Začátky lezení miminka. Kdy vám začalo lozit?

kajdzas
2. pro 2007

Ahoj holky (maminy) ...Zajímalo by mě, kdy nejdřív Vám mimi začalo lézt? 😀

schnek
2. pro 2007

kajdzas, Ondra se začal plazit cca v půlce 5. měsíce

f.nina
2. pro 2007

Tak to mi už budeme mít půl roku a malej už umí sám sedět ale neumí se dokonce ani sám převalit na bříško natž batolit jse ☹

bielanevesta
2. pro 2007

Natálka bude mať za chvíľu 5 mesiacov a už sa pekne začína dvíhať na všetky 4 a liezť 😀 Pokusy o sedenie sú, ale kým sa sama neposadí tak ju sedieť nenechávam 😉

schnek
2. pro 2007

my teda nesedíme vůbec, ale zase se stavíme na nohy... 😕

bielanevesta
2. pro 2007

Každé mimčo je iné a rozne veci začína robiť v roznu dobu 🙂

janicckka
2. pro 2007

Jé bielanevesta natálka má krásný datum 😉

Souhlas každé je jiné,naše malá zkouší zvedat zadeček ale zatím neleze,jen válí sudy a udrží se na jedné ruce na bříšku o při tom se otáčí do kolečka. 😀

bielanevesta
2. pro 2007

Janicka díky 😵 Ono to u nej začalo tak, že najprv zdvíhala prdelku a potom sa zaprela aj o ruky a na pár chvíľ bola na 4-och 😎

apricots
2. pro 2007

tak nám bude za čtrnáct dní 7 měsíců, otáčí se pěkně, ale nesedí ani neleze...je to normální?zapírá se, krčí a podsouvá kolínko, ale lezení ani plazení to není...

bielanevesta
2. pro 2007

Apricots ja si myslím že to že ešte nesedí je normálne 😉 Ja som napr sedela až v 7.mesiacoch 😉

zuzka1000
2. pro 2007

Apricots nám bude 9 měsíců a taky neleze. Snaží se, ale furt neví jak na to !

lottie
3. pro 2007

zato u nás se to rozběhalo, dlouho nic, jenom točení na břiše, válení sudů a najednou frrrnk! ještěrka je to 🙂 všichni nakonec polezou 😉

alcatko.j
3. pro 2007

Holky, to nema moc smysl se takhle ptat, kazde mimco je fakt jine, jedno line lozit, zato krasne spi celou noc, jine lozi v 5 mesicich, ale budi se 10x za noc, jedno se stavi v 6 mesicich, ale nesedi, jine krasne sedi od 5. mesice a nema treba vlasy 😅 Nektere deti basti prikrmy od 4. mesice a jine temer v 8. chteji jen mamincino mlicko 😕
Ale pokud neni nejaky problemek, ktery by vyresila trebas vojtovka, tak jednou vsechny deti polezou, sednou si, postavi se, zacnou ty prikrmy bastit a budou spat celo noc v kuse 🙂
Ja jsem sama bez pomoci chodila v 8. mesicich, manzel se postavil v 16. mesicich 😅 A ted je to inža(jak ja rikam 😀 ) a jak mu to ve sportu jde 😀 Takze zadny strach 🙂

apricots
3. pro 2007

no já právě nemám moc přehled o těch všeobecných tabulkách a navíc většina miminek, co tu tak slýchám, v sedmi měsících leze i sedí...

sokolka
3. pro 2007

Apricots žádný miminko není přesně tabulkový. Některý míma jsou rychlejší a některý pomalejší. To nemůžeš tak brát. Mě se začal malej plazit v 5 měsícíh a týdnu a lézt po čtyřech začal asi tak před týdnem. Sedět sám vydrží v pohodě, ale sám aby si sednul tak se mu podařilo asi tak 5x. Ale zase už si stoupá o všechno možný a taky samozřejmě k tomu patří i pády. užívej si ještě klídku než ti začne tohle všechno dělat, protože pak si už ani neuprdneš... 😉

johanda
3. pro 2007

Apricots, já mám totálně odlišné prcky doma. První holka lezla a seděla v 7. , v roce běhala. Druhá se sama posadila až v 9. měsících, začala se plazit v 10. m, po čtyřech lítá od 11. a teď se staví. Chodit se jí jaksi nechce. Normální je, pokud si dítě do roka sedne, rozchodit by se mělo do 18. měsíce.

anatanka
3. pro 2007

Miriam neumi nic, je rada, ze trochu pase, tak budte v klidu 😉

Abych ji tolik nekrivdila, tak se umi pretacet ze zad na bricho a valet sudy {zrejme neumyslne}, takze ma taky svuj zpusob pohybu 😀

petraluk
3. pro 2007

Ahojky. Sed je nejtěžší pohyb pro páteř a proto většina dětí nejdříve leze, stojí a nebo i chodí dřív než se samo posadí. 😉

lendy1
12. pro 2007

ahoj holky, potřebuji radu zkušených 😀 :
je možné, že by náš Dvídek už začínel lézt, když se neumí ještě přetočit? A v tomto věku?
Napíši co a jak:
chodíme na rehabilitaci, Davča měl celkovou hypotonii (oslabení svalů), pak se přidala okrajová hypertonie (opak hypotonie-zvýšené sval.napětí). Na poslední rehab mi sestra řekla, že má nožky ve vývoji napřed, ručky dobrý, oslabený svalíky má na zádech a břiše. Cvičíme vojtovku+další cviky na posilování svalíků. Za poslední 2-3týdny se naučil věci, co doteď nedělal. Pokud byl dřív na bříšku, natahoval se po hračkách a krásně pásl koníky, klidně i 1/2hod. a dýl. Teď, když ho dám na bříško, tam si strká kolínka pod sebe, zadeček má nahoře a stehna taky, je jakoby na kolínkách a ručkama si jednu dává dopředu přez druhou a zkouší se na ně stavět. Musím pořád u něj být, jelikož během pár minut mi takto odcestuje až k nějaké překážce, kde se zastaví a nemůže dál.
Co myslíte, je to snaha o lezení nebo nějaký jeho rozmar?
O přetáčení se moc snaží, pláče, když mu to nejde, ale těmi svalíky na zádech to neutáhne, jakmile se dostane s mojí malou pomocí trošku na bok, tak se sám přetočí a je na bříšku.

dashak
12. pro 2007

Lendy no super, tak ho v tom podporuj, tím lezením se to zádové svalstvo bude perfektně posilovat, takže i na přetáčení pak dojde 😉

majaaita
14. pro 2007

Lezení se průměrně objevuje kolem devátého měsíce života věku dítěte - je to opravdu průměr, nikoliv medián - takže se dá říct, že půlka dětí začne dřív a půlka později, rozložení přibližně stejné co do délky před či po.
Takže úplně v klídku 🙂

Pro vývoj je nejdůležitjěší poloha na bříšku - z ní se dítě naučí otáčet, válet sudy, plazit a později pérovat na čtyřech až lézt. Posazování dítěte není absolutně vhodné, jak z hlediska svalů na zádech, tak z hlediska toho, že dítě, co okusí sed, už většinou na bříšo nechce - horší rozhled 🙂 Sed přichází až z lezení či z pérování na čtyřech. Plazení či válení sudů některé děti přeskakují - objeví se později nebo zcela vynechají.

tiki
14. pro 2007

Ono asi zalezi na tom, cemu kdo rika lezeni. Jestli je to o tom, ze se dopidali na kraj deky, nebo ze vymeta cely byt.

eli88
18. pro 2007

ahojky prosím o radu, naše Barča ještě nesedí,ani neleze ale všude čtu že děti sedí od 6. měsíců a v 8. už lezou.jsem z toho nervozní. Myslíte že je to normální, nebo mám zařídit nějaký speciální vyšetření. moc děkuji za odpovědi

majaaita
18. pro 2007

Eli, dítě si samo sedne až z lezení - do té doby se sice mnohdy udrží, když ho posadíš, ale není to přirozený sed. Dítě průměrně leze v devátém až desátém měsíci.
Vidím, že Barče je sedm měsíců - měla by se už otáčet, možná válet sudy nebo se plazit, ale stačí otáčení.
Můžeš se zeptat doktorky, ale každé dítě je jiné 🙂

eli88
18. pro 2007

ahojky majaaita, děkuju za rady 🙂
No barča se překulí na bříško,ale neleze.když Barču posadim tak se i předkloní a sáhne pro hračku, jinak padá v sedu na stranu.
jsi hodná žes tak rychle odpověděla

eli88
18. pro 2007

jéé ted jsem si všimla že jsi 14. prosince krásně popsala můj dotaz, nojo já si nevšimla 😅
promin

majaaita
18. pro 2007

Eli 🙂)
Barča se předkloní, protože má ještě šikmý sed - ale dopředu - až začne lézt, nebo se zvedne z bříška na kolínka, bude mít šikmý sed na stranu a z něj si pak sedne rovně - a bude dost pevná, aby tak mohla sedět i víc. Určitě se jí to bude líbit.
Jeslti jí nevadí poloha na bříšku, je napůl vyhráno - stačí jí nechat hodně aktivovat na bříšku a ona se rozplazí nebo začne válet sudy - prsotě začne se pohybovat. Pak bude krčit jedno kolínko na stranu a zvedat zadeček - a pak jí to docvakne a strčí kolínka pod sebe, bude pérovat a pak se rozleze.
Čas máte 🙂)

eli88
18. pro 2007

majaajita 😵 děkuju jsem klidnější.náznaky skrčenýho kolínka a zvedání zadečku jsou.Ted se to trochu zastavilo,nevim mozná zuby?někde jsem četla že když rostou zuby tak se ten posun zastaví,nevim co je na tom pravdy. 😕 víš teprve před měsícem začala v poloze na bříšku zvedat pořádně hlavičku,tak jsem si nebyla jistá zda je vše ok.už jsem klidnější díky 🙂

eli88
18. pro 2007

kolikrát ještě napíšu že jsem klidná 😀

matysi
18. pro 2007

Náš malej se začal plazit před týdnem 🙂 Když ho posadím, vydrží už sedět třeba půl hodiny, ale taky je to tak 14 dní tři neděle 😉
Chtěla jsem se zeptat, máme skoro po celém bytě lino nebo dlaždice. V rádiu jsem jednou od nějaké rehablitačky slyšela, že existují nějaké protiskluzové návleky na kolínka, aby to dětičkám neklouzalo a mohly se plazit i na těhle hladkých podlahách. Nevíte náhodou, kde by se daly sehnat? Neslyšely jste o nich? Já už prolítala snad všechny možný obchody a nikde nic ☹

lendy1
18. pro 2007

matysi, někde jsem četla, že ty protiskluzový návleky některé maminy řeší, že koupí takové ty ponožky s protiskluzovým povrchem, ustřihnou je a nandají na kolínka dětem 😉 😀