Vojtova metoda, nebudu ji zbytečně trápit? Koníčky pase

veveveru
4. pro 2013

Ahoj maminky,
chtěla bych znát vaše zkušenosti popřípadě i názory na naší situaci 🙂 a předem vám všem děkuji.
Byla jsem v pondělí s malou na neurologii na kontrole, jelikož jako malá měla Karolínka leky a doktoři měli strach protože moje maminka kdysy měla epilepsii. Leky jsou zažehnány, ale pan doktor přetočil malu na bříško a ta pouze hlavičkou otočila na stranu a v klidu si žužlala pěstičku. Příští středu nám budou tři měsíce a tak mi pan doktor ukazoval na obrázku jak by malá měla krásně pást koníčky. Jenže malá mi od druhého měsíce přes den nechce spát tak je dost unavená a když jí dávám na bříško tak se jí to nelíbí a pláče. Pan doktor tedy rozhodl, že se máme objednat na Vojtu. Já si myslela jen, že je to nějaký lehký cvičení a hned ten den jsem nás objednala. Doma jsem na netu zjišťovala co to je a byla jsem z výsledku trochu polekaná.
No jo jenže málá druhý den po náštěvě doktora začala zničeho nic pást krásně koníčky a zítra máme jít na toho Vojtu. Teď se tak trochu bojím zda jí tím už nebudu zbytečně trápit a co mi tam na to řeknou.
Jaké máte zkušenosti vy???

houpacikonik
4. pro 2013

Jdi s malou klidně cvičit. Rehabka se jí bude věnovat, naučí tě, jak cvičit a další věci.

dadushe
4. pro 2013

Taky jsem se ze začátku bála, ale je to fakt úplně v klidu, navíc tě sestra uklidní co se týká motoriky a navede prcka do toho správného pohybu. Jedou potom jako draci🙂 My tam chodili na průběžné konzultace až do 1 roku malé a byla jsem za to finálně ráda. Prodiskutovala jsem se sestru potom i plazení, lezení, stavění...a měla jistotu, že vše jde správně a že nedělám blbosti🙂 Jo a taky jsem se dozvěděla jak se vyhnout ixovým nohám 😀 Prostě fakt neboj🙂
@veveveru

evulatko
6. pro 2013

@veveveru, podle me mala krasne pase a zbytecne ji budes trapit, ta Vojtovka je utrpeni pro celou rodinu🙂

pisisvori
6. pro 2013

@dadushe a jak se vyhnout X- kám???? Díky

veveveru
autor
6. pro 2013

Táák a máme první návštěvu za sebou. No čekala jsem od toho cokoli ale toto ne. Malou paní fyzioterapeutka chvílku sledovala jak se bude projevovat, zjistila že je malá pěkný šídlo 😀 a že v nožičkách má spoustu energie.
Jenže ručičky by prý měla mít uvolněnější, příško že má trošku volněší tak zatnou svaly tam a když pase tak soustřeďuje prý na zádíčkách sílu do míst kde jí to víc namáhá.
No prý nic vážného a nemám se o malou bát. Ukázala nám tedy jen jeden cvik. Malá hodně plakala a kdykoli jsem jí pak po chování položila opět na lehátko už spustla chudáček můj maličkej ☹
Děláme cvik držet hlavičku a tlačit rukou mezi žebírky. Ukázla mi to tak dvakrát a já si to jednou zkusila, ale pravdu povědíc, doma jsem si vůbec nebyla jistá zda to dělám dobře ☹ Trefit se mezi ty malá žebírka aby to měla účinek a neublížila jsem našemu broučkovi je hrozný. Do toho její protest. Ach ju. Manžel když to viděl tak jí začal bránit, že to není cvičení ale teror. Upřímě jsem z toho zmatená.
Docela mě však zaskočilo, že by se prý už měla pokoušet uchopovat předměty. Všude možně jsem četla, že až ve čtvrtém měsíci tak teď už fakt nevím kde je pravda 😒

dadushe
6. pro 2013

@pisisvori Tak někdy je to i vyloženě vývojová vada př. kolena, ale bylo mi řečeno hlavně neurychlovat stavění (tahání za ruce a vodění) a nepodporovat špatné stavění (děti by si měly ve snaze postavit se v postýlce nebo u opory nakročit si jednou nohou...rytířský styl, prostě jednou nohou nakročit a pak se na ní postavit a vytáhnout se), některé děti se vytahují nahoru tak, že si nenakročí, takže potom prolamují kotníky dovnitř a jakoby se tahají přes obě nohy. Taky mi bylo zdůrazňováno, že jsou strašně důležité kvalitní boty a bačkorky, nejlépe certifikované a aby mi malá nelítala po plovoucí podlaze a dlažbě naboso (je tvrdá, koberce jsou ok stejně jako písek nebo tráva). Dcera měla dlouho slabé kontníky, prakticky do 14 měsíců mi chodila po kolenou (jako na procesí na pouť), tak jsem to měla všechno prakticky ukázané🙂 Kdybych nechodila na rehabilitace 100% bych jí za ty ruce vodila, protože by mi to přišlo už blbý, že ještě nechodí, takhle jsem jí dala ten čas....Určitě to není univerzální pro všechny děti, někdo neřeší a má nožky super, ale já teda jsem byla ráda za rady🙂 Páčkooo

eficenka
6. pro 2013

@veveveru
no dítě má umět pást koníčky do 4.tého měsíce věku..
jinak nemusíte cvičit hned vojtu, ale třeba jen ukážou nějaké motivační a protahovací cviky, cviky na balonu 🙂

clairinka
6. pro 2013

pracuji jako fyzioterapeut, sice na ambulaci pro dospělé, ale základy Vojtovky samozřejmě mám. Prošla jsem praxí na pediatrii, sama cvičila Vojtu s miminkama. Momentálně jí velmi často uplatňuju i na dospělých pacientech.
Miminko při cvičení brečí, protože se mu nelíbí poloha, do které se ho snažíme dostat. Není na ní zvyklé a rádo by si hovělo v té své nenáročně, kde nezapojuje správný svalový řetězec. Pomocí Vojtovky se ho snažíme donutit k lepšímu a výhodnějšímu zapojení svalů, Vojtovka transponuje nervové dráhy tak, aby se inervovaly a správně zapojovaly dané nepoužívané svaly a dítě se nedostalo do skluzu ve vývoji. Rozhodně se dětem neubližuje a nebrečí protože je něco bolí. Chápu, že je to těžký nějak vstřebat, ale na druhou stranu pomáháme dítěti v lepším pohybovým vývoji, aby nemělo vadné pohybové stereotypy v dospělosti a např, aby nemělo ploché nohy.... Někteří fyzioteapeutové (např. Kolář z FN Motol) uvádí, že na člověku dle jeho chůze, postavení kloubů a kostí, zapojování svalů... se dá poznat v dospělosti, které vývojové stádium u miminka přeskočil, či co dělal špatně ve vývoji do 1 roku života.

A co má dítě dělat v jakém měsíc - viz tabulka v odkazu: http://www.volny.cz/novacka/vojta/motorika_dite...

clairinka
6. pro 2013

jo a ještě jsem chtěla dodat, že když mačkáš ten bodík, tak je to bod kousek pod prsní bradavkou. A tento "cvik" slouž k tomu, aby se zapojil svalový řetězec, který začíná právě drženou hlavou, ramínko, stimulace bránice (uvidíš, že začne dýchat do bříška-vzdouvá se) a aktivace svalů v kyčlích, tj. pokrčí si nožičky a obě přitahuje k bříšku - to by mělo dělat již ve 3. mesíci-mít je přitažené k bříšku téměř celý den. Ve 4. měsíci se pak přidávají hry s ručička, postupné pak sahání na kolínka a na tlapky dole a v 6. měsíci otáčení na bříško

romantika
6. pro 2013

@veveveru ja také musim cvicit s malym, no zacatky byli taky desne, chtěla bys byt maminkou a musíš todle provádět. co jsem pochytila, je hlavne delat to na miste které nemá s nicim spojene, ne v postýlce ci tak. proste třeba stul, kuchynska linka, odcvicit, pochválit, rict hotovo a jit dal. maly taky hodne brecel, ale vždy jen při cvikach a jak se lepsil tak prestaval brečet a kolikrat se i chechtal, proste si zvykl. nicmene nam pomohl az druhy cvik se zatlacovanim hlavicky. ja musim osobne rict, ze teda urco pomaha. měli jsme par prestavek a vždy doslo ke zhorseni a když jsme zase zacly cvicit tak opet velke zlepseni, ono je dulezite ho proste aspoň 3krat za den zmacknout, ono to spusti reakci z hlavy do svalu a navede ji to spravne delat a naucit se. zacatky jsou opravdu krute, ja to spis nestihala postarat se ještě o druhé, do toho kojit, varit a tak. ale casem se to zlepšilo. maly po cviceni vždy i usnul. doporucuji cim dřív tim lip, my jsme dotahli skluz cca 3 mesice. s vetsim uz je to fuska protože dite nabere silu a pak uz je to opravdu boj ho udrzet a trochu musíš zapojit silu. takze jestli neuro doporučila radeji cvičte hned, je to mnohem mnohem jednodussi.
Jinak první cvik je palce tlacit pod prsni bradavkou asi tak 1-2cm smerem k protějšímu raminku, tlak nemusi byt silny a druhou rukou přidržovat hlavicku aby se netočila, reakce je pritahnuti nozicek k telicku a otevreni pesticky. Nemusis to delat silou, ale při tom pritlaceni palce vyckej nez to zapusobi a zvedne nozky a pak tu rucicku. Cvicit by mela naha aby ji nestimulovala plinka.

olusenka
6. pro 2013

my byly na neurologii tento týden, hned druhý den nato na rehabilitaci, kde mi ukázala paní přesně tento reflexní cvik, a tak ho dělám asi 3.den doma, ale nevím proč, zdá se mi, že dcera mi vůbec nereaguje. Nebrečí (snad jen 1-2x), nezvedá nijak nohy u toho cviku, to spíš předtím , než začnu, tak jde zvedá kdoví kam, ale jak začnu, tak je má dost často položené a nic se neděje. Na kontrole jsme se domluvily až na začátek ledna, takže měsíc mám cvičit sama, tak doufám, že měsíc neztratíme tím, že je něco špatně, že to nepomáhá, že dcera na to nereaguje. Doufám, že se to ještě projeví. Nevím, zda dělám něco špatně.
Časově to není náročné (na každou stranu mám cvičit jinak dlouho, na jedné 1min., na druhé horší straně mačkat 2-3min a to celé asi 4x denně; pokud někam jedeme, mohu ubrat a druhý den doma zase nahradit), jak píše @romantika, ale i tak je někdy těžké cvičit, ještě s malým synem u toho, domácnost atd.
JInak dcera taky koníčky docela pase, ale i já jako laik poznám, že není vše v pořádku, ono nejde jen o tu hlavu nahoře, ale aby ji měla v ose, aby ji neměla v záklonu atd. atd. My začaly cvičit, jelikož ona má hlavu při pasení na stranu (predilekci) a ještě jí ujíždí spodek těla.

mitote
6. pro 2013

tak nam vojtovka vubec nepomohla... kdyz se cvicilo, dcera nedelala zadny pokrok, kdyz se prestalo, najednou jela dopredu... jako pokud dite nema nejaky tezky nerologick nalez, nevidim duvod, proc trapit vojtovkou, je spousta jinych cviku formou hry, ktere se mohou cvicit, jak psala eficenka... ta je mimochodme rehabilitacni...

romantika
7. pro 2013

@olusenka
@mitote jo holky ja bych souhlasila ze i ty reakce jsou individualni, nam zase nepomaha ta forma hrou. olusenko kdyby sis nebyla jista tak si to radeji najdi na youtube, mackat mesic spatne je o nicem a jen si budete ubirat cas. mne na to maly reagoval jak kdy, třeba vždycky u doktoru cvicil ukazkove a doma lajdal. na ulici pani rikala, ze ji mala taky necvičila, ze na to doma prdela, ze proste vedela ze před mamou lajda. jinak doporucuje se cvicit maximalne 4krat, pak muze byt dite pretizene. maly když jsme cvicili kolem 2mesicu tak vždycky hned potom tvrde usnul, a to vypada, ze nic nedelaji. urcite ta vojtovka je hodne fajn u tech zkriveni, predilekci apod.. zrovna včera mi kladna na srdce rehabka, ze když jsme tyden kvůli zubum necvicili at makame a nevzdáváme. a ja sama vidim, ze se to zhoršilo, zase jako by nevedel jak to delat a hrou mu to proste nejde dostat do hlavy.
Jinak ještě ja chodim ke dvou rehab, k mistni a do Motola, kde jsou machri a kazda cvici trochu jinak. třeba ta v motole mi rikala at tak silne nemackam a dam na kvalitu, ta mistni mne ukazovala dost mackat, maly akorát hodne rval, tak jsem si nasla zlatou stredni cestu. ale nekdy taky nereaguje, mne spis prijde ze jak vidi mamu tak to tak nehroti. před doktorkou je vždycky ukazkovy sokol 🙂))). ted uz mame 5,5 a zacina to byt fuska, je hrozne silny a uz se při tom fakt pereme a rve jak tur aby odstrasil 🙂)))

leni78
7. pro 2013

V žádném případě necvic vojtu. Buď rozumná, dítě ochranuj.

blahova_andrea
7. pro 2013

@clairinka tak to máš pravdu. já chodila na rehabku na začátku prvního těhu a tam mi hned při první návštěvě chlapík řekl, co jsem dělala nebo nedělala jako mimčo. jsem zírala. tohle ví jen moje mamča 😀 takže asi na tom něco bude.

olusenka
7. pro 2013

@romantika na youtube jsem koukala ještě než bylo jasné, že to budeme cvičit. Mačkám snad dobře, palcem, lehce našikmo položeným, do ďolíčku mezi žebry kousíček pod bradavkou, směrem k druhému rameni. Přesně jak mi to ukazovala. Ale dcera prostě moc nereaguje. Někdy nohy zvedne, někdy ne, někdy se na mě směje, někdy zabrečí, ale jen krátce, a pak jen kouká, co to asi jako dělám, nebo strká celý spodek těla spíš na opačnou stranu, než by měla. Jestli to tak půjde dál, zavolám raději asi RHB, zda by se tam přeci jen pro nás místo do Vánoc ještě nenašlo na kontrolu, jinak nevím. Nechci ztratit měsíc.

romantika
8. pro 2013

@olusenka jojo to radeji udelejte, mne to upravovala skoro každý tyden,jednou maly prohybal zada, podruhe stacel hlavu.natacite si také spravne tu hlavicku apod.?Když se mi kroutil jak pisete tak mi třeba ukazovala at si ho na druhé strane pridrzuji ukazováčkem - jen zlehka netlacit. Dulezite je prave na zacatku si mimco srovnat. On jak se to meni tak každý tyden taky delal jinou brikuli, proto bylo na zacatku dobře docházet každý tyden. Taky jsem pokazde mela jiny dotaz. Nebojte, proste to provadejte a uvidíte. Mne to ukazkove také pokazde neudelal. Obvykle ty nozicky nejak pritahl a stejnak jak se vztekal tak to byla fuska. Jinak mne rikali vždy minutu na jednu minutu na druhou a max. a idelane 4krat denne.Min. 3krat.

lojzina
8. pro 2013

Mladsi syn mel centralni hypot.syndrom a vojtovka nam pomohla... 🙂

olusenka
8. pro 2013

@romantika hlavu jí srovnám do osy těla, někdy jí nechám na stranu ke mě trošku, vím, že mě upozorňovala, aby jí neměla na druhou stranu, směrem ode mě. Ona děsně kope, jak si jí položím. Jak jí přidržuju hlavu a hmatám ten bod, tak ani nepřestane a kope pořád dál, někdy mi strká do toho ruce, šahá na mě, tak mi ten bod ujede... ☹ Dneska jsem s ní cvičila 3x a přijde mi, že nějak nezareagovala ani jednou, jako bych s ní nic nedělala.

romantika
8. pro 2013

jojo tu hlavicku si muzes přidržovat a je dobře mackat ještě bod za uchem jak ji tou rukou za hlavickou pridrzujes tak primacknes, takovy jak je tam jako vystupek, to také zaktivovava protazeni krku a ruky. hlavne aby prave byla spise otocena hlavickou k tobe cca 20-30stupnu. ten hrudníček tlacis tak, ze ikdyz kope, tak by ti to nemelo ujet ne silou, ale proste tim spravnym oprenim to drzi at se mrska. Me radila když hodne kope, tak si prcka dat na kraj stolu, aby mu ty nohy viseli a nemel se jak odrazet. neboj ja myslim, ze to delas dobře, mne to taky delal, postupne se s tim i smiroval a nakonec se u toho po mesici a něco i smal. jak rikam doma mi to taky pripadalo o nicem u rehabky ikdyz jsem mackala a bala jsem se ze nebude nic delat tak vždy byl ukazkovy - doma si z toho vždycky delal srandu, tahal mne za tricko a lajdal. dulezite je proste prijit na místo, odcvicit, nedavat najevo ze te to trapim při tom ji chvalit ze je sikulka, pak rict hotovo a odpoutat. neboj ja byla taky skepticka, ale musim potvrdit ze nam teda fakt pomohlo. ono je to cele postavene na tom, ze davas informaci do mozku a ten aktivuje spravny pohyb. na mne to po prvním porodu také aplikovala rehabilitacni a také mi pomohlo, a to bylo jen párkrát a u dopseleho třeba nedojde vůbec k tomu zvednuti, jen to pry videla jak cuka nejaky sval co ma.jinak jsem se docetla ze hodne pak pomuze diteti az zacne lozit, ze se to pry dorovnava, ale vzhledem k tomu, ze my mame i ujetou panev. ja myslim ze proste neuskodi tak ani tak.

https://www.youtube.com/watch?v=4Jwl8FPewt4

kdyztak tady na 1*50 minute to dela jak to ma byt, koukala jsem na youtube ze to tam maminky cvici spatne, třeba ostatními prsty drazsi brisko apod.. ale i tak stejne obvykle jak se vyviji dite mne to každý tyden opravovala. jeden cas jsem třeba prave resila to odrazeni noh, pak zase něco jiné. nekdy jsem cvicila v sede, nekdy s temi nozickami do prostoru. jedine co mi opravovala v motole je, ze jsem hodne tlacila, tak ze tam mel vždy cerveny bodik, ale to nemusi byt. jde prave jen zatlacit spravne místo. na you tube jsem to spravne s mimi nenasla jen jak ti posilam ten odkaz z holcickou.