Točení z bříška na záda. Kdy se má začít otáčet?

barunka81
20. čer 2008

Ahoj, chci se zeptat,kdy se má miminko otáčet z bříška na záda.
Máme 2,5 měsíční holčičku a už dva dny se takhle otáčí. Pase koníky a pak se začne otáčet a otočí se z bříška na záda. Není to moc brzy? Diky za odpovědi 🙂

vikvik
24. čer 2008

ahoj holky
tak my se teda taky "pretacime" 🙂 ze zad na bok a pak brisko uz cca od 6.tydne a ted zacala i z briska na zada. nerikam, ze to dela vedome, ale kdyz je na brisku, kouka kolem a pak se vali ze strany na stranu a evidentne z toho ma radost. ale ze by trpela svalovou hipo cosik si fakt nemyslim :o) proste je uz od narozeni neskutecne agilni (vazne uz od narozeni dokazala drzet hlavicku, ze vsechny PA co k nam chodily domu koukaly...), stejne tak nam putuje po postylce, kdyz ji dam spinkat na zada, najdu ji na boku a naopak 🙂 (asi je po me, ja v 9m chodila)
chodim do breastfeeding group, kde jsou mimca 5-7m a vetsinou uz kolem tech 6m uz i lezou, tak to hadam uz to pretaceni taky zvladnuli driv 🙂 tak mamci co se vam deti toci, nesvazujte je a nechte je se tocit, oni to casem vypiluji ;)

lendy1
24. čer 2008

vikvik,proč by někdo měl děti svazovat? 😲 Nějak nechápu...
Samozřejmě, že jsou děti, které jsou s vývojem poněkud napřed, jak jsem již psala-každé dítě je prostě jiné. Osobně si myslím (a taky to slyším u dr. a na rehabce), že je důležité, aby si dítě prošlo přirozeným vývojem jak má a nic nepřeskakovalo nebo se neurychlovalo. Samozřejmě dítěti nemůže nikdo říct: teď se točit, lézt, sedět... nebudeš, protože to máš zvládnout až za měsíc, dva..To je jasný 😉
Tvoje malá krásně pase koníčky, je šikovná, ale je i spousta dětí, které prostě tuto polohu na bříšku nezvládají nebo ji zvládají špatně (co je dobře a špatně je vysvětleno v tom článku, co jsem sem dala, myslím u 3.měsíce) a hypertonie se neprojevuje jen tím, že dítě přepadává ve 2.měsících. Těch znaků je víc a většinou to ani mamina nepozná, protože ji přijde, že je vše v pořádku. Správnou polohu na bříšku by měl zkontrolovat pediatr ve 3.měsích.
Jak jsem již psala, důležité než KDY je JAK. Jestli se ti malá přetáčí správným způsobem, tak je vše o.k. a malá je prostě šikulka a rychlík 😀

vikvik
24. čer 2008

lendy no svazovat, aby to nedelali a pockali si ;) nase mala proste "neposedi" a musela bych ji vazne svazat, aby sebou nemrskala, nesnazila se dostat za hrackama atd. a prirozene to asi bude, padz jak pises, ztezka mimco naucis pretacet, lozit, chodit driv nez na to bude mit. kdyz si tady nejaka maminka precte, ze jeji dite neni "normalni" a urcite trpi nejakou prisernou chorobou, padz se pretaci (i kdyz je to spis prepad :o) tak ji to urcite moc klidu neprida a pritom jsou ty nase deti v drtive vetsine pripadu naprosto OK, jen fakt agilnejsi nez pecky 🙂

lendy1
24. čer 2008

vikvik,
hypertonii není nic příšernýho 😉 a věř, že to má spousta dětí.
ale přepadávání by ve 2.měsích být nemělo. Jo, jasně, nějaké náhodné přepadnutí je asi o.k. Ale ne, když dítě prostě na bříšku ihned přepadává a dělá to často-to je špatně. Evidentně prostě nezvládá být správně na bříšku a přitom tahle poloha (její správné provedení) je hrozně důležitá pro další vývoj.
A fakt je velký rozdíl mezi přepadnutím a opravdovým přetočením.
Dítě prostě musí nejdřív posílit všechny důležitý svaly pro to, aby se opravdu přetočilo a to podle mého většina miminek prostě ve 2.měsících nemá. Ono to přetočení je opravdu náročné, proto to děti dělají až kolem toho 7.měsíce. Už se tu opakuji a psaly to i holky přede mnou...

dzej
25. čer 2008

ahoj maminy, já trošku odbočím...můžete mi někdo vysvětlit udržení hlavičky a pasení koníků? Malá bude mít 3 měsíce a hlavičku udrží jen chvíli. Maximálně tak půl minuty, pokud ji mám v náručí. A to musí mít dobrou náladu. Jinak si tu hlavičku opře o mně. Když ji dám na bříško, tak nechce hlavičku zvedat. Spíš ji jen přetáčí zleva doprava. Hladím ji po zádech, ale většinou jen pláče, nelíbí se jí to. Když jí dám dudlík tak usne a už se nesnaží.Je nějaký recept jak na to??

dzej
25. čer 2008

..zapomněla jsem napsat, že se spíš snaží zvedat zadeček, hodně kope do výšky a je schopná si zvednout celý zadeček. A na tom bříšku spíš zvedá taky zadek a leze....

lendy1
25. čer 2008

dzej, dávej si na to bříško co nejvíc-vždy i tu půl minutku, jak začne plakat, tak ji otoč a takhle pořád dokola, aby si na to zvykla a líbilo se jí to.
Můžeš ještě zkusit gym. balón a houpat ji na tom do stran a dopředu a dozadu-to se dětem hodně líbí.
Pak můžeš zkusit si ji dát třeba na stůl a motivovat ji hračkami nebo nejlépe vlastním obličejem proti ní, aby tu hlavičku zvedla.
Můžeš ji pomoci i trošku s oporou ručiček-správně jí je nastavit-do trojúhelníku, aby byla opřená o předloktí a přidržet ten zvedající se zadeček
Pak taky můžeš zkusit smotaný ručník (nějaký malý) a dát malou na ten ručník, aby ho měla pod hrudníkem a byla vlastně o něj opřená-to ji taky donutí tu hlavičku zvednout.
Ale chce to velkou motivaci a na to bříško dávat co nejvíc a bude to dobrý.
Jo a nenos ji ve svislý poloze-to fakt není dobrý pro takhle malé mimča-zkus tygříka-tak krásně při nošení posiluje krční a zádové svaly a taky ji to nutí zvedat hlavičku. Rozhodně to tak nazetěžuje páteř jako svislá poloha. Nebo ještě klubíčko je dobrý.
Taky už se to tu několikrát řešilo s tou polohou na bříšku, zkusím to najít...

petka80
25. čer 2008

dzej, měla by zvedat hlavičku, když ji položíš na bříško...... Zkus ji tam dávat často, třeba při každém přebalování, před každým kojením a tak..... a mluv na ni zepředu, ukazuj hračky, tak aby zvedala hlavičku.
Ještě je malá, tak ji nemusí držet dlouho, stačí chvilka, ale měla by to trénovat a zvykat si. Když začne plakat, tak ji otoč zpátky nebo pochovej a pak ji zas dej na břicho ....
Jo a taky se může trošku jako zatlačit na zadeček rukou, půjde jí to pak líp.

petka80
25. čer 2008

Za lendy byla rychlejší a obsáhlejší 🙂
Jo jo, tygřík je fakt super poloha!

petraluk
25. čer 2008

Dzej polož si malou na bříško pod který smotej ručník nebo deku a stoupni si k ní zezadu. Dej jí ručičky do správně polohy tedy do trojúhelníku, lokty musí směřovat dolu a drž jí je tam. Svoje předloktí si polož na její zádíčka a zadeček, tím ho budeš krásně fixovat, aby ho nezvedala 😉 Pokud začne plakat, tak jí k tomu nenuť, bylo by to pak ještě horší. Zkus to zase za chvíli 🙂

misakulicka
25. čer 2008

dzej. ahoooooj holka! zdraví Majda a Ondík z Modřic-zatím-v neděli se stěhujeme do Tišnova

dzej
25. čer 2008

tak díky holky. A můžete mi ještě popsat tu polohu tygříka?? Asi dělám chybu, že ji na to bříško nedávám, tak obden a to na půl hodinky....začnu s tím jak radíte s tím ručníkem, to by mohlo klapnout. Ještě jednou díky 😉

dzej
25. čer 2008

😠 no a ve svislé poloze ji mám často, jí se to líbí, kouká kolem sebe, no to jsem zase něco vyvedla 😒 ale odbrknout ji můžu nechat na svislo, ne??

lendy1
25. čer 2008

dzej, to jo, ale na nějaké delší nošení to opravdu není vhodná poloha pro malá mimča, protože jak mají těžkou hlavu, tak to hrozně zatěžuje celé záda a páteř.
Ten tygřík je tak, že si dáš malou bříškem na předloktí, hlavičkou k tvému lokti, prstama ji držím mezi nožičkami. Tady je to vyfocené:
http://www.mladazena.cz/scripts/detail.php?id=2...

můžeš ji dát ještě víc do vodorovné polohy než je na té fotce. A jinak ta knížka Něžná náruč rodičů je fakt super na správnou manipulaci s dětmi

dzej
25. čer 2008

lendy díky, v té poloze ji sprchuju záda, tak to budu dělat. No teď jsme zkusily koníky podle tvých rad....když ležela na posteli tak to nešlo, ale když jsem jí dala pod hrudník ručník tak hlavičku zvedala, ale pořád u toho řvala...tak jsem ji nechala jen 5minut a později to zkusím zas.

lendy1
25. čer 2008

dzej, tak super 😵

petka80
26. čer 2008

dzej, paráda, podle mě to chce hlavně často a třeba jen na chvilku......... 😉

dzej
26. čer 2008

no včera jsme to zkusily s ručníkem pod hrudníkem a dneska už jen tak na naší posteli a zvedla hlavičku 5cm a držela 10vteřin...což jsem uplně nadšená....pomohla jsem si trošku tím, že jsem dala pod ni prst na kterým jsem měla Sabsimplex 🙂

anke
26. čer 2008

dzej, ono se to fakt zlepsi ... nas mrnous je na tom stejne, nerad na brisku, hlavu zveda protoze ma silu jak bejk ... ale ta poloha proste ne a ne ... doporucuju ten gym balon, ona mu ta hlava hned nepadne na podlozku a je spokojenejsi ... a od te doby, co ho tam davam, tak i na tom brisku vydrzi dele bez place a stale se to lepsi 🙂

... a neboj, ja taky nosila ve svisle poloze a doted nosim, protoze nas malej jinak byt nechce - kdyz ho dam na tygrika, tak se nasponuje a pak s nim muzu chodit po byte a hrajem si na letajiciho cestmira nebo supermana, protoze ta poloha je presna - napne ruce a nohy a je pevnej jak polinko 🙂 a v naruci se nosit taky nechce, to se taky hned sponuje a pretlacuje se mnou ... holt je trochu jinej nez ostatni deticky, ale prece ho nebudu nosit vodorovne proti jeho vuli, kdyz u toho tak strasne srdceryvne place ... jo vlastne nekdy to vydrzi, kdyz je pred spanim a je vlacnej - takze jenom vecer 🙂 ...

anke
26. čer 2008

jo a sorry za offtopic 😉
abych byla k tematu, tak nas mrnous se zatim pretaci z boku na zada, ale jinak ne 😀

petka80
26. čer 2008

Anke, tak to mu zatím bohatě stačí... 😀

Tak ho nos aspoň zádíčkama aby byl opřený o tebe. Nejhorší je nosit bříkem k sobě 😔
A v klubíčku být nechce?

petka80
26. čer 2008

.....bříškem........

anke
26. čer 2008

petka: v klubicku jo nekdy, ale spis chce byt briskem na me ... ale ja jak mam krivy zada, tak ho spis nosim tak,ze jsem zaklonena dozadu, takze na me tak jako pololezi nez ze by uplne sedel ... tak snad se tolik nezkazi (krome mych zad, ale tam uz je to stejne ztraceny 😀)

dzej
26. čer 2008

...no my se taky přetočíme ze zad na bok a zpět. Ale co dělá, tak se nožkama šoupe po postýlce a kolikrát spí zešikma 🙂

anke
26. čer 2008

dzej, tak to mame asi stejny, nas taky dopochoduje v noci do spricli, takze nohy v puvodni poloze a hlava zarazena v tech drevenejch spruslich 😀

dzej
26. čer 2008

anke no my kolikrát máme nohy ven ze šprušlí až mám strach, že si je zlomí 🙂

janaboris
26. říj 2008

Náš prcík se otáčel z bříška na záda od 2 měsíců.Nechtěl pást koníky a přišel na to že se dá přetočit z bříška zpět na záda.Pak už to dělal furt kdykoliv jsem ho dala na bříško.A ze zad na bříško a zase na záda se začal přetáčet teď v 5 měsíci.Už to zvládá jako profík. 🙂

caira
26. říj 2008

nase P. se z briska na zada zacala otacet hodne brzo, stejne jako u janaboris nechtela { do tedka nechce} past koniky, takze jakmile zjistila, ze ji to jde, tak uz ji na brise neudrzi nic, na bricho se sice sama otocit umi, ale nedela to, jen pokud se ji to nahodou stane, kdyz jde po hracce, ale okamzite jde zpet na zada..proste ji to na brise nebavi 😀