Sundává si plínky. Potřebuju poradit.

hellu
7. led 2010

Ahoj holky, potřebuju poradit. Malá si pořád sundává plínky. Začala s tím asi před deseti dny při poledním spaní, teď už to ale dělá i přes den. Když ji nechám běhat nahatou, tak se počůrá, na nočník ještě nechodí, jen na něm ráda sedí. Už jsem z toho zoufalá, poněvadž louže se mi po ní furt utírat a prát povlečení jakbysmet. Když ji nechám v mokrým, ani to s ní nehne ☹. Na druhou stranu si nikdy nevyslíkne čistou plínku, jen tu počůranou (dokonce mám pocit, že čerstvě počůranou), ale to nic nemění na tom, že jinak je jí to všechno ukradený. No dává mi zabrat......

kutcher
7. led 2010

a to ji nemuzes dat takovy ten overal bez dupek misto zapinani patenkama mezi nozkama to ma na zip od krku do pulky briska aby si to nemohla rozepnout k plinkam proste jako ty surf plavecky. Pak by ji to neslo ne?

hellu
autor
7. led 2010

vysvlíkne úplně všechno, dostane se z kombinézy, pytlíku na spaní .... asi z ní bude druhej copperfield 😠

kutcher
7. led 2010

tak malej je taky had ale ja ho do toho sotva dostanu, natoz aby se vysvlekl a co zapinani na zadech, to se ti zarucim, ze to si nesunda i kdyby ka nevim co 😉

hellu
autor
7. led 2010

zkusím se po něčem takovým poohlídnout, je fakt, že na záda si snad nedosáhne 😅 ... i když třeba trička se svlíká přes ten otvor na hlavu 🙄

kutcher
7. led 2010

No ale kdyz najdes overal se zapnutim na zadech tak fakt nema sanci pretahnout to nejde a rozepnout taky ne tak to vypada na jediny reseni

jaaty
7. led 2010

Hellu, j si myslím, že práve teraz je vhodný čas začať s odnaúčaním od plienok, a nie jej ju nútiť 😉 . Je vidieť, že si uvedomuje, kedy cikala. ...a to, že sa pociká mimo nočníka -to je s odnaúčaním spojené. Moja rada-nechať bez plienok - treba s ňou však veľmi dôsledne a opakovane rozprávať, prečo je bez plienky. Detičky v tomto veku cikajú tak každú 1-2 hod (kým to nemá zmáknuté), tak ju dávaj v intervaloch na šerblík- a chváliť, chváliť, chváliť. Ideálne ukázať dieťatko, ktoré pozná, ako ciká. (kamoškina dcérka,ktorá má ienky, keď vidí našu Hanku cikať, hneďs a vyzlieka a ide aj ona -a vyciká sa vždy). ... a kúpiť dobrý mop a ozbrojiť sa trpezlivosťou. Do postele samozrejme podložku. Naša Hanka odnaúčanie zvládla za 2 týždne a po Ďalšom týdni aj v noci 😀

hellu
autor
7. led 2010

jaaty, to zní jako pohádka 🙂..... někdy mám pocit, že bude nosit plínky až do smrti. když se narodila, tak jsme zkoušely bezplenkovou metodu, než dostala zánět ledvin a my skončily v nemocnici. pak jsme až do léta používaly látkovky. když se ale narodil malej, přestala jsem stíhat a u malé přešla na jednorázovky. asi to byla chyba.......teď toho lituju. snad to teda klapne, jak říkáš. zatím je ale naštvaná, když se v nočníku něco objeví.

jaaty
7. led 2010

Podľa toho čo píšeš si myslím, že ak sa k plienakm vrátiš a budeš ju do nich "nútiť" nebude sa ich chcieť neskôr vzdať. Skús to s nejakou kamarátkou. U nás to veľmi zabralo a vždy chcela takéto veci opakovať. Naučili sme sa takto chodiť na záchod- doma nechcela ani za nič, len šerblík. Až raz sme boli s kamoškou a jej 5-ročnými dvojičkami v Avione a baby chceli cikať. Naša samozrejme tiež a odvtedy sme nemaliprobém ani so záchodom.
.... a keď ju pochválite a zatlieskate aj vtedy sa hnevá, že je niečo v nočníku?

nevesta
7. led 2010

hellu, mne to mala tiez zacala robit, ale s pokakanou plienkou 😝

Moje riesenie: otocila som vak tak, ze ma zips na chrbte a to uz by musela byt akrobat, aby sa z toho dostala 😉

hellu
autor
7. led 2010

jaaty, vzteká se furt.....já skoro i pouštím aplaus z kazeťáku, ale malá má hysterickej záchvat. navíc se do nočníku vyčůrá tak jednou za půl roku. jinak sedí, a jak to na ni přijde stoupne a vyčůrá se hezky vedle. se vzory je to docela těžký. bydlíme ve velmi malinkatý vesničce, kde žádný děti nejsou. všechny moje kamarádky jsou bezdětný a minimálně 40km daleko ☹ . docela by se hodila nějaká knížka, jak děti pěkně choděj na nočník 😅

nevesta
8. led 2010

Hellu, nezufaj, moja zacala chodit cikat na nocnik sama, ked mala 2 roky a mesiac, kaka stale do plienky 😝 Hlavu hore, oni si to musia v tej hlavinke uvedomit, vsak nebudete plienkovat do 18 😉 😀 😀 😀

mamutka
8. led 2010

chcela som ti poradit latkovky, ale vidim, ze to poznas, neviem ake si pouzivala, ale nohavickova a na to vrchne gatuse nejake na patentky, to by hadam ditko nerozoplo. dufam, ze nas do tohto stadia nepride 😅
a to ona si aj bidy rozopne medzi nozkami a potom plienku da dole? to uz je aka sikula....
bud rada, ak to postihas, tak fakt ju radsej odnauc, skus jej trebars dat treningove nohavicky

no, v podstate jej mozno plienka vadi, lebo si presla na jednorazovky, ritka v tom nedycha, je jej teplo, proste ty by si tiez citila rozdiel, byt napr. rok v bavlne, ci dajakych konopnych oranzovych paradach a potom byt zrazu od pasa dole v igelite s papierom napustenom chemikaliou...podla mna to je tym pocitom rozdielu. skus tu latku, napr.nejaku bambusovu makku jej nacapit na prdelku a na to gatky na patentky...

mamutka
8. led 2010

.....si aj body rozopne som myslela samozrejme... 😀

zuza.m
8. led 2010

ja by som tiež začala s odučanim ved to maš super ked si vie plienku pekne dat dole.a ked sa ti vycika na podlahu tak to robi za stoja nevedomky alebo si pekne čupne??niekde som tu nakonikovi videla link na krasnu knižku čo sa oduča od plienky .čo ma myš v plienke alebo tak nejako sa to volalo.

hellu
autor
8. led 2010

Mamutka - látkovky nemaj žádnej efekt. používáme natahovací vlňáky jako svrchní a ty má dole během vteřiny. Navíc jí nevadí, že je pročůraná až na gatě......
zzuza.m - čůrá jak to na ni přijde, podle mne bez nějakýho plánu...a ve stoje. Včera jsem na ni zkusila bavlněný tréninkovky, pročůrala troje a bylo jí to úplně putna. Když se pak zase svlíkla, nechala jsem ji jen v tepláčcích a neustále jí opakovala, že čůrat se má na nočník. Ví to, stejně to ale pustí do gatí. Navíc jí to nevadí, byla v těch mokrých celý dvě hodiny....nakonec jsem to nevydržela já 😠
Asi je na odnaučování moc brzo.....nebo mi to bojkotuje schválně...možná žárlí na malýho (že má pořádný bavlněný plíny 😀 )

zuza.m
8. led 2010

hellu ja som malemu nedavala cez leto plienku.a ochytavala som.každu hodinu na nočnik teras plienku ma a aj tak odychatavam .maly už vie čo od neho chcem a tak sa vycika.pravdaže ked sa vycika predtym tak nie .ale par krat sa mi cez det podari.no a ked mu plienku nedam tak tiež sa vycika hocikde ho to napadne.ale najlepšie ich je pristihnut pri čine.tak že ak ju uvidiš tak ju poriadne vyfujkaj a vysvetli že na nočnik je to fajn.ja to tak robim a maly už vie že kaka je fuj a zapcha si nos. 😅 .aj ked ešte sme nevyzreli natolko aby sa pytal.neviem sa toho dočkat.

iloha
9. led 2010

nevím, ale některé děti nočník ignorují, podlaha je z jejich pohledu asi přitažlivější 😉
a některé si dají říci, co zkusit spolu dojít koupit prkýnko na záchod a začít místo nočníku záchod jako maminka a tatínek. TO by se jí mohlo líbit. 😉 Jen to chce ze začátku opravdu co hodinu otravovat ať se jde zkusit vyčůrat 😉

hellu
autor
9. led 2010

iloha - prkýnko jsme už vyzkoušeli. ze záchodu má panickou hrůzu. když tam jdu já, tak mě klidně doprovodí, ale jak to nabídnu jí, tak spustí řev. nočník jí baví jen sezení, mám pocit, že si ho ani nechce počůrat 🙄

iloha
9. led 2010

Hellu, tak to tedy fakt nevím, tak jedině jí přebalit do suché a modlit se, že jí to brzy přestane bavit a začne záchodovat či nočníkovat. 😵

andnov
11. led 2010

Hellu asi bych to nechala zase na něj.dobu být.Nejspíš bojkotuje.Naše malá má období kdy hezky chodí čůrat na nočník či WC,ale sama si nikdy neřekne,vždy musím já aktivně posadit a z toho má období kdy zdrhá z nočníku a když se zeptám jestli půjde čůrat to je samé ne,ne,ne.Mimochodem taky používáme od narození látkovky a asi je do nich zamilovaná 🙂 pořád je nějak skládá a dává na medvídka a sbírá ze šnůry...nedávno vydělala sestřenku jak jí maminka ukazuje jak se má utírat,tak se jí to zalíbilo,tak jí i na ten papír zkouším nalákat 😀

matej911
7. kvě 2010

hellu- moja kamarátka s tým mala tiež obtiaže tak jej zalepila lepiacou páskou plienku 😀 a a jej cerá si ju chela dať dole a nešlo jej to a stále si ju snaži dať dole aspoň má zábavu až kým ju to neomrzí

rozala111
7. kvě 2010

Hellu - mna to robila dcerka, a tak sme zacali s oducanim, vtedy mala rok a pol. do tyzdna po umornych 5 dnoch sa zacala pytat. ale opakujem, prvych 5 dni som myslela, ze sa zblaznim, cikala mi vsade a hocikedy, nemalo to ziaden system a potom akoby utalo a zacala sa sama posadzat na nocnik. Behala vacsinou len v tricku a ponozkach, nohavicky nemala. Super bolo, ze sa oducila hned aj od nocnej plienky - jasne ze mala sem-tam nehody, ale bolo to fajn.
Syn sa mi odnaucil tak, ze sme ho systematicky kazdu 3/4 hodinu davala na nocnik, a tiez sme boli 10 dni zufaly, stale cikal a vsade a hocikedy, ale potom sa zacal sam chytat za pipika a vedela som, ze chce cikat, teraz sa pyta uz sam, dokonca ide sam cikat, a uz to zvlada aj vonku - nam robilo problem, ze doma je bez plienky a na von som ju davala, to ho plietlo. a trochu plietlo aj nosenie slipiek, to si myslel, ze je plienka a cikal, takze sme boli tyzden bez slipiek, potom len teplaciky bez slipiek a nakoniec uz aj slipky. Ale plienku na spanok este ma - nocna je stale mokra a poobednajsia uz 5 dni sucha a to spava 3 hodiny.
tak skus oducanie, chce to veeeela trpezlivosti.
A dolezite je - dieta musi vediet same bez pomoci chodit po schodoch, vtedy je na to zrele, aby vydrzalo byt bez plienok. u nas to platilo a aj u vsetkych znamych.

janka_pn
8. kvě 2010

rozala, prosim ta, ako to myslis s tym chodenim po schodoch? 😕 akoze po stojacky, len s drzanim sa o zabradlie?? a aky to ma suvis s oducanim od cikania? teda moja mala nechce nocnik ani vidiet a zachod pozoruje len z dialky 😝 takze oducanie u nas presuvam na leto 🙄

soanpe
9. kvě 2010

taky nerozumím té souvislosti schody vs. odplenění 😅

irasek
10. kvě 2010

ahoj, my teď taky odplenkováváme, trvá to už přes 14 dní a úspěch minimální. když ho posadím na nočník, tak se vyčurá i vykaká, ale pokud ho neposadim, tak je nehoda. Zkusím ho mít zcela bez slipů, zdá se mi to dobrý tip (díky rosala), je možný,že to má jak plínku. Akorát nechápu taky ty schody? Páťa chodí nahoru po schodech zcela v pohodě, dolů leze nejčastěji pozadu, popředu pouze, pokud se může držet zábradlí.

No dám tomu ještě chvíli, jinák holt budu muset nechat to na léto, až bude běhat nahatý po zahradě...

rozala111
10. kvě 2010

Ahojte tak zatial som nasla len toto ---
FYZICKÁ PRIPRAVENOSŤ
1. Aký vek má vaše dieťa?
a) má viac ako 2,5 roka
b) má medzi 18 mesiacmi a 2,5 rokmi
c) má menej ako 18 mesiacov

2. Vie sa vaše dieťa samo obliecť a vyzliecť?
a) áno
b) pokúša sa, ale nemá zatiaľ veľký úspech
c) nie, nič z toho nevie a ani sa nepokúša

3. Po dennom spánku sú plienky vášho dieťatka:
a) vždy suché
b) niekedy mokré, príležitostne suché
c) väčšinou mokré

4. Po noč nom spánku sú plienky vášho dieťatka:
a) väčšinou suché
b) mokré, málokedy suché
c) vždy mokré

5. Má vaše dieťa zdravotný problém?
a) nie
b) momentálne nie, ale nedávno prekonalo ochorenie močových ciest
c) áno

PSYCHICKÁ PRIPRAVENOSŤ

6. Ak má vaše dieťa na sebe vlhkú alebo stolicou zašpinenú plienku, dokážete to podľa jeho správania zistiť?
a) je nespokojné, kým mu plienku nevymením
b) nepáči sa mu to, ale pokiaľ je zaujaté hrou, pôsobí celkom spokojne a nevenuje tomu pozornosť, kým ho na to neupozorním
c) vôbec mu to neprekáza

7. Pozná vaše dieťa slovo, ktoré vyjadruje potrebu ísť na nočník?
a/ áno, pozná niekoľko slov ako: „nočník“, „cikať“, „kakať“, „mokré“ a pod.
b/ pozná slovo „kaka“, ale zvykne ním označovať nášho psa
c/ nie, nepozná žiadne takéto slovo

8. Dokáže vás nejakým spôsobom upozorniť na to, že bude robiť svoju potrebu?
a) áno, upozorní nás ešte pred tým, ako sa to stane
b) upozorní, ale až počas alebo po „čine“
c) nie, neupozorní

9. Prejavuje nejaký záujem o nočník?
a) áno, samo si ho vybralo v obchode a z času na čas si naň sadne
b) ani nie, keď ho naň posadíme, neprotestuje a chvíľu tam sedí
c) nie a nemá rado, keď ho tam necháme sedieť, ani keď je oblečené

10. Vydrží dieťa sedieť a počúvať, keď mu rozprávate rozprávku?
a) áno, niekoľko minút vydrží ticho sedieť na stoličke a počúvať
b) podľa nálady, niekedy chvíľku sedí a počúva, ale netrvá to dlho
c/ nie, nevie sa upokojiť ani na pár minút

11. Ako by ste charakterizovali osobnosť vášho dieťaťa?
a) je to poslušné, dobré dieťa, ktoré väčšinou urobí, o čo ho požiadame
b) je to živé, spokojné dieťa, často hovorí „nie“- primerane svojmu veku
c) je to vzdorovité dieťa, ktoré sa vždy snaží presadiť svoje

12. Neprechádza teraz vaše dieťa preňho stresujúcim obdobím, ako je sťahovanie, prechod do predškolského zariadenia, nová opatrovateľka, váš nový partner, nový režim dňa, bábätko v rodine, rozvod?
a) nie, všetko je u nás doma tak, ako je zvyknuté
b) áno, je tu čosi nové, čo by ho mohlo stresovať
c) áno, a je toho dokonca viac

VYHODNOTENIE:
Za kazdé a) si pripíšte 3 body, za b) 2 body a za c) 1 bod.
Vyhodnoťte obe časti testu zvlášť. Potom si body z oboch častí spočítajte.

30 – 36 bodov: Doneste dieťaťu nočník.

Vaše dieťa je pripravené z každej stránky. Z fyzickej stránky má už dostatočnú kapacitu močového mechúra, má kontrolu nad svojím vyprázdňovaním. V súvislosti so psychickou stránkou chápe, čo znamená urobiť potrebu, a v špinavých plienkach sa necíti dobre. Preto bude ľahšie a ochotnejšie s vami spolupracovať.

22 – 29 bodov: Nácvik chodenia na nočník je možný.

Pre istotu však ešte chvíľu počkajte. Bude trvať asi ešte jeden mesiac až pol roka, kým bude pripravené začať s nácvikom. Dieťa potrebuje byť pred nácvikom pripravené na učenie, a to z fyzickej, psychickej a vedomostnej stránky, a vaše dieťa nie je ešte úplne pripravené. Prečítajte si naše rady o príprave nácviku a s trpezlivosťou zaúčajte dieťatko.

22 – 29 bodov a z toho min. 17 bodov v časti psychická pripravenosť.
Fyzická stránka zaostáva.
Vaše dieťa je psychicky pripravené chodiť na nočník, ale z fyzickej stránky ešte nie. Dôvodom môze byť jeho nízky vek. Pokiaľ má dieťa viac ako tri roky, prečítajte si v našom článku o fyzických komplikáciách, ktoré sťažujú nácvik na nočník, a pouvažujte, či sa netýkajú vášho dieťaťa. Poraďte sa s detským lekárom. Väčšinou však ide iba o drobné oneskorenie, bez zdravotnej príčiny, preto si prečítajte, ako môzete pomôcť dieťaťu dosiahnuť kontrolu nad močením alebo vyprázdňovaním.

22 –29 bodov, a z toho min. 12 bodov v časti fyzická pripravenosť.
Psychická stránka zaostáva.
Z fyzickej stránky je vaše dieťatko v podstate pripravené na nočník, vie kontrolovať svoje telesné funkcie. Malý problém je v psychickej stránke, ale možno je vaše dieťatko ešte primalé na to, aby pochopilo, čo od neho vyžadujete, alebo je práve v tzv negativistickom období a ako silná osobnosť razantne protestuje proti všetkému, čo chcete vy. Prečítajte si naše rady, ako dieťa psychicky pripraviť na nočník, a trpezlivo to s dieťatkom skúšajte. Pokiaľ to nezaberá a vaše dieťatko má viac ako tri roky, pouvažujte, či dôvodom neúspechu nemôzu byť psychické komplikácie uvedené v článku, a poraďte sa s detským psychológom.

Menej ako 22 bodov: S nočníkom sa neponáhľajte.

Vaše dieťa ešte nie je pripravené na nočník. Je primalé alebo ešte nechápe, čo sa od neho očakáva. Počkajte, kým bude mať záujem vo všetkom vás napodobňovať, a potom môžete skúsiť vybrať s ním nočník a trpezlivo začať s predprípravou. Aby ste mohli začať s nácvikom, bude musieť vaše dieťa zvládnuť aj určitú kontrolu vyprázdňovania. Ak má viac ako tri roky, porozmýšľajte, či nemôze mať nejaký fyzický alebo psychický problém, ktorý mu bráni v nácviku, a poraďte sa o tom s lekárom. Skôr je však pravdepodobné, že mierne zaostáva za vývojom „v tabuľkách„, takže to chce iba vašu trpezlivosť a lásku. Neberte zvládnutie nočníka ako vec prestíže, o niekoľko rokov sa aj tak nikto nebude zaujímať, kedy vaše dieťa prestalo nosiť plienky.

rozala111
10. kvě 2010

tak tie schody - zatial som to nenasla, ale islo o to , ze ked dieta zvlada same chodenie po schodoch - bez drzania, tak uz ma dostatocne vyvinuty mechur - vie zadrzat moc a pocituje, kedy mu treba cikat. Len neviem najst ten clanok, my sme sa tym riadili pri dcerke - bolo to v Mama a ja, ako dodatok toho testu. Len to bolo v casopise a nie na nete ☹

irasek
10. kvě 2010

Tak v testu máme 30 bodů, kde je teda problém? Asi tím, že je to chlap 😀 Anebo tím, že vypije i 1,5litru za den a to pak učůrává snad po deseti minutách... 😝

hellu
autor
10. kvě 2010

tak musím s radostí a patřičnou pýchou 😵 oznámit, že jsme už druhý týden bez plínek. Ze dne na den, hurááááá 😀

janka_pn
10. kvě 2010

tak my si asi pockame do tych 3 rokov 😀 🙄 😉