Syn, 9 měsíců, neříká žádné slabiky. Máte to podobně?

alenv
15. led 2012

Ahoj děvčata.. měla bych hlavně otázku na vás, jak je to s vašima dětma.. respektivě mě spíše zajímá odpověd maminek co to mají podobně nebo měli, nebo někoho takového znají. To že vaše dítě, říká baba v 6 měsících to mi ted nepomůže k řešení.
Mému synovi je dneska 9 měsíců a prostě neříká žedné slabiky jako ba,pa,ta,ma.. zvukově se dost vyjadřuje, hodně výská, ale dělé spíš jéé, aaa a když něco chce tak ukazuje nebo spíš natahuje ručičku a dělá ee, ee, ee.. prostě dělá různé zvuky, ale není to žádná srozumitelná slabiky, někdy se povedlo v pláči ma, mam, me. Snažím se ho v této oblasti rozvíjet každý den. On pozoruje, dokonce pusinku začne i tak otvírat je vidět, že ho to zajímá, ale začne třeba dělat s pusinkou jak kapřík nebo pa, pa, ale nedá tam ten zvuk. Slyší velmi dobře.. vyzkoušeno a i u pediatra. Máte s tím někdo zkušenost? Strašně mě to stresuje, jak ostatní už krásně slabiky říkají a malej nechce. Jen od přítele brácha nemluvil skoro do tří let.. a ee dělal ještě v 15 měsících. Děkuju všem

vafle
15. led 2012

mám dojem že můj syn se ve věku 9 měsíců dorozumíval pouze neurčitými zvuky a a ukazováním jediné co uměl dobře bylo na blik blik otvírání a zavírání ručičky jako blikání.....první slovo řekl mezi 10 a 11 měsícem.....a bylo to máma....a pak začal velice rychle používat další slova...haf, ham, čiči, fufu potom měl kolem roka období kdy byl ponořen do pohybového vývoje takže se rozvoj řeči zastavil a jakmile se naučil běhat tak rozšiřuje svou slovní zásobu má 15 měsíců a umí snad všechny zvířata..ale má po ně své výrazy mlaskání na koně, táči (ptáček) a nějak nemám dojem že by na tom jeho vrstevníci byli nějak lépe

vafle
16. led 2012

tak jsem se ptala manžela a říkal že se mu taky zdá že malý málo mluví /já si to nemyslím a ani doktorka nic neříkala/ tak nevím asi na tom jsme stejně

mamkamarketa
16. led 2012

@alenv ja si myslim,ze si delas zbytecne starosti. rozvijet ho muzes tak,ze muzes porad mluvit, mluvit,mluvit ukazovat. delat zavery u 9ti mesicniho mi prijde zbytecne 😉
syn mel prvni slovo v 10mesicich-mama,Paul (jeho nejoblibenejsi hracka) a pak DLOUUUHO nic,chodil,behal,ale nemluvil. dneska jsou mu 3 roky. mluvi mene nez jeho vrstevnici,ale u nas je to dany 2jazycnou vychovou

weri1
16. led 2012

malej už před rokem po mě vše opakoval a doktorka se divila jak brzo "mluví" říkala, že děti začínají až po roce.....

každé dítko je jiné, neboj mluvit jednou bude a jestli začne teď nebo za půl roku, vždyť je to jedno 😉 a kluci jsou na tohle pomalejší

nějak se mi zdá a nemyslím teď tebe, že maminky na vše spěchají

beruska1989
16. led 2012

taky si myslim že se zbytečně stresuješ, Natálka začala komunikovat aaž koolem roku, na všechno ukazovala, a jediný slovo co používala bylo táta a ne. pořádně začíná až teď, to už opakuje uplně všechno. máme tu třeba nad náma v bytě paní a ta má 2-letýho a ten nemluví ještě teď,říká pár slabik, taky se mu věnuje, mluví na něj.

všechno má svůj čas🙂

llluckaaa
16. led 2012

Tak tohle jsem nikdy nesledovala a nepřišlo mi to důležité. Moje roční dcera teď pár slabik řekne, ale pochybuju, že tím myslí nějaké konkrétní slovo. Starší syn mluvil hodně, ale bylo mu špatně rozumět a zlepšilo se to až nedávno, když nastoupil do školky. Samozřejmě na dítě mluv, zpívej, třeba mu čti nějakou dětskou knížku, ale dál bych to nijak nehrotila. Jedno dítě dřív mluví, jiné dřív chodí a třetí je dřív bez plínek. Nemám ráda tohle porovnávání a chlubení se, jak je to moje dítě hrozně šikovné, že už umí tohle a tamto... Já nejsem na dostizích, nikam nespěchám a nesnažím se nikoho předhonit...

alenv
autor
16. led 2012

@vafle
@vafle
@mamkamarketa
@weri1
@beruska1989
@llluckaaa holky díky moc, mě nějak nešlo o konkrétní slovo.. aby říkal tata, nebo baba... to ne..ale že vlastně nevyslovuje žádné slabiky, neřekne ani ta, pa, ba, ma tak jak si děti žblebtají.. on na všechno eee... vidím, že něco chce natahuje na to ručičku a eee... nebo aaa, ii.. někdy jako jee.. a pak ostatní jsou náhody jak říkám když hodně brečí tak někdy me nebo mam, ale to je taková náhoda.. díky moc🙂 já na něj melu od rána do večera 😀 😀 😀 zpívám mu a hodně se zaměřuju, aby sledoval rty dobře vyslovuju.. dělám hodně citoslovců... díky fakt.. já bych na něj nespěchala mě je to v závěru jedno kdy začne mluvit, ale trochu jsem se děsila, když některé děti už v 5-6 měsíci normálně slabiky používají i když tím nemyslí nic konkrétního

katka_mel
16. led 2012

@alenv Myslím, že to není nic divného. Naše Danka( 1rok a 1 měsíc) zatím taky moc nemluví. při roku uměla jen hopy (houpy) a pa. Mama neříká dodnes, tata říká, ale neví,že tata je táta. Neřekne mu tak. Neumí ani ty první slovíčka. Takže se nestresuj. Na mluvení je času fakt ještě dost 😉

sova33
16. led 2012

@alenv Ahoj, náš prcek na tom byl stejně. Teď je mu přesně rok a už vyzkoušel ba, pa, ma, va (a to až asi v 11 měsících). Jediné, co říká je vavava (kva kva=žába). Ale umí asi 15 znaků, neartikulovanými zvuky označí několik zvířat a spoustu jich pasivně pozná, takže vím, že "řeč" se mu v hlavě vyvíjí a neřeším to (teda skoro to neřeším 😀

alenv
autor
16. led 2012

@sova33 díky 😀 moc tak já nebudu tak tlačit na pilu 😀

apollo11
16. led 2012

@alenv Na 9m má úplně normální projev. Pokud ti malý ukazuje na věci, projevuje u toho aspoň nějaký zvuk (ee úplně stačí 🙂 ), tak je to ok a je brzo na nějaké závěry ohledně řeči. Nevím, jaký je "limit" na používání slabik, to by věděla možná @sisstin, ale 9m je brzo. To spíš ty slabiky začínají 😉

alenv
autor
16. led 2012

@apollo11 díky.. no právě děti kolem nás i mladší je používají.. a Alešek to se jako natahuje i celým tělem😀 ale jeho projev je to ee 😀 díky

beruska24.9.
16. led 2012

@alenv - dcerka také dlouho používala jen zvuky, po roce začala říkat pár slov, od 1,5 roku čteme před spaním pohádky a trochu se rozmluvila až po 2. roce. do těch dvou let měla tak 10-15 slov. rozumí, co se po ní chce, domluví se se mnou svým způsobem, tak tomu nechávám volný průběh. až půjde do školky, okolnosti ji ´´donutí´´ používat více slov (pokud se do té doby sama dostatečně nerozmluví)

weri1
16. led 2012

@alenv viděla jsem holčičku 17 měsíců a ta jen ukazovala ručkou a eeee a nic víc....i maminka té holčičky říkala, že nic jiného neumí

sisstin
17. led 2012
sisstin
17. led 2012

ehm, omlouvám se...příspěvek přidal synátor 😝

@alenv to zdvojování slabik je cca mezi 9-12měsíci, máte ještě čas 😉 jinak "eee" je prostě univerzální zvuk k ukazování, to dělají nemluvící děti všechny 😝

settima
17. led 2012

Domčovi je 14 měsíců a eee dělá do teď 🙂 , ale v 9 měsících taky jen žvatlal, nic čemu bychom rozuměli a ted mele pořád dokola táta deda občas baba a máma řekl snad jen 3x, jinak jen ma nebo mam a au a ha jako haf nebo baf, jestli bude po dědovi, tak bude pořádně mluvit až ve čtyřech letech a je v pořádku :D

sisstin
17. led 2012

ono je to tak, že dítě do 9měsíce žvatlá bez významu...žvatlají např. i děti s částečnou nebo úplnou hluchotou...ale cca okolo toho 9.měsíce se to žvatlání začíná pomalu měnit v řeč, tj. dítě zdvojuje slabiky - např. mama, tata atd., a už to má souvislost s danými osobami 😉

Průměrný dítě začíná smysluplně žvatlat a tvořit první slůvka mezi 9-12měsícem, širší norma je až cca do 18měsíce. Jsou děti, které třeba ve 2letech nemluví ještě vůbec a stále je to fyziologické, nicméně už je to potřeba hlídat. U těch malých dětí je hlavně důležité to, jestli ukazují prstíkem a sdílejí pozornost, jestli rozumí pokynům a celkově mluvené řeči, jestli napodobují gesta atd.

Ty vady řeči jsou poznat už v kojeneckém a batolecím věku, ale na to musí být opravdu odborník, který se na to zaměřuje. Hodně dětí s vadou řečí mívá i opožděný motorický vývoj, bud hraniční k normě (tj. opoždění třeba o 2-3měsíce k průměru) a nebo skutečně už i opožděný..cca 6měsíců. Samozřejmě ne každé dítě s vadou řeči má opožděný motorický vývoj a platí to i obráceně, ne každé dítě s opožděným motorickým vývojem musí mít vadu řeči 😉

V 9měsících je dobrý se zaměřovat na to, zda dítě napodobuje - tj. umí "pápá, paci paci, jak jsi veliký, dej pětku atd." Jestli začíná ukazovat tím prstíkem a sdílet pozornost, jesti začíná rozumět základní slovům : dej, hačí, hají, kde je máma, kde je táta atd. S tím, že u některých dětí tohle přichází až třeba okolo 15měsíce...ale nejdýl v 18m by měli jak ukazovat, tak sdílet pozornost..tak i napodobovat a rozumět dvojsložkovým pokynům 😉