Stojí vaše roční dítě rovně na nožičkách?

finlay
5. črc 2013

Naše malá teď bude mít rok a začíná se stavět na nožičky a dělat první krůčky. Na nožičkách ale nestojí rovně. Pokládá je při chůzi na vnitřní hranu nohy, takže tak jako šmajdá, má je celé pokřivené, když stojí. Je to normální? A dá se tomu nějak pomoci, např. botičkami nebo spíše nechat na boso?

ivular
5. črc 2013

@finlay Rehabilitační sestra mně jednou vysvětlovala, že nejlepší prevencí proti křivým nohám u dětí jsou desítky kilometrů nelezených po čtyřech 😉 Je tím samozřejmě myšleno období předcházející pokusům o postoj.
Takže pokud dcerka lozila dostatečně dlouho, mohlo by se to snad samo upravit.

danca21
5. črc 2013

@finlay já jen vím, že škodí všelijaká chodítka a urychlování chození včetně vodění za ruce, když ještě samo nechodí... Pokud se ti to nezdá, zkus se zeptat doktorky, čím dříve se případný problém podchytí, tím lépe 😉
Třeba tu někdo bude mít víc zkušeností...

yellowbanna
5. črc 2013

@finlay ja jsem mela stejny pocit u starsiho syna a nekdy po jeho prvnim roce jsem s nim sla k ortopedovi. Kouknul na nej, rekl, ze je to v tomhle veku normalni, jak se deti teprve uci na nohy stavet a chodit, kladou nohy ruzne a neni treba se nejak znepokojovat. Nejlepsi pry je, nechat je behat naboso. Pokud by se mi cokoliv nezdalo, prijit tak kolem tri let... toz tak...ted jsou synovi tri a mam pocit, ze asi zase pujdeme, protoze ma mozna nabeh na plochou nohu... ☹ Nemyslim si ale, ze to souvisi s postojem v prvnim roce...Kazdopadne tak brzy ti zadny doktor nic moc jineho nerekne...

blazeenka
5. črc 2013

ahoj, Kubík to taky má i mi přijde, že špatně klade palce. Já jsem po operaci obou nohou, takže mám trochu strach, vzala jsem ho k ortopedovi (tomu co operoval mě, ale děti nedělá a moc se mu to nezdálo), poslal nás na Bulovku, jedeme 5.8. tak dám potom vědět,co nám řekli.

evcounek
6. črc 2013

@ivular hmmmmmmmmmmm tak náš synek (tedˇ 3 roky) 1) zdědil nožky po tatínkovy (má křivé holčina má prý zdědit moje nožky), 2) nelezl a sand se ani nepalazil a za 3) si v 10,5m stoupl zamával tatínkovi a přešel celou místnost sám a od té doby se nazastavil 😀 tak že jsem od té doby v poklusu 🙂

@finlay Pokud se ti začíná stavět tak je to normální občas to vypadá komicky jak takové mimi stojí a drží rovnováhu. časem se to spraví. my byly vloni u dr. na očkování (když jsem přijeli v Chorvatska) a říkali jsme jí že jsme si všimli jak má křivé nožky (tam chodil bez obleční a plavek tak to bylo hodně vidět) doporučia nám cvičit nožičky (na špičky a na paty, udělat mističku, chodit jako opičky a trénovat a trénovat, masáž nožiček a toční v kotníku) prý jsou ty nožičky ještě tvárné. je pravda, že se to dost zlepšilo, ale přece jen trochu šmajdá. No holt nožky po tatínkovi 😝

ivular
6. črc 2013

@evcounek Tak pokud máte predispozici ke křivým nohám, pak je ta absence lezení znát samozřejmě ještě víc 😖 Jenže pozdě bycha honit ☹ Dnes už ta rehabilitace funguje tak, že pokud má dítko tendenci fázi lezení přeskočit a rovnou se staví na nožičky, tak se cvičí tak, aby se jakoby "vrátil" o krok zpět a to lezení zkrátka přeskočeno nebylo. Ale je pravda, že člověk taky musí mít štěstí na lékaře, kteří toto ohlídají.

evcounek
6. črc 2013

@ivular hmmmmmmmmm tak to u nás nebylo dr se mě v 6 měsících ptala, jestli se přetáčí a když jsem řekla že ne tak prý je línější. to samé i na kontrole v 10 měsících když jsem jí říkala, jak se plazí a stoupá si u nábytku. no máme plovoučku tak to asi taky způsobila protože se plazil tím způsobem že se odrážel rukama a couval. mít koberec tak asi taky lezeme,ale teď už je opravdu pozdě. snad ta naše holčička v bříšku bude rozumnější 😉
a víš jak si náš Lukášek sedal? to uměl asi v 5m. zatáhl břišní svali a z lehu si sednul. 😒 to skoro neudělám ani já. 😀