První pohyby dětí (plazení, sezení, chození) a úrazy

alishia
9. únor 2009

ahoj,

chci se zeptat jestli svym mimcum furt stojite za zadkem a chytate je kdyz padaji nebo jak resite supliky? my jich doma mame desne moc. nas malej se z niceho neponauci a hned to zkousi znova a znova....vcera si priskripnul do supliku pracicky a byl z toho desny řev a za chvili to sel zkusit znovu, mam ho nechat, nebo mu v tom nejak branit?.)

marianeta
10. únor 2009

Ja uz sufliky neupratujem vsetko to tam nahadzem a hotovo.Sice pol hodinu hladam svoje ponozky,ale uz ma to nebavilo 100xdenne ukladat.Az ho to prejde tak to poupratujem.

mady
10. únor 2009

Jojo velice dobré téma. Já jsem úplně brutálně úzkostlivá napády. Takže od té doby co malej chodí mu chodím stále za zadkem a to doteďka. 😉 Hodně lidí mě to vyčítá ale když vidím ty úrazy v telce. Jako škrabka do mozku, klíče do hlavy atd. JSou tonáhody ale přece. Hlídám hlídám a teda na odstrkávadla a kola se netěším to asi nedám ani 😀 Nejraději bych byla jen doma tu sice padá ale docela v pohodě 😉 klepu klepu na dřevo. Ale taky jsme měli úrazy. Byla jsem kamarádce na svatbě a všichni do mě duli abych ho nechala ať za ním pořád nechodím. Ale viděla jsem tam starší děti lítat a jen jsem ho pustila jako o fous dál samotného tak ho jedna holka srazila a on spadnul přímo na pusu. Tak krve plno jsem z toho měla pokažené půl svatby 😉 pak jednou mi dala kamarádka na hlídání psa a šla do obchodu a já jsem držela kočát jednou rukou a druhou si namotala vodítko neboť vím že má alergii na další psy a když jsem se dívala na jinou stranu přišel pes a ten co jsem ho hlídala vystartoval a rovnou přes tříkolku (kočár) a shodil ho i s malým na zem. Rána jak s děla já namotané t vodítko a na něm zuřícího psa a druhou rukou jsem se pokoušela zvednout malého ze země. Plné námšstí lidi a všichni čuměli a nikdo nepřiškočil aby mi pomohl. Jsem bečela jak malá. Malej tedy šílenou bouli. No a další takovej blbej pád opět kámoška ať ho nehlídám pořád a on bobek zakopl o staojn na kola a rovnou na hlavu na beton. Opět boule jak blázen. No vidíte a teď si vzpomínám ještě nedávno přepadl přes pelest když hleděl na telku a asi nevybral rovnováhu a taky přímo na čelo. Jako mám z toho fakt úplné deprese. Doma to máme udělané fajně aby byl vpohoa le venku tamje nástrah. Malej má ještě křivé nožky tak si o ně dost zakopává a je věčně na zemi 😉

alishia
autor
10. únor 2009

mady: diky, ja myslela ze sem jedina takova uskostliva...mam z toho taky hrozny strach a presne ze stejnych duvodu jako ty....ve zpravach je porad o necem co se stalo detem /skrabka, klice, apod./ fakt se toho hrozne bojim. Dneska mi prozmenu upadl na pusu v kuchyni, lezl po 4 a asi zapomnel ruku, videla sem to jen koutkem oka....a v tu ranu silenej rev, nastesti mel dudlik, ten ho jeste trochu zbrzdil, jinak by si asi dal poradne do nosu...takhle plival krev ´´jen´´ z pusy:/ Malej rval jak podes, a ja se mu nedivim, rvala bych uplne stejne auuu. Ikdyz vcera mi dal hlavou do pusy, a jelikoz mam fixni rovnatka, tak mi natrhnul ret...ale u nej sem nezjistila z ceho ta krev tekla, ale asi z dasnicky....jeste ze nema zuby.)

amatula
10. únor 2009

ahoj alishia...hlavne davaj pozor na hlavicku.....aby neutrpel daky uraz na mozgu...to je najdvolezitejsie...
ked spadne,pri lozeni ze sa mu len smikne rucka,to ho len trochu poucii
ked zacne chodit a vyskakovat po ulici nebudes stihat fukat modrinky 😉 😉

alishia
autor
10. únor 2009

amatula: prave o hlavicku mam nejvetsi strach....je to takovy maly trdlo🙂

amatula
10. únor 2009

to ti verim 😉 moj sa vsade stavia a ja mam strach aby si neudrel hlavku........
a ten strasi ani nehovorim 😒
no nic ine nam nepomoze len davat pozor 😉

zitaje
10. únor 2009

No, pady na hlavicku su neprijemne, este ze je mozog schovany v lebke 😎 . Moja mala sa vie sama posadit od 9 mesiacov, ale este donedavna sa jej stavalo, ze z nicoho nic sebou tresla o zem - zo sedu, a rovno na chrbat, teda na hlavu. Davala som za nu vankus. Lenze kedze chodi po styroch a je celkovo dost pohybliva, to sa neda - raz je tu, raz tam, odlezie, sadne si, a po nejakej chvili - bac! Boli dni, ze som ju cicikala kvoli tomuto aj 4-5x. ☹ Nuz, tazku hlavku ma. Ale ona ju ma fakt velku... Uz je to ale lepsie. Lenze teraz nas coskoro cakaju prve kroky. Este sa pobucha, kym sa rozbehne. 😉

usounek25
29. led 2010

Ahojky, chtěla jsem se jen zeptat zkušenějších mamin, co jejich prckové už chodí. Malý si cca před týdnem začal stoupat, ale jaksi neví, jak se má zase dostat na zem. Snažila jsem se mu to ukázat, ale furt mu to nejde. Učili jste to nějak svoje děti anebo na to časem přišli. Malej vždycky stojí jak pravítko, nohy má jak z betonu, vydrží stát dlouho, ale pak už asi nemůže tak chce dolů, ale neví jak - párkrát se pustil a padl na zadek, ale to byla spíš náhoda. Tak nevím jestli mu to pořád ukazovat anebo ho nechat ať si na to příjde sám, ale to vždycky začne řvát. Prosím poraďte, děkuji 🙂 .

momin
29. led 2010

teda ja urcite nejsem zkusenejsi.... 😀 ale malemu to trvalo asi mesic nez na to prisel. on vzdycky stal a zacal brecet jak uz nemohl tak sem ho vzala..posadila na zem.. delala sem to tak vzdycky. pak si zacal byt uz na nozkach jistejsi a pomalu to zvladal sam..ale taky to dost dloho trvalo...

jasminet
29. led 2010

usounek u nas je to iste. nasa uz mesiac stvornozku a takmer od rovnakeho datumu sa vie o nabytok postavit. co je sice fajn, ale... nevie vacsinou ako dole, takze sa hodi dozadu a padne sice na zadok ale v tej rychlosti si udrie aj hlavu. o parkety. uplna hroza. tiez neviem. tie reci, ze nestat jej za zadkom a nechat ju nech sa pouci mi pridu dooost krute, aby si 10x denne udrela celou silou hlavu o drevene parkety?

crca
29. led 2010

Ahoj holky,tak holka se mi začala plazit ve 4 měsících,v 5 už lezla po 4,v 6 už se postavila,a teď v 9 už stojí i bez držení a chodí za jednu ručičku 😀 samozřejmě,že ne dlouho,ale pár krůčků už ujde.Kluk se mi plazil 5 měsíce,ale na čtyři šel až v 7,5 a v 8,5 se mi postavil,ale těch pádů co má zasebou 😒 To holka,ta mě spadla snad 3x a te´d už je jako motorová myš 😀 ,s matýskem už je to horší,možná taky proto,že má o 1,5 víc 😀 Dala jsem ochranné rohy na stolek v obýváku a Michalka je dokázala strhnout,tak nevím 😀

maatkka
29. led 2010

Ked sa mala zacala sama "presuvat" po byte spravila som to co odporucaju ked si domov prinesiate napr. steniatko 😀 - cely byt som preliezla po styroch a nebezpecne veci odlozila alebo zabespecila. Takze teraz uz jej nemusim chodit za zadkom len davam pozor aby sme nejaku nebezpecnu situaciu nevyrobili. Take bezne veci ze varime len na tych zadnych platnickach ked sa nieco pecie tak dam k rure stolicku. Nic nebezpecne - noze pohare s horucou kavou lieky... - nenechavam na dosah - to by som fakt za ziadnu cenu nechcela aby sa na takychto veciach "poucila". No a odkedy je uz rozumnejsia tak stale dookola opakujeme co nesmie a ukazujem ako to ma robit tak aby si neublizila - takze vie ze z gauca sa zlieza napred nohami a nie hlavou a tak 😀 Ale ona je na seba celkom opatrna (klop-klop) to ma asi po mne 😀

ginger_fox
29. led 2010

Prezivam presne to iste co jasminet. Moje dieta je samovrazedne nepoucitelne. Postavi sa o vsetko, hlavne ho bavi postavit sa pri tych najnestabilnejsich veciach. Tie pady potom su hrozne, je nepoucitelny. Ale ked mu stojim za zadkom, tak sa snazi komunikovat este aj so mnou a potom si uz vobec nedava pozor ☹

jasminet
30. led 2010

ginger - presne, jednou rukou sa ako tak drzi, kruti sa, hlavu vytaca, nieco zvatle, rehoce sa a uz je dole... a z gauca, reps. z postele uz spadla, ze by ju to poucilo??? ani nahodu, akonahle nieco zaujimave vidi dole na koberci, hups dolu hlavou...zbytocne jej vysvetlujem, ze nohami napred sa zlieza...

mneme
30. led 2010

podla mna su este taketo babatka male na to, aby sme im mohli "vysvetlit" ako zo stoja do sedu alebo ako padat a neublizit si. naucia sa to jedine same, nekonecnym cvicenim. ale verim, ze opakovanim toho isteho verbalneho pokynu pri istej intonacii hlasu pochopia, ze cosi velmi elementarne nesmu. moja dcerka napriklad rozumie "no-no", ktore vzdy pouzivam, ked lezie do kniznice. vie, ze o knizky sa nesmie stavat a vacsinou to aj respektuje. ale vysvetlit, ze ked ides dole, chod nohami napred, to je podla mna velmi komplikovane. s pudom sebasachovy mame tiez trochu problemy 😀, ale v principe sa snazim nechat vsetko maximalne na nu. mame v obyvacke tiez parkety, ale uprostred hruby plysovy koberec, takze som sa tych padov zo stoja na zem az tak nebala, davala som pozor iba na ostre hrany stoly. asi po mesiaci sa naucila ist sama pekne zo stoja do sedu tak, ze si da jednu rucku nizsie, tou sa oprie a klakne si. tiez ked pada, drzi hlavu hore, aby si ju nebuchla. nijako som ju to neucila, skratka som ju nechala x-krat capnut dole a eventualne istila. celkom fajn je na to aj ohradka, v ktorej sa to da precvicovat v relativnom bezpeci.
takze moj nazor je, ze dietatko sa ma "naucit" systemom pokus-omyl ovladat svoje telicko, ale rodic ma byt na dosah a istit. ked si potrebujem odskocit a nikto pri nej nie je, dam ju do ohradky. bala by som sa to nechat celkom na nu, lebo aj tak ma stale cosi udrete, oskrete, modre 😖

ginger_fox
30. led 2010

no je pravda, ze maly po neustalom opakovani zacina rozumiet slovu NIE. Pouzivam ho vzdy, ked ide k balkonovym dveram sklbat zaluzie. Asi treba dat tomu naozaj cas lebo dnes si konecne motivovany hrackou zliezol zo stoja do sedu. Inac, maly je schopny dochramat sa aj v potielke 😠 hlavne, ked je netrpezlivy a nedari sa mi nieco hned ako to chce on.

unadatar
30. led 2010

kocky, super tema.
nas maly sa naucil sam postavit, ked mal 7mesiacov presne a odvtedy aj lozi. sa mi zdala, ze to je skoro a ze z toho este nema rozum - od radosti, ze sa postavil, tak sa hned pustil a skarede padol.odvtedy "som mu stale za zadkom" a chytam ho. a ked tak citam tuto temu, tak s tym asi prestanem, lebo uz ma 8 mesiacov, je sikovnejsi a asi by sa mohol zacat ucit co je nebezpecne. no lenze my mame v celom byte parkety a sa bojim, ci si neublizi, ked padne hlavickou na parkety zo stoja.on niekam prilezie a tam sa postavi, ale sa mi zda, ze este sa nevie dobre z toho stoja posadit a treskne dolu. ale mozno je to moja chyba, ze mu stale pomaham a nenecham ho sameho.

momin
8. kvě 2010

Ahoj holky,nas maly uz umi krasne chdit po 2. I sam bez drzeni.. Ale jen venku! Doma je porad na ctyrech..
Byva to tak? Nebo sme divni? 🙂

ivika18
8. kvě 2010

Momin, nejste divní (anebo my taky 😉 ). Náš malý taky dřív chodil sám venku, za pár dní pak i doma.

jancip
19. zář 2012

Holky, prosím o radu. Můj syn, který bude mít za pár dnů 7 měsíců se dnes naučil sám z kolínek posazovat. Při sedu se zapírá rukami. Pokud se ale pustí, neudrží stabilitu a po chvilce spadne. Moc se mu tato poloha líbí, takže to dělá pořád a já u něho nemohu celý den sedět a hlídat, aby se při pádu nebouchl do hlavy. Doposud jsem ho neposazovala. Co byste poradily?

eficenka
19. zář 2012

@jancip
je šikula, učí se držet stabilitu - rozhodně nechyta - zvykne si na vaši oporu a nenaučí se sám držet stabilitu...
nechat ho párkrát spadnout a už se to naučí, za chvíli bude držet stabilitu raz dva 🙂

jancip
19. zář 2012

@eficenka Kdyby se ale u těch pádů nebouchal do hlavy☹

katyxq
19. zář 2012

@jancip Děti jsou "gumové", hlavu na to mají přizpůsobenou (volné lebeční švy).

jancip
19. zář 2012

@katyxq Díky za uklidnění...asi si musím zvyknout, že se těm pádům už nevyhneme, i když mi přijde, že je to brzy

jancip
20. zář 2012

@katyxq
@eficenka
Holky, ještě bych se ráda zeptala. Jakmile bude sám sedět stabilně, můžu ho s čistým svědomím posazovat? Všude se píše, že dítě se má posadit, až si samo sedne. Ale co když si sám sedá takto brzy? Má už na to vyvinutou páteř?

eficenka
20. zář 2012

@jancip
pokud si sedne sám z kleku na 4, tak už na to má páteř připravenou...
"špatné" je, pokud se třeba přitáhne od něčeho do stoje a pak sebou plácne na zadek 🙂
Určitě třeba u krmení ho můžete začít posazovat, však myslím že tak týden a bude sedět stabilně!

andelka
20. zář 2012

@jancip pokud si sednul sám z polohy na čtyřech, z plazení, lezení, tak můžeš posazovat, ale ne na moc dlouho. Jinka můj dělal to samé, furt se někde mlátil, tak když jsme nebyla přímo u něj, tak měl helmičku. Aspoň jsem věděla že mu nic není, když sebou švihnul. Za čas se samozřejmě zdokonalil, takže už se uměl lépe pohybovat a zas jsme ji sundali.Ale aspoň jsem byla klidnější, když jsem s ním byla sama doma a ne přímo u něj. rád lezl po parapetu a často to ještě neustál a bechnul se o něj.

nikolet_89
21. zář 2012

no dievcata, mala sa mi zacala plazit v 5 mesiacoch a teraz je uz taka akcna, ze sa stavia na nohy a vsetko vyhadzuje, nechavam jej volnost, samozrejme ju stale sledujem...tak cakam, kedy ten pad dojde...ale ved bez toho sa asi ziadne dieta nezaobide