V deseti měsících neleze, nesedí...

moncisa
27. bře 2012

Ahoj maminky, máme doma desetiměsíční mimčo, za týden mu už bude 11 měsíců a jsem z toho celkem nešťastná, jelikož ještě sám nesedí, neleze, akorát se umí plazit.Na neurologii chodíme co 4 měsíce a vždy jsme dopadli na jedničku, vše odpovídá korigovanému věku, jenže mnoho dětí mladších už pomalu i chodí kolem nábytku a my nic:( Měli jste některá podobnou zkušenost?

kukynka2
27. bře 2012

klid 🙂 každé dítě si jde svým tempem holt je pomalejší,ale neboj se přijde na to,znám děti co začaly chodit na roce a půl a taky děti co se postavily a obcházely nábytek v 7měsících je to různé
zkus se taky poptat u Vašich nebo ze strany manžela zda jste na tom nebyli podobně bývá to dost geneticky dané 🙂

kaeth01
27. bře 2012

naprosty souhlas s @kukynka2 - tezko se ridit jen vekem.. ja vim, ze nejvice tim trpi maminka kdyz vidi jine deticky delat pokroky - prosly jsme si tim snad vsechny akorat kazda s necim jinym.. 🙂 vydrz a netrap se! zvlaste pokud te i dr. uklidnuji ze jste v pohode.. znam jinak uplne stejny pripad - takze ver ze nejsi sama!

alvapp
27. bře 2012

ahoj,
tak naše cácora se v 10m ani neplazila, neseděla, nelezla, nic, jen rotovala kolem osy, že se dokázala dostat na nějaký místo a toť vše 🙂 ...za 14 dní nám bude rok, plazí se jak drak, leze, sedá si a kleká si...ale nenechali jsme to náhodě, doktorka nás na 10 m kontrole poslala na rehabilitaci, aby nám tam trochu "pomohli" a zadařilo se 🙂 a byla sem za to vážně ráda, protože naše malá je lenoch a potřebovala do toho trochu dokopat 🙂
a taky si myslím, že za to mohli zoubky, neměli sme žádný a za posledních 14 dní nám vylezlo 5 zubů a malá dělala hrozně pohybový skoky🙂
takže nezoufej, dej prckoj čas a uvidíš, on vše dožene...a nebo pro klid duše se poraď s doktorkou, co ona na to...hlavně nesrovnávej 😉

hojdalka
29. bře 2012

cvicili jste vojtovu metodu? mate v dg hypotonie? mela jsem podobny problem s dcerou, kt. v 11mes nechodila, a plazila se jen dozadu..pomohla vojtovka, v tomto veku byhc nic nenechavala na nahode a rceni, ze mimco to dozene..my taky chodili na neurologii i k pediatrovi a cvicit jsme zacali z vlastni iniciativy, dr nas nikam neposlali..na rehabilitacich nam pak rekli, kde jsme tak dlouho byly..?? v tom veku se vojtovka cvici pekne tezko, ale nejka se to da zvladnout..v praze je vyborna rehabilatice v braniku- rehamed, urcite se poradte.drzim palce

iira
29. bře 2012

ahojky holky ja se zeptam,malemu je 9 mesicu ,umi se otocit na brisko ,zacina lezt po 4 ,ale nechce se mi otacet z briska na zada ...mam zavolat dr. a zeptat se radsi na vojtovku?kdyz byl mimi tak jsme cvicili na paseni koniku,mel zkraceny sval na krku ...diky

adeladl
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
jainy007
29. bře 2012

@moncisa Zadny strach a zbytecny stres, jak pisi maminky, kazde dite je jine...Vzpominam si na synka (narozeny na 36. tt), sedet zacal na 9 mesicich a zaroven s tim teprve zacinal lezt, uz jsem si taky myslela, ze nikdy lezt nebude, natoz chodit (zacal ve 13. mesicich), porad jsem resila nejake strachy a jak je to dneska? Je mu dva a pul a beha jak camrda, je sikovny, energicky...Vsechno ma svuj cas, opravdu, je jen na Vasem malem, kdy to bude, ale bude to urcite, tim si jsem naprosto jista. Ja jsem taky resitelka, porad jsem byla znervovana od ostatnich maminek - jejich deti byly tak dokonale...dneska se tomu smeju a to je asi moje rada pro Vas, nestarat se o to, co umi ostatni a radovat se z toho, co umi prave ten Vas poklad. 🙂

kremrole123
11. lis 2017

Mohu se zeptat zakladatelky, jak její syn dopadl a kdy začal lézt, sedět a stavět se? Mám podobný problém se svým synem. Moc děkuji 🙂

lutu11
11. lis 2017

Ahoj, tohleto dobre znam, dokonce 2X. Syn si poprve sam sedl az v 11 mesicich. Lezt zacal presne v roce. A chodit pak az v 16 mesicich. Taky jsem byla z toho hodne na prasky. Asi od 8 mesicu jsme zacali chodit na rehabku - zadny pokroky. Nesedli jsme si s cvicitelkou. V roce jsme zmenili rehabku a teprv zacali s vojtovkou. Mel hypotonii jadra. Nicmene, ted, na kontrole ve 3 letech je vsechno v poradku. Dcera - ve stredu ji bude 11 mesicu, se mi celou dobu zdala sikovnejsi, nez syn. Nicmene, plazi se od 8 mesicu, porad neleze, sama se neposadi. Sedi, jen kdyz ji do ty polohy dam. Sama se ted zacala stavet na nohy,v postylce bokem dela prvni krucky. A ja nevim, neni to v soulade s ucebnici, ale pokrok tam je. Na kontrole na rehabce nam bylo receno, ze vse je u ni v poradku, ze si k tomu sama dojde.

mimiveru
11. lis 2017

Je dobře, že se necháváte hlídat na neurologii... Také jsme chodili s malou. Byla zdravá, jen jí to trochu déle trvalo, sama se rozešla až v 15 měsících 🙂

ojo
11. lis 2017

první syn začal chodit v 15 měsících, druhý ve 13ti, můj třetí syn se začal loni plazit v 7m, lézt po čtyrech začal po roce, když jsem mu trochu pomáhala ( to se dřív začal stavět než lozit po čtyrech) a chodit začal v 16m, sedět sám začal až z toho lezení, ale jinak seděl...teď aktuálně Adélka je nejlínější ze všech mých dětí 😀 začala se na břicho otáčet v 7m, plazit se začla v 8m...za chvíli jí bude 10m a nelozí po4, sama se neposadí, ale když jí dám, tak chvíli vydrží 🙂 nikam jsem s dětmi nechodila, na žádné rehabky nebo vojtovku, moje dr. je v tomto skvělá, vždy říkala, že je vše v normě a děti mají každý svůj čas...takže já byla v klidu a zbytečně se nepídila a nestresovala se, že je něco špatně 🙂

kockopes2724
11. lis 2017

Vojtova metoda je v mnoha evropskych zemich zakazana. Zdaleka neni jedinou metodou a u nas je smahem predepisovana vsem detem jenom proto, ze jeji zakladatel je z Cech. Je velice podstatne, jak se dite behem cviceni citi a muzete mu tim zpusobit nemale trauma. Rodice dejte na svou intuici nebot jen Vy znate Vase dite nejlepe!Zadny terapeut ani lekar.Psychomororicky vyvoj bezi u kazdeho ditete jinak rychle, kazdemu diteti dozrava nervovy system jinym tempem.Chce to nalezt sikovneho fyzioterapeuta, ktery je treba schopny kombinovat prvky ruznych metod, tak aby to Vasemu diteti vyhovovalo. Opustme uz konecne medicinsky model, ktery ani k diteti ani k rodici nepristupuje partnersky. Jiz nezijeme v komunismu a muzeme si vybirat. Nebojte se tuto metodu odmitnout, pokud Vam stejne jako mne nesedi. Zkuste Bobathuv koncept ci jine. Anebo zkuste proste nekdy jen vyckat.Vase dite si k tomu dojde svym tempem bez hloupeho urychlovani, jen aby se veslo do tabulky. Ano jde to. Ja osobne jsem cviceni odmitla. Muj syn take chodi a beha, jen mu to trvalo dele. Respektovala jsem jeho cas v tehle zbytecne uspechane dobe zamerene na vykon. Doufam ze dodam odvahu dalsim rodicum udelat spravne rozhodnuti za sebe a sve dite.

kockopes2724
11. lis 2017

Ahoj zkopírovala jsem od jedné maminky její názor na Vojtovu metodu, já jí cvičila s první dcerou a už bych do toho více nešla, bylo to pro mě i pro dceru fyzicky i psychicky velmi náročné, vzpomínám na to strašně nerada, takže zcela s tou maminkou souhlasím. Cvičit klidně, ale něco jiného, tahle metoda je dle mého názoru dobrá například pro postižené děti, ale u zdravých dětí není nutná. Ale každý to vidí jinak třeba se mýlím.

fajas80
11. lis 2017

@moncisa popsala jste situaci u nás. Sedět začal týden před prvními narozeninami, lézt až teď ve 13.měsíci. Nebojte,všechno bude, každý je jiný holt 🙂

kremrole123
12. lis 2017

Moc děkuji za reakce 🙂 Syn bude mít za týden 11 měsíců a zatím se jen plazí. Dle neuroložky je v pořádku, na rehabilitace chodíme a cvičíme Bobath koncept. Syn ale cvičit odmítá, prohne se do luku a konec. Nemůžu ho třeba nosit ani na boku, jestli rozumíte, jak to myslím. Prostě se tam neudrží a prohne se v zádech dozadu. Asi má stále oslabené zádové svaly. Tak uvidíme, jak to bude dál. Zase je šikovný v řeči a napodobování.

jbzirafa
12. lis 2017

já mám zkušenost s předčasně narozeným dítětem (to je kapitola sama pro sebe) i s dítětem narozeným v termínu, vývoj ok, netlačila jsem na něj ale když v 9 měsících nelezl a plazil se jak raněný voják (už jsem viděla, po předchozí zkušenosti ,že to zapojení svalů, postavení rukou není dobré), tak jsemvyrazila za osvědcěnou fyzioterapeutkou. ta seskoro zlobila, že jsem nepřišla dřív, náprava by byla snažší a rychlejší. dětská lékařka by to asi ještě neřešila. takže iniciativa je myslím na místě. dobrý neurolog-fyzioterapeut (nejlépe v jedné osobě) pozná, zda je vývoj v pořádku, dítě je jen lenivější nebo potřebuje popostrčít nějakým cvičením, zpevnit břišní svaly apod..pokud dítě v deseti měsících neleze, nepéruje, nemá snahu dostat se na 4 ..řešila bych to.čím dříve,tím lépe. než se objednáte, než vám dají termín, tak se akorát rodič stresuje a přitom by mohl vědět, na čem je.

kupejda
6. lis 2023

Ahoj všichni, mám ohromný problém. Tento měsíc 25.11. bude naší malé Sofince rok a my se ani neplazíme, ani nelezeme, ani nesedíme, natož chodit. Nejprve jsem z toho byla úplně nervama v trapu, jenže jsem zjistila, že si ničemu nepomůžu a jen to přenáším na malou. Tak jsem se poradila s lékařkou a ta mi řekla, že je prostě naše Sofinka jen líná. V 10 měsících jsme měli už 9.5 kila a je i dost těžká a má i větší hlavičku. Nikdo mi ani neřekl, že mám od mala s ní polohovat a tak jsme začali až v 10ti měsících. Předtim jsem jí měla jen na zádech, v houpátku, v kočárku a na břiše mi šíleně řvala. Začali jsme tedy polohovat, přetrpěla jsem histerické scény, začali jsme se vzpírat na ruce, abychom je posílili a už i rotujeme o 360 stupňů, snaží se nastavovat kolínka, ale nejde nám to. Ručkujeme jen pozadu, a suneme se dozadu. Navíc mě stále jen naši děsí a nervujou, že v roce už by měla sedět a lézt aspoň přitom když jsem byla historická, tak mě uklidňovali. Teď když jsem v klidu a smířila jsem se s tím, že jsme tedy pomalejší, tak do mě jedou pecky. Navíc segra má o necelé dva měsíce holčičku mladší a ta už leze i sedí. Takže si dokážete představit to porovnávání. Nevím tedy jak to řešit. Jestli tedy dojít s malou na nějakou tu neurochirurgii aby nás vyšetřily, jak jsem se tu dočetla a pak tedy jestli zajít i k terapeutce, aby se na malou podívala a popřípadě nám poradila jak toto řešit. Jsem z Českých Budějovic a jsem zoufalá, prosím poraďte mi. Děkuji moc 😔😔😔🙈🙈🙈