V kolika měsících odstranit dítě od prsu?

tital
17. čer 2011

Hoj, cetla jsem v nejakem mateskem casopise, ze pouha 4% rozkojenych zen koji po pul roce veku ditete... Zajimalo by mne jaka je ve skutecnosti v CR praxe a v kolika mesicich jste uplne sve ditko od prsa odstavily ? A jak to probihalo, ktera kojeni jste skrtala jako prvni a ktera denni/nocni zustala jako posledni.
Pro ilustraci: V soucasnosti mame 9. mesicu, a denni rezim vypada nasledovne: snidane, kojo, masozelenina, kojo, svacina, vecere, kojo a v noci 1-2 kojo. Chystam se uplne odstranit nocni a odpoledni...pozdeji dopoledni a nakonec vecerni (ukladaci) - tot ma idea, ale jaka bude praxe ? 🙂

bertica.h
17. čer 2011

První holka měla 2roky a týden,druhá měla za týden 2roky.
Probíhalo to dle mne ukázkově,ani jedna nebrečela,byt se do té doby budili na kojení 4-5 někdy i více krát.

ninouche
17. čer 2011

ahoj, tak to mě samotnou taky zajímá🙂 my máme 9 a půl měsíce a prozatím pořád kojím 5x denně - vynecháno zatím polední kojení (masozelenina) a předposlední večerní (kaše). Takže režim: po probuzení kojení, dopo kojení, poledne příkrm, odpo 2x kojení, večer kaše, před uspáním kojení. Chystám se v těchto dnech nahradit jedno odpolední mléčnou/ovocnou svačinkou, postupně druhé odpolední. Nejdýl nám asi zůstane ranní (nejvíc mlíka) a večerní před usnutím. Ale kdoví, jak to nakonec bude, zatím u nás obliba mm jasně vede nad čímkoliv jiným 😉

majatob
17. čer 2011

nas nejstarsi se odnaucil sam kdyz se v 15 mesicich v noci omylem pricucl na tatinka 😀 ale uz predtim jsme to pomalu ukoncovali, protoze jsem byla tehotna a ani se moc nedozadoval, takze to slo krasne a tak nejak samo 🙂
prostredni jsem "kojila" 3 mesice, od zacatku jsme mely s kojenim velky problemy, takze jsem musela odsavat a davat ji to z flasky a kdyz jsem otehotnela prestalo se mi tvorit mlicko a byl konec.
nejmladsiho jsem se snazila kojit dva mesice, opet velky problemy, tvorilo se mi minimum mlika, tak jsme to vzdali a je na UM 🙂

zdezli
17. čer 2011

Mala se mi odstavila sama v 5 mesicich - vyzadovala stale vice a vice, kazde kojeni jsme museli dokrmovat, takze jsem nakonec postupne presla na UM. Vzdy po nekolika dnech jsem ji ubrala jedno kojeni a dala jen UM. Od 6 mesicu jsme pak zacali s prikrmy.

babulinkab
17. čer 2011

syn se odstavil v 16m sám
dceru skoro 1 rok kojím stále

apollo11
17. čer 2011

Odstavila jsem přesně v roce, resp. dcera odstavila mě 😀 Postupně se sama kojení vzdávala, takže to proběhlo naprosto přirozeně, ale kojila bych i dýl, kdyby měla víc zájem. Jinak plně jsem kojila do 6m, do 8m skoro stejně plně + příkrmy, někdy kolem 10m na chvíli mlíko úplně odmítala a pak jsme se k tomu ještě nenuceně vrátily, ale už ne v takové frekvenci (taky si za tu dobu zvykla na UM). Od toho 10,5 měsíce jsem kojila už jen ráno a večer. Ranní kojení si zrušila sama, neb jí bylo milejší řádit s námi v posteli 🙂 a večerní jsem utnula já pár dní před narozeninami.. ani si toho nevšimla 😉

andelka
17. čer 2011

Kojila jsem plně do 6měsíců, pak s příkrmy dál a postupně ubírala kojení, vždycky jedno za měsíc, když jsem přidala další příkrm. A v noci jsem kojila, minimálně 1-2x. V 11 měsících ráno a večer a maximálně 1x v noci, většinou už ale spal celou noc. Ve 12 měsících jsem zrušila ranní kojení a ve 13měsících večerní a to jsem s kojením přestala úplně. Nějak tak jsem si to vždycky představovala a tak to i proběhlo. Pomalým a postupným odstavováním se nejlíp uzpůsobí prsa, takže jsem neměla vůbec žádné problémy. I pro malého je to nejpřirozenější. Ani s usínáním žádný problém nebyl, protože stejně většinou usnul až po nakojení v postýlce a ne přímo u prsa.
Ve vašich 9měsících jsme měli ráno kojení, dopoledne jogurt, poledne masozelenina +kojení, odpoledne ovoce, večer kojení, před spaním kojení a v noci 2x kojení. Teprve od 9měsíce jsem začala dávat kaši na večeři.

kalo
17. čer 2011

V 8 měsících...Nejdřív jsem vynechala 1 kojení, druhý den dvě a třetí den jsem už nenakojila a byl konec 😀 (pozn.už měla příkrmy a pila UM, takže náhrada rychlá)

coxa
17. čer 2011

u obou na 9ti měsících, straší objevil jiné věci než prso a už o něj neměl zájem, takže se víceméně odstavil sám a mladší na 9ti měsících tak začal kousat a tahat bradavky mezi zubama, že se to prostě nedalo vydržet. Ale u obou to bylo uplně v pohodě, myslím, že si ani nevšimli, že se změnil zdroj. 😀 Jim ani tak nešlo o to odkut to jde, ale hlavně že to je k jídlu. 😀

sarlotta
19. čer 2011

syna ve 2,5roku 😉 , do 8mi měsíců jsem jen kojila, do roku sem kojila po každém jídle a v noci. V 18měs jsem zrušila noční kojení a do 2 let jsem postupně ubírala i ty denní až nám zůstalo jen ranní a večerní kojčo a nakonec jen večerní.. takže 1x denně. plné odstavení proběhlo naprosto v klidu, večer jsem ho nechala uspat manželovi a šla se projít se psem.. až mlíčko nevyžadoval nahradili jsme večerní kojení mazlením a hlazením, zpíváním před spaním a pak jsem ho šupla do pelíšku a odešla stejně tak jak byl zvyklý předtím. nelituju ani jednoho dne kojení.. stálo to za to🙂

u dcerky jsem musela přestat kojit brzy ...plně jsem kojila 5měsíců... mám léky nevhodné při kojení.. tak máme nutrilon.. odstavení bylo násilné, ze dne na den a bojovala o prso 3-4dny, pak vzala lahvičku a dnes už je naprosto spokojená, krásně spinká celou noc.
kdybych si mohla vybrat tak bych jen kojila, jsem zastánce kojení, má to jen pozitiva jak pro matku tak pro dítě.
při střevních obtížích, při růstu zoubků, na dovolené... MM je vždycky po ruce nachystané na optimální teplotu a je ho vždycky tak akorát🙂
takže já bych odstavovala klidně hooodně pomaličku.. pokud si dítko nevynucuje kojení v supermarketu a neválí se při tom po zemi, nebo maminku nevysléká tak klidně do 3let🙂)))) s nástupem do školky bych toto zrušila spolu s plenkami🙂 😎

martaska78
19. čer 2011

synka v 18 měsících a dcerku v 19 měsících (ale jen kvůli kazícím zoubkům, jinak bych kojila ještě dnes) 😅

dana3262
19. čer 2011

My do konce 9.m kojili plne, pak do 12.m zhruba 5xden/5xnoc od 12.m do 14.m asi 3xden. Pak uz to neslo. Byla jsem v 16.tt a bylo mi zle a jen jsem hubla a nemohla ani chodit, i tak jsem to v techle stavech vydrzela pres 10tydnu. Chtela jsem kojit dlouho 😔

rozarka65
19. čer 2011

Ahojky, když byly malé dva roky a kousek a já zjistila,že jsem těhotná,tak mi všichni říkali,že ji mám odstavit...chtěla jsem, protože to bylo nepříjemné...ale pak si tělo zvyklo a já neměla to srdce...Ale zrušila jsem noční kojení...teda po tom,co byla s taťkou přes dvě noci u babičky...🙂 Jinak od toho druhého roku probíhalo kojení nějak zvláštně, protože to má spíš jako psychickou závislost, na utišení, před spaním....Takže ráno po probuzení, po obědě, před spaním, když je unavená, když ji něco bolí...Teď týden před porodem jsem konečně stanovila pravidla...takže mléko po snídani, po obědě a večer po přečtení pohádky...když se odpojí a odběhne,tak už má pak smůlu...zrušila jsem mlíko na "utišení" a večer,když nemůže usnout,tak upozorním,že ještě chvilku a pak že odpojuji...a taky to jde a usne...Ale mám pocit,že s novými pravidly se blíží "samoodstavení"....🙂 A v září jde do školky...tak to už snad budu kojit jen mimi....🙂

hpaja
19. čer 2011

Syna jsem kojila do 13 měsíců, cca od 11 měs. jsem už přidávala i UM, v noci se budil 3x a MM mu už nestačilo, tak jsem 1x z těch tří nočních dávala UM. V jeho 12 měs. jsem otěhotněla a prsa měla pak hodně citlivý, tak jsem ho ve 13m odstavila, jinak bych kojila dál. Odstavení proběhlo celkem v pohodě bez breků, na UM už byl zvyklý a pije ho bez problémů do teď. Po odstavení jsem se před ním pár měsíců vůbec nepřevlíkala, abych mu to nepřipomínala. Ale doteď, když mě vidí svlečenou, tak hned říká "bumbat míko" a asi by si dudnul... 😅 zřejmě bude "horňák" 😀
Dceru jsem do 7 měsíců kojila plně, teď kvůli příkrmům postupně vynechávám - zatím oběd a odpo svačinu, teď se chystám zařadit dopo jogurt. Většinou se teda napije i po příkrmu, asi jenom na žížu 🙂 Chtěla bych kojit co nejdéle, minimálně do roka, ale snad to půjde déle 🙂

j.kriv
19. čer 2011

My zatím kojíme pořád, do 7 měsíců byla plně, potom i s příkrmy hodně často chtěla mlíčko, přibližně od 18 měsíců jsme zrušily noční a ještě teď pije hodně i během dne, ale moc nedá normálnímu jídlu. Mám v plánu nechat ji dokud to bude únosné 😀 😝 okolí už na nás kouká docela divně, ale co je mi do cizích lidí 😅 😠

bosorkajarka
19. čer 2011

Malý se odstavil v podstatě sám v 10 měs. Už od půl roku se zavedením příkrmu pil méně a méně a pak začal kousat to jsem zkoušela vydržet a pak jedno ráno jsem vytáhla prso a Honzíček se začal smát a jenom si hrát a vůbec nepil a tak jsme přestali ze dne na den kojit a od ty doby se z prsou jenom směje zatim ho nikdy nenapadlo je cucat, když tak je jenom pusinkuje 🙂 kojo jsme pak na radu dr. nahradili UM to dostává ještě teď ke snídani a večer před spaním 🙂

kami77
19. čer 2011

Ahoj,postupne jsme odstranovali kojeni behem dne,pak ranni a nejdele zustalo kojeni vecer pred spanim.Kojila jsem do 16mesicu a nastesti jsem nemusela resit slozite odstavovani,protoze nas maly se rozhodl sam,ze uz mleko nechce a odstavil se sam-sikula 🙂 🙂 🙂

fiallinka
19. čer 2011

13,5 měsíce - pil ale už hlavně v noci a večer na usínání, takže v tu dobu už to bylo vlastně jen odnaučení "zlozvyku" 🙂. Ale trvalo nám to dlouho, neměli jsme na to srdce...

marrei
19. čer 2011

Mě se dcera odstavila sama v 1 a půl roce, ke konci už vyžadovala mlíčko jen v noci, a jakmile jsem zjistila, že ani nesaje, ale jenom dudlá bradavku, prso jsem jí vzala 🙂 Následovala jedna jediná uvztekaná noc, od té doby spala celou noc. U syna chci kojit ideálně do 2 let, pokud se zase sám neodstaví dřív.

lena27
19. čer 2011

stále ještě kojím. malému je 14,5 měsíce a ještě asi dlouho budeme. nechce mi pít z flašky. přes den normálně jíme, poslední je mezi 17,30 a 18hod kaše, pak 19,00 kojím. pak kojím když se probudí třeba v 6 a pak ještě jednou asi v 7,30. takže je to 3x za den.
prvního syna jsem odstavila ve 12m, bylo málo mlíčka. ten vypil sunar v pohodě

johnatanka
19. čer 2011

Syn jsem odstavila ve 21 měs, jinak bych ho kojila ještě teď si myslím 😉 , furt jsem to neřešila, až jednou se to ve mně zlomilo a rozhodla jsem se, že už mu nedám, první noc k němu vstával manža a vysvětloval, že už mlíčko nemám, že je už velkej a že jestli chce, tak dostane mlíčko ve flašce, jednou se napil a víckrát už nechtěl, brzy začal pít normal mlíko z hrnku a bylo to, ještě asi tři dny si občas vzpomněl na prsa a mlíko, ale vždy jsem mu nabídla jiný pití a byl v klidu, ač jsem z odstavu měla strach, teď s malou víceméně kojíme plně pořád a bude je osm měsíců v úterý, tu bych chtěla kojit tak do jara, přes zimu a nemoce je to nenahraditelný zdroj (cca do 1.5 roku), syna jsem odstavila naráz od všech kojení, někdo říká, že postupně, někdo že je lepší to utnout a dát náhradní mlíko ve flašce...asi to ozkoušet, na každý dítko asi platí něco jinýho... 🙂
p

marinka
19. čer 2011

První dceru jsem odstavila v roce a prakticky ze dne na den, začala jsem mít zdravotní problémy a musela jsem přestat kojit rychle..Byly asi tři prořvané večery, pak dobré.
Druhou dceru jsem kojila do roku a půl, od roku jen před usnutím a vnoci, ale budila se čím dál častěji, proto jsem se v tom roce a půl rozhodla skončit. První jsem zrušila usínací mlíčko a pak noční. A nebyl ani jeden večer prořvaný, asi dva večery mi teda ukazovala na prsa, co se jako děje, že mlíčko není 😀 , ale normálně jsem jí to vysvětlila, řekla jsem jí, že místo mlíčka bude vodička a pohoda 🙂

myscha
20. čer 2011

Syna na 21 měsících. Přes den už moc nepil tak asi po roce, nejdřív jsme teda přestali úplně denní kojení, pak večerní. On u kojení večer neusínal, takže to šlo lehce. Následovalo ranní a zbylo noční, v noci kojení fungovalo jako uspávadlo. Povedlo se to během pár dní, on naštěstí nebyl žádný závislák, možná by to šlo už dřív. Teď to ale bylo třeba, protože jsem čekala další miminko.....

eloana
21. čer 2011

ahoj resim to same-dceru jsem odstavila v 19 m- celkem bez problemu- dve noci pred usnutim trosku brecela..... synovi je rok -mela bych jit na operaci ,tak chci odstavit co nejdrive...dneska jsme poprve zkusila flasku se sunarem --plive mi to🙂 pro nas prso uz je jen utesujici prostredek a uspavaci...tak uvidime

hojda
21. čer 2011

U nás byla praxe taková, že jsem v 11 měsících naháněla večer s prsem prcka po baráku, když jsem ho dohnala, tak mě kousnul a když jsem nepochopila ani to, tak mě štípnul do bradavky a bylo po kojení🙂 Odstavil se sám raz dva. Já plánovala kojit aspoň do roka, ale mladý byl jiného názoru.

nikulka83
21. čer 2011

Odstavila jsem v 15 měsících...
14 dní před tim noční kojení a nakonec kojení před spaním... V pohodě, s minimem plakání..

brisalek
22. čer 2011

mala byla zavislak🙂. Plne kojeni do 6 mesicu. Pak prikrmy, ale ke kazdemu chtela jeste prso i v 10 mesicich🙂. Pres den jsem prestala davat ve 12 mesicich(musela jsem ji misto toho nejak zabavit, driv nez si vzpomnela na prso nabidnout svacinu...). Pal do 16 mesicu uspavani a 2-3x v noci.(Od 4 do 12 mesicu vstavala i 6-10x za noc). V16 mesicich jsem byla znova tehotna a tak jsem odstavila ze dne na den zalepenim bradavek, ze maji bolistku a dala sunar vecer a pak za asi 14 dnu i rano. Probehlo to bez breku, jen kontrola, co to tam mamka ma a trocha knourani. Ale kdyby nebylo tehu, tak mala by chtela cucat urcite jeste ted🙂.

kristi
22. čer 2011

v 6-ti týdnech, nechtělo se mi kojit, ani to moc nešlo, takže jsem přešla na lahev a pohoda 😉

miarosa
22. čer 2011

Ahoj budeš kojit tak dlouho dokud se mlíka sama nezbavíš pokud ho máš hodně, hodně maminek neví, jak má přestat kojit, pro nadbytek mléka. Přestali sme kolem 6 měsíce úplně protože měl hlad a já měla slabé mléko ale pořád sem se snažila, bylo to prd platný, a kdybych mohla kojila bych ho aspoň do 10 měsíců pak už je hodně zoubků, tak bych to neriskovala 😀 ale je to na tobě, kojení bylo největší pohoda, kéž bych mohla kojit místo krmění a přípravy mléka 🙂

beponka
23. čer 2011

kojila jsem 21 měsíců ve dne i v noci podle chuti malé a užívala si to. kdy jindy má ženská mimčo fakt jen pro sebe 😀 přestala jsem jen abych tělu dala odpočinek před druhým těhotenstvím....