V 9. měsíci ještě nic neumí vědomě, je to v normě?

abety
26. čer 2012

Ahoj, už víckrát jste mi tu poradily, prosím o radu další☹ Dcerce bude 9 měsíců a ještě nic neumí vědomě, myslíte, že je to ještě v normě?☹ Neumí paci-paci, nemává, neukazuje, vůbec nic...Motoricky je na tom, myslím, dobře - otáčí se, leze, stoupá si v postýlce, směje se ráda, říká bababa, tatata,atd., ale nic vědomě. Neví, kdo je táta, máma. Nemohu se dočkat, až začne opakovat, "něco" vědomě dělat. Moc děkuji!!! Mohu být ještě v klidu nebo se mám objednat co nejdříve k neuroložce?

lucisa
26. čer 2012

@abety možná jen nemá potřebu, třeba má takovou pohodu, že nevidí důvod...
Ale pokud jsi z toho nesvá, prober to nejdříve s dětskou lékařkou, ta ji v jejím životě viděla zdaleka nejčastěji z lékařů (předpokládám), a až na základě jejího soudu bych přemýšlela, co dál..... 😉
A děti nejsou tabulkové, každé chce něco jiného... 😵

dana3262
26. čer 2012

@abety syn začal před pár týdny. Je mu 27mesicu 😀 😀 u druhyho se nedovadu představit, ze by udělal papa. Bude mu 9mesicu 🙂

pajinka29
26. čer 2012

@abety já si teda myslím, že je ještě moc malá. Na to, aby věděla, rozuměla, kdo je máma, táta-myslím tím ta slova, tak to má ještě čas, teprve kolem 9. měsíce se začíná schopnost porozumění řeči rozvíjet. S tím tedy také souvisí paci paci a hry podobného typu. 9. měsíc je ta hranice, kdy děti teprve tuto zábavu objevují, takže klídek, tvá holčička je uplně normální, má ještě čas. Navíc si myslím, že je šikovná, když se už třeba staví a dokonce říká baba, tatata...

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
abety
autor
26. čer 2012

Moc moc moc děkuju!!! Mám velký strach z autismu, normálně by mě to nenapadlo, ale kamarádky chlapeček čeká na diagnózu, mám kámošku a jejího chlapečka ráda a jen ji víc a víc obdivuju, jak to zvládá, já totiž nejsem vůbec trpělivý člověk. Moc děkuju!!!

sisstin
26. čer 2012

@abety jak píše pajinka, děti začínají komunikovat a více rozumět od toho 9.měsíce. Některé děti jsou v této oblasti trošku opožděnější, takže nejdřív pilují motoriku a až pak sociální dovednosti, zlomový by měl být 15.měsíc. Pokud ale dítě neukazuje prstem a nedělá hříčky do 18. měsíce, tak už je něco špatně a určitě řešit 😉

sisstin
26. čer 2012

@abety doporučuju knížku "Cvičení pro rozvoj řeči", tam je spousta návodů, jak cvičit oční kontakt, porozumění řeči, sociální hříčky atd. už u kojenců. Slouží i jako prevence poruch komunikace 😉

abety
autor
26. čer 2012

Děkuju!! Tak budu doufam, že se to teď začne trochu lámat.. Oční kontakt má krásný, řekla bych se všemi, i dlouhý a hluboký - ovšem když nemá nic jiného na práci - třeba dívat se na Teletubbies🙂)Ale nechávám ji denně jen 2x těch 10 minut.. Děkuji všem!

sisstin
27. čer 2012

@abety ta knížka je fakt super, je tam spousta her a rad, jak prostě to miminko (batole) přirozeně podporovat v komunikaci. Mrzí mě, že jsem se k ní bohužel dostala pozdě 😒