11letou dceru bolí rostoucí prsa, je to hormony?

lucisa
17. kvě 2014

Ahoj, maminky, nevím, kam přesně zařadit tuto diskusi, snad to tady může být.
Má 11,5letá dcera je na začátku puberty. Začínají jí růst prsa, už se jí začíná zvedat kůže a nedávno si postěžovala, že jí prsa bolí. Na pohmat má prsa tvrdá, taky když se uhodí, nebo přimáčkne na hrudník třeba knížku, říká, že to bolí.
Já předpokládám, že je to působením hormonů a růstem prsních žláz, ale jistá si nejsem, od dob mé puberty už si to nepamatuju. Myslím si to správně, není třeba plašit a spěchat k lékaři? Poradí maminky puberťaček?
Předpokládám, že bolest nebude trvalá, že se bude různě objevovat a mizet, podle působení hormonů, tak možná jen sledovat a zeptat se u dr. příležitostně......

frantiska85
17. kvě 2014

Měla jsem to úplně stejně. Prsa začala růst kolem devíti let. Na pohmat byla tvrdá a bolela a cítila jsem takové hrudky, asi mléčné žlázy.

zyoma
17. kvě 2014

Taky mě prsa bolela, byla tvrda... to je fakt normální.

petraludvikova
17. kvě 2014

Zdravím 🙂 Já od puberty nejsem zas tak daleko (21 let) a vzpomínám, že jsem měla stejné potíže s prsy jako tvá dcerka. Je pravda, že mě nebolely jen prsa, ale celé tělo - od kolen až ke krční páteři.
Myslím, že to je běžné, ale klidně se u Dr. zeptat můžete 😉

ladenka
17. kvě 2014

Přesně si to pamatuji, byla jsem ve čtvrté třídě a s mamkou jsme pak kvůli tomu šly k dětské doktorce. Je to opravdu normální. Ale jestli chceš mít jistotu, klidně k dr. zajdi, bude třeba klidnější i dcerka. 😉

superkousky
17. kvě 2014

Je to normální.Přejde to 🙂

lucisa
autor
17. kvě 2014

@frantiska85 , @zyoma , @petraludvikova , @ladenka , @superkousky jj, dík, holky, tak jsem si to myslela správně.

Já je mám pořád za prďolky a najednou už řeším takové věci, tak jsem z toho asi víc v šoku 😀 😀 😀
Zbytečně tedy nebudu plašit, a jen pro jistotu se příležitostně zeptám dětské, nebo jak půjdu na gyndu. 🙂

zyoma
17. kvě 2014

@lucisa dokonce si pamatuju, jak jsem to řekla mámě, že mě bolí něco na hrudí a nevím co to je, to mi bylo 10 🙂 a ona se pousmala a řekla, že mi jen rostou prsa. Bylo mi trapně a ještě jsem jí to nevěřila 🙂 do té doby než mi spolužačka řekla, že už se těší na to až ji prsa dorostou, protože jí nebaví jak je to to nepříjemný, bolestivý...
Fakt je to normalni, nemusiš mít strach.

lyra2000
16. únor 2015

měla jsem to stejně nevidím v tom problém, zajímavostí je že mi prsa vyrostla přes školu v přírodě 😀

dasara
16. únor 2015

dokonce si pamatuju, že jsem potichu brečela v autě, když jsme přejeli nějaký hrbol, jak mě to děsně bolelo. Sice už si nepamatuju, jak dlouho to trvalo, ale vím, jak moc to bolelo...Ať brzy vyrostou a nebolí 🙂

mishell56
17. kvě 2015

Já se taky ptala mamky co to je, je to normální, když prsa rostou tak bolí, to přejde 😉

matilda111
15. bře 2017

Jsme stejný případ a všichni( mamka, kamarádky...) mi říkaji ze to je normalni

angie.shy
15. bře 2017

A teď si vemte, že v Africe to takto malým děvčatům matky "zažehlují" násilím nahřátým kamenem, aby se nestaly obětí sexuální touhy mužů ☹ Hrůza. Musí to být obrovská bolest.

alcazabojnikova
15. bře 2017

@lucisa ..Taky jsem si říkala jakou mám ještě prďolku a v j11,5 letech přišla že má ušpiněné kalhotky,a mně nějak v hlavě blesklo"proč tak brzo",a teďka je to 4 měsíc kdy dostává "měsíčky" a dost Ji poskočily i prsa...

lucisa
autor
15. bře 2017

@alcazabojnikova ty blaho...
Dcera, o ktere jsem kdysi psala, ma dnes uz 14,5 let, prsa stale rostou, ale na bolest si extra nestezuje, spis me znepokojuje trochu, ze jeste nema MS. Ale gyndr. mi rekla, ze mame pockat do 15, pak ji vysetri.
Prostredni dcera ma 12,5 - sama ruka, sama noha, zebra ji jdou videt, jen prsa ji trci 😁
Holky budou po me, prsa mame v rodine festovni...

lucisa
autor
15. bře 2017

@angie.shy
@angie.shy to je brutal masakr, tam je to vubec takove divoke, i ty obrizky a dalsi ritualy... 😔