Syn 9 měs. - nelozí, ale čile se plazí, nesedí, ale stojí

fideho
14. čer 2013

Ahoj,
náš 9-měsíční syn se začal plazit v pátém měsíci, techniku si vypracoval dokonale - doplazí se velmi rychle úplně všude. Nemá tedy asi potřebu lozit, i když na kolínkách to občas zkouší. Vždycky se ale nakonec rozplácne na zem a začne se zase plazit... (Máme doma plovoucí podlahy - nevím, jestli to může mít nějaký vliv - ale to plazení mu po noch jde velmi dobře, na rozdíl od toho, když je u babiček, kde jsou koberce...)
Před měsícem se začal zvedat - stoupat u otevřené myčky apod, teď už vyručkuje kamkoli - stoupne si i u hladké zdi, po které se vyručkuje nahoru a podél stolku nebo postele dělá drobné krůčky, ujde tak klidně 2-3 metry. Ale při tom nesedí.... Když se o něco opírá (v židličce) dokáže krásně rovně sedět, aniž by někam přepadával, ale bez opory sedět nevydrží, natož aby si sám aktivně sednul.
Vím, že je plno dětí, které ještě v 9-měs nesedí, ale mně jde spíš o to, že ve vývoji nepostupuje "obvykle" - děti obvykle dřív sedí, než chodí... Dětská doktorka mi na to řekla, že je velmi šikovný, ale jestli mám teda obavy, tak ať s ním zajdu na rehabku... Nechci z toho dělat drama, jen by mě prostě zajímalo, jestli jsou i jiné děti, které NELOZÍ a NESEDÍ, ale PLAZÍ SE a OBCHÁZÍ NÁBYTEK....
Díky za Vaše odpovědi.

iva_kucerova
14. čer 2013

já osobně bych na rehábko dobrovolně nešla nešla ani náhodou, protože ti hned naordinujou vojtovku. Naše Ivanka se začala plazit v 10 měsících, v roce se začala stavět na nohy a popocházet kolem nábytku, ve 13 měsících se posadila a zhruba ve stejné době začala i lézt, před 14 dny ( v 16 měsících) začala chodit a je to úplně normální dítě. Vojtovka a neustálé lítání po doktorech, protože se "nevyvíjela podle tabulek" nám akorát uškodily nejen psychicky. Místo radosti, že se dostala někam dál a že něco umí, jsme kvůli doktorům zažívali další a další strach, děsili nás,že bude postižená a tak dále. Ještě v pondělí máme jít na eeg, ale jestli u toho bude malá hodně brečet, odmítnu to absolvovat, takže doporučuju zvážit pro a proti. Myslím, že na 9 měsíců je prcek šikovnej až až

luciebx
14. čer 2013

sestrenky malej to mel taky tak.. a kamaradky malej se taky jen plazil.. nic bych z toho nedelala..

abigail1
14. čer 2013

Ahoj, syn začal lézt v 10-ti měsících, do té doby se plazil. V roce začal stát u nábytku a hned na to dělal úkroky stranou. Sedět začal v 15-ti měsících a sám začal chodit v 18-ti měsících. Jeho vývoj hodnotili doktoři různě. Někteří byli dost zaražení a říkali, že se nevyvíjí obvykle, náš pediatr na to řekl, že je hlavní, že je to čilé dítě, které všechno zajímá a že má čas. Zastupující doktorka zhodnotila naše dítě velmi dobře - bylo to v době, kdy chodil okolo nábytku,ale ještě neuměl sedět. Řekla, že se nehce žádným sezením zdržovat, že nechce být na jednom místě, že ho všehno zajímá a chce rovnou chodit. A měla naprostou pravdu. Byli mu dva roky a moc často nesedí, chce prostě pořád lítat a běhat.
Takže obvyklý - tabulkový-vývoj to není. A jestli máš obavy, zkuste tu rehabku. 🙂

mm_mm
14. čer 2013

Tak já někde četla, že to má jít v tomhle pořadí - lezení - stání - sezení. Takže jestli ti ještě nesedí, vůbec to neřeš. Kamarádky chlapeček začal lézt v 7 měsících, den na to se postavil, ale sednul si až v 11. Jestli neleze, tak má asi nějaký slabší břišní svaly, ale myslím, že je brzo dělat v 9 měsících nějaký závěru.

boban
14. čer 2013

Náš Tomášek byl to samé....jen se plazil a začal se stavět kolem nábytku, pak ho obcházel (v cca 9měsících), pak začal lozit po 4 a sám si poprvé sedl až v 11,5měsích...nyní má 13měsíců a stále nechodí a ani to nevypadá, že by se mu chtělo 😉 takže si myslím, že váš prcek je zcela vpořádku..dejte mu čas..každé dítě je jiné 😵 na rehabky bych určitě nešla 🙂

lv
14. čer 2013

obě holky dřív stály, než si sedly. Líbí se mi, co píše Abigail1, že ten sed asi živé čilé miminko tolik nezajímá, protože se chce pohybovat. Plovoucí podlala má jistě vliv na lezení, protože jak sama píšeš, po koberci by mu to tolik nešlo a šel by na čtyři, aby se mu přemisťovalo líp a pohodlněji /na rhb jsme chodili a říkala nám fyzioterapeutka, že koberce jsou pro vývoj lepší, protože ta plovoučka klouže a tím pádem na co by lezl, když se klouže po břiše 😅 /..na tabulky se vyprdni, mě se neplazila, stála, obcházela a sedla si pak.

amallie
14. čer 2013

Samozrejme jsou i deti, ktere sedi pozdeji, lezou dyl atd..... Tabulky jsou ale delany podle deti a ne deti podle tabulek, jak si vetsina rodicu mysli. To, ze si drive stoupa, nez sedi, je celkem obvykle a nebala bych se toho, ani si nemyslim, ze je nejak vyrazne pozadu. Jestli s tim chces neco delat, je na tobe. Pokud pujdes na rehabilitaci, daji ti cviky z vojtovy metody, zrovna na lezeni jsou celkem nenarocne a ucinne a muze se podarit, ze bude na kolinkach do tydne od cviceni a pomuze mu to, neb poleze dele, nez zacne chodit a zrovna lezeni je jedna z nejdulezitejsich casti vyvoje, posiluje svaly, drazdi si pri tom nervy na nartech, coz ma vliv na dalsi vyvpj atd. Musis se ale pripravit na to, ze to muze bejt narocny, neb deti u toho krici a to ne kazdej dobre snasi. A strasne zalezi na te rehabilitacni sestre, nebo kdo to je.
Nebo to nechas byt, on si k tomu dospeje vsemu jednou sam, kazde zdrave dite se nauci chodit, sedet atd......, jen se treba muze stat, ze nekterou fazi vyvoje vynecha, napr. to lezeni a bude rovnou chodit, coz nepoznas, ale v 15-ti a dal ho muzou bolet zada, nikdo si uz nevzpomene, ze nelezl, ale bude to souviset. Nicmene treba bude sportovat a nic ho bolet nebude, jednoznacna odpoved neexistuje.
Rozhodnuti je vzdycky na rodicich. Ani v jednom pripade ale neudelas chybu, v 9-ti mesicich neni nic zmeskano, at se rozhodnes tak ci tak.

saaralota
14. čer 2013

Ahoj, našemu mladému bude za týden rok a máme to podobně, jako vy... on tedy začal pozdě se vším, nejdřív se mu nechtělo otáčet na břicho, pak lézt...to začal cca v 8 měsících...asi... no a zkouší to na kolena, ale neudrží to záda. Doktorka říkala, že je to ok, že jsou záda jen slabší a že je vidět, že se vyvíjí, jen prostě nespěchá... a že sedět jen tak nebude. Teď už se taky vyšplhá za ruce kdekam, dokonce se několikrát postavil u postele (ale drží to spíš rukama, než že by ho nesly nohy...). Ráda bych, aby lezl i po čtyřech, prý je to důležité pro vývoj (koordinace těch čtyř končetin 🙂). Ale některé děti nelezou... jinak sezení je prý "vrchol" vývoje, není to lehké a dítě na to musí mít dost silné svaly. Trpělivost 🙂

indigirka
14. čer 2013

Máme to taky vpodstatě stejné, i s těma plovoucíma podlaham, které perfektně kloužou 🙂, Syn tedy po kolenou lézt umí, ale používá to pouze v případě, že leze v hromadě věcí, kde se plazit nedá. Po koberci a jiných drsných površích nepoužívá kolena, ale špičky nohou, o které se odráží. Vypadá to dost legračně. Fyzioterapeutka na plavání se smála, že z plazení bude rovnou chodit a rozhodně to nevadí.
Co mi máma říkala, obě se sestrou jsme dřív chodily než seděly, sedat jsme si začaly až po roce.
Pokud se do vývoje nezasahuje, dítě samo si tělo nezničí a s dalšími pohybovými stupni začíná, až když je na to zralé.

vlckulka
14. čer 2013

Měla jsem to u jedné holky také, jen se plazila, měla dokonale vypilovanou techniku a dokonale vypracované ručičky, byla jak malý Rambo 😵 V podstatě se jen plazila, vůbec nelezla, sedět nechtěla. Máme také jen plovoučky a myslím, že to svůj vliv má, pěkně jí to klouzalo, tak neměla snahu zkoušet kolínka, to jí vlastně také klouzalo a padala. Vzhledem k tomu, že jsou to nedonošená dvojčata, tak jsme chodili na neurologii, kde jsem to říkala doktorce (druhá holka lezla, seděla - tak jsem srovnávala) a ona mi na to odvětila, že některé děti si nejprve stoupnou až poté jdou do sedu a není to vůbec nic špatného, naopak ona to prezentovala tak, že je to lepší, tak jsem se tím dále nezabývala. Je fakt, že malá se strašně dlouho jen plazila, pak si jednoho dne stoupla k nábytku, později se pustila a až teprve poté se sama posadila. U obou holek šel vývoj jinak, postupně se to srovnávalo a obě jsou zdravé, žádné problémy nemají 🙂

ivular
14. čer 2013

Přesně v téhle fázi jsme na rehabce byli (i když my kvůli tomu, že si sám sedá, což je paradoxně brzda v dalším vývoji - nikoliv jak píšeš). Terapeutka mi ukázala jak na něj, já jsem s ním cvičila dle instrukcí už zhruba po třech dnech jakoby lezl (byť kratičký úsek a nejistě). Takže za sebe říkám, že bych na rehabku šla.
Jenom bych ti radila, abyste malého nepostavovali - naopak odstraňovali vše, na čem se vytahuje nahoru. Ta naše terapeutka vždy opakuje, že dítě potřebuje jenom volný prostor. To že začne pozdě chodit ho do budoucna neovlivní, ale to že nelezl (prý aspoň 2 měsíce) často působí problémy (kulatá záda, ploché nohy - často do X, nedokonalé propojení hemisfér).

ivuska027
14. čer 2013

z vyvojoveho hladiska.. lozenie-chodenie-sedenie. V tomto poradi. Ziadny stres, neboj sa, len nebude stat do 15tich aj v skole 😉 Vsetko sa nauci postupne tak ako ma. Tes sa, ze si namaha a vyvyja brusne a chrbtove svaly, tak to ma byt, ked uz ich bude mat dost silne, sadne si sam 😉 Ziadnu paniku 🙂

karrison
14. čer 2013

nas maly zacal lezt ve 11 mesicich,chodit v 17mesicich..doktorka nas kvuli tomu poslal na rehabky a jsem za to rada...byt Vama tak tam pro jistotu zajdu..my cvicimes malym cviky na zada a na podporu tvorby klenby chodidel,aby s tim v budoucnu nemel problemy..

megy
14. čer 2013

tak nám třeba se v půl roce teprve začal přetáčet na bok, chodili jsme na vojtovku. máme doma lino, takže to taky přispělo. na kolena šel až v 10m a to nejistě a o měsíc později začal chodit 😀 sedět začal sám asi v 8m, takže my jsme přeskakovali, co se dalo. jo jinak jak si prý děti sedají ze šikma přes oporu nohou - prý tak je to správně, tak my??? mě se přitáhl o cokoliv co měl po ruce do sedu😀 od 11m chodíme jako profíci, teď už skoro ve 14m lítá jak blázen 🙂 já bych to zase neviděla tak zlé, ale pokud se něco nezdá, tak stačí zajít pouze k rehabilitačnímu lékaři, ten to zhodnotí, nikde není psáno, že se musí cvičit hned vojtovka. každé dítě je jiné

cuci25
14. čer 2013

to je blbost, že by ti hned na rehábce naordinovaly vojtovku, k tomu by musel být pádný důvod. Naše dcera se začala plazit až v 9m, pak si v 11m sedla a až v roce začla lézt. Na rehábku jsme chodili kvůli mým obavám, ale nikdy jsme žádnou vojtovku necvičily, jen mi fyzio vždycky ukázala pár věcí, jak malou třeba podpořit do určitý polohy, hlavně do toho lezení. Stoupat si začla až ve 14 měsících a v 17m udělala první samostatné krůčky. Slyšela jsem tu už od hodně maminek, že jejich dětičky přeskakujou vývojový fáze, ale s tim asi nikdo nic nenadělá. Já bych na tu rehábku klidně zašla, aspoň ti ukážou, jak malýho třeba podpořit v tom lezení 🙂

betelgeuzz
14. čer 2013

Že nesedí, s tím bych si hlavu nelámala, na to má čas. Obě holky si sedly až v 10 měsících. Ono správně si dítě sedne z kleku. Spíš bych řešila to nelození. Ano, spousta lidí nad tím mávne rukou, že oni taky nelezly a nic se nestalo, ale lození je důležitý pohyb, dítě si posílí záda a to ho připraví na chůzi. Já bych na rehabku zašla, neznamená to, že automaticky dostane vojtovku. Je spousta podpůrných cviků, které mu můžou pomoct. Pokud se ti tam nechce, tak si zkus koupit/půjčit knížku Rozvíjej se, děťátko, podle ní jsem mladší dceru rozlozila. Cvičit se dá na velkým baloně, malým baloně, pak si ho můžeš při hře položit přes nohy a simulovat tu pozici na čtyřech, nebo s ním zkoušet dělat trakař, aby si posílil ruce. A co mi ještě na rehabce říkala, že to plazení vypadá u dětí různě, některé se plazí symetricky, že střídají nohy i ruce, to není taková hrůza, ale některé se plazí asymetricky, kdy se třeba přitahují jen jednou rukou, nebo se odráží jen jednou nohou a to je docela problém.

evcounek
14. čer 2013

nic si z toho nedělej, a hlavně malý se asi na to cítí. Můj synek (teď jsou mu 3) ani nelezl. v 6m si dokázal sednout tím způsobem, že stáhl bříšní svaly a z lehu na zádech si sedl. plzazit zvládal jen pozadu (taky máme plovoučku) a do předu nic moc. na 10-ti měsíční kontrole jsem to říkala dr. a ta na to, že je asi líný a bude chodit později 😉 no a v 10,5m si náš synek jen tak z legrace stoupnul (nikdo nevíme jak protože byl v prostředku místnosti v pokojíčku) zamával tatínkovi a šel půl místnosti za mnou 😀 😀 😀 😀 táta z toho měl málem infarkt protože než se stačil zvednout tak byl Luky u mě 😀 a od té doby se prakticky nezastavil krom toho když spinká 😀 😀 😀
tak to nijak nehroť až se bude cítit tak to zvládne