit, tak nemam k nicemu pristup....kupovali sme to vsechno vdobe kdy sem rikala ze miminko chci az tak v 26 letech🙂takze z praktickych duvodu je mame skoro vsude🙂 Malej taky miluje vysavac🙂 Nejvice se bojim v kuchyni aby neupadl, mame tam dlazdice tak by to asi dost bolelo. On se klidne postavi o houpaci kreslo pak sebou nekam triskne a rve jak jelito🙂 Dneska koukam ze ma nejakou malou modrinku nad pusou...achjo. Nebo on se k necemu postavi a druhou ruku si da do pusinky a v tu chvilli ztrati balanc a uz leti...snazim se ho chytat, ale nevim jestli delam dobre. treba by pak lip vychytal jak ma padat.

luucia
9. únor 2009

jj, my stejně jako schwarzovka, sme ze šuplíku dali pryč rozbitný věci a léky,.. leze tam furt, ale fak si dává bacha 😉

alishia
autor
9. únor 2009

nam ted ze spodniho supliku vykramaril krabicky kondomu a desne se mu libi🙂 ja se spis bojim aby na te vyjeej suplik neupadnul a nerozbil si hlavu o ten roh.

fifinna
9. únor 2009

alishia, môj maly od tej doby ako sa zacal sam stavat nebol bez modriny. A to sa tolko krat buchol aj ked som ho drzala za ruku. Sufikov nemame moc, takze som ich vypratala a dala som do nich jeho hracky. Ruky si pricvikol vela krat, uz si dava pozor. Hlavne, ked ti maly padne alebo sa buchne , tak nejojkaj, lebo sa môze zlaknut a bude plakat preto a nie preto, ze ho nieco boli. Podla placu by si mohla poznat, ci place od bolesti, alebo od nalakania. Ak ten plac neni silny, tak ho moc nelutuj. Mne maly , ked sa buchol, tak som moc tomu nevenovala pozornost a teraz ked sa buchne, alebo padne a neboli ho to, tak ani nezaplace. Hra sa dalej.

alishia
autor
9. únor 2009

fifinna: muj malej je dobry herec, kdyz se ho snazim utesit tak rve jeste vic, kdyz ho necim zaujmu nejakou hrackou, nebo cinnosti tak hned prestane.) takze utisovani uz moc nepraktikuji, spis hned premyslim cco udelam🙂 pomaha mobil🙂a uz je tam ma zase skripnute... a rev

fifinna
9. únor 2009

alishia, ja ked som maleho vydela padnut, alebo sa buchnut a jeho plac nebol vazny, tak som ho ignorovala, robila som sa , ze neviem co sa mu stalo, tak prestal plakat. Ale kazde dieta je ine. Ked sa moc buchne, tak ho samozrejme utisujem , lenze to place od bolesti, tak to chvilku trva kym prestane.

ivulinda
9. únor 2009

Jj se vším co je tady napsané souhlasím...Naše Adélka si prstíky taky už mockrát přivřela,i přes přísný zákaz tam zase ty prstíky strčila 😀,Taky jsem jí ze začátku pořád stála za zadkem,ale ted už ne,ví,že když se nebude držet,že spadne a nabije si 🙂 ...Chodí si sama kolem gauče

3558
9. únor 2009

deticky si nepamataju ked si prst pricviknu, takze o hodinku si ich mozu priskripnut znovu.
moj maly ma este len 7 mesiacov a prave zacal lozit po styroch. no a na kolenach ma modriny. som sa aj chvilu cudovala, ale musim si zvyknut. tiez nebudem za nim behat stale. nech sa zahra aj sam. musi byt trosicku samostany. a ked bude starsi, tak si dobre zapamata ked sa buchne.
este sa mi stalo, ze polozil ruku na radiator a plakal ako o dusu, takze musi davat pozor uplne na vsetko 😒

majaaita
9. únor 2009

Nám se osvědčilo zabezpečit základní - linka, zásuvky, prostředky na mytí a podobné. A zbytek za pochodu. Za zadkem dětem nejsem, ale máme byt jako jednu velkou hernu 🙂

jjaanca
9. únor 2009

No já Luccku nechytám když padá (na zadek), ale pořád jí kontroluju. Měla ošklivý úraz a přišla o dva zuby. Před pár dny na sebe stáhla železný sušák s mokrým prádlem a bylo štěstí že o ní jen škrtnul. Byla to minutka, jen jsem odběhla do vedlejší místnosti uklidit koš na prádlo. Vzala jsem to jako varování a teď mě má pořád za zadkem a dali jsme pryč konferenční stolek. Jinak si asi 5x rozsekla ret že jí tekla krev, ale tomu se nedá zabránit - to třeba lezla a zakopla o vlastní ruku ☹
Měli jste někdo taky nějaký úraz? Já nevím jestli je to normální, nebo jenom Lucka je taková sebedestruktivní 😝

ibolia
9. únor 2009

Naše malá je to samé. Už několikrát si přivřela prsty do šuplíku, ale furt do nich leze. Dneska se natahovala pro ubrousky na židli a podjely jí nožičky, tak se ťukla o hranu. Řev a na čele šrám, ale za chvíli už se po nich natahovala znovu. Nebezpečné věci jsem dala pryč, ale neustále hlídat ji nejde. To by člověk nedělal nic jiného.

schwarzovka
9. únor 2009

jjanca...to docela koukám, že máte tolik úrazů, náš malej měl akorát jednu bouly a tu si způsobil u babičky, která ho hlídala, jak oko v hlavě 😀 ...byla mu za zadkem...doma se hodněkrát praštil, ale nikdy nic, ani modřina (ťuk, ťuk, ťuk)
zazana29...máš pravdu, oni si to hned nepamatují, ale když to udělají třeba po 15-cté...tak už jo...teda aspoň náš ničitel si to zapamatoval...
o troubu se spálil asi dvakrát a teď když na ní chce šáhnout, tak na to jde velmi pomalu a opatrně 😀

dididi30
9. únor 2009

schwarzovka, my sme malemu za zadkom a aj tak ma urazy, same modrinky a tak
stale niekde lezie a stvornozkuje kde sa da a nebavim sa o vselijakych padoch ☹ ale deti tym musia prejst, treba ist do predu a nie do zadu 😉

schwarzovka
9. únor 2009

dididi30...asi si mě špatně pochopila, my právě malýmu za zadkem nejsme a nemá žádné úrazy, jen když ho hlídala babička a ta mu za zadkem byla, tak měl bouly.... 😉

anke
9. únor 2009

tak jsem se kochala, ze zatim dobry a nas mrnous se pred pul hodkou vzprimil do kleku u jidelni zidlicky, kdyz lozil ... pak pustil obe ruce, kteryma se ji pridrzoval a padnul rovnou na tlamku na drevenou nohu te zidle ... zatim to nevypada, ze by mu to oteklo, ani moc nebrecel ... ale pry to vypadalo hrozne - hlidal MM, ja to v primem prenosu nemela ... ted uz spinka, tak snad nic, jeste zkontroluju, jestli nam neoteka ... ☹ ... ono se to fakt neda uhlidat ....

nas s bacani o zem taky boule nema, modrinu mel jen, kdyz jeste sam nesedel, babicka ho ale posadila a on se ji skacel na stenu a jednou padnul ze sedu na plastovou hracku, tak se mu to kapanek obtisklo ... no mame se na co tesit, nas teprve zacina objevovat a zacina se stavet, tak se budu muset obrnit 😅

maakule
9. únor 2009

Ahoj, přidám se do hovoru. My máme celkem zajištěný byt, třeba jí nepouštím do kuchyně a máme zastavěnou cestu ( ještě do nedávna podnožkou ke křeslu, nyní už ohrádkou - malá je trochu tank 🙂 ) . V obýváku máme zajištěné šuplíky a televizní stolek. Ale tam kde se dostane má úplně volno a jen jí kontroluju a nechytám. Párkrát se někde praštila a už se poučila, naučila se podlézat i docela dost nízké kousky nábytku, aniž by se praštila - nechápu, tam bych se snad bouchla i já 😀 ). No občas se objeví nějaká modřinka, ale to je myslím normální, každý mimčo si tím musí projít.

audri
9. únor 2009

Moje malá je snaživá, ale myslím, že není tak šikovná, jak by chtěla. Sedí pěkně od šesti měsíců (sedla si sama), ale lozí od osmi, občas zapomene vytáhnout ruku, takže lozi lozi a plác. Noha ruka noha hlava. Je to děs, jsem u ní, ale přesto se dokáže bucnout. Taky je nebezpečná u houpacích věcí (autosedačka, houpačka), vlastně jí vůbec nenechávám samotnou a i když ji hlídám, tak neuhlídám. Je to takový sebeubližovatel.. co tak čtu, tak jsem ráda, že není sama..( nic ve zlém..) Koupili jsme jí helmičku, protože hlavně večer je pádů víc, ale okamžitě si ji uměla sundat.. Doufám, že to časem pomine..

zuza80
9. únor 2009

alishia začala si dobrú tému, nás to práve začína trápit.malý sa začína stavat, všade by sa chcel postavit, televizný stolík,stojacia lampa, proste všetko.zástrčky som schovala za komody, konferenčný stolík z obyvačky odpratala, v poličkách nič nemám.pádom nezabránim, nemožem mu tiež stále stát za prdelkou, tak si občas buchne hlavičku. šuplíky zatial neotvára,ale ja ich nemám moc,tak ich nejako zabezpečíme.pred všetkým tie mimina neuchránime, tak to musíme len prečkat a byt ostražité.

alishia
autor
10. únor 2009

Ahojky, tak nas maly si vcera dal peknou ranu o houpaci kreslo, ma pod ocickem monokla jak kdybychom ho byli:( Chtel se o to kreslo zvednou a jelikoz je to nestabilni, a zhouplo se to, tak se mu podlomily nohy a prastil se zrovna pod oko:( Chudacek muj malej uz ma na obliceji modriny dve. A o nozickach ani nemluvim, ale to mam taky, jak s nim lezu po zemi a delame kraviny. Hrozne plakal, kdyz se mu to stalo:( sem pak mela vycitky ze sem nehlidala vice:( Manzela sem pak donutila aby to kreslo odnesl pryc. Myslim si ze dokud si ty deti nebudou jisty v pohybech co umeji, ze bychom je nemeli spoustet z oci, a snazit se co nejvice zabranit tomu aby si ublizili.

alishia
autor
10. únor 2009

kdybychom ho bili🙂 mekke i🙂 sorry

sarinkam
10. únor 2009

Alishia, u nas byli ty nejhorsi pady prave tehdy, kdyz jsem byla detem na blizku, ony si asi mysleli, ze je ohlidam, a nedavaly pozor samy, priklanim se k nazoru schvarzovky. Jestli ted zacnes malyho hlidat, tj, chytat a tak, tak az bude chodit, tak poteš 😢 , to lezeni je jeste celkem bezpecny.

Uvedu pro ilistraci jednu udalost se schodistem. Sli jsme dolu ze schodu, ja jsem mela plny ruce, holka asi 2 leta, sla se mnou. Ja jsem stala o tri chody nize, otocim se k a rikam pojd. Ona se na me koukla a vykrocila tak, že jsem videl ze si mysli ze ji drzim. Stihla jsem jen zavolat ,,nejsem,, a uskocit jeste dale aby opradvu videla za na tu sitauci je sama. Sedla na zadek a potom sesla normalne.

Od te doby jsem si hlidala abych byla dostatecne daleko od ni, nebo ona chodila dolu prvni.

Jinak pomlaceny deti je asi normal, neboj, bude hur- odslapovadla, trikolky a kolo 😀

akejka
10. únor 2009

jjaanca:
aj moja malá cez víkend na seba stiahla sušiak s prádlom. Ale tak to na ňu padlo, že jej to našťastie neublížilo. Ani neplakala, len vyvalila očiská. Strašne som sa bála, či ju to nejak nemohlo zraniť...ale keďže vôbec neplakala, ani v noci, tak som usúdila, že jej nič nie je. Behám často za ňou, ale niekedy sa to nedá. Musím ísť aj na WC, na chvíľu do kuchyne,...a pod. Má aj modrinu na líci, lebo sa stále stavia o konferenčný stôl a buchla sa o jeho hranatú nohu. A to je chytil muž, aby sa nebuchla o hranu, ona skĺzla nižšie a buchla sa o nohu...(čiže aj keď dieťa držíte, buchne sa...to je moja skúsenosť) Ten stôl ma už vytáča a ideme ho vyhodiť, objednali sme v Kike nový...lebo aj prvorodená si o ten stôl rozflákla hlavu, keď mala rok, museli sme ísť na pohotovosť, mala v čele dieru až do kosti ☹

aj staršia dcéra mala miliónkrát privreté prsty, denne padala, udrela sa...nedá sa tomu úplne zabrániť, jedine strčiť dieťa do ohrádky...ale musí sa naučiť vstávať a chodiť...takže to je nemožné...
staršia dcéra sa zvykla dosť poučiť, napr. horúcu trúbu chytila len raz...potom ju už zďaleka obchádzala.
Keď sa učila chodiť, stále padala, ale nechala som ju samú...inak by sa to naučila o miekoľko týždňov neskôr...ako kamoškina dcéra, tá sa o ňu tak bála, že ju stále držala za ruky a malá začala chodiť až keď mala 18 mesiacov, aj to vďaka mne, lebo som ju pustila, nech urobí prvé kroky sama 🙂

alishia
autor
10. únor 2009

ja nemyslim ho porad chytat, on si umi hezky sednout ze stoje, pekne pomalu skrci nozicky, a pomalu se spousti dolu, ale obcas se chce zuvednout o neco nestabilniho a je z toho pad protoze neceka ze ta vec udela, co udela. A pokud mohu zabranit tomu aby upadl hlavou na suplik tak to udelam, nebudu cekat, az bude mit v hlave diru. nechavam ho samotneho dost casto, sem treba v kuchyni a on hrabe v loznici v suplikach, tak ho dojdu zkontrolovat a kdyz vidim ze dela hovadiny, tak ho odnesu nekam pryc. My mame dost blizko postele skrin a tam suplicky, kdyz je malej otevre a pak si stoupne u postele tak je tady proste riziko ze spadne hlavou na ten suplik....to by snad hlidala kazda mama, ne?.)

marianeta
10. únor 2009

JJaanca aj moj synator si narazil horne zubky a z kazdeho mu maly kustik chyba,ale nie je to moc vidiet.
ked sa mu to stalo tak reval ako tur ale ja este viac.
O pricviknutych prstoch tiez nehovorim.
Pred 2 dnami si vymyslel,ze podlezie TV stolik a ako sa zdvihal tak si oskrel chrbat.Ani nadychnut sa nemohol co
tak plakal tak som mu musela fuknut do tvare.Zasuvky mame vysoko tak to sa nebojim,ze sa k nim dostane.
Stale mu stojim za zadkom ale uz ma to prestava bavit 🙄 .

sarinkam
10. únor 2009

No je fakt že nekdy muze byt usporadani nabytku z prostorovych duvodu fakt nebezpecny, zvlast kdyz je nabytku hodne. 😠 ,to jo,

A mimo tema- kdyz ty suplata rozbordeli, to je vzdycky uklidis znovu, nebo jen nahrnes a zavres? Ja jsem velice casto jen nahrnula-hanba--postupem casu jsem se z nich vystehovala, ale ted uz si hraje jen s hrackama, tak jsem se zas nastehovala

akejka
10. únor 2009

alishia: vlastne malá mala už 2 roky (pardon , napísala som že 1 rok), a bláznila sa, tancovala, až stratila rovnováhu a vletela na tú hranu...aj keď som bola pri nej a chytila ju za ruku, nezabránila som tomu ☹ To bol jediný prípad, že hlavou niekde narazila. Strašne ma to mrzí, muž mi to vtedy vyčítal tak, že som týždeň plakala...že to bola moja chyba. Dnes má na hlave maličkú bileu čiaročku. Ako ja, tiež som v detstve (už som mala 10 rokov) vrazila hlavou do zárubne dverí...