Projevoval znaky nadání, teď je bez zájmu. Prošli jste si tím někdo?

10. bře 2023

Máme doma syna. Je na začátku puberty. Dřív se projevoval tak, že jsem si myslela, že bude mít "na víc". Všechno ho zajímalo, na všechno se ptal, všechno potřeboval vědět. Denně to byly bambiliony otázek. Pořád něco kutil, opakovaně jsme něco řešili, zkoumali, dělali pokusy, hráli jsme poměrně složité hry. Od 6 let zvládal poměrně složité hry pro děti od 10 let.
Teď je ve fázi, že se na nic neptá, nic ho nezajímá. Prostě obrat o 180°.
Prošli jste si tím někdo? Jak to dopadlo? Může to být podle vás pubertou? Nebo prostě nebude "až tak chytrý" a prostě jen přepálil start? Nebo je kolem něj třeba jen málo podnětné prostředí?

konidana
10. bře 2023

Puberta plus uplne nerovnomerny vyvoj, hlavne v oblasti zajmu. Dcera jako predskolak chytra jak opice, zacatek skoly taky, uvazovala jsem i o 8letym g. Ale ona proste tak nejak ustrnula a zprumerovala se ve skole, na gympl nechtela ani omylem, ale zase veskery cas ted venuje zviratum, coz ji drzi vlastne taky od malicka, ale toto se stupnuje narozdil od studijniho nadseni, ktere spis upada... . To prepaleni startu to asi celkem charakterizuje, ale spis v oblasti ocekavani rodicu, si myslim.

autor
10. bře 2023

@konidana u nás byl právě vysoko nad dětmi. Před školou četl, nasobil, dělil... Ještě ve třetí třídě byl vysoko nad dětmi.
On je pořád nejlepší ve třídě.
Ale zájem a snaha nula.

zuzkasim
10. bře 2023

Jo, nemyslím si, že je to něco ojedinělého. Syn vypadal též jako nadané dítě, dokonce jsem s ním ve druhé třídě jela paralelně matiku hejného jako doplněk ke klasické výuce, kde se naprosto nudil, zvládal toho hodně, hrál od školky i na klavír, od začátku školní docházky člen Mensy... s nástupem puberty ho nic nebaví, všechno je blbé, nic dělat nebude. Nyní je na střední škole (žádný gympl, ale průmyslovka a ani nějaký speciální obor), je velmi spokojený v předmětech, které ho baví, ale nebude se učit to, co ho nebaví, protože je to zbytečné. Dost bojujeme. Nerovnoměrný vývoj má teda od mala. Já už žádná očekávání nemám, jediné, co bych mu přála, aby byl v životě spokojený, protože zatím je to věčný stěžovatel a brbla. A ať si dělá, co chce. Možnosti od nás dostane, bude záležet na něm zda je využije (to třeba pro případné studium).

merope
11. bře 2023

Tak on je to dost často i problém vzdělávacího systému, co místo vyprofilování nadání nutí děcka dát nejvíc času tomu, co je nebaví. Sama přemítám, kde bych skončila, kdybych od 14ti neměla úlevy ve stylu, že než všichni začli řešit, že mám hromadu trojek a propadám z angličtiny, tak jsem uspěla v matice mezi čtvrťáky na gymplu a začli mi dávat úlevy jinde a já dělala pak hlavně matiku (a programování) a v ostatním nutné minimum.

gbp
11. bře 2023

@merope s nadanim se v nasem vzdelavacim systemu neumi pracovat. je to velka vyjimka, kdyz se najde nejaky osviceny ucitel. bohuzel. je to velka skoda 🙄 jede se na prumernost a podle prumernych. a je to velka skoda. i v tech prumernych jde zapalit velky ohen, kdyz se dobre motivuji a podporuji. a to nemluvim o tom, jak dokaze skola vytvorit absolutni nechut az averzi v predmetech jako hudebka, vytvarka, telocvik...pritom kdyz si to vezmene realne, co ze skolnich vedomosti a dovednosti vyuzijeme po cely zivot - tak jsou tyto 3 rozhodne mezi nima.

autor
11. bře 2023

@merope on byl hodně všeobecný. Jako předškolák četl i počítal. Byl na několika olympiádách z matiky, ale zároveň vyhrál nějakou školní soutěž, kam děti psaly pohádku - týkalo se jen naší školy. Na druhé straně je i manuálně zručný.
Ale dřív tam byl zájem o to všechno okolo. To už není a chybí.

cilkat
11. bře 2023

Možná začal mít prostě zájem zapadnout mezi vrstevníky... A zjistil, že akademickým a vědeckým zájmům na jeho úrovni nerozumí... Ale možná je to dobře? Nezmiňujete, jak je na tom po stránce sociální a kamarádství. Možná potřebuje "prostudovat" tuhle oblast a investuje energii tam.
A nebo je to ta horší varianta, kdy zjistil, že vyčnívat se trestá... Nemáte možnost někde v okolí najít nějakou skupinu zaměřenou vědeckým směrem? Mohlo by to pomoct mu najít vrstevníky, se kterými bude na "stejné vlně".
Mno a další možnost je prostě únava: jestli je na začátku puberty a třeba výrazně vyrostl, nebo se nějak aktivněji mění tělo, prostě to odčerpává energii a jemu už "nezbývá" na ten původní zájem o okolí.

autor
11. bře 2023

@cilkat kamarády měl vždy. Ne hodně, ale to se nezměnilo. Má pořád své 2-3 kamarády.

ruzova_pastelka
Autor odpověď smazal
Zobraz
autor
11. bře 2023

Na školu bych to úplně svádět nechtěla. Spíš se bojím toho, že jsme něco udělali špatně my. Buď jsme ho málo podporovali, nebo naopak mu mohlo přijít, že na něj moc tlačíme.

zuzkasim
11. bře 2023

@merope
@gbp Tak u nás to se školou podle mě nic společného nemá. Je velmi těžké s ním vyjít. I doma. Co ho nezajímá, dělat nebude. Co jsme se natrapili třeba s udržováním hygieny! A hlavně, aby mu všechno šlo pokud možno samo, aby nemusel vyvinout téměř žádnou aktivitu.

autor
11. bře 2023

@zuzkasim hygiena je u nás problém taky. Ale to bylo vždy.

miksar
11. bře 2023

Máme doma podobný exemplář. Od malička spoustu zájmů, ve škole vynikal. Teď je na osmiletém gymplu (přijímačky udělal jako jeden z nejlepších), je mu 14, o nic nemá zájem, celý den tráví u PC nebo telefonu, je na trojkach, ctyrkach, co ho nezajímá, nechce se učit. Jediné, co ho baví, je programování. Na hygienu kašle. Kamarády má. Jakoukoliv aktivitu, kterou mu nabídneme, odmítá.😓

normalnimatka
11. bře 2023

podle mě na tohle má hondě špatnej vliv hlavně škola jako taková... ta dost zabíjí přirozenej zájem a zvídavost dětí, bohužel.

neboj, ono se to neztratí, a pozdějc si k tomu zase sám cestu najde, myslim si🙂

normalnimatka
11. bře 2023

@zuzkasim a proč by to u vás nemělo nic společnýho se školou? to je přeci přesně ono, dětem se nutí, co maj dělat. kdyby si o tom mohly rozhodovat samy, tak to dělaj úplně jinak. je to vlastně nutně špatně? že chce dělat, co ho zajímá, a s ostatním nechce ztrácet čas? mně to přijde jako dost běžnej a dobrej přístup, jak naložit se svejma možnostma, o snaze žití ke spokojenosti nemluvě.

škola je demotivující sama o sobě. průměrný a podprůměrný spolužáci a věčná nuda, že si to tam musej odsedět a poslouchat to. nesmyslný úkoly. debilní úkoly, který nedávaj smysl. debilní učivo, který nedává smysl. nejdebilnější hodnocení, a všechny následky z toho plynoucí. já nevim, no...já se fakt vůbec těm dětem nedivim, který škola sere. není to podle mě problém toho, že ty děcka jsou nějak špatně vedený, nebo žijou v blbý době atd..je to prostě špatným systémem, a ty děti tomu konečně nastavujou zrcadlo, v čím dál větším počtu. už se prostě neroděj ty děti, který kam posadíš, tam je najdeš.... v populaci je mnohem víc malejch osobností, který už od plenky věděj, co chtěj, a jdou si za tím. pro rodiče je to výzva, a je to jako fakt náročný, ale taky je to pro svět dobře. protože věřim, že navzdory blbýmu školnímu systému a jinejm negativním vlivům dneska (přepodnětováno, předigitalizováno) si tyhle k sobě a k tomu důležitýmu cestu najdou.

marianarem
11. bře 2023

A co robi vo volnom case? Nezaujima ho aspon kontakt s rovesnikmi? Neziskal nahodou nedavno viac pristupu k mobilu, k pocitacu alebo nieco take?
Moze to byt teoreticky aj pubertou, je to take obdobie, ked sa mnohym nladym ludom zda, ze vlastne nic nema znysel.

g_m
11. bře 2023

@normalnimatka Muzu se zeptat, jak bys to skolstvi zmenila k lepsimu? Jake konkretni kroky by se mely udelat? Nerypu, jen je ted obrovska kritika skolstvi, ale nikdo poradne neumi zformulovat, co a jak presne se ma zmenit...
Velmi souhlasím s tou premirou digitalizace a informaci. Ucim na SŠ a studenti v te zaplave informaci totalne neumi delat a vyhledavat. Zaroven jsou ale bez zajmu celkove neco delat. Na otazku, co delali cely tyden jarnich prazdnin 90% odpovedelo, ze spali nebo cumeli do mobilu...

normalnimatka
11. bře 2023

@g_m ahoj, to je na hodně dlouhou diskuzi🙂 myslim, že před jakoukoliv změnou je právě to cítění k potřebě změny, což je právě ta kritika, takže jasně..."všichni si stěžujou", ale to taky o něčem svědčí. jak by se to přesně mělo změnit..., to samozřejmě taky netvrdim, že na to všecko mám stoprocentně dobrej a funkční recept.
do velký míry souhlasim s janou nováčkovou, která tvrdí, že český školství je především nereformovatelný... resp. by byla k zásadnímu olepšení nutná opravdu brutální reforma, že by se vlastně školství moc školství, který si pod tím slovem teď představujeme, asi ani nepodobalo.

je tam špatně hodně věcí. zahlcování 3,14čovinama, to je velkej problém, (a to ve smyslu nejen množství, ale i faktickejch lží a indoktrinace🙂)), další zásadní věc je hodnocení a celej ten způsob "motivace", kterej škola používá, celkově výukový metody taky nic moc - tam se leccos změnilo za poslední roky, ale spíš záleží na konkrétním učiteli, jak je moc osvícenej a kreativní a neznechucenej. za problém považuju celej ten přístup žák/student=debil a učitel jako autorita, která ví všecko (dobře, přehánim, ale rozumíš asi, kam mířim) a další věci, který škola v podobě jako je dneska ani nemůže pořádně čelit, jako je právě velká rozmanitost v úrovni nadání a zájmů dětí v jedný třídě, moc dětí na jednoho učitele, v neposlední řadě i blbý rodiče, který i snahám o změny hážou klacky pod nohy, když vyžadujou něco špatně funkčního a ty změny k lepšímu by prostě ani vlastně nepochopili....

a jsou tam i další věci. podle mě ty duše třeba prostě začínaj cejtit, že škola jim zkrátka nedává do života to, co by opravdu potřebovali, a ať už vědomě, nebo spíš nevědomě, se proti tomuhle bouřej, ale protože stejně věděj, že to je k ničemu, tak upadaj rychle do apatie, že nemá cenu se snažit cokoliv..jen to nějak přežít.

zuzkasim
12. bře 2023

@normalnimatka Ty jo, mám docela problém s nespisovnou češtinou😉 Psala jsem, že u nás to se školou moc nesouviselo a uváděla jako příklad potíže s dodržováním hygieny. Nechci tu psát podrobnosti, ale tohle je věc, která obtěžuje okolí a škodí zdraví i samotné osobě, takže proto jsem prostě synáčka nenechala "shnít" zaživa, ačkoliv on toto považoval za naprostou zbytečnost. Nikdy nevíš, co se ti bude v životě hodit a budeš doopravdy potřebovat, i z těch školních znalosti. Nejsem příznivcem svobodného školství, každý respekt k zajmum dítěte musí mít dle mého i své hranice. Je to na delší debatu a datlovani do tel.moc příjemné není, jdu lyžovat.

normalnimatka
12. bře 2023

@zuzkasim no snažila jsem se ti naznačit, že to, že tvůj syn byl nejdřív zvídavej atd a pak jaksi ztratil chuť, a co ho nezajímá, tak to dělat nebude, tak na tom pravděpodobně měla podíl i škola. hygiena byla asi jen další oblast života, kde na to dlabal. zastávej si co chceš🙂 je to jen možná odpověď na tvoje "proč"....

veronikav31
15. bře 2023

U nás máme dceru v 1.tride, nadaná,ale bohužel ve škole s tím neuměli ze začátku pracovat,teď naštěstí od ledna ve skole funguje speciální pedagozka,ke které bude jednou týdně docházet.v hodinách se nudí,počítá víc než do 10 a zná písmena.tak jsem ji přihlásila do knihovny,kde jsme půjčili knížku kterou chtěla a doma si ji čte.ukoly ze školy uděláme a pak si jde číst. P.ucitelka s tím asi moc nesouhlasí,ale je mi to jedno,na začátku roku řekla že se s dětmi má číst a podle mě je jedno zda čte to co zná -slabikar nebo si čte už klasické knížky co jí baví.ma doma koumaka,tak děláme různé rébusy, úkoly.nejhorsi pro mě bylo,když začala chodit ze školy s pláčem,že se nudí a nerozumí si s dětmi, její zálibu v učení a vědomostech má jeden chlapeček, ostatní děti ne a ty ji vyřazovali z kolektivu.ale naštěstí se to začalo řešit ve škole hned,je holt jiná a sama si to uvědomuje,já jí podporuji hlavně aby byla šťastná.

pajii25
15. bře 2023

Nás mladej, téměř 11let, nikdy nebyl jako že nadprůměrně nadaný.
Ale od září začala přicházet pozvolna puberta. Nic ho nebaví, nezajímá, vše je trapné, nuda. Nejradši by se válel na gauči a cucel do bedny/ hrál na compu- x-boxu. Hlavně aby po něm nikdo nic nechtěl a nemusel nic dělat. Sport je blbost ( chodí na něj od třech let ). Chování se zhoršilo i v rámci školy . Co ho nezajímá, nebaví, to dělat nebude. Jsem zvědavá, kam to povede .....

hanuu
16. bře 2023

U nás je to docela podobné. První útlum nastal na podzim 1. třídy. To se po pár měsících precejenom zvedlo. Nakonec jsme prestoupili do vyberove třídy, což taky dost pomohlo. Teď, se začínající pubertou je zase útlum, respektive jen by hrál hry a koukal na televizi, ale když.narazime na nějaké pro něj atraktivní téma, tak trochu ožije. Jsme teda na začátku puberty, tak to budw asi ještě narocnejsi. Na druhou stranu bych to neviděla tak, že už není nadaný, jen se momentálně soustředí na něco jineho (být z našeho pohledu je to nic).